Katie Holmes i Jamie Foxx są razem?


holmes-foxxKatie Holmes (36 l.) znów była widziana z Foxxem (47 l.)!
Aktorka od rozstania z Cruisem dość regularnie jest swatana przez amerykańskie media z nowymi partnerami.
Półtora roku temu pojawiły się doniesienia, że wpadła w oko aktorowi Jamiemu Foxxowi.
Pikanterii dodawał fakt, że jest on wieloletnim przyjacielem jej byłego męża, Toma Cruise’a.
Plotki szybko jednak ucichły.
Aż do teraz! Wszystko przez to, że w ostatnim czasie Katie i Jamie byli znów widziani razem!
Nie tylko spacerowali po mieście, ale także udali się do domu aktora, co według amerykańskich portali jest dowodem ich romansu.
Informator magazynu „People” przekonuje jednak, że parę łączą czysto przyjacielskie relacje.
„Oni nie są parą. Przyjaźnią się od dawna, a że oboje są wolni, od razu pojawiają się spekulacje” – twierdzi.
Na portalach pojawiają się jednak też głosy, że Holmes i Foxx nie chcą się na razie ujawniać, gdyż zdają sobie sprawę, że momentalnie znajdą się na okładach wszystkich kolorowych pism.
Pasowaliby do siebie?
źródło: pomponik.pl
Biografia Katie
Katie Holmes, właśc. Kate Noelle Holmes[1] (ur. 18 grudnia 1978 w Toledo w stanie Ohio) – amerykańska aktorka, która zdobyła popularność rolą Joey Potter w telewizyjnym serialu dla młodzieży Jezioro marzeń (ang. Dawson’s Creek), gdzie występowała w latach 1998–2003.
Udział w serialu, będący jej drugą profesjonalną rolą, uczynił ją gwiazdą. Jej role na dużym ekranie obejmują filmy od kina niskobudżetowego, jak Burza lodowa, przez thrillery, takie jak Porzucona, do hitów kinowych, jak Batman: Początek.
Na początku 2005 Holmes związała się z Tomem Cruise’em. W czerwcu tego roku, dwa miesiące od pierwszego spotkania, para zaręczyła się. W październiku 2005 para ogłosiła, że Katie spodziewa się dziecka. Dziewczynka, imieniem Suri urodziła się 18 kwietnia 2006. Cruise i Holmes pobrali się 18 listopada 2006 we Włoszech.
Wczesne życie i kariera
Katie Holmes urodziła się w Toledo, w stanie Ohio[2], jako najmłodsze z pięciorga dzieci małżeństwa Kathleen A. – gospodyni domowej i Martina Josepha Holmesa seniora (ur. 1945) – prawnika, adwokata zajmującego się sprawami rozwodowymi[3]. Dorastała w Corey Woods, w hrabstwie Lucas, w domku z cegły z 1862 z białym płotkiem[4][5]. Jej rodzeństwo to: Tamera (ur. 1968), Holly Ann (ur. 1970), Martin Joseph, Jr. (ur. 1970) – pracuje jako prawnik w Ohio i Nancy Kay Blaylock (ur. 1975)[6]. Katie została ochrzczona w Kościele rzymskokatolickim, uczęszczała do kościoła Chrystusa Króla i szkół parafialnych w Toledo[7]. Jej szkołą średnią była żeńska Notre Dame Academy, której absolwentką była także jej matka. Katie była tam piątkową uczennicą[8][9]. W St. John’s Jesuit, pobliskim męskim liceum, występowała w szkolnych musicalach, grając kelnerkę w Hello, Dolly! i Lolę w Damn Yankees[10]. Uzyskała wynik 1310 punktów (na 1600 możliwych[11]) w teście SAT i została przyjęta na prestiżowy Uniwersytet Columbia (uczęszczała na semestr letni)[3][8][12]. Jej ojciec chciał, by została lekarzem[9]. Holmes kochała czytać książki: „Nigdy nie czuję się samotna w księgarni” – mówiła[13]. Brytyjski autor, opisując jej życie w 2003 powiedział: „Sposób, w jaki Holmes podchodziła do swojej edukacji był tak amerykański, jak placek z jabłkami: chodziła na treningi cheerleaderek, dostawała same piątki i uczyniła postanowienie, że pozostanie dziewicą aż do ślubu”[6]. Sama Holmes powiedziała lokalnej gazecie Toledo Blade, że trzy słowa, najlepiej ją opisujące to: „uczciwa, zdeterminowana i obdarzona wyobraźnią”[14].
W wieku 14 lat zaczęła uczęszczać do szkoły modelek w Toledo, prowadzonej przez Margaret O’Brien, która w 1996 zabrała ją na pokaz talentów w Nowym Jorku. Wykonała tam monolog z filmu Zabić drozda[15]. Taśma z przesłuchania została wysłana do szefa castingu filmu Burza lodowa, w reżyserii Anga Lee. Katie została obsadzona w roli Libbets Casey, a w filmie główne role zagrali Kevin Kline i Sigourney Weaver. Ang Lee powiedział Toledo Blade: „Katie została obsadzona, ponieważ miała idealną ilość niewinności i wyrafinowania, jakie potrzebowaliśmy dla tej postaci. Ujęły mnie jej szeroko otwarte oczy. Jest naprawdę piękną dziewczyną, ale pokazuje też dużą inteligencję”[10].
W styczniu 1997, Holmes pojechała do Los Angeles. Był to okres, w którym kręcono piloty nowych seriali, w nadziei, że znajdą one stałe miejsce w ramówce. Toledo Blade donosi, że Katie otrzymała wówczas propozycję zagrania głównej roli w serialu Buffy: Postrach wampirów, lecz odrzuciła ją[10]. Sieć telewizyjna Columbia Tri-Star, producent nowego serialu Kevina Williamsona, zaprosiła ją na przesłuchanie do Los Angeles, ale kolidowało ono ze szkolnym przedstawieniem Katie – Damn Yankees. Holmes, nie chcąc zawieść kolegów ze szkoły, odpowiedziała Williamsonowi i WB, że nie da rady stawić się na castingu”[10][16][17].
Producenci zgodzili się, by zamiast przesłuchania, wysłała im kasetę wideo. Na taśmie, nagranej w swojej piwnicy, Holmes odegrała rolę Joey Potter, najlepszej przyjaciółki tytułowego bohatera, Dawsona, którego rolę przeczytała jej matka. Scena zawierała rozmowę bohaterów o seksie i masturbacji[16][18]. The Hollywood Reporter napisał później, że przesłuchanie Holmes „stało się legendą” i że „nikt nawet nie pomyślał, że to dziwne, iż jedna z głównych aktorek udziela przesłuchania przez Federal Express”[19].
Holmes dostała rolę. Paul Stupin, producent wykonawczy serialu, powiedział, że jego pierwszą reakcją po obejrzeniu taśmy było „To właśnie Joey Potter!”[20]. Twórca i producent wykonawczy Kevin Williamson powiedział, że Holmes ma „unikalną kombinację talentu, piękna i umiejętności, które czynią jej drogę do Hollywood otwartą. Ale to dopiero początek. Spotkać ją, znaczy natychmiast ulec jej wdziękowi”[21]. Williamson stwierdził, że jest idealna do roli Joey Potter. „Miała te oczy, po prostu przepełnione samotnością”[22].
Jezioro marzeń
„Joey Potter jest uparta, żywa, przebiegła, zmysłowa, zdecydowana i przebojowa. Jednak, w pewien cudownie sprzeczny sposób, pomimo swojego twardego zachowania, Joey jest słabą, czasami niepewną, wrażliwą emocjonalnie, pragnącą miłości osobą” – tak postać opisywał oficjalny przewodnik po serialu[23]. Joey, której imię wzięło się od postaci Jo z książki Małe kobietki, przez lata wdrapywała się przez okno do sypialni Dawsona i platonicznie dzieliła z nim łóżko. Matka Joey zmarła na raka, kiedy ta miała 13 lat, a jej ojciec, Mike (Gareth Williams), był w więzieniu za handel marihuaną. Jej niezamężna, ciężarna siostra, Bessie (Nina Repeta), około pięć lat starsza od Joey, samotnie prowadziła restaurację Ice House, gdzie Joey pracowała jako kelnerka. Gentlemen’s Quarterly opisało Joey jako „skrytą, kapryśną dziewczynę, rozdartą między codziennymi obowiązkami i nieudolnymi próbami zdobycia sąsiada znad jeziora – Dawsona”[22].
„W dużej mierze przypominam Joey” – mówiła Holmes – „Myślę, że to dostrzegli. Pochodzę z małego miasteczka. Byłam chłopczycą. Joey próbuje się wyróżniać i zaprzeczać, że nie ma zbyt wiele doświadczenia życiowego. Jej życie biegnie równolegle do mojego: wszystko jest nowe: związki, osobiste postrzeganie i bycie pilnowaną”. Holmes brała udział w nagrywaniu pilota Jeziora marzeń w Wilmington, podczas przerwy wiosennej roku 1997, będąc w ostatniej klasie szkoły średniej[24]. Kiedy The WB rozpoczęło emisję serialu, Holmes przeprowadziła się do Wilmington, gdzie kręcono Jezioro.
Wysoka (175 cm wzrostu)[3][22][25] brunetka oczarowała prasę, autorów obu płci, piszących o niej, jako o dziewczynie, którą każdy chciałby przyprowadzić do domu, przedstawić rodzicom i poślubić[9][22]. „Audrey Hepburn swojego pokolenia” było typowym komentarzem[26]. Time nazwał ją „nieprawdopodobnie śliczną” a Entertainment Weekly określił jako „nową idolkę”[27][28]. Variety, w recenzji pilota napisał, że Holmes „jest pewną siebie młodą artystką, która wypowiada swoje kwestie sprytnie i przekonująco”[29]. Holmes zrobiła takie wrażenie w Hollywood, że New York Times donosił, iż każdy szuka teraz do obsady „typu Katie Holmes”, której postać, jak twierdził reporter „jest powrotem do lat 50.: inteligentna dziewczyna z sąsiedztwa (w przeciwieństwie do blond „słodkich idiotek”)”, reprezentowanych przez jej koleżankę z serialu, Michelle Williams[30]. Lecz ten „typ” nie jest wcale mniej atrakcyjny, przez co magazyn Arena ogłosił ją „najbardziej uwodzicielsko seksowną kobietą telewizji. Gdziekolwiek”[31].
Serial był mocno reklamowany przez The WB Network przed premierą w styczniu 1998. Obsada pojawiła się w katalogu J. Crew, a trailery programu były pokazywane w kinach. Poruszenie w serialu tematów seksu, wywołało zamieszanie w prasie; jeden z producentów, firma Procter & Gamble, wycofała się wskutek negatywnych komentarzy prasowych[32][33][34][35]. Holmes wkrótce trafiła na okładki magazynów, takich jak Seventeen, TV Guide i Rolling Stone. Jancee Dunn, redaktor Rolling Stone powiedziała, że Katie została wybrana na okładkę, ponieważ „za każdym razem, gdy wspomnisz o Dawson’s Creek słyszysz pisk nastolatek. Fakt, że jest olśniewająco piękna również nam nie przeszkadza”[36].
Recenzje były różne. Toledo Blade stwierdziło, że postaci „rozmawiają, jakby pochodziły z planety rządzonej przez psychologów z Manhattanu, gdzie małomówność karana jest śmiercią”[37]. Serialowi zarzucono też zbyt górnolotne słownictwo. Sama Holmes też potrzebowała pomocy przy zrozumieniu dialogów. „Czasem przed przeczytaniem scenariusza, muszę wziąć słownik i zadzwonić do kogoś, aby upewnić się czy poprawnie wymawiam niektóre słowa”[38]. Serial przyniósł aktorce sławę i wielu fanów. Parada z okazji Dnia Dziękczynienia 1998 roku w Toledo, z jej udziałem miała rekordową frekwencję[39][40].
Jezioro marzeń pojawiało się na antenie od 1998 do 2003, a Holmes jako jedyna z czwórki głównych aktorów wystąpiła we wszystkich 128 odcinkach. „Bardzo trudno było mi opuścić Wilmington, przebić tę bańkę mydlaną i żyć dalej. Nie lubię zmian. Z drugiej jednak strony, granie gdzie indziej stanowi miłą odmianę” – powiedziała w 2004[41]. Holmes przyznała, że jak to często bywa w telenowelach, jej postać była karykaturą aktora:

Brakuje mi jej ducha, jej ikry i jej lęku. Ona zawsze miała te kwestie o swoich lękach, przyszłości i miłości. Dla mnie osobiście było to świetne narzędzie, ponieważ mogłam to wszystko wyrazić. Mogłam codziennie analizować to z nią i dzięki temu nie musiałam przechodzić przez to sama. W Joey jest tyle mnie, że czuję, że wychowałam się na ekranie[42].

Magazyn Life napisał: „Jako Joey, Holmes miała ogromny wpływ na życie nastolatków… Przez te wszystkie lata, Joey dochowała wierności swoim zasadom. Serial, a zwłaszcza postać Katie, są poruszające”[43].
Kariera filmowa
W 2005 Holmes określiła swoją karierę filmową jako pasmo „niewypałów”. „Zwykle nie ma mnie nawet w pierwszej dziesiątce” – powiedziała. Najbardziej kasowy film z jej udziałem to Telefon, w którym zagrała jedynie epizod[24]. „To nie jest tak, że propozycje gry w świetnych filmach po prostu na mnie czekają” – narzekała[44].
Jej pierwsza większa rola to film Grzeczny świat z 1998, thriller, w którym zagrała zbuntowaną nastolatkę. Roger Ebert z Chicago Sun-Times napisał o postaci Rachel Wagner: „Ubiera się na czarno i lubi wygibasy na platformach pickupów; jest złą dziewczynką, której grozi zostanie bardzo grzeczną”[45][46]. Katie otrzymała za tę rolę MTV Movie Award dla najlepszej przełomowej roli, pomimo to aktorka określiła ten film jako „okropny”[9].
Kolejna rola Holmes to znudzona kasjerka supermarketu, w cieszącym się uznaniem krytyków filmie Douga Limana, Go (1999)[47].
Zagrała nieuwzględnione w napisach cameo w Muppetach z kosmosu, wraz z kolegą z Jeziora marzeń Joshem Jacksonem. Film kręcono w Wilmington.
Niezadowolenie Kevina Williamsona ze swych szkolnych lat zaowocowało w 1999 filmem Jak wykończyć panią T.?, do którego napisał scenariusz i wyreżyserował. Katie zagrała tam szóstkową uczennicę, którą wredna nauczycielka (w tej roli Helen Mirren) chce za wszelką cenę pozbawić bardzo potrzebnego stypendium[48].
W Cudownych chłopcach w reżyserii Curtisa Hansona, na podstawie powieści Michaela Chabona, Holmes dostała małą rolę (łącznie sześć i pół minuty czasu ekranowego), jednakże przyciągnęła uwagę wielu krytyków filmowych jako Hannah Green, utalentowana studentka, próbująca uwieść profesora Grady’ego Trippa (Michael Douglas), swojego wykładowcę, wynajmującego jej mieszkanie. Kenneth Turan z Los Angeles Times stwierdził, że „dobrze odnalazła się w roli piękności zakochanej w starszym mężczyźnie”[49][22][50].
W Dotyku przeznaczenia z 2000, w reżyserii Sama Raimiego z Cate Blanchett w roli głównej, zagrała przeciwieństwo Joey Potter: zepsutą bogatą dziewczynę, sypiającą z kim popadnie: od socjopatycznego maltretującego żonę brutala (Keanu Reeves) po lokalnego adwokata (Gary Cole). Holmes wystąpiła tu w swojej pierwszej rozbieranej scenie, obnażając biust i pośladki w scenie, w której jej postać ginie z rąk narzeczonego (Greg Kinnear). O tej scenie powiedziała: „Mam nadzieję, że nie ma zbyt wielu pauz podczas oglądania filmu na DVD”[22]. Jej występ magazyn Steven Kotler z magazynu Variety skomentował następująco: „Wydaje się, że widzimy tu nagą kobietę, tylko dlatego, że Katie Holmes postanowiła zerwać ze swoim ugrzecznionym wizerunkiem i wkroczyć bezwstydnie w nową przyszłość”[51]. W Ohio, scena spotkała się z dezaprobatą. Russ Lemmon napisał w Toledo Blade:

Katie Holmes z Toledo, której popularność jest wprost proporcjonalna do jej własnego poziomu słodyczy i niewinności, obnaża swoje piersi w Dotyku przeznaczenia. . . Powiedz, że to nieprawda, Katie. . . Scena topless z udziałem Katie była zbędna. Nie wniosła nic do filmu . . Mam nadzieję, że chociaż zarobiła na niej o wiele wiele więcej, niż gdyby pojawiła się w niej ubrana. Mam też nadzieję, że zastrzegła sobie w kontrakcie jakiś procent ze sprzedaży i wypożyczeń DVD. Jeden z internautów z roughcut.com stwierdził: Scena topless z udziałem Katie gwarantuje, że „Dotyk przeznaczenia będzie najczęściej wypożyczanym przez nastoletnich (i nie tylko nastoletnich) chłopców DVD od czasu wynalezienia stopklatki” . . . Wydaje mi się, że cztery lata, jakie spędziła pielęgnując swój wizerunek zostały zmarnowane w zaledwie kilka sekund, w filmie, który prawdopodobnie okaże się niewypałem[52].

W Porzuconej, filmie zdobywcy Oscara, Stephena Gaghana, Holmes gra cierpiącą na niebezpieczne urojenia studentkę o imieniu Katie. Todd McCarthy z Variety i Roger Ebert pochwalili jej występ, ale w oczach innych krytyków jak i zwykłych widzów nie znalazł on uznania[53][54]. Katie wystąpiła w roli kochanki głównego bohatera (Colin Farrell) w filmie Telefon (2002) i pielęgniarki opiekującej się Robertem Downey Jr. w Śpiewającym detektywie (2003). Następna jej rola to Wizyta u April (2003), komedia o wydarzeniach w patologicznej rodzinie w Dzień Dziękczynienia. Variety uznało ten występ za „jeden z najlepszych w jej karierze”[55]. „Każdy z aktorów błyszczy” – napisał Elvis Mitchell, „nawet panna Holmes, której uroda chyba odebrała rozum jej poprzednim reżyserom”, grając „pannicę, która usiłuje odnaleźć w sobie odrobinę przyzwoitości, nie mówiąc już o tym, że posiłek który przygotowuje mógłby otruć całe hrabstwo. Jednak jej opryskliwość, jak i nieustępliwe dążenie, by Dziękczynienie się udało, wywołuje u widza śmiech”[56].
Holmes zagrała tytułową Córkę prezydenta, w filmie z 2004, którego premiera opóźniła się o dziewięć miesięcy z powodu złych recenzji i fatalnej sprzedaży biletów. W filmie tym, w reżyserii Foresta Whitakera, Michael Keaton zagrał jej ojca, a Marc Blucas – chłopaka. Kirk Honeycutt z The Hollywood Reporter nazwał jej postać, Samanthę Mackenzie, „zdumiewającym przykładem tego, jak wytwórnia filmowa może spłycić i zmarnować umiejętności komediowe energicznej młodej gwiazdy”[57]. W filmie z 2005 Batman: Początek, jak do tej pory najbardziej kasowym filmie w swojej karierze, zagrała Rachel Dawes, prawniczkę z Gotham City, ukochaną z dzieciństwa głównego bohatera. Variety było oszczędne w słowach. „Holmes jest OK”, było jedynym komentarzem do jej występu[58]. Za tę rolę Katie została nominowana do Złotej Maliny dla najgorszej aktorki drugoplanowej. Holmes odrzuciła propozycję zagrania w kolejnym filmie o Batmanie, The Dark Knight, gdyż zdjęcia kolidowały z jej innym filmem – Mad Money. W postać Rachel Dawes wcieliła się więc Maggie Gyllenhaal.
W 2005, wystąpiła w filmowej wersji powieści satyrycznej Christophera Buckleya Dziękujemy za palenie o lobbyście tytoniowym (Aaron Eckhart), którego uwodzi grana przez Holmes reporterka z Waszyngtonu. Variety napisało, że Holmes jest „jednym z nielicznych słabych punktów filmu; brak jej choćby odrobiny sprytu, jaki powinien cechować bezlitosną dziennikarkę”, a The New York Times, że obsada jest „wyjątkowo dobra” z wyjątkiem Holmes, której „brakuje wiarygodności”[59][60].
Holmes przyjęła propozycję gry w Shame on You, filmie biograficznym o życiu piosenkarza country Spade’a Cooleya w reżyserii Dennisa Quaida, jako żona, którą główny bohater (grany przez Quaida) zadeptał na śmierć. Jednak zdjęcia do filmu, którego plan miał się znajdować w Nowym Orleanie, zostały opóźnione przez huragan Katrina, a później Holmes wycofała się z powodu ciąży[61][62][63].
Katie Holmes w mediach
Występy w telewizji
Holmes wystąpiła w Saturday Night Live z 24 lutego 2001, biorąc udział w parodii Jeziora marzeń, w której zakochuje się ona w postaci Mr. Peepers Chrisa Kattana i śpiewa „Hey, Big Spender” z musicalu Sweet Charity. W odcinku Punk’d z 9 listopada 2003 została „wkręcona” przez Ashtona Kutchera, a w kolejnym roku była bohaterką jednego z odcinków programu MTV, Diary[64].
Była częstym gościem popularnych amerykańskich talk-show:
sześciokrotnie w The Late Show with David Letterman (24.09.1998, 23.03.1999, 16.08.1999, 7.02.2001, 15.10.2003, 9.06.2005)
pięciokrotnie w Regis & Kelly (8.10.2001, 18.02.2002, 17.10.2002, 16.10.2003, 23.09.2004)
czterokrotnie w The Late Night with Conan O’Brien (1.12.2000, 22.02.2001, 17.10.2002, 23.09.2004)
trzykrotnie w The Rosie O’Donnell Show (15.04.1999, 30.11.2000, 7.02.2001)
raz w The Tonight Show Jaya Leno (11.08.1999)[potrzebne źródło]
Plebiscyty prasowe
W 1998 szwedzki magazyn Expressen Fredag nadał jej tytuł „Årets Babe 98″[65]
W czerwcu 1998 znalazła się na liście „10 najpiękniejszych ludzi” magazynu Seventeen[65]
W latach 1998 i 1999 znalazła się na liście „21 najgorętszych gwiazd poniżej 21 roku życia” magazynu Teen People[65]
Począwszy od 1999 była corocznie ogłaszana przez amerykańską, jak i brytyjską edycję magazynu FHM jedną z najseksowniejszych kobiet świata.
Numer 26. w plebiscycie „100 najseksowniejszych gwiazd wszech czasów” magazynu Celebrity Skin z 2001[65]
Numer 38. w plebiscycie „50 najseksowniejszych gwiazd wszech czasów” magazynu TV Guide z 2002[65]
W 2003 magazyn People umieścił ją na liście „50 najpiękniejszych ludzi”, a jego siostrzany Teen People w tym samym roku na liście „25 najgorętszych gwiazd poniżej 25 roku życia”[66][67]
W roku 2005 People uznał ją za jedną z dziesięciu najlepiej ubranych gwiazd[68]
Udział w reklamach
Występowała w reklamach farby do włosów Lumia firmy Garnier, wyrobów skórzanych firmy Coach oraz kompanii odzieżowej Gap Inc.[69]
Życie prywatne
W 2002 Holmes nabyła dom w Wilmington[70]. Gdy w 2003 zakończyły się zdjęcia do Jeziora marzeń, przeprowadziła się do Los Angeles, a następnie w 2005 do Nowego Jorku. Po ślubie z Tomem Cruise’em powróciła do Los Angeles[71][72]. Holmes spotykała się z kolegą z planu Joshem Jacksonem przez cały pierwszy i część drugiego sezonu Jeziora marzeń. Związek zakończył się w bardzo zdrowej atmosferze. Aktorka powiedziała magazynowi Rolling Stone: „Zakochałam się, była to moja pierwsza miłość, i było to coś tak niesamowitego, nieopisanego, że nigdy tego nie zapomnę. I czuję się szczęśliwa, bo on jest teraz jednym z moich najlepszych przyjaciół”[3][73]. Następnie Holmes związała się z aktorem Chrisem Kleinem, którego poznała w 2000. Klein, podobnie jak Katie pochodzi ze Środkowego Zachodu – dorastał w Illinois i Nebrasce. Klein i Holmes zaręczyli się pod koniec 2003, ale na początku 2005 ich związek zakończył się. Prasa jako powód podawała dystans wywołany rozwojem karier obojga aktorów. Jesienią 2005 Klein skomentował rozstanie: „Dorośliśmy. Sen prysł, dała o sobie znać rzeczywistość”[74][75][76][77].
Związek z Tomem Cruise’em
Kilka tygodni po zakończeniu związku z Chrisem Kleinem, Katie Holmes zaczęła spotykać się z aktorem Tomem Cruise’em. Po raz pierwszy pojawili się publicznie razem 29 kwietnia 2005 w Rzymie, na rozdaniu nagród Davida di Donatello, włoskiego odpowiednika Oscarów[78]. Jej rodzina wyraziła poparcie dla tego związku. Ojciec Katie stwierdził, że jego córka jest „bardzo dojrzałą młodą kobietą, z głową na karku. Z tego co słyszeliśmy i czytaliśmy o Tomie, jest on humanitarystą i ma naprawdę wielką klasę. Z perspektywy rodziców, jesteśmy bardzo podekscytowani ich związkiem”[79]. Siostra aktorki, Tamara, powiedziała: „Oboje są cudownymi ludźmi”[80].
Holmes, ochrzczona w kościele rzymskokatolickim, zainteresowała się scjentologią wkrótce po tym, jak zaczęła spotykać się z Cruise’em, długoletnim członkiem i gorącym orędownikiem kościoła scjentologicznego, a wychowanym także w wierze katolickiej. 23 maja, Cruise wystąpił w The Oprah Winfrey Show i skacząc po kanapie głośno manifestował swą miłość do Katie. Następnie udał się za kulisy i wciągnął zawstydzoną aktorkę do programu[81]. Cruise oświadczył się wczesnym rankiem 17 czerwca na szczycie paryskiej Wieży Eiffla i został przyjęty[80][82]. Na konferencji prasowej, w obecności matki Katie, Cruise ogłosił tę nowinę, deklarując: „Dzisiejszy dzień jest dla mnie wspaniały. Jestem zaręczony ze wspaniałą kobietą”[83]. Pierścionek zaręczynowy, symbolizujący ich zbliżające się małżeństwo składał się z pięciokaratowego owalnego diamentu osadzonego w różowym złocie i platynie, w stylu art déco[84].
Scjentologia
Wiele artykułów prasowych negatywnie komentowało zainteresowanie Katie religią Cruise’a, czyli scjentologią; niektóre sugerowały wręcz, że została do niej zmuszona bądź poddana praniu mózgu. Niedługo po rozpoczęciu związku z Cruise’em Holmes zwolniła swojego długoletniego managera i agentkę, zastępując ją nową „najlepszą przyjaciółką”, Jessicą Rodriguez, prominentną działaczką kościoła scjentologicznego, określaną jako część jego „rodziny królewskiej.” Rodriguez jest określana jako „scjentologiczny opiekun” Katie, gdyż nie odstępuje jej na krok i dyktuje, co należy mówić podczas wywiadów. Robert Haskell, autor obszernego artykułu o aktorce w magazynie W, powiedział: „Rodriguez przedstawiono mi jako jej „scjentologiczną przyzwoitkę” i jasne było, że będzie obecna podczas całej naszej rozmowy, pomimo moich protestów”[85][86][87][88][89]. Kontrastowało to z wcześniejszymi wywiadami Holmes, które odnotowywały z zadowoleniem, że „przybyła bez wszechobecnych speców od PR”[6]. W wywiadzie dla Diane Sawyer z ABC News z kwietnia 2006, Tom Cruise powiedział, że on i Holmes są „wyłącznie scjentologami” i że ich dziecko nie zostanie ochrzczone w Kościele katolickim[90].
Córka Suri
6 października 2005 Holmes i Cruise ogłosili, że spodziewają się dziecka i odbyli spacer po parku w Los Angeles, by pokazać światu bardzo widoczną ciążę aktorki[91]. Grający z nią w Jeziorze marzeń Oliver Hudson powiedział: „Katie wydaje się stworzona do macierzyństwa. Jest bardzo opiekuńcza. Ma zdolności macierzyńskie, jakich większość dziewcząt w jej wieku nie posiada”[92].
18 kwietnia 2006, w rocznicę pierwszej randki z Cruise’em, w Saint John’s Health Center w Santa Monica[93]. Holmes urodziła córeczkę, Suri Cruise[94][95][96][97]. Los Angeles Times cytował wypowiedź rzecznika Cruise’a, Arnolda Robinsona, że „wszyscy czują się wspaniale”, ale zaznaczał, iż „odmówił on podania jakichkolwiek szczegółów, mówiąc, że para nie życzy sobie żadnych komentarzy, ponad to, co ogłosiła. Odmówił podania czasu oraz miejsca porodu, reszty imienia Suri ani szczegółów na temat długości i przebiegu porodu”. Dziennik zamieścił streszczenie oświadczenia Cruise’a na temat narodzin, dodając, że imię Suri „ma korzenie hebrajskie oraz perskie. Po hebrajsku oznacza, 'księżniczkę’, zaś po persku, 'czerwoną różę'”[98].
Do września 2006, Suri nie była pokazywana światu, co skłoniło tabloidy do podważenia faktu istnienia dziecka, przeciwstawiając zachowanie pary innym, takim jak Angelina Jolie i Brad Pitt, pokazującym swoje nowo narodzone dzieci publicznie[99][100][101][102]. Typowe reakcje z tego okresu pokazuje okładka Us Weekly z artykułem pt. „Gdzie jest Suri”: „Najlepszym przyjaciołom odmówiono odwiedzin, sesja zdjęciowa dziecka odwołana, ślub przełożony, Katie w odosobnieniu”[103]. Dopiero w październikowym numerze Vanity Fair, opublikowano pierwsze zdjęcia dziewczynki wykonane przez Annie Leibovitz[104][105][106]. W towarzyszącym zdjęciom artykule Holmes twierdziła: „nie próbowaliśmy niczego ukrywać” i narzekała na nachalne zainteresowanie prasy. „Wiem, co się wypisuje w prasie. Ale to jest moja przyszłość. To moja rodzina i bardzo się o nią troszczę. Te teksty nie są w porządku. Gryzie mnie to, ponieważ to nie jest OK”[107].
Małżeństwo z Cruise’em
18 listopada 2006 Holmes i Cruise wzięli ślub w XV-wiecznym zamku Odescalchi w Bracciano we Włoszech. W scjentologicznej ceremonii wzięło udział wiele hollywoodzkich gwiazd[108]. Włoskie władze stwierdziły, iż uroczystość była nieważna, gdyż nie wypełniono żadnych papierów. Burmistrz Bracciano, Patrizia Riccioni, powiedziała brytyjskiemu Sunday Mirror: „Żadna cywilna ceremonia nie miała miejsca i nie otrzymaliśmy żadnych dokumentów. Pod względem prawnym to małżeństwo nie istnieje”[109]. Rzecznik pary powiedział, że Tom i Katie „zalegalizowali” swój związek w Los Angeles dzień przed włoską uroczystością[110]. Dzień po ślubie państwo młodzi wybrali się w podróż poślubną na Malediwy[111].
W marcu 2007 media doniosły, że Holmes rozmawiała telefonicznie ze swoją przyjaciółką Victorią Beckham o problemach w swoim małżeństwie z Cruise’em[112][113] i że być może będzie musiała przejść kolejną scjentologiczną indoktrynację[114]. Według otoczenia Katie, Tom zasugerował jej „lekcje macierzyństwa”, prowadzone przez scjentologów[115]. 28 czerwca 2012 Katie złożyła pozew o rozwód z Tomem. Jako powód podała „przyczyny nie do pogodzenia”. Adwokat Katie powiedział dla „People” – „To bardzo prywatna sprawa, nie tylko dla Katie, ale także dla całej jej rodziny. W tej chwili najbardziej liczy się dla niej dobro jej córki”[potrzebne źródło].
Filmografia

Rok Tytuł polski
Tytuł oryginalny
Rola Uwagi
1997 Burza lodowa
The Ice Storm
Libbets Casey Pierwsza profesjonalna rola
1998 – 2003 Jezioro marzeń
Dawson’s Creek
Joey Potter Serial telewizyjny; rola główna
1998 Grzeczny świat
Disturbing Behavior
Rachel Wagner Nominacja do Saturna w kategorii Najlepsza Rola Młodego Aktora lub Aktorki (wygrał Tobey Maguire za Miasteczko Pleasantville), MTV Movie Award w kategorii Najlepsza Przełomowa Rola Żeńska; wystąpiła w klipie zespołu The Flys do piosenki „Got You (Where I Want You)” z soundtracku filmu
1999 Go Claire Montgomery
1999 Muppety z kosmosu
Muppets from Space
Joey Potter Niewymienione w napisach filmu cameo
1999 Jak wykończyć panią T.?
Teaching Mrs. Tingle
Leigh Ann Watson Pierwsza rola główna; razem z Barrym Watsonem nominacje do MTV Movie Award w kategorii Najlepszy Pocałunek (wygrały Sarah Michelle Gellar i Selma Blair za Szkołę uwodzenia) i Teen Choice Award w kategorii Film – Wybierz Chemię (wygrali Courteney Cox i David Arquette za Krzyk 3)
2000 Cudowni chłopcy
Wonder Boys
Hannah Green
2000 Dotyk przeznaczenia
The Gift
Jessica King pierwsza (i jedyna) scena rozbierana
2002 Porzucona
Abandon
Katie Burke rola główna
2003 Telefon
Phone Booth
Pamela McFadden
2003 Śpiewający detektyw
The Singing Detective
siostra Mills
2003 Wizyta u April
Pieces of April
April Burns rola główna; nominacja do Złotego Satelity w kategorii Najlepsza Aktorka w Komedii lub Musicalu (wygrała Diane Keaton za Lepiej późno niż później)
2004 Córka prezydenta
First Daughter
Samantha Mackenzie rola główna
2005 Batman: Początek
Batman Begins
Rachel Dawes Nominacja do Złotej Maliny w kategorii Najgorsza Aktorka Drugoplanowa (wygrała Paris Hilton za Dom woskowych ciał), nominacja do Saturna w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (wygrała Summer Glau za rolę w Serenity)
2006 Dziękujemy za palenie
Thank You for Smoking
Heather Holloway
2008 Skok na kasę
Mad Money
Jackie Truman
2010 Romantycy
The Romantics
Laura Rosen
2014 Dawca pamięci
The Giver
Matka Jonasa

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Biografia Jamiego
Jamie Foxx, właśc. Eric Marlon Bishop (ur. 13 grudnia 1967 w Terrell) – amerykański aktor, komik stand-upowy oraz wokalista. Za swoją rolę w filmie Ray został nagrodzony Oscarem, Złotym Globem, a także statuetką Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). Był również kilkakrotnie nominowany do nagród Grammy.
Foxx jest trzecim Afroamerykaninem, który zdobył nagrodę Akademii dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.[potrzebne źródło] Wydał także album numer jeden w Stanach Zjednoczonych (pozostali to: Frank Sinatra, Bing Crosby i Barbra Streisand).
Foxx urodził się jako Eric Marlon Bishop 13 grudnia 1967 roku w Terrell, w stanie Teksas[1]. Jest synem Louise Annette Talley Dixon i Darrella Bishopa, maklera papierów wartościowych. Bishop, po przejściu na islam, zmienił swoje imię na Shahid Abdula. Gdy Foxx miał siedem miesięcy został porzucony przez rodziców i opiekę nad nim przejęli rodzice adopcyjni jego matki, Estelle i Mark Talley. W okresie jego dzieciństwa w Terrell, gdzie cały czas mieszkał, panował podział rasowy[2]. Wychowywany był według wymagających reguł baptyzmu, którego wyznawcami byli jego dziadkowie[3][4]. Foxx, pod wpływem babci, w wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na pianinie. Jako nastolatek był pianistą oraz liderem chóru w kościele baptystów w Terrell[2].
Foxx uczęszczał do liceum w Terrell, gdzie był jednym z najlepszych uczniów, grał w koszykówkę oraz futbol amerykański na pozycji rozgrywającego. W przyszłości pragnął być zawodnikiem drużyny Dallas Cowboys. Był on również pierwszym graczem w historii szkoły, który przebiegł ponad 1.000 jardów[2][5]. Jamie był poza tym członkiem zespołu Leather and Lace[2]. Po ukończeniu liceum otrzymał stypendium na Alliant International University, gdzie studiował kompozycję oraz muzykę poważną[2][6]. Foxx wielokrotnie podkreślał wpływ babci na swoje życie oraz sukces[3][7].
Początki kariery i In Living Color
W 1989 roku Foxx rozpoczął karierę komika wieczornymi występami w klubie. Kiedy spostrzegł, iż kobiety są często proszone na scenę pierwsze zmienił imię na Jamie Foxx, które było w jego opinii wystarczająco dwuznaczne, aby zapobiec stronniczości[2][8]. Nowe nazwisko było hołdem dla słynnego komika Redda Foxxa[8].
W 1991 roku Foxx dołączył do obsady In Living Color, serialu opartego na skeczach, oraz serialu komediowego telewizji Fox Roc[9]. W latach 1996-2001 występował we własnym sitcomie The Jamie Foxx Show, a w 1997 roku rozpoczął karierę filmową.
Kariera filmowa
W 1992 roku Foxx wystąpił w komedii Zabaweczki, co było jego filmowym debiutem. Z kolei w pierwszą rolę dramatyczną wcielił się w filmie Olivera Stone’a Męska gra z 1999 roku[3]. Zagrał w nim futbolistę, a angaż zawdzięczał swojej sportowej przeszłości[3]. Od tego czasu stał się jednym z najpopularniejszych aktorów dramatycznych.
W 2004 roku Jamie zagrał obok Toma Cruise’a w filmie Zakładnik, w którym wcielił się w rolę taksówkarza Maxa Durochera. Otrzymał za nią bardzo pochlebne recenzje oraz nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego[3]. Tego samego roku wystąpił w obrazie Ray, za który otrzymał nagrodę Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, a także statuetką Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tej samej kategorii oraz Złotym Globem[3].
