Rihanna i Chris Brown


rihanna-brownRihanna i Chris byli parą od 2008 do lutego 2009 r.

Partnerzy:
Rihanny
• Omarion Grandberry 2007
• Josh Hartnett 2007
• Aubrey Graham 2009
• Matt Kemp 2010
Wywiad z Rihanną
Cytaty – Rihanna
Zobacz newsy o parze

Wideo – Rihanna i Chris Brown

Biografia Rihanny

Rihanna, właściwie Robyn Rihanna Fenty (ur. 20 lutego 1988 w Saint Michael na Barbadosie) – barbadoska wokalistka wykonująca muzykę z pogranicza popu i r&b[1][2].
Wokalistka urodziła się w Saint Michael na Barbadosie, jako córka obywatela Barbadosu Ronalda i obywatelki Gujany Moniki Fenty. Ma dwóch młodszych braci, którzy nazywają się Rorrey i Rajad. W szkole założyła trio muzyczne z klasowymi znajomymi. W roku 2004 zdobyła tytuł najpiękniejszej uczennicy szkoły Combermere i wystąpiła w szkolnym show muzycznym śpiewając utwór „Hero”, którego oryginalnym wykonawcą jest piosenkarka Mariah Carey.

W wieku piętnastu lat poznała producenta muzycznego Evana Rogersa, który razem z Carlem Strukenem pomógł jej nagrać materiał demo w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce potem podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Def Jam Records.
Robyn zyskała największą popularność dzięki utworom zatytułowanym „Pon De Replay”, „SOS”, „Unfaithful”, „Umbrella”, „Don’t Stop the Music”, „Take A Bow” oraz „Disturbia”, „Russian Roulette”, „Rude Boy”, „Only Girl (In the World)”, „What’s My Name?” oraz nagraną z Eminemem – „Love The Way You Lie”. Dostała również nagrodę Grammy wraz z raperem Jay-Z za piosenkę „Umbrella”.

Kariera
Music of the Sun & A Girl Like Me
Debiutancki album wokalistki zatytułowany Music of the Sun, został wydany 30 sierpnia 2005 roku. Promuje go dancehallowa piosenka Pon de Replay, na singlu wydana dwa dni po premierze albumu. Przyjął się on z wielkim sukcesem zajmując pozycję drugą na amerykańskiej liście Billboard Hot 100[3]. Jednak stał on się światowym hitem zajmując wysoką pozycję Top 10 w piętnastu krajach oraz w Top 20 na dwudziestu listach światowych. Piosenkę napisali tacy kompozytorzy jak Carl Sturken, Evan Rogers czy Rihanna, została ona oceniona przez magazyn Rolling Stone jako Dobra mieszanka dancehallu i reggae z syntetycznymi bitami jazzowymi[4]. Drugim singlem z krążka jest piosenka If It’s Lovin’ That You Want która nie osiągnęła takiego sukcesu jak poprzedni singel gdyż w USA zajęła pozycję trzydziestą szóstą. W Australii, Irlandii i Nowej Zelandii singel utrzymywał się w Top 10 przez co najmniej dwa tygodnie[5]. Pozycję w Top 40 singel zajął w jedenastu krajach. Album Music of the Sun nie miał żadnej promocji prócz dwóch singli dlatego w USA sprzedał się w 500 tysiącach kopii i 2 milionach na całym świecie.
Drugi album Rihanny A Girl Like Me został wydany w kwietniu 2006, osiem miesięcy po premierze jej pierwszego krążka. Pierwszym singlem promującym album jest piosenka SOS, użyta w reklamie dla firmy Nike. Piosenka stała się pierwszym singlem, który zajął na liście Billboard Hot 100 pozycję #1[6], który zadebiutował na pozycji pierwszej na liście Hot Digital Songs. SOS zdobyło pozycję pierwszą w Australii i drugą w UK. Drugim singlem jest utwór Unfaithful do którego słowa do piosenki napisał piosenkarz Ne-Yo. Singel stał się trzecim hitem w Top 10 na listach amerykańskich i brytyjskich[7]. Piosenka We Ride została wybrana na trzeci singel promujący krążek, nie osiągnęła ona sukcesu, gdyż nie zajęła pozycji na liście Billboard Hot 100, zaś w UK zajęła pozycję siedemnastą[8] oraz pierwsze na Billboard Hot Dance Club Play. Czwartym singlem z albumu jest duet z Seanem Paulem z którym zaśpiewała piosenkę Break It Off, który zajął pozycję dziewiątą w USA i dwudziestą pierwszą na liście United World Chart[9]. A Girl Like Me zostało zakupione w USA 1.2 miliona razy, a na całym świecie 3.5 miliona razy[10][11][12].
Ogólnie Rihanna zdobyła jedenaście razy pozycję pierwszą na listach Billboard i osiągnęła wielki sukces na notowaniu Hot Dance Club Play z czterema hitami zatytułowanymi Pon de Replay, SOS, Unfaithful i We Ride. Gdy Rihanna musiała reklamować kosmetyki, nagrała piosenkę Just Be Happy, znaną także jako Happy. Nagrała również duet z Nicole Scherzinger dla reklamy dezodorantu dla kobiet P&G Secret.
Artystka zadebiutowała na ekranie kina w filmie Bring It On: All or Nothing, który miał swoją premierę 8 sierpnia 2006.

Good Girl Gone Bad
Rihanna zaczęła nagrywać nowy materiał na początku 2007 razem z Ne-Yo, Stargate i Timbalandem do jej trzeciego albumu Good Girl Gone Bad. Krążek został wydany 5 czerwca 2007 roku, na liście utworów znalazły się dwa duety, z Jayem-Z i Ne-Yo. Z Timbalandem artystka stworzyła trzy piosenki, a współautorem Rehab i głosem w tle jest Justin Timberlake[13].
Album promuje osiem singli, pierwszym jest światowy hit Umbrella w duecie z Jayem-Z. Piosenka osiągnęła szczyt w wielu krajach świata. Na liście UK singel utrzymywał się na pozycji pierwszej przez 10 tygodni, jest to nieczęsto spotykany rekord na listach, gdyż ostatnio stało się to w 1994 roku, kiedy to singel Wet Wet Wetów zajmował szczyt przez piętnaście tygodni. Żeński rekord Rihanny jest również powtórzeniem osiągnięcia z 1992 roku, gdy piosenka Whitney Houston trzymała się na szczycie przez dziesięć tygodni. Pod koniec roku 2007 Umbrella wciąż zajmowała pozycję pierwszą na liście Billboard Hot 100[14], ogólnie singel osiągnął sukces sprzedaży na całym świecie, sprzedając się do końca roku w 8,160,000 kopiach[15].
Jej następny singel, Shut Up and Drive nie powtórzył sukcesu Umbrelli i zajął miejsce piętnaste na Hot 100, w Wielkiej Brytanii dotarł do miejsca piąte, a w pozostałych krajach dotarł do miejsc w Top 10. Wielkim sukcesem było wydanie singla Don’t Stop the Music, który zajął pozycję trzecią na Hot 100, stając się siódmym singlem w Top 10 i czwartym w Top 5. Singel zajął pozycję pierwszą w wielu krajach, również na United World Chart, sprzedał się w 7,586,000 kopiach, stając się drugim najpopularniejszym singlem Rihanny.
Czwarty singel Hate That I Love You w duecie z Ne-Yo, zajął pozycję siódmą w USA, w większości krajów zajmował pozycję w Top 15–Top 20.
Jesienią 2007 wokalistka rozpoczęła promocję albumu poprzez światową trasę koncertową. Rozpoczęła się ona 12 września 2007 roku, koncerty zostały zaplanowane w Kanadzie i USA oraz prawie całej Europie. Trasa jest znana jako Good Girl Gone Bad Tour i została wydana na DVD 17 czerwca 2008 roku.
Premiera nowego singla Rihanny, Take A Bow miała miejsce w radiu KIIS-FM. Piosenka została stworzona na potrzeby promocji re-edycji jej trzeciego albumu zatytułowanego Good Girl Gone Bad: Reloaded, album został wydany w Stanach Zjednoczonych 17 czerwca 2008 roku. Piosenkarka przeszła do historii Billboard Hot 100 wzbijając się o pięćdziesiąt dwie pozycje czyli z pięćdziesięciu trzech na pierwszą, singlem Take A Bow. Singel dotarł do pozycji pierwszej także w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Irlandii czy na United World Chart. W pozostałych krajach zajmował miejsca w Top5–Top 10. Singel sprzedał się w blisko 5,000,000 kopii.
Później wydano singel w duecie z zespołem Maroon 5, If I Never See Your Face Again który nie odniósł wielkiego sukcesu.
Problematyczne były plotki co do następnego singla. Mówiono, że ma nim zostać znana kompozycja pt. Breakin’ Dishes, lub ballada Rehab, były też słuchy o piosence z re-edycji[potrzebne źródło]. Rihanna wypowiedziała się dla radia Z100, że następnym singlem promującym re-edycję ma zostać piosenka Disturbia[potrzebne źródło]. Utwór zadebiutował w notowaniu Hot 100 na pozycji osiemnastej i w ciągu ośmiu tygodni stał się najpopularniejszym singlem w Stanach Zjednoczonych, gdzie doszedł do szczytu zajmując pozycję pierwszą[16], przerywając siedmiotygodniowe panowanie Katy Perry z singlem I Kissed A Girl.
Singel Disturbia odniósł bardzo duży sukces, zajmując wysokie miejsca w Top 5 w wielu krajach. Do tej pory singel sprzedał się w 5,150,000 kopiach, nadal utrzymuje się na wysokiej, szóstej pozycji na United World Chart.
Rihanna wraz z wieloma innymi piosenkarkami nagrała piosenkę charytatywną, Just Stand Up!. Została ona wydana w formacie digital download, 2 września 2008, a pieniądze z jego sprzedaży zostaną przekazane organizacji nazwanej Stand Up to Cancer, która zbiera środki na badania nad rakiem. Wszystkie artystki zaśpiewają piosenkę, trzy dni po wydaniu singla, 5 września. Występ będzie transmitowany jednocześnie na kanale ABC, CBS i NBC.
Ostatnim singlem z albumu została kompozycja Rehab, w której usłyszeć można także głos Justina Timberlake, który pojawia się też w teledysku do piosenki. SIngel wspinał się po listach przebojów w 2008, zajmując miejsce osiemnaste na liście Billboard Hot 100. Z początku ósmy singlem miał być utwór zatytułowany Breakin’ Dishes jednak zamieniono go na Rehab z powodu większej popularności piosenki.

Rated R
8 lutego 2009 roku Rihanna była zmuszona odwołać swój występ na gali Grammy Awards 2009. Powodem było brutalne pobicie piosenkarki przez jej ówczesnego chłopaka, piosenkarza Chrisa Browna, którego aresztowano. 5 marca 2009 roku Brown został oskarżony o napaść. Zdjęcie pobitej Rihanny ujawniła agencja TMZ. 22 czerwca 2009 roku odbył się proces sądowy, w którym skazano Chrisa na 5 lat więzienia w zawieszeniu i zakazano mu się zbliżać na pięćdziesiąt metrów od Fenty, w wydarzeniach publicznych odległość tą zmniejsza się do dziesięciu metrów.
Rihanna współpracowała z Jayem-Z i Kanye Westem. W efekcie tej współpracy powstał utwór „Run This Town”, który na liście Billboard Hot 100 uplasował się na pozycji drugiej, a także znalazł się w pierwszej dziesiątce w dziesięciu innych krajach. Na wrześniowej okładce magazynu Vogue Italia znalazła się półnaga piosenkarka z irokezem w stylu Evy Simons. We wrześniu 2009 roku na koncercie Answer the Call w Madison Square Garden Rihanna z Jayem-Z i Westem wykonali piosenkę „Run This Town”. Był to pierwszy występ RiRi od czasu pobicia jej przez Chrisa. Trio wykonało także utwór ten na premierze Jay Leno Show 14 września 2009 roku.
Rihanna rozpoczęła pracę nad czwartym albumem już w marcu 2009 roku. Pracowała między innymi z Ryanem Tedderem, wokalistą zespołu OneRepublic, który nazwał piosenkarkę The Next Britney (Następną Britney)[17]. Artystka podjęła się także pracy z T-Painem, Justinem Timberlake i Ne-Yo[18].
8 października 2009 roku świat obiegły zdjęcia piosenkarki w wielkim białym futrze i bodach w kolorze skóry. Tego dnia Ri zaczęła pracę nad zdjęciami z Ellenem von Unwerthem w Berlinie, które ostatecznie trafiły na album. Album ukazał się 23 listopada 2009 roku pod nazwą Rated R. Rolling Stone wydał pozytywną opinię pisząc, że „Rihanna zmieniła dźwięki i jest to najlepsza płyta pop roku”[19]. Album zadebiutował na pozycji numer cztery na Billboard 200 i pokrył się platyną przez Recording Industry Association of America (RIAA) sprzedając się w nakładzie powyżej miliona[20]. Pierwsze trzy single „Russian Roulette”, „Hard” i „Rude Boy” osiągnęły pozycję w pierwszej dziesiątce na Billboard Hot 100. Ten ostatni prócz pięciotygodniowego utrzymania się na pozycji pierwszej na amerykańskiej liście osiągnął pierwsze miejsce na australijskiej liście oraz miejsce w pierwszej dziesiątce w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nowej Zelandii i Szwajcarii[21]. Kolejny singel „Rockstar 101” stał się hitem clubowym w USA, osiągając drugą pozycję na Hot Dance Club Songs[22], a utwór „Te Amo” cieszył się dużą popularnością w Europie[23][24].
31 października 2009 roku The National poinformował, że artystka wystąpi na koncercie noworocznym w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich[25]. Artystka pierwotnie miała dać koncert w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 28 maja tego samego roku, lecz odwołała go z powodów osobistych. 31 grudnia 2009 Fenty wystąpiła w Emirates Palace w Abu Dhabi. Al Braik Investments & AEG Live byli głównymi sponsorami imprezy.
W kwietniu 2010 roku ogłoszono daty koncertów na trasę Last Girl on Earth Tour, która rozpoczęła się 16 kwietnia 2010 roku[26]. W styczniu 2010 roku Rihanna zdobyła dwie statuetki z Barbados Music Awards za piosenkę roku „Umbrella” i za artystkę dekady. Dodatkowo ogłoszono ją najlepszą artystką roku na NRJ Music Awards[27]. Rihanna zaczęła pracę z brytyjskim boysbandem JLS. Efekt współpracy usłyszymy jeszcze w tym roku[28]. Rihanna nagrała razem z Eminem’em piosenkę „Love the Way You Lie”, drugi singel rapera z jego najnowszego albumu Recovery[29][30]. Piosenka jest jej siódmym singlem, który osiągnął szczyt Billboard Hot 100. Obecnie wokalistka posiada najwięcej 1# na amerykańskiej liście od roku 2000[31]. Poprzednie to: „SOS”, „Umbrella”, „Take a Bow”, „Disturbia”, „Live Your Life” i „Rude Boy”.

Loud
Również w kwietniu 2010 roku David Guetta udostępnił krótki fragment utworu nagranego wraz z Rihanną[32]. Później okazało się, że Rihanna aktualnie pracuje nad nowym (piątym) albumem, który prawdopodobnie wyda jesienią 2010 roku[33][34][35]. Przy współpracy nad albumem, oprócz Guetty, podjęli się również: Taio Cruz, Alex da Kid, Sean Garrett i Ne-Yo[36][37][38][39]. W sierpniu ogłoszono, że pierwszym singlem z nowego albumu będzie piosenka nagrana z Davidem Guettą, która wstępnie nazywa się „Adrenalin Rush”[40]. Jednak wytwórnia Rihanny zmieniła zdanie i pierwszym singlem z nowego albumu stała się piosenka „Only Girl (In the World)”[41]. Piosenka miała swoją premierę 7 września, 2010. Wyprodukowana została przez Stargate, norweską grupę producentów muzycznych, którzy wcześniej wyprodukowali już artystce takie hity jak: Don’t Stop the Music i Hate That I Love You[42]. Piosenka dotarła do miejsca pierwszego w Stanach, Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii[43][44][45]. Utwór zdobył statuetkę za „Najlepsze nagranie Dance” podczas 52 gali rozdania nagród Grammy Awards[46]. Drugi singiel z płyty „What’s My Name? z gościnnym udziałem Drake wspiął się na pierwsze miejsce Billboard Hot 100[47]. Drugi singiel z Loud osiągnął pierwsze miejsce, przed pierwszym singlem „Only Girl (In the World)”, co zdarzyło się pierwszy raz w historii Hot 100[48].
5 grudnia 2010 roku na UK Singles Chart trzy piosenki Rihanny znalazły się w pierwszej dziesiątce: „Only Girl (In The World)” na pozycji siódmej, „What’s My Name?” na ósmej i singiel Davida Guetty „Who’s That Chick?” na dziewiątym[49]. Sytuacja powtórzyła się 9 stycznia 2011 roku, kiedy to „What’s My Name?” osiągnął pozycję pierwszą, „Only Girl (In The World)” spadło na pozycję dziewiątą, a „Who’s That Chick?” na dziesiątą[23].
9 stycznia 2011 roku „What’s My Name?” osiągnął pozycję pierwszą na UK Singles Chart, dając Rihannie jako jedynej artystce w historii pięć singli numer jeden w Wielkiej Brytanii. W 2007 roku „Umbrella stała się pierwszy numerem jeden w UK, następnie Take a Bow w 2008 roku drugim, Run This Town w 2009 roku trzecim, a „Only Girl (In The World)” czwartym w 2010 roku[50].
W kwietniu 2011 roku remix „S&M” z udziałem Britney Spears wspiął się na pierwszą pozycję Billboard Hot 100, stając się dziesiątym numerem jeden Rihanny w Stanach. Kolejno single, które osiągnęły szczyt w Stanach to: SOS” w 2006 roku, „Umbrella” w 2007 roku, „Take a Bow”, „Disturbia” i „Live Your Life” w 2008 roku, „Rude Boy”, „Love the Way You Lie”, What’s My Name?” i „Only Girl (In the World)” w 2010 roku oraz „S&M” w 2011 roku[51][52]. Rihanna stała się najmłodszą artystką, która tego dokonała, pokonując jednocześnie rekord Mariah Carey[53].
Piosenkarka w dniu swoich 23 urodzin, czyli 20 lutego 2011 roku wystąpiła na NBA All-Star Game w Staples Center, w LA[54][55]

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Dyskografia
Artykuł przedstawia całkowitą dyskografię barbadoskiej wokalistki R&B Rihanny. Artystka w sumie wydała pięć albumów studyjnych , które osiągnęły pozycję w pierwszej dziesiątce w Stanach, dwa remiksy, dwadzieścia siedem singli, w tym pięć z gościnnym udziałem i trzy charytatywne. Pierwszy singiel to „Pon De Replay” wydany 22 sierpnia 2005 roku. Piosenka osiągnęła pozycję drugą na Billboard Hot 100, UK Singles Chart i Irish Singles Chart. Następnie otrzymała status złota w Ameryce Północnej i Australii. Jej debiutancka płyta Music of the Sun łączy Karaibskie reggae z dancehallem i miejskim popem. Album znalazł się w pierwszej dziesiątce na Billboard 200 i w pierwszej czterdziestce na innych rynkach muzycznych. Drugim singlem z płyty został „If It’s Lovin’ That You Want.
W następnym roku Rihanna wydała drugi album A Girl Like Me, który stał się bardziej popularny, niż tropikalne dźwięki Music of the Sun, co dało pozycję pierwszą na Canadian Chart, piątą na Billboard 200 i w pierwszej dwudziestce na innych rynkach muzycznych. Pierwszy singiel „SOS” osiągnął pozycję pierwszą w trzech krajach, a drugi „Unfaithful” w dwóch. Trzeci singiel „We Ride” czterdziestą piątą, aczwarty „Break It Off” z gościnnym udziałem Seana Paula osiągnął najniższą pozycję dziewiętnastą.
W 2007 J-Status nagrał z Rihanną i Shontelle utwór „Roll It”, który osiągnął pozycję ósmą na fińskiej liście. W tym samym roku wydała także album Good Girl Gone Bad, z bardziej dance-popowymi utworami, niż do tej pory wydała. Płyta stała się światowym sukcesem, o czym świadczy pozycja druga na Billboard 200 i miejsce w czołowej dziesiątce na innych, ważnych rynkach muzycznych. Album został oznaczony multi-platyną w wielu krajach, a z niego pochodzi siedem singli. Pierwszy singiel numer jeden „Umbrella” nagrany wspólnie z Jay’em-Z zajął pozycję pierwszą w większości krajów, w tym na 21 tygodni na UK Album Chart. Inne single z albumu to utwór z pierwszej dwudziestki „Shut Up and Drive” oraz z pierwszej dziesiątki list „Don’t Stop the Music” i „Hate That I Love You” nagrany z Ne-Yo. W 2008 roku Rihanna wydała reedycję albumu Good Girl Gone Bad, z której pochodzi singiel numer jeden „Take a Bow”. Na edycji albumu znalazł się także utwór „If I Never See Your Face Again”, który piosenkarka nagrała razem z Maroon 5. Piosenka pierwotnie pochodzi z albumu It Won’t Be Soon Before Long tego zespołu oraz jest zaliczany jako drugi singiel gościnny Rihanny. Następnie wydano singiel numer jeden „Disturbia”. Przed ostatnim singlem z płyty „Rehab” T.I. nagrał utwór z Rihanną „Live Your Life”, który uplasował się na pozycji pierwszej Billboard Hot 100. Ostatni singiel z 2008 roku to singiel charytatywny „Just Stand Up!”, który został nagrany wraz z Artists Stand Up to Cancer na rzecz kobiet chorych na raka.
Po prawie roku nieobecności na rynku muzycznym Jay-Z, wraz z Rihanną i Kanye Westem nagrali utwór „Run This Town”, który uplasował się w pierwszej dziesiątce ważniejszych rynków muzycznych. W listopadzie 2009 roku wydała swój czwarty studyjny album Rated R, który osiągnął pozycję pierwszą w Szwajcarii, czwartą w USA i piątą w Kanadzie, a także pozycję w pierwszej dwudziestce w innych krajach świata. Z albumu pochodzi hit top-ten „Russian Roulette” i US top-ten „Hard”. Następnie Robyn nagrała dwa utwory charytatywne „Redemption Song” oraz „Stranded (Haiti Mon Amour)” na rzecz katastrofy na Haiti. Trzeci singiel z płyty, a zarazem światowy numer jeden „Rude Boy”, który stał się szóstym singlem Rihanny, który uplasował się na pierwszym miejscu w Ameryce, oraz czternastym w pierwszej dziesiątce w tym kraju. Czwarty singiel, który uplasował się na pozycji drugiej Hot Dance Club Songs, sześćdziesiątym czwartym Hot 100 i dwudziestym czwartym na ARIA Chart. Ostatni singiel z płyty, wydany tylko w Europie to „Te Amo”. W sierpniu 2010 Eminem wspólnie z Rihanną nagrali utwór „Love the Way You Lie”, który osiągnął pozycję pierwszą w Australii, Kanadzie, Danii, Finlandii, Irlandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Szwecji i USA oraz drugą w Wielkiej Brytanii. Ponadto singiel osiągnął szczyt na UK R&B Chart, US: Digital Songs, Pop Songs, Radio Songs i Rap Songs oraz stał się siódmym singlem Rihanny, który zdobył pierwsze miejsce Billboard Hot 100. Na dzień 23 lipca 2010 roku Rihanna sprzedała około 5.560.000 płyt w USA[1]
Piąty album Rihanny Loud ukazał się w 2010 roku. Z płyty pochodzą międzynarodowe single numer jeden, „Only Girl (In the World)”, amerykański hit „What’s My Name?”. W tym samym roku David Guetta nagrał wspólnie z Rihanną „Who’s That Chick?, pochodzący z albumu One More Love, który to znalazł się w pierwszej dziesiątce w większości krajów. W grudniu 2010 roku ro Urban Radio, rozgłośni znajdującej się w Stanach Zjednoczonych wsyłano „Raining Men” do wydania jako singiel promocyjny. Następnie Kanye West razem z Rihanną, której to pseudonim jest ukazany na okładce singla stworzyli „All of the Lights”, czyli czwarty singiel z My Beautiful Dark Twisted Fantasy . Oprócz Barbadoski głosu użyczyli także Alicia Keys, John Legend, The-Dream, Drake, Fergie, Kid Cudi, Elton John, Ryan Leslie, Charlie Wilson, Tony Williams, Elly Jackson z La Roux, Alvin Fields, Ken Lewis. W 2011 roku Rihanna wydała „S&M” jako trzeci singiel promujący Loud. Utwór dotarł do pierwszego miejsca na ARIA Charts oraz Billboard Hot 100. Rihanna obecnie znajduje się na 9 pozycji najlepiej notowanych artystów, z dorobkiem 10 singli numer jeden na Billboard Hot 100, zaraz za Georgem Michaelem, Whitney Houston, Madonną, The Supremes, Four Tops, Elvisem Presleyem, Mariah Carey i The Beatles.

Wideo – Składanka piosenek Rihanny

Albumy
Albumy studyjne

Tytuł Informacje Najwyższe pozycje na listach Statusy Sprzedaż
AUS
[2]
CAN
[3]
FIN
[4]
FRA
[5]
GER
[6]
IRL
[7]
NZL
[8]
SWI
[9]
UK
[10]
US
[11]
Music of the Sun
 • Wydany: 26 sierpnia 2005
 • Wytwórnia: Def Jam
 • Format: CD, digital download
7 93 31 12 26 38 35 10
 • CAN: Platyna[12]
 • NZL: Platyna[13]
 • UK: Złoto[14]
 • US: Złoto[15]
 • UK: 142,792[16]
 • US: 594,000[17]
A Girl Like Me
 • Wydany: 19 kwietnia 2006
 • Wytwórnia: Def Jam
 • Format: CD, digital download
9 1 30 18 13 5 8 6 5 5
 • AUS: Platyna[18]
 • CAN: Platyna[19]
 • GER: Złoto[20]
 • IRL: 2 Platyna [21]
 • SWI: Platyna[22]
 • UK: Platyna[23]
 • US: Platyna[24]
 • UK: 587,308[16]
 • US: 1,330,000[25]
Good Girl Gone Bad
 • Wydany: 30 maja 2007
 • Wytwórnia: Def Jam
 • Format: CD, digital download
2 1 7 8 4 1 4 1 1 2
 • AUS: 3× Platyna[26]
 • CAN: 5× Platinum[27]
 • FIN: Złoto[28]
 • FRA: Platyna[29]
 • GER: 2× Platyna[30]
 • IRL: 3× Platyna[31]
 • NZL: Platyna[32]
 • SWI: 3× Platyna[33]
 • UK: 5× Platyna[34]
 • US: 2× Platyna[35]
 • UK: 1,692,928[16]
 • US: 2,666,000[36]
Rated R
 • Wydany: 20 listopada 2009
 • Wytwórnia: Def Jam
 • Format: CD, digital download
12 5 14 10 4 7 14 1 9 4
 • AUS: Platyna[37]
 • CAN: Platyna[38]
 • FRA: Platyna[39]
 • GER: Złoto[40]
 • IRL: Platyna[41]
 • SWI: Platyna[42]
 • UK: 2× Platyna[43]
 • US: Platyna[44]
 • UK: 602,408[16]
 • US: 1,017,000[17]
Loud
 • Wydany: 12 listopada 2010
 • Wytwórnia: Def Jam
 • Format: CD, digital download
2 1 7 3 2 1 4 1 1 3
 • AUS: Platyna[45]
 • CAN: Platyna[46]
 • FRA: Platyna[47]
 • GER: Złoto[48]
 • NZL: Złoto[49]
 • SWI: Platyna[50]
 • UK: 4× Platyna[51]
 • US: Platyna[52]
 • UK: 1,313,028[53]
 • US: 1,209,100[[54]
 • Świat: 4,057,000[55]
„—” pozycja nie była notowana.

Kompilacje

Tytuł Informacje Najwyższe pozycje na listach
CAN
[56]
GRC
[57]
US
[58][59]
US
D/E
[60][61]
US
R&B
[62]
Good Girl Gone Bad: The Remixes
 • Wydany: 27 stycznia 2009
 • Wytwórnia: Def Jam
 • Format: CD, digital download
106 4
3CD Collector’s Set
 • Wydany: 15 grudnia 2009
 • Wytwórnia: Def Jam
 • Format: CD
80
Rated R: Remixed
 • Wydany: 25 maja 2010
 • Wytówrnia: Def Jam
 • Format: CD, digital download
84 4 158 6 33
„—” pozycja nie była notowana.

Single

Tytuł Rok Najwyższa pozycja na listach Statusy Album
AUS
[63]
CAN
[64][65]
FIN
[66]
FRA
[67]
GER
[68]
IRL
[69][70]
NZL
[71]
SWI
[72]
UK
[73][74]
US
[75][76]
„Pon De Replay” 2005 6 3 8 18 6 2 1 3 2 2
 • AUS: Platyna[77]
 • NZL: Złoto[78]
 • US: Platyna[79]
Music of the Sun
„If It’s Lovin’ That You Want” 9 25 8 9 19 11 36
„SOS” 2007 1 1 3 12 2 3 3 3 2 1
 • AUS: Złoto[80]
 • US: Platyna[79]
A Girl Like Me
„Unfaithful” 2 1 13 7 2 2 4 1 2 6
 • AUS: Złoto[80]
 • US: Platyna[79]
„We Ride” 24 4 45 17 7 42 17
„Break It Off”
(featuring Sean Paul)
19 9
„Umbrella”
(featuring Jay-Z)
2007 1 1 2 6 1 1 1 1 1 1
 • AUS: Platyna[80]
 • NZL: Platyna[78]
 • UK: Platyna[81]
 • US: 3× Platyna[79]
Good Girl Gone Bad
„Shut Up and Drive” 4 7 3 6 5 12 14 5 15
 • AUS: Złoto[80]
 • US: Platyna[79]
„Don’t Stop the Music” 1 2 3 1 1 6 3 1 4 3
 • AUS: Platyna[82]
 • NZL: Platyna[78]
 • UK: Srebro[81]
 • US: 3× Platyna[79]
„Hate That I Love You”
(featuring Ne-Yo)
14 17 10 16 11 13 6 13 15 7
 • AUS: Złoto[82]
 • NZL: Złoto[78]
 • US: Platyna[79]
„Take a Bow” 2008 3 1 17 12 6 1 2 7 1 1
 • AUS: Platyna[82]
 • NZL: Platyna[78]
 • UK: Złoto[81]
 • US: 2× Platyna[79]
„Disturbia” 6 2 2 3 5 4 1 4 3 1
 • AUS: Platyna[83]
 • NZL: Platyna[78]
 • UK: Srebro[81]
 • US: 3× Platyna[79]
„Rehab” 26 19 4 22 12 13 16 18
 • NZL: Złoto[78]
„Russian Roulette” 2009 7 9 3 4 2 5 9 1 2 9
 • AUS: Złoto[84]
 • NZL: Złoto[78]
 • UK: Srebro[81]
Rated R
„Hard”
(featuring Jeezy)
51 9 33 15 42 8
 • US: Platyna[79]
„Rude Boy” 2010 1 7 7 8 4 3 3 5 2 1
 • AUS: 2× Platyna[85]
 • NZL: Platyna[78]
 • UK: Złoto[81]
 • US: 2× Platyna[79]
„Rockstar 101”
(featuring Slash)
24 64
„Te Amo” 22 66 14 11 16 9 14
 • AUS: Złoto[84]
„Only Girl (In the World)” 1 1 2 2 2 1 1 2 1 1
 • AUS: Platyna[86]
 • NZL: Złoto[78]
Loud
„What’s My Name?”
(featuring Drake)
18 5 16 3 3 3 13 1 1
 • AUS: Złoto[87]
 • NZL: Złoto[78]
 • UK: Platyna[81]
„S&M” 2011 1 3 5 3 5 3 2 5 3 1
 • AUS: 3x Platyna[88]
 • NZL: Platyna[78]
 • UK: Srebro[81]
„California King Bed” 18 13
„—” pozycja nie była notowana,albo nie notowana.

Z gościnnym udziałem

Tytuł Rok Najwyższe pozycje na listach Status Album
AUS
[89]
CAN
[90][91]
FIN
[92]
FRA
[93]
GER
[94][95][96][97]
IRL
[98]
NZL
[99]
SWI
[100][101]
UK
[102][103]
US
[104][105]
„Roll It”
(J-Status featuring Shontelle & Rihanna)
2007 8 33 89 The Beginning
„If I Never See Your Face Again”
(Maroon 5 featuring Rihanna)
2008 11 12 16 21 52 28 51 It Won’t Be Soon Before Long
„Live Your Life”
(T.I. featuring Rihanna)
3 4 3 17 12 3 2 8 2 1
 • AUS: Platyna[84]
 • NZL: Platyna[78]
 • US: 3× Platyna[106]
Paper Trail
„Run This Town”
(Jay-Z featuring Rihanna & Kanye West)
2009 9 6 1 18 3 9 9 1 2
 • AUS: Platyna[85]
 • NZL: Złoto[78]
 • US: 2× Platyna[79]
The Blueprint 3
„Love the Way You Lie”
(Eminem featuring Rihanna)
2010 1 1 1 3 1 1 1 1 2 1
 • AUS: 3× Platyna[107]
 • NZL: Platyna[78]
 • SWI: Platyna[108]
Recovery
„Who’s That Chick?”
(David Guetta featuring Rihanna)[109]
7 27 5 5 6 4 8 8 6 51 One More Love
„All of the Lights”
(Kanye West featuring Rihanna)
2011 24 53 56— 13 13 46 15 19 My Beautiful Dark Twisted Fantasy
„—” pozycja nie była notowana.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Biografia Chrisa

Christopher Maurice Brown (ur. 5 maja 1989 w Tappahannock w stanie Wirginia) – amerykański piosenkarz R&B.
Brown był bardzo przywiązany do muzyki swoich rodziców, słuchał Michaela Jacksona, Stevie Wondera. Muzyka ta miała duży wpływy na jego twórczość. Początkowo rapował, dopiero w wieku jedenastu lat zaczął śpiewać. Matka odkryła jego talent i zaczęła się kontaktować z producentami branży muzycznej. Z pomocą Scotta Storcha w 2005 powstał singel Run It!, który uplasował się na pierwszym miejscu US Billboard Charts. Storch jest także autorem większości utworów z albumu, który wyszedł na rynek w listopadzie 2005. W 2008 roku został uznany za najpopularniejszego artystę R&B przez telewizję BET, a na Kids Choice Awards za najlepszego wokalistę. Dzień po śmierci Michaela Jacksona, Chris Brown, The Game, P. Diddy, Usher, Boyz II Men, Mario Winans i Polow da Don nagrali piosenkę w hołdzie dla artysty, noszącą tytuł „Better on the other side”.
W lutym 2009 roku Brown został skazany na prace społeczne za brutalne pobicie swojej ówczesnej dziewczyny, którą była piosenkarka Rihanna. Dostał również zakaz zbliżania się do wokalistki na odległość pięćdziesięciu metrów.

Dyskografia
Albumy

Rok Album Pozycja na liście Certifikaty
US[1] US R&B[2] AUS FRA GER IRE NLD NZ SWI UK
2005 Chris Brown

 • Data: 29 listopada 2005
 • Wydawca: Jive/Zomba/Sony BMG
2 1 66 51 31 71 47 8 18 29
 • US: 2x Platyna
2007 Exclusive

 • Data: 16 września 2007
 • Wydawca: Jive/Zomba
4 2 5 53 91 2 68 3 28 3
 • US:Platyna
2009 Graffiti

 • Data: 8 grudnia 2009
 • Wydawca: Jive Records
7 1 40 134 83 47 83 40 55
 • US:
2011 F.A.M.E.

 • Data: 22 marca 2011
 • Wydawca: Jive Records
1 1 3 44 16 8 7 34 10

Mixtapy

Rok Album Pozycja na liście Certifikaty
US[1] US R&B[2] AUS FRA GER IRE NLD NZ SWI UK
2010 In My Zone (z DJ Drama & DJ Sense)

 • Data: 2010
 • Wydawca: Grand Hustle/Atlantic
 • US:
2010 Fan of a Fan (z Tyga)

 • Data: 2010
 • Wydawca: Young Money/Cash Money
 • US:

Single

Rok Tytuł Pozycja Album
U.S.
[3]
U.S. R&B
[3]
AUS
[3]
FRA GER
[3]
IRE NLD NZ SWI UK
2005 „Run It” (feat. Juelz Santana) 1 1 1 19 5 2 9 1 5 2 Chris Brown
„Yo (Excuse Me Miss)” 7 2 10 56 15 67 9 34 13
2006 „Gimme That (Remix)” (feat. Lil Wayne) 15 5 45 47 23 94 30 23
„Say Goodbye” 10 1
„Poppin” 42 5
2007 „Wall To Wall” 79 22 21 59 15 87 75 Exclusive (oraz Forever Edition)
„Kiss Kiss” (feat. T-Pain) 1 2 8 19 1 69 38
„With You” 2 5 5 11 33 3 56 1 24 8
2008 „Take You Down” 43 4 7 92
„Forever” 2 62 7 25 20 1 5 1 22 4
„Superhuman” (feat. Keri Hilson) 109 120 30 15 6 15 32
2009 „I Can Transform Ya” (feat. Lil Wayne & Swizz Beatz) 20 11 21 21 7 26 Graffiti (oraz Deluxe Edition)
„Crawl” 53 59 67 39 16 35
2010 „Deuces” (feat. Tyga & Kevin McCall) 14 1 23 68 Fan Of A Fan (Mixtape)
„Yeah 3X” 15 4 29 1 F.A.M.E.
2011 „No Bullshit” 62 3 Fan Of A Fan (Mixtape)
„Look At Me Now” (feat. Lil’ Wayne & Busta Rhymes) 6 1 75 85 44 F.A.M.E.
„Beautiful People” (feat. Benny Benassi) 9 39 14 95 F.A.M.E.

Single z soundtracków

Rok Tytuł Pozycja Album
U.S.
[3]
U.S. R&B
[3]
AUS
[3]
FRA GER
[3]
IRE NLD NZ SWI UK
2007 „The Christmas” 62 27 The Christmas O.S.T.
2008 „Dreamer” 16 26 AT&T TEAM USA Soundtrack

Remixy

Rok Tytuł Pozycja Album
U.S.
[3]
U.S. R&B
[3]
AUS
[3]
FRA GER
[3]
IRE NLD NZ SWI UK
2007 „Cindrella (Umbrella Remix)” (feat. Rihanna & Jay-Z) 1 4 1 6 1 1 2 1 1 1 non album single
2008 „Disturbia” (Rihanna feat. Andre Merrit & Chris Brown) 1 6 3 5 4 10 1 4 3

Występy gościnne

Rok Tytuł Pozycja Album
U.S.
[3]
U.S. R&B
[3]
AUS
[3]
FRA GER
[3]
IRE NLD NZ SWI UK
2006 „Shortie Like Me” (Bow Wow feat. Chris Brown & Johnta Austin) 9 2 36 2 The Prince Of Fame
2008 „No Air” (Jordin Sparks feat. Chris Brown) 3 4 1 10 2 9 1 8 3 Jordin Sparks
„Shawty Get Loose” (Lil Mama feat. Chris Brown & T-Pain) 10 43 41 3 57 VYP: Voice Of The Young People
„Get Like Me” (David Banner feat. Chris Brown & Yung Joc) 16 7 The Greatest Story Ever Told
„What Them Girls Like” (Ludacris feat. Chris Brown & Sean Garrett) 33 17 98 Theater Of The Mind
„Make The World Go Round” (Nas feat. Chris Brown & The Game) 122 Untitled
„Freeze” (T-Pain feat. Chris Brown) 38 39 26 23 11 Thr33 Ringz
2009 „Work That!” (Teriyaki Boyz feat. Chris Brown & Pharrell) Serious Japanese
„Better On The Other Side (Tribute To Michael Jackson)” (The Game feat. Diddy Chris Brown & Polow da Don, Mario Winans, Usher & Boyz II Men) 113 non album single
„Drop It Low” (Easeter Dean feat. Chris Brown) 38 33 More Than A Game
„Back To The Crib” (Juelz Santana feat. Chris Brown) 60 Born To Lose, Built To Win
2010 „Make A Movie” (Twista feat. Chris Brown) 71 6 The Perfect Storm
„Get Back Up” (T.I. feat. Chris Brown) 70 37 20 No Mercy
„I Ain’t Thinkin’ About You” (Bow Wow feat. Chris Brown) 123 51 Underrated
2011 „Champion” (Chipmunk feat. Chris Brown) 12 2 Transition

Remixy
2007 Cindrella (Umbrella Remix) (Rihanna featuring Chris Brown & Jay-Z)
2008 Disturbia (Rihanna featuring Andre Merritt & Chris Brown)
2010 Pretty Girls (Wale featuring Chris Brown & Fabolous)
2010 Your love (Nicki Minaj featuring Chris Brown)

Filmografia
2006 Życie na fali (The O.C.) jako Will Tutt (gościnnie)
2007 Krok do sławy (Stomp The Yard) jako Duron, brat głównego bohatera
2007 Te święta (This Christmas) jako Michael 'Baby’ Whitfield
2009 Nie ma to jak hotel (The Suite Live of Zack and Cody) jako on sam
2010 Takers jako Jesse Attica[4]
2010 Phenom

Nagrody
W 2008 był nominowany do Grammy w kategorii najlepszy występ z piosenką Kiss Kiss.
W 2008 roku został uznany za najpopularniejszego piosenkarza muzyki R&B na gali BET Awards.
W 2008 roku został uznany za najlepszego wokalistę na gali Kids Choice Awards.
W 2008 roku został nominowany na gali MTV Movie Awards w kategorii 'Przełomowa rola’ za 'This Christmas’.
W 2008 roku został uznany artystą roku, artystą pop/rock i artystą soul/r’n’b na gali American Music Awards.
W 2009 roku został uznany najlepszym wokalistą roku na gali People’s Choice Awards.
W 2010 roku został nominowany jako najlepszy piosenkarz R&B na gali BET Awards.
W 2010 roku otrzymał nagrodę AOL Fandemonium za najlepszych fanów na gali BET Awards.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Odwiedzono: 34 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wykonaj poniższe zadanie *