Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz nie widują się


urbanska-jozefowiczTancerka od kilku miesięcy rozkręca swój odzieżowy biznes. Choć krytycy na pierwszej kolekcji nie pozostawili suchej nitki, Urbańska w mediach okrzyknęła ją sukcesem.
Teraz, po otwarciu butiku w stolicy, przygotowuje się do kolejnych inauguracji – w Trójmieście, Katowicach i Poznaniu.
W tym samym czasie jej mąż Janusz Józefowicz przebywa w Petersburgu, gdzie pracuje nad rosyjską wersją musicalu “Polita”.
Jak czytamy w magazynie “Party”, ze swoją żoną w ogóle się nie widuje!
“Ona w Polsce, on – w Rosji. Tak od wielu miesięcy wygląda życie Nataszy i Janusza. Czyżby para miała jakieś problemy?” – zastanawia się dwutygodnik.
Prawdopodobnie to tylko chwilowa rozłąka. Natasza w końcu może trochę odetchnąć i poszaleć na pokazach mody.
źródło: pomponik.pl

Wideo – Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz

Biografia Nataszy

Natasza Urbańska (ur. 17 sierpnia 1977 w Warszawie) – polska piosenkarka i tancerka, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralno-musicalowa. Od 1995 związana ze Studio Buffo. Współwłaścicielka domu mody “MUSES – Urbańska & Komornicka”[1]. W 2011 prowadziła program Taniec z gwiazdami.

Kariera
Początki
Natasza Urbańska przez wiele lat trenowała gimnastykę artystyczną. Jako dziecko zapisała się na zajęcia prowadzone w klubie Legia Warszawa. Przez około 10 lat odnosiła sukcesy, m.in. wielokrotne mistrzostwo Warszawy. Jej trenerką była Irina Lortkipanidze. W 1991 przyszła na casting do musicalu Metro w teatrze Studio Buffo, gdzie miała kibicować występującej koleżance, sama jednak też stanęła w szranki z innymi uczestnikami castingu. Przeszła wszystkie etapy, lecz okazało się, że jest za młoda na występy w teatrze. Po 2 latach pojawiła się na kolejnych kwalifikacjach, gdzie została przyjęta do zespołu jako tancerka[2]. Z czasem Natasza postanowiła podszkolić swój głos biorąc lekcje śpiewu u nauczycieli od emisji głosu i wokalu. Kiedy aktorka (Katarzyna Groniec) zachorowała i nie mogła wystąpić w musicalu Metro, Urbańska spróbowała swoich sił, zastępując koleżankę. Z czasem dostała główną rolę w musicalu duetu Józefowicz-Stokłosa, gdzie gra na zmianę z Zofią Nowakowską i Natalią Srokocz. Nadal grała we wszystkich spektaklach, gdzie prezentowała umiejętności taneczne i wokalne. Z czasem zaczęła dostawać coraz więcej solówek i ról, stając się jedną z czołowych artystek tego teatru.

Rozwój
Odkąd Natasza Urbańska została jedną z asystentek reżysera Janusza Józefowicza wspólnie przygotowali wiele produkcji teatralno-telewizyjnych w Polsce i na świecie, m.in. musicale w Teatrze Muzycznym Roma – Piotruś Pan oraz w Studio Buffo – Romeo i Julia, Panna Tutli Putli, Karuzela marzeń. Nadal gra główną rolę Anki w musicalu Metro. Od sierpnia 2007 występowała w telewizyjnych cyklicznych programach taneczno-muzycznych Przebojowa noc i Złota sobota w TVP1, gdzie wystąpiła w duetach m.in. z Michaelem Yorkiem (“Money, money, money…”), Paulem Anką (“Put Your Head On My Shoulder”) i Drupim (“Piccola e fragile”), a jako solistka zaprezentowała wiele przebojów w nowych aranżacjach. Natasza wystąpiła także w duecie z Krzysztofem Cugowskim w utworze “Jest taki samotny dom”, a w utworze “Bamboleo” z Robertem Moskwą. Jako gość specjalny występuje w programie Jaka to melodia?, gdzie wykonuje covery piosenek z całego świata.
W plebiscycie Wiktory 2007 nominowana była do statuetki Wiktora Publiczności oraz Artysty Roku. W tym samym roku zwyciężyła w konkursie Viva! Najpiękniejsi, a w 2008 uznano ją za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet polskiego showbiznesu[3]. W czerwcu 2008 nagrała teledysk do piosenki “Już nie zapomnisz mnie”. W klipie tym artystka,dzięki technice komputerowej została przeniesiona do lat 20. XX wieku. Reżyserią teledysku zajął się Janusz Józefowicz. Była również twarzą reklamową stacji Canal+ i marki Pantene. Wielokrotnie pojawiała się na okładkach takich magazynów jak Viva!, Pani, Twój Styl, Gala czy Sukces. W 2008 magazyn Viva! opublikował jej akty w 7. miesiącu ciąży. Jej menedżerem był Wiktor Kubiak, który poprzednio kierował karierą Edyty Górniak i Anity Lipnickiej. Obecnie jej karierą zajmuje się firma Rokket Music, która reprezentuje interesy artystki poza granicami Polski[4].

Poland… why not
W grudniu 2009, Natasza Urbańska rozpoczęła współpracę z producentem muzycznym Jim Beanz’em[5]. Bierze udział w wielkim międzynarodowym projekcie muzycznym Poland…why not[6]. Pierwszym singlem promującym projekt będzie piosenka Love Stone Crazy[7]. Do współpracy dołączył także zespół Ace of Base oraz Amr Mostafa[8]. Nad całością czuwa szkocki wokalista i muzyk Brian Allan. Na płycie będzie można usłyszeć 5 numerów Nataszy Urbańskiej oraz innych gwiazd m.in. Patricii Kazadi. Klipy do nich kręcone będą w Los Angeles[9]. W marcu razem z Patricią Kazadii udała się do USA, gdzie w studio Jima Beanza nagrała 4 piosenki do projektu, a także piosenki na debiutancką płytę. Singel Nataszy będzie promował płytę Poland…why not?. W kwietniu 2010 gościła w Indiach. W Bombaju artystka nagrała nową kompozycję do projektu “Poland… why not?”. Piosenka zatytułowana jest “Listen to the radio”. Nataszy towarzyszył bollywodzki artysta Sonu Niigaam, a także Brain Allan i Osmo Ikonen. Oprócz tego przeprowadziła wywiad z gwiazdą kina indyjskiego. Wywiad obejrzeć można będzie w programie “Dzień dobry TVN”[10]. W czerwcu 2011 ogłoszono konkurs w ramach projektu “Poland why not”, w którym nagrodą główną jest udział w teledysku Nataszy Urbańskiej. Klip kręcony będzie w Los Angeles. W teledysku wzięli udział laureaci konkursu. Spot reklamujący projekt został zamieszczony na portalu “YouTube” [1][11]. Teledysk do utworu “All the wrong places” wyreżyserował David Palmer, który odpowiadał za realizację teledysków do utworów m.in. Nelly, Mary J. Blige, Toni Braxton, czy Lil’a Wayne’a.[12] W sierpniu 2011 Natasza udała się do Los Angeles, gdzie nagrała klip do przeboju “All the wrong places”. Oprócz tego wzięła udział w ‘showcase’, gdzie zaprezentowała piosenki z płyty “Poland…why not”[13].

All the wrong places
All the wrong places to singiel promujący płytę “Poland…why not”. Kompozycja ta opowiada historię o poszukiwaniu miłości w najmniej odpowiednich miejscach. Piosenkę po raz pierwszy można było usłyszeć w propozycjach do listy przebojów Radia ZET 13 sierpnia 2011. Oficjalna premiera odbyła się 15 sierpnia 2011, również na antenie Radia ZET. Wkrótce potem singiel pojawił się na antenach innych stacji radiowych. Utwór został wyprodukowany przez Jima Beanza, który na co dzień współpracuje z Timbalandem. Klip został nakręcony w Los Angeles na Venice Beach i jej okolicach, a także na luksusowym jachcie[14]. Reżyserem teledysku jest David Palmer[13].

Notowania
Notowanie (2011) Prowadzenie Pozycja
Lista przebojów Radio Zet 17

Lata 2010-2012
W 2010 pojawiła się w kampanii reklamowej firmy “Koral”. Reklama nawiązuje do teledysku Madonny “Material Girl” wzorowanego na legendarnym utworze “Diamonds Are a Girl’s Best Friend” wykonanym przez Marilyn Monroe w filmie “Mężczyźni wolą blondynki” z 1953[16]. Natasza Urbańska otrzymała statuetkę Wiktora 2009 w kategorii “Gwiazda piosenki i estrady”. Podczas gali wykonała 2 piosenki: “Diamonds are a Girl’s Best Friend” z repertuaru Marilyn Monroe oraz piosenkę z repertuaru jej samej – “Love Stone Crazy”. Piosenkę wykonała przy akompaniamencie gitarzysty Pettera Sarioli. Artystka zaprezentowała akustyczną wersję tej piosenki. Wystąpiła jako jedna z gwiazd na “Sylwestrowej Mocy Przebojów” w telewizji Polsat. Wykonała 5 europejskich coverów. Zaśpiewała m.in. “Cheri Cheri Lady”, “Biełyje Rozy” i “Gas Gas”.
W czerwcu 2010 rozpoczęła zdjęcia do wielkiej produkcji filmowej w reżyserii Jerzego Hoffmana “1920 Bitwa Warszawska”. Natasza Urbańska zagrała aktorkę i piosenkarkę przedwojennego kabaretu o imieniu Aleksandra. Obok Nataszy w filmie zagrali: Daniel Olbrychski, Borys Szyc, Adam Ferency i wielu innych. Film wszedł do polskich kin 30 września 2011. Natasza Urbańska wspólnie z Borysem Szycem nagrała piosenkę promującą film “1920 Bitwa Warszawska”. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski, a tekst napisał Jacek Cygan. Samą produkcją piosenki zajął się syn Krzesimira Dębskiego, Radzimir Dębski. “Śpiewka 1920”, bo taki będzie tytuł piosenki, nagrana została 19 czerwca, a słuchacze w całej Polsce mogli ją usłyszeć w rozgłośniach radiowych już w lipcu 2011[17]. W 2011 Urbańska wcieliła się w postać Poli Negri w pierwszym musicalu teatralnym realizowanym w technologi 3D. Reżyserią spektaklu zajmie się Janusz Józefowicz, a muzyką Janusz Stokłosa. Obok Nataszy w spektaklu wystąpi m.in. Nina Andrycz, która wcieli się w postać Sarah Bernhardt[18]. W 2011 wzięła udział w wielkiej produkcji animowanej “Gnomeo i Julia”, gdzie podkładała głos głównej bohaterce – Julii. Poza samym dubbingiem artystka nagrała wspólnie z aktorem Maciejem Stuhrem piosenkę do filmu. Piosenka nosi tytuł “Crocodile Rock”, jest to nowa aranżacja utworu Eltona Johna[19]. W lutym 2010 Nina Andrycz podarowała Nataszy Urbańskiej naszyjnik wysadzany perłami, który przed laty otrzymała od indyjskiej premier Indiry Gandhi. Do prezentu dołączyła kartkę z życzeniami:”»Odznaczam« Panią na Gwiazdę moim klejnotem i życzę zdrowia”[20]. W 2011 wspólnie z Alicją Węgorzewską i Januszem Józefowiczem zasiadała w jury festiwalu “Pola Negri” w Lipnie[21]. W sierpniu 2011 Natasza Urbańska pojawiła się na okładce magazynu “InStyle” jako trzecia dotąd polka, zaraz po Marcie Żmudzie Trzebiatowskiej oraz Mai Sablewskiej[22]. W listopadzie 2011 roku, wspólnie ze wszystkimi laureatami nagrody “VIVA Najpiękniejsi”, nagrała piosenkę i teledysk. Projekt ten wspiera akcję charytatywną, mającą na celu pomoc dla utalentowanych dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz domów zastępczych. Teledysk dostępny jest na stronie plejada.pl[23]. W 2012 za rolę w filmie 1920 Bitwa Warszawska Urbańskiej przyznano trzy Nagrody Węże w kategoriach Najgorsza aktorka, Najgorszy duet wraz z Borysem Szycem oraz Żenująca scena za scenę z karabinem maszynowym[24].

Lata 2013-
19 stycznia w teatrze Studio Buffo odbył się koncert z recitalem Nataszy Urbańskiej. Koncert w całości poświęcony był Nataszy. Oprócz artystki w koncercie udział wzięli artyści teatru Studio Buffo. Okazją do stworzenia tego koncertu był jubileusz Nataszy, gdyż w 2013 roku mija dokładnie 18 lat odkąd Urbańska gości na deskach teatru. Koncert wszedł do repertuaru teatru. Składa się on z dwóch części. Pierwszy akt to piosenki, z którymi artystka mierzyła się na przestrzeni lat w teatrze, programach telewizyjnych, które bez wątpienia wpłynęły na jej karierę. Można usłyszeć przeboje włoskie, francuskie, rosyjskie i polskie. Druga część koncertu to nowa propozycja muzyczna Nataszy, czyli piosenki z jej solowej płyty, której premiera odbędzie się wiosną 2013 roku. Muzykę skomponował m.in. Seweryn Krajewski. Za produkcje odpowiada trio producenckie “June”[25].20 października w Teatrze Studio Buffo odbyła się premiera singla promującego płytę “MOVE ON”. Podczas premiery został także zaprezentowany teledysk do piosenki “Muszę odejść”[26].

MUSES
Natasza Urbańska oprócz działalności artystycznej, rok 2013 poświęca nowemu wyzwaniu jakim jest dom mody “MUSES”. Wspólnie z przyjaciółką, projektantką Agnieszką Komornicką tworzy własną linię odzieżową. Pierwszy pokaz mody z najnowszej kolekcji zapowiadany jest na 12 lutego 2013 roku[27]. W październiku został otwarty pierwszy stacjonarny butik, który mieści się w CH Plac Unii w Warszawie[28]. Oprócz tego kolekcja jest w sprzedaży w butku internetowym.

Projekty
1 września 2008 do sklepów trafił album Balkaniki – Balkan Koncept z gościnnym udziałem polskich wokalistek, m.in. Nataszy Urbańskiej, która na płycie zaśpiewała dwie piosenki.
W 2009 Urbańska wydała pierwszą płytę Hity Buffo vol. 1 – Natasza Urbańska, na której prezentuje covery przebojów polskich i zagranicznych. Płytę promuje spektakl Hity Buffo w teatrze Studio Buffo.
W grudniu 2009 Urbańska wystąpiła podczas muzyczno-filmowego cyklu “VI Jazzowe Spotkania Filmowe”. Zaprezentowała tam recital pt.: “Znane tematy filmowe”. Wykonała m.in. “Libertango” oraz “Fall In Love Again”. Akompaniował jej Mariusz “Fazi” Mielczarek[29].

Taniec z Gwiazdami
Od 6 września-29 października 2009 Urbańska brała udział w dziesiątej edycji programu Taniec z gwiazdami, emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVN. Jej tanecznym partnerem był, debiutujący wtedy w polskim programie, Jan Kliment. Wspólnie zajęli 2. miejsce, w finale przegrywając (stosunkiem głosów 49,99%:50,01%) z Anną Muchą i Rafałem Maserakiem.

Od września do listopada 2011 Urbańska razem z Piotrem Gąsowskim prowadziła trzynastą edycję programu. Zastąpiła w nim Katarzynę Skrzynecką[30].

100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu wg magazynu Forbes
2009: 136. miejsce[31]
2010: 74. miejsce (335 000 zł. – wycena reklamodawców)[31]

Festiwale i koncerty
2006: Koncert z okazji rocznicy strajków w Ursusie, reż. Janusz Józefowicz
2007:
3. miejsce w Krajowych Eliminacjach do 52. Konkursu Piosenki Eurowizji – piosenka “I Like It Loud”
Koncert “Przeboje Jedynki”
2008:
2. miejsce w Krajowych Eliminacjach do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji – piosenka “Blow over”
Festiwal Piosenki Rosyjskiej (Zielona Góra)
45. KFPP w Opolu, koncert “Dobre bo (o)polskie” (TVP1) – zaśpiewała mix opolskich przebojów, m.in: “Rudy rydz”, “Nie bądź taki szybki bill”, “Chłopiec z gitarą”.
2009:
Koncert “Znane tematy filmowe” – Natasza Urbańska & Mariusz “Fazi” Mielczarek Group
Koncert Hity Buffo (Sopot) – 100-lecie Opery Leśnej
TOPtrendy 2009 (Polsat) – w koncercie Jubileusz 100-lecia Opery Leśnej zaśpiewała piosenkę “Zawsze niech będzie słońce” w duecie z Patrykiem Pyrgielem, a w Kabaretonie zaprezentowała piosenkę “Mała”.
2010:
Występ na placu Konstytucji podczas “Sylwestrowej Mocy Przebojów”[32]
Live and Loud
Koncert dla Powodzian
2011: Festiwal Poli Negri w Lipnie – jury
W 2009 została zgłoszona do koncertu Premier na 46. KFPP w Opolu, ale nie wystąpiła, gdyż uznano jej piosenkę za niezgodną z regulaminem konkursu (posądzenie o plagiat)[33].
2013: Koncert Natasza – 18

Telewizja
Programy rozrywkowe
2006: Show!Time (Polsat) – tancerka
2007:
Przebojowa noc (TVP1) – prowadząca oraz gwiazda programu
Jak oni śpiewają (1 edycja, Polsat) – uczestniczka programu, zajęła 2. miejsce
2007-10: Jaka to melodia? (TVP1) – gość specjalny w odcinkach niedzielnych
2008
Szymon Majewski Show (TVN) – gość programu z mężem Januszem Józefowiczem
Złota sobota (TVP1) – prowadząca oraz gwiazda programu
Fort Boyard (TVP2) – lider drużyny, z którą wygrała pierwszą edycję programu
2009: Taniec z gwiazdami (10 edycja, TVN) – uczestniczka programu, partner taneczny: Jan Kliment, zajęli 2. miejsce
2010: Szymon Majewski Show (TVN) – gość programu z Weroniką Rosati
2011:
Taniec z gwiazdami (12 edycja, TVN) – prowadząca programu wraz z Piotrem Gąsowskim
Bitwa na głosy (1 edycja, TVP2) – trener drużyny z Warszawy

Reklamy
CYFRA+[34]
2007: Spot jesiennej ramówki TVP[34]
2009: Pantene[35]
2010: Koral[36]
2011: Spot jesiennej ramówki TVN[37]

Teatr
Występuje we wszystkich spektaklach Studio Buffo, m.in.:
Musical Pola Negri – Pola Negri (rola główna),
Metro – Anka, Giganciara,
Panna Tutli Putli – Królowa,
Romeo i Julia – Rosalina,
Karuzela Marzeń – Barbara Serafin,
Hity Buffo,
2008: Sylwester z Buffo,
cykl Wieczory w Buffo:
Wieczór Cygański,
Wieczór Żydowski,
Wieczór Francuski,
Wieczór Amerykański,
Wieczór Włoski,
Wieczór Rosyjski,
Wieczór Karnawałowy,
Wieczór Latynoski,
Wieczór Bałkański,
Wieczór Brytyjski,
Wieczór Polski,
DOBRY WIECZÓR z Buffo (III części).

Ponadto wystąpiła w spektaklach:
Przeboje,
Grosik 2,
Tyle Miłości,
Ukochany Kraj…,
Niedziela na Głównym,
Przeżyj to sam,
Obok nas,
2006: opera Ça Ira (reż. Janusz Józefowicz, muz. Roger Waters) – taniec,
2003: Czarownice z Eastwick – Mała Dziewczynka (Moskwa),
2000: Piotruś Pan – Tygrysia Lilia (Teatr Muzyczny Roma).

Jako asystentka Janusza Józefowicza wspólnie z nim przygotowała:
musicale:
2008: Prorok (Moskwa),
2007: Prorok (Mińsk),
2004: Romeo i Julia (Warszawa),
2003: Czarownice z Eastwick (Moskwa),
1999: Metro (Moskwa),
opery:
1998: Otello Giuseppe Verdiego (Brema),
programy telewizyjne:
2007
Przebojowa noc,
Złota sobota,
2005-2006: Rewia sylwestrowa.

Teatr Telewizji
1998: Dama od Maxima – Klementyna,
2004: Romeo i Julia – Rosalina.

Dyskografia
2009: Hity Buffo vol. 1 – Natasza Urbańska[38]
“Mała Inez”
“Ai no corrida”
“Mambo Italiano”
“Jołoczki, sosionoczki”
“Sway”
“Tintarella di luna”
“Paroles, paroles”
“Diamond Are a Girl’s Best Friend (Sparkling diamonds)”
“The Shoop Shoop Song (It’s in His Kiss)”
“Na pierwszy znak”
“Wake me up before you go-go”
“Quando, quando, quando”
“Something stupid”
“Już nie zapomnisz mnie”

Gościnnie na płytach
2008:
Jak oni śpiewają – Jak oni śpiewają (The Best Of) (“I Feel Good”)[39]
Balkanika – Balkan Koncept (“Wierne róże”, “Rozbaw mnie”)[40][41]
2011:
Poland …Why Not? – Poland …Why Not? (White Edition) (“Here I Am”, “You Just Wanna Break My Heart”)[42]
Poland …Why Not? – Poland …Why Not? (Red Edition) (“All The Wrong Places”, “Love Stone Crazy”)[43]

Single
2007: “I Like It Loud”
2008: “Blow over”
2009: “Mała”
2011: “All The Wrong Places”
2013: “Muszę odejść”

Teledyski
2007: “I Like It Loud”, reż. Janusz Józefowicz, Tomasz Siatkowski
2008: “Już nie zapomnisz mnie”, reż. Janusz Józefowicz
2011: “All The Wrong Places”, reż. David Palmer[44]
2013: “Muszę odejść”

Filmografia
1997: Sztos – jako dziewczyna w restauracji “Baron”
2005-2007: Fala zbrodni – jako Silene Arbekajte-Nawrocka, żona Witka
2011: 1920 Bitwa Warszawska – jako Ola Raniewska, żona Jana, aktorka teatrzyku rewiowego

Polski dubbing
2011: Gnomeo i Julia – jako Julia[45]

Wykonanie piosenek
2011: Gnomeo i Julia (“Crocodile Rock” w duecie z Maciejem Stuhrem)
2011: 1920 Bitwa Warszawska (“Śpiewka 1920”, “Ułani, Ułani”, “Żurawiejka”, “Białe róże”, “Jak to na wojence”, “Thaiti”, “Tylko Ty”)

Nagrody i nominacje

Rok Nagroda Kategoria Uwagi
2008 Viva! Najpiękniejsi Najpiękniejsza Polka Wygrana
Wiktory Gwiazda piosenki i estrady Nominacja
Wiktor publiczności Nominacja
2010 Gwiazda piosenki i estrady Wygrana[46][47]
2012 Nagrody Węże 2012 Najgorsza aktorka Wygrana[24]
Najgorsza para (wraz z Borysem Szycem) Wygrana[24]
Żenująca scena Wygrana[24]

16 sierpnia 2008 wyszła za mąż za Janusza Józefowicza[48]. 13 grudnia 2008 urodziła córkę Kalinę[49]. Wraz z mężem i dzieckiem zamieszkała w dworku “Emilin” w Jajkowicach pod Grójcem (gm. Sadkowice).
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Biografia Janusza

Janusz Józefowicz (ur. 3 lipca 1959 w Świeciu) – magister sztuki, polski choreograf, aktor, scenarzysta i reżyser, pierwszy manager muzyczny Edyty Górniak i Nataszy Urbańskiej.
Absolwent Szkoły Podstawowej w Borzechowie i III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, a następnie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymał wyróżnienie za rolę dyplomową (Marco) w spektaklu „Widok z mostu” Artura Millera. Tańca uczył się w Szkole Wokalno -Tanecznej w Koszęcinie i w Pradze, pod kierunkiem wybitnego profesora, Franka Towena. Jego spektakl dyplomowy PWST/1984 r. w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego pt. “Złe zachowanie” był wydarzeniem artystycznym roku. Grano go w warszawskim teatrze “Ateneum”, a od roku 1987 w teatrze “Rampa”, którego Józefowicz został głównym choreografem. Przedstawienie prezentowano prawie w całej Europie i zdobyło szereg liczących się nagród. W lipcu 1990 r., od rządu amerykańskiego otrzymał stypendium na 6 – tygodniowy staż dla choreografów z całego świata. Tam pracował z grupą amerykańskich tancerzy nad etiudą własnego pomysłu. Przez rok prowadził również zajęcia choreograficzne w Berlinie Zachodnim – wykładał na berlińskiej Kunst – Forum. Przez dwa lata organizował tzw. “Mode-Theater”. Były to imprezy w kilku miastach niemieckich, w których uczestniczyli awangardowi plastycy. Angażował do tego również polskich tancerzy i aktorów. Od dłuższego czasu nosił się z zamiarem przygotowania polskiego musicalu o ludziach jego pokolenia. Temat taki znalazł w sztuce autorstwa Agaty i Maryny Miklaszewskich pt. “METRO”. Skomponowanie muzyki powierzył Januszowi Stokłosie. Przez rok szukał wykonawców, przesłuchania odbywały się w całej Polsce i sąsiednich państwach. Marzenie Józefowicza zaczęło się realizować – powoli tworzyła się grupa ludzi kształcona przez specjalistów od dykcji, emisji głosu, akrobatyki, tańca klasycznego i nowoczesnego oraz gry aktorskiej. Od listopada 1992 dyrektor artystyczny teatru Studio Buffo. W latach 1999/2000 pedagog w warszawskiej Akademii Teatralnej. W Studio Buffo stworzył studio artystyczne “METRO”, gdzie dzieci i młodzież mają możliwości uczenia się tańca klasycznego, współczesnego, wokalu, stepu, akrobatyki itp.

Pomysłodawca i reżyser musicalu Metro, którego premiera odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie 30 stycznia 1991. Sukces spektaklu pozwolił na debiut na Broadwayu 16 kwietnia 1992. Przedstawienie odbyło się łącznie ponad 1300 razy.16 kwietnia 1992 roku w “Minskoff Theatre” na Broadwayu odbyła się amerykańska premiera “METRA” gdzie przy pełnej widowni na 1600 miejsc zagrano 38 przedstawień i po każdym przedstawieniu były owacje na stojąco. Za muzykę i libretto musical “Metro” zostało nominowane do broawayowskiej Tony Award w kategorii: najlepsza partytura teatralna w sezonie 1991/1992 . Musical “Metro” stał się pierwszym w Polsce – i jak dotąd jedynym – “kultowym” spektaklem muzycznym. 30 maja 1998 r. Kompania muzyczna POMATON EMI wręczyła twórcom i zespołowi musicalu METRO podwójną płytę platynową. 21 listopada 1999 r. odbyło się 1000. przedstawienie. Dziesięć lat na scenie, ponad tysiąc sto przedstawień, milion dwieście tysięcy widzów, kilkadziesiąt fan clubów. – to dotychczasowa miara powodzenia musicalu. Janusz Józefowicz wykształcił od podstaw zespół musicalu, bez którego trudno dzisiaj wyobrazić sobie naszą scenę teatralną czy estradę: Katarzyna Groniec, Anna Frankowska, Barbara Melzer, Beata Wyrąbkiewicz, Anna Mamczur, Edyta Górniak, Robert Janowski, Michał Milowicz, Dariusz Kordek, Mariusz Czajka, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda i inni.

Od tamtej pory Janusz Józefowicz wyreżyserował i stworzył choreografie do wielu spektakli, najważniejsze to: musical “Piotruś Pan”, musical „Romeo Julia” na podstawie dramatu Williama Shakespeare’a, komedia muzyczna „Panna Tutli Putli” na podstawie dramatu Witkacego, „Halka”, „Krakowiacy i górale”, „Zemsta nietoperza” oraz opera Rogera Watersa „Ca Ira” (premiera 25 sierpnia 2006 roku, w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich), musical Prorok (premiera w Petersburgu), „Czarownice z Easwick” (Moskwa). Obecnie przygotowuje widowisko muzyczne o życiu Poli Negri. Będzie to jeden z pierwszych na świecie spektakli, podczas którego wykorzystana zostanie technika stereoskopii.
Był jurorem w programie Show!Time.

Przebojowa noc
Od września do listopada 2007 roku Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz prowadzili wspólnie swój debiutancki program taneczno-muzyczny “Przebojowa noc” (12 odc.). Program został zrealizowany na podstawie serii widowisk artystycznych tzw. “Wieczorów w Buffo” wystawianych w teatrze muzycznym Studio Buffo. Gwiazdą każdego show była aktorka, tancerka i piosenkarka Natasza Urbańska. Każdy odcinek był poświęcony muzyce innego kraju. Podczas programu widzowie wybierali swoją ulubioną zagraniczną piosenkę. Oprócz tego w programie pojawiały się także gwiazdy pochodzące z kraju, któremu poświęcony był odcinek. Kolejną wspólną produkcją była “Złota sobota” (7 odcinków w 2007 r.) w TVP 1.
Taniec z gwiazdami

Od września do listopada 2011 roku zasiadał w jury show “Taniec z gwiazdami”, zastępując tym samym Zbigniewa Wodeckiego[1].

Asystentki Janusza Józefowicza
Monika Ambroziak
Barbara Deska
Natasza Urbańska

Filmografia
obsada:
1981: Miłość ci wszystko wybaczy jako tancerz (stepowanie)
1982-1986: Blisko, coraz bliżej
1985: C.K. Dezerterzy jako żołnierz
1985: Pewnego letniego dnia
1986: Bohater roku jako baletmistrz Kajtek
1987: Trójkąt Bermudzki jako kumpel z wieczoru kawalerskiego
1988: Nowy Jork, czwarta rano jako Józek Polański
1988: Oszołomienie jako tancerz, wykonawca wyroku na Czerkańskiej
1993: Kraj Świata jako “Nerwowy” mężczyzna w łańcuchu
1995: Gracze jako Jan Gracz
1997: Sztos jako Adaś, przyjaciel Eryka
2001: Poranek kojota jako Dziki, szef mafii
2002: Superprodukcja jako Paweł Dziobak
2008: Małgosia contra Małgosia
2011: Sztos 2

obsada (gościnnie):
1997-2006: Klan jako on sam
2003-2006: Fala zbrodni jako Lipiński ‘Lipa’
2005-2006: Niania jako Gwiazda

Ważniejsze opracowania choreograficzne i reżyseria przedstawień teatralnych
Złe zachowanie (1984) – Teatr Ateneum, reż. A. Strzelecki
Brel – Teatr Ateneum, reż. W. Młynarski
Hemar – Teatr Ateneum, reż. W. Młynarski
Wysocki – Teatr Ateneum, reż. W. Młynarski
Cabaretro – Teatr Rampa, reż. A. Strzelecki
Sweet Fifties – Teatr Rampa, reż. A. Strzelecki
Panna Julia Augusta Strindberga (1988) – Teatr Powszechny, reż. A. Wajda
Czerwony stoliczek – Teatr Rampa, reż. A. Strzelecki
Muzykoterapia – Teatr Rampa, reż. A. Strzelecki
Zimy Żal (1988) – Teatr Rampa, reż. M. Umer
Big Zbig Show – Teatr Rampa, reż. M. Umer
Metro (30 stycznia 1991) – Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, reż. J. Józefowicz
Musical Metro (16 kwietnia 1992) – Minskoff Theatre, reż. J. Józefowicz
Musical Metro – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Musical Metro (22 października 1999) – Operetka Moskiewska, reż. J. Józefowicz
Mein Kampf – Teatr Ateneum w Warszawie
Wdowy – Teatr Współczesny w Warszawie
Kubuś fatalista – Teatr Ateneum w Warszawie
Molier M. Bułhakowa – Teatr im. Osterwy w Lublinie
Pożegnanie jesieni – Teatr Słowackiego w Krakowie
Witwen – Teatr w Wiedniu, reż. Erwin Axer
Dybuk – Teatr w Tel Awiev
Halka Stanisława Moniuszki (16 grudnia 1995) – Teatr Wielki w Warszawie, reż. Maria Fołtyn
Otello Giuseppe Verdiego (3 listopada 1998) – Theater am Goetheplatz w Bremen, reż. Andrzej Woron
Martwe dusze Gogola (1998) – Volksbühne, Berlin, reż. Andrzej Woron
Mahagony Bertolta Brechta i Kurta Weila – Theater am Goetheplatz w Bremen, reż. Andrzej Woron
Koniec początku – Teatr Współczesny w Warszawie
Tango Sławomira Mrożka (23 maja 1997) – Teatr Polski w Szczecinie, reż. Stanisław Świder
Tango Sławomira Mrożka (14 czerwca 1997) – Teatr Współczesny w Warszawie, reż. M. Englert
Pastorałki góralskie – koncert (grudzień 1996) – Teatr Wielki w Warszawie, reż. J. Józefowicz
Ogrody czasu, wg dramatów i wierszy Federica Garcii – Teatr Polski w Szczecinie
Cztery koty, czyli pies z kulawą nogą, hiszpański wieczór kabaretowy – Teatr Polski w Szczecinie
Pan Tadeusz Adama Mickiewicza (29 września 1996) – Teatr Polski w Szczecinie, reż. Bartłomiej Wyszomirski
Latający cyrk Monty Pythona – Teatr Polski w Szczecinie, reż. A. Opatowicz
Zemsta Aleksandra Fredry – Teatr Polski w Szczecinie, reż. J. Józefowicz
Wesele Stanisław Wyspiański (wrzesień 2000) – Teatr Polski w Szczecinie, reż. J. Józefowicz
Do grającej szafy grosik wrzuć… – piosenki z lat 50. (czerwiec 1993) – Teatr w Opolu, reż. J. Józefowicz
Grosik 1 – piosenki z lat 50. (4 września 1993) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Nie opuszczaj mnie… – piosenki Jacques’a Brela (7 stycznia 1994) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Bajor w Buffo (6 kwietnia 1994) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Wielkoludy Andrzeja Maleszki (7 maja 1994) – Studio Buffo, reż. O. Stokłosa
Elvis (21 stycznia 1995) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Grosik 2 – piosenki z lat 60. (27 lutego 1995) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Przeboje (30 kwietnia 1995) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Tyle Miłości – piosenki z lat 20. i 30. (16 marca 1996) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Zbiga żal (14 maja 1996) – Studio Buffo, reż. M. Umer
Obok nas – piosenki z lat 70. (24 października 1997) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Katarzyna Groniec – koncert (28 marca 1998) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Crazy For You George’a Gershwina i Kena Ludwiga (29 stycznia 1999) – Teatr Muzyczny Roma, reż. W. Kępczyński
Przeżyj to sam – piosenki z lat 80. (17 kwietnia 1999) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Piotruś Pan (27 lutego 2000) – Teatr Muzyczny Roma, reż. J. Józefowicz
1000 x Metro (30 maja 2000) – Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, reż. J. Józefowicz
Niedziela na głównym – piosenki W. Młynarskiego (18 marca 2001) – Teatr Polski we Wrocławiu, reż. J. Józefowicz
Niedziela na głównym – piosenki W. Młynarskiego (29 kwietnia 2001) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Ukochany Kraj… czyli PRL w piosence (19 lutego 2002) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Czarownice z Eastwick (13 marca 2003) – Teatr Kinoaktora w Moskwie, reż. J. Józefowicz
Panna Tutli Putli premiera 17 i 18 maja 2004, w Studio Buffo, w Warszawie, libretto – Stanisław Ignacy Witkiewicz, muzyka – Janusz Stokłosa, scenografia – Magdalena Maciejewska, inscenizacja, choreografia i reżyseria – J. Józefowicz
Wieczór Rosyjski – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Musical Romeo i Julia prapremiera światowa 8 października 2004, muzyka – Janusz Stokłosa, libretto – J. Józefowicz, inscenizacja, choreografia i reżyseria – J. Józefowicz, asystenci: Natasza Urbańska, Barbara Deska, Monika Ambroziak
Wieczór włoski (18 lutego 2005) – Studio Buffo, reż. J. Józefowicz
Wieczór francuski – Studio Buffo, 10 grudnia 2005
Zemsta nietoperza – J. Strauss (18.12.2005), Opera Krakowska, reż. J. Józefowicz
Musical po polsku… – reż. J. Józefowicz, 2006
Koncert z okazji rocznicy strajków w Ursusie, reż. J. Józefowicz, 2006
Wieczór amerykański – Studio Buffo, 22 grudnia 2006
Ça Ira – muzyka Roger Waters – Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu, 25 sierpnia 2006, reż. J. Józefowicz
Ça Ira w Kijowie – 16 grudnia 2006, reż. J. Józefowicz
Ça Ira w Teatrze Wielkim w Poznaniu – 31 grudnia 2006, reż. J. Józefowicz
Koncert z okazji obchodów 200. rocznicy powstania Księstwa Warszawskiego na warszawskiej Agrykoli – reż. J. Józefowicz
Musical Prorok w Mińsku i w Petersburgu – 2007, reż. J. Józefowicz, asystenci: Natasza Urbańska,
Opera Krakowiacy i górale – (27.10.2007)Opera Narodowa, reż. J. Józefowicz
Wieczór Latynoski – Studio Buffo, 13 lutego 2008
Wieczór brytyjski – Studio Buffo, 25 stycznia 2009, reż. J. Józefowicz
Karuzela marzeń – Studio Buffo, 22 marca 2009, reż. J. Józefowicz
Wieczór polski – Studio Buffo, 11 listopada 2009, reż. J. Józefowicz
Wieczór bałkański – Studio Buffo, 23 listopada 2010, reż. J. Józefowicz
Musical POLITA pierwszy musical 3D na świecie – Bydgoszcz, hala Łucznika 4 grudnia 2011 – światowa premiera, reż. J. Józefowicz
Musical POLITA pierwszy musical 3D na świecie – Warszawa, Torwar 30 grudnia 2011 – polska premiera, reż. J. Józefowicz

Ważniejsze produkcje telewizyjne z choreografią i w reżyserii Janusza Józefowicza
Ćwiczenia musicalowe przedstawienie na festiwalu piosenki we Wrocławiu w 1987 roku – TVP 1
Musical Metro – TVP 1, TVP Polonia, rejestracja przez TVP w 1991 i 1994 roku.
Koncert – Metro x 1000 – TVP 1, TVP Polonia (30 maja 2000)
Do grającej szafy grosik wrzuć… – TVP 1, TVP Polonia (czerwiec 1993)
Grosik 2 – TVP 1, TVP Polonia
Tyle Miłości – dwie części – TVP 1, TVP Polonia
Bajor w Buffo – TVP 1, TVP Polonia
Obok nas – TVP 1, TVP Polonia
Przeżyj to sam – TVP 1, TVP Polonia
Koncert Katarzyny Groniec – TVP 2, TVP Polonia
Dama od Maxima George’a Feydeana z muzyką Ryszarda Sielickiego, TVP 1, TVP Polonia
Janusz Józefowicz zaprasza… – 4 programy dla TVP 1, TVP Polonia
Kilka inauguracji i zakończeń sezonów z Telewizją Regionalną – WOT
Koncerty charytatywne (dla powodzian i dla dzieci z Domu Dziecka w Podbrodziu k. Wilna – Telewizja Regionalna – WOT
Noc z gwiazdami czyli Sylwester w Jedynce w 1997, 1998, 1999
i w 2000 pt. “Od tanga do tanga” – TVP 1, TVP Polonia

Gala we Wrocławiu – Alfabet Józefowicza (14 marca 1999) – TVP 2
Gala we Wrocławiu – Niedziela na głównym (18 marca 2001) – TVP 2
Zimy żal w reż. M. Umer – TVP 1 (1989)
Big Zbig Show w reż. M. Umer – TVP 1 (1992)
Zielono mi w reż. M. Umer – TVP 1 (28 czerwca 1997)
musical Romeo i Julia reż. J. Józefowicz

TVP1 (21 i 22 grudnia 2004), TVP Polonia
Rewia Sylwestrowa reż. J. Józefowicz – TVP 1 (31 grudnia 2005/2006)
Ça Ira – muzyka Roger Waters – Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu, 25 sierpnia 2006 – TVP 1
Przeboje Jedynki – koncert organizowany przez TVP 1, reż. J. Józefowicz (2 września 2007)
Przebojowa noc – program taneczno-muzyczny, którego gospodarzami są Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz – TVP 1 (od 9 września 2007)
Złota sobota – TVP 1 – program muzyczny, którego gospodarzami są Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz (od 8 grudnia 2007)

Dyskografia
1991: płyta z muzyką do musicalu Metro
1995: płyta z muzyką do musicalu Grosik 2
1996: płyta z muzyką do musicalu Tyle Miłości
1998: płyta z muzyką do musicalu Grosik 3
płyta z piosenkami z programu MdM Gorsz do grosza…
2001: “Niedziela na głównym”[2]
2004: “Karaoke VIDEO CD “MOŻESZ ZOSTAĆ JULIĄ”[3]

Ważniejsze nagrody
Międzynarodowa Nagroda Dziennikarzy za choreografię do przedstawienia pt. Złe zachowanie (1984)
Wyróżnienie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę dyplomową (Marco) w Widoku z mostu Arthura Millera (1984)
Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego za osobowość artystyczną
Prometeusz
Byk Sukcesu – nagroda miesięcznika Sukces za wybitne osiągnięcia w sztuce w roku 1991
Nagroda Dziennikarzy za osiągnięcia w sztuce estradowej (Opole 1993)
Nagroda Prezesa Polskiego Radia (KFPP w Opolu 1998)
Dyplom Mistrzowski, Nagrody za rok 1998 przyznany na 19. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu
Złota Maska dla najlepszego reżysera w sezonie 1999/2000 we wszystkich rodzajach sztuki teatralnej (dramat, balet, opera, operetka, musical) – najważniejsza nagroda kulturalna w Rosji.

Koncerty w których wziął udział
2006: Gala Wiktory 2005

Rodzina
Dwukrotnie żonaty, ojciec Kamili Józefowicz (ur. 1983) i Jakuba Józefowicza (ur.1993). 16 sierpnia 2008 roku jego drugą żoną została jego wieloletnia partnerka Natasza Urbańska. 13 grudnia 2008 r. przyszła na świat ich córka Kalina.
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Odwiedzono 801 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj poniższe zadanie *