Jamie Foxx jest drugim mężczyzną oraz pierwszym Afroamerykaninem w historii, który zdobył dwie nominacje do Oscara za dwa różne filmy tego samego roku (Zakładnik, Ray). Jedynym aktorem, który również tego dokonał jest Al Pacino.
W 2005 roku Foxx został zaproszony do członkostwa w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, znanej przede wszystkim z przyznawania Oscarów[10].
Po sukcesach w 2004 roku Foxx wystąpił w wielu filmach, które stały się hitami kasowymi, a do najpopularniejszych należą: Jarhead, Miami Vice oraz Dreamgirls. Na początku 2010 roku miała premiera komedii romantycznej z jego udziałem, Walentynki, w której zagrał wraz z m.in.: Julią Roberts, Shirley MacLaine, Jessiką Albą, Anne Hathaway, Jennifer Garner, Queen Latifah, Taylor Swift i Ashtonem Kutcherem. W tym samym roku premierę będzie miał jego kolejny obraz, Due Date.
We wrześniu 2007 roku Foxx odsłonił własną gwiazdę na Hollywood Walk of Fame, a podczas wystąpienia powiedział: „[to był] jeden z najbardziej niesamowitych dni w moim życiu.”[11]
Foxx pracuje obecnie na planie filmu Kane & Lynch, opartym na grze pod tym samym tytułem, w którym wcieli się w jednego z dwóch głównych bohaterów, Lyncha, podczas gdy Kane’a zagra Bruce Willis. W fazie preprodukcji znajduje się natomiast kolejny obraz z jego udziałem, Django Unchained, którego reżyserii podjął się Quentin Tarantino.
Kariera muzyczna
Foxx rozpoczął naukę gry na pianinie w wieku 5 lat. W 1994 roku, nakładem wytwórni Fox, ukazał się jego debiutancki album Peep This. Jego muzuczna kariera nabrała rozpędu, gdy wraz z raperem Twistą oraz Kanye Westem nagrał utwór „Slow Jamz”, który uplasował się na szczycie Billboard Hot 100 oraz na miejscu 3. UK Singles Chart. Druga współpraca Foxxa z Westem, „Gold Digger”, w której śpiewa chwytliwy refren „I Got a Woman” Raya Charlesa także zajęła 1. pozycję Billboard Hot 100, na której pozostała przez dziesięć tygodni. „Gold Digger” sprzedał się w Stanach Zjednoczonych w ponad 2 milionach kopii i pokrył się dwukrotną platyną. W 2005 roku Foxx gościnnie pojawił się na singlu „Georgia” Ludacrisa i Fielda Moba, który zawierał sample innego hitu Charlesa, „Georgia on My Mind”.
Drugi album studyjny Foxxa, Unpredictable, ukazał się w grudniu 2005 roku. Zadebiutował na 2. miejscu Billboard 200, rozchodząc się w pierwszym tygodniu w 598.000 kopii w Stanach Zjednoczonych[12]. W następnym tygodniu album awansował na szczyt listy sprzedając się w 200.000 egzemplarzy[13]. Do chwili obecnej płyta rozeszła się w Stanach Zjednoczonych w ok. 2 milionach kopii i pokryła się dwukrotną platyną[14][15]. W Wielkiej Brytanii Unpredictable uplasował się na pozycji 9.[16] Pierwszy singel promujący album, tytułowy „Unpredictable”, nagrany został z udziałem rapera Ludacrisa i zawierał sample utworu „WildFlower” New Birth. Zajął 8. miejsce na Hot 100 i pokrył się w Stanach Zjednoczonych platyną, rozchodząc się w ponad milionie kopii. Drugim amerykańskim singlem był „DJ Play a Love Song” (z Twistą), a brytyjskim „Extravaganza” (z Kanye Westem). Mimo iż Kanye nagrał z Foxxem utwór „Extravaganza”, nie pojawił się w teledysku piosenki. „DJ Play a Love Song” został zakupiony ponad 500.000 razy, a RIAA przyznała mu złoty status.
Na gali Black Entertainment Television (BET) Awards w 2006 roku singel „Gold Digger” Jamiego Foxxa i Kanye Westa wygrał nagrody za najlepszy duet/kolaborację oraz teledysk roku (statuetkę w tej kategorii otrzymała tego samego roku również Mary J. Blige za „Be Without You”). W 2006 roku otrzymał również cztery nominacje do nagród Grammy w kategoriach: Best R&B Performance by a Duo or Group with Vocals za „Love Changes” nagrany z Mary J. Blige, Best R&B Album za Unpredictable, Best Rap Performance by a Duo or Group za „Georgia” nagrany z Ludacrisem i Fieldem Mobem i Best Rap/Sung Collaboration za „Unpredictable” nagrany z Ludacrisem.
22 stycznia 2007 roku w Sirius Satellite Radio Foxx ogłosił, iż zakłada własną stację radiową: The Foxxhole. Na jej antenie emitowane są audycje komediowe, a także muzyka, głównie wykonawców afroamerykańskich. W każdy piątkowy wieczór nadawany jest program The Jamie Foxx Show prowadzony przez Foxxa oraz Johnny’ego Macka, Speedy’ego, Claudię Jordan, The Poetess i Lewisa Dixa. Do jego gości należą znani muzycy, aktorzy oraz komicy.
Jamie Foxx nagrał piosenkę „She Goes All the Way” z popularnym amerykańskim zespołem country Rascal Flatts, która została wydana na albumie Still Feels Good. Poza tym pojawiał się w wielu innych utworach, w tym m.in.: wraz z The-Dream w „Please Excuse My Hands” rapera Pliesa, wraz z Fabolousem w remiksie