Xavier Bettel i Gauthier Destenay wzięli ślub


Bettel DestenayOd piątku kraje Beneluksu żyją niecodzienną ceremonią, do jakiej doszło w luksemburskim ratuszu. Po południu premier tego kraju, 42-letni Xavier Bettel wziął ślub ze swoim długoletnim chłopakiem, Belgiem Gauthierem Destenay’em. Na uroczystości pojawił się między innymi premier sąsiadującej Belgii.
Bettel i Destenay już od 2010 roku żyli w zarejestrowanym związku partnerskim, ale dopiero w styczniu tego roku parlament Luksemburga uchwalił prawo umożliwiające parom homoseksualnym na zawieranie legalnych małżeństw i adopcję dzieci. Premier i jego narzeczony byli więc jedną z pierwszych par, które oficjalnie stały się małżeństwem.
Chociaż uroczystość miała mieć charakter prywatny, na parę młodą czekało pod ratuszem ponad 200 osób, w tym premier Belgii, Charles Michel.
Przyjechałem na ślub przyjaciela, to dla niego podniosła chwila i chciałem przy tym być. Ten ślub jest przesłaniem w okresie, gdy homofobia znów nasila się w Europie – powiedział Michel dziennikarzom.
Xavier jest aktualnie jedynym urzędującym europejskim przywódcą, który oficjalnie wstąpił w związek jednopłciowy i żyje ze swoim partnerem. Wcześniej na podobny krok zdecydowała się premier Islandii, Jóhanna Sigurðardóttir, która poślubiła pisarkę Jónínę Leósdóttir.
Bettel dokonał coming outu siedem lat temu podczas wywiadu dla lokalnej stacji radiowej.
Nie obudziłem się pewnego dnia i nie stwierdziłem, że po prostu jestem gejem. Słyszę, że ludzie mówią o nas, że jesteśmy chorzy, ale to nie jest nasz wybór – tłumaczył wtedy.
źródło: pudelek.pl
Wideo – Bettel i Destenay

Biografia Xaviera
Xavier Bettel (ur. 3 marca 1973 w Luksemburgu[1]) – luksemburski polityk, prawnik, samorządowiec, deputowany krajowy, burmistrz Luksemburga, przewodniczący Partii Demokratycznej, a od 4 grudnia 2013 premier Luksemburga.
Życiorys
Z wykształcenia prawnik. Studiował w Nancy i na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach[2]. W 2001 uzyskał uprawnienia adwokata[1].
W 1989 wstąpił do centrowej Partii Demokratycznej[1]. W wyborach w 1999 na liście okręgowej swojego ugrupowania w okręgu centralnym zajął trzecie niemandatowe miejsce[3], mandat posła do Izby Deputowanych uzyskał po rezygnacjach złożonych przez osoby powołane w skład rządu oraz eurodeputowaną Colette Flesch. W 2004, 2009 i 2013 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję do krajowego parlamentu[1].
Od 2000 był radnym miejskim, a od 2005 członkiem zarządu miasta w Luksemburgu[1]. W 2011 zastąpił Paula Helmingera na stanowisku burmistrza luksemburskiej stolicy[4]. W 2013 został przewodniczącym Partii Demokratycznej (w miejsce Claude’a Meischa)[1].
W tym samym roku jego ugrupowanie zajęło trzecie miejsce w wyborach parlamentarnych, zyskując jednak 4 mandaty. Jego ugrupowanie zawarło koalicję z socjalistami i zielonymi. 25 października 2013 wielki książę Henryk powierzył mu funkcję formatora celem stworzenia nowego gabinetu[5]. 4 grudnia 2013 Xavier Bettel objął obowiązki premiera nowego trójpartyjnego rządu.
Jest jawnym homoseksualistą[6], w 2010 zawarł związek partnerski z Gauthierem Destenayem, a w 2015 związek małżeński ze swoim partnerem[7].
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz