Robert Biedroń: Przyjmę oświadczyny Krzysztofa pod Tęczą


biedron-smiszekZnany gejowski działacz, Robert Biedroń, wielokrotnie opowiadał się za umożliwieniu homoseksualistom wchodzenia w związki partnerskie. W rozmowie z dzisiejszym Super Expressem przyznaje, że świadomie odrzucił oświadczyny swojego partnera.

O rękę Roberta poprosił go jego chłopak, Krzysztof Śmiszek. Biedroń nie zdecydował się na zaręczyny z powodu panującego w Polsce prawa.

Nie chciałem brać ślubu w Belgii, tylko marzę o nim w Polsce – wyjaśnia. Mam nadzieję, że już niedługo, bo nasz kraj się zmienia, otwiera na Zachód i małżeństwa gejów będą zalegalizowane.

Biedroń uznał jednak potem, że popełnił błąd. Zapowiada, że kolejne oświadczyny przyjmie:

Bardzo kocham Krzysia i po raz drugi nie popełnię takiego błędu. Pójdziemy pod tęczę na plac Zbawiciela i przyjmę oświadczyny. Na ślub w Polsce będziemy pewnie jeszcze musieli trochę poczekać. Ale mam nadzieję, że już niedługo.
źródło: pudelek.pl

Wideo – Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek

Biografia Roberta

Robert Biedroń (ur. 13 kwietnia 1976 w Rymanowie) – polski działacz na rzecz osób LGBT, publicysta i polityk, poseł na Sejm VII kadencji.

Wykształcenie i działalność zawodowa
Robert Biedroń pochodzi z Podkarpacia, wychowywał się w Krośnie[1]. Absolwent Technikum Hotelarskiego w Ustrzykach Dolnych[2]. Ukończył następnie studia z zakresu politologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Odbył także kurs w Szkole Praw Człowieka organizowanej przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. W 2006 został doktorantem Wydziału Nauk Politycznych AH w Pułtusku[3].

Jest właścicielem Wydawnictwa AdPublik[4]. Zajmował się także działalnością publicystyczną, jego teksty ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Trybunie”, „Polityce” i „Rzeczpospolitej”[3]. Jest założycielem i prezesem Instytutu Podkarpackiego[5].

Działalność społeczna i polityczna
Od czasu ukończenia studiów działa w organizacjach społecznych na rzecz praw człowieka i osób LGBT. Był związany z Lambdą[6][7], następnie – po wyjeździe z Polski – z organizacją OutRage! z Wielkiej Brytanii. Był pomysłodawcą powołania, współtwórcą w 2001 Kampanii Przeciw Homofobii, do 2009 pełnił funkcję prezesa tej organizacji, następnie został członkiem zarządu tej organizacji[8]. Wchodził w skład rady programowo-konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn[5].

Wyróżniany przez organizacje LGBT m.in. Tęczowym Laurem (2003) i tytułem „Człowieka Tęczy” (2004)[9]. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności[10]. Został także przewodniczącym rady Fundacji Trans-Fuzja, członkiem rady Fundacji Równości i członkiem rady nadzorczej Fundacji Replika[11].

W latach 90. działał w organizacji młodzieżowej SdRP[12] i następnie w samej Socjaldemokracji RP. Później został członkiem Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zasiadał w krajowym komitecie wykonawczym tej partii. W 2001 jako jeden z pierwszych polityków wziął udział w warszawskiej Paradzie Równości[13]. Z listy SLD kandydował bez powodzenia w wyborach do Sejmu w 2005, otrzymując 1686 głosów (co stanowiło 0,22% wszystkich głosów oddanych w okręgu warszawskim)[14]. W tym samym roku wystąpił z SLD[15].

Został oskarżony w postępowaniu karnym o znieważenie uczuć religijnych, gdy – w reakcji na wypowiedź jednej z działaczek katolickich określającej homoseksualizm jako chorobę – stwierdził, że słowa te oddają w pełni faszystowsko-nacjonalistyczno-katolicki charakter nagonki na środowisko homoseksualistów. W 2006 Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił go od popełnienia zarzucanego mu czynu[16]. W 2011 prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście skierował przeciwko niemu akt oskarżenia o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji podczas demonstracji 11 listopada 2010[17]. Robert Biedroń nie przyznał się do sprawstwa, twierdził, iż sam wówczas został pobity przez policjantów – śledztwo w sprawie rzekomego przekroczenia przez nich uprawnień zostało jednak umorzone[18].

W 2011 zrezygnował z kandydowania w wyborach do Sejmu z listy SLD i został bezpartyjnym kandydatem z pierwszego miejsca na liście Ruchu Palikota w okręgu nr 26 z siedzibą w Gdyni. Uzyskał mandat poselski posła do Sejmu VII kadencji, otrzymując 16 919 głosów (3,73% głosów oddanych w tym okręgu)[19]. Jest pierwszą osobą wybraną do polskiego parlamentu, która otwarcie deklaruje orientację homoseksualną[7]. W październiku 2013, w wyniku przekształcenia Ruchu Palikota, został posłem partii Twój Ruch.

Życie prywatne
Jego życiowym partnerem jest Krzysztof Śmiszek, również będący działaczem KPH[6].

Wybrane publikacje
Homoseksualizm w przestrzeni publicznej, [w:] O braku wolności światopoglądowej w Polsce, Dom Wydawniczy tCHu, Warszawa 2004, s. 33–39
Nieerotyczny dotyk. O hipokryzji i homofobii kościoła katolickiego w Polsce, [w:] Homofobia po polsku!, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2004
Polityka, Edukacja, Internet, Służba zdrowia, Kościół katolicki, Sport, [w:] Sytuacja społeczna osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce. Raport za lata 2005 i 2006, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Warszawa 2007, s. 37–88
Tęczowy elementarz, Wydawnictwo AdPublik, Warszawa 2007, ISBN 978-83-926199-0-1
Pracownia Monitoringu i Rzecznictwa Prawnoczłowieczego (red.), Kampania Przeciw Homofobii, Warszawa 2008
Wprowadzenie do problematyki nietolerancji i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w zatrudnieniu, [w:] Rola związków zawodowych w przeciwdziałaniu dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej w zatrudnieniu, Kampania Przeciw Homofobii, Warszawa 2008, s. 9–23, ISBN 978-83-924950-5-5
Wprowadzenie do raportu, [w:] Raport o homofobicznej mowie nienawiści w Polsce, Kampania Przeciw Homofobii, Warszawa 2009, s. 7–17, ISBN 978-83-924950-6-2
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Biografia Krzysztofa

Krzysztof Śmiszek (35 lat), do 2005 r. był prawnikiem w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Teraz pracuje w fundacji broniącej praw dyskryminowanych.

(Odwiedzono: 11 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wykonaj poniższe zadanie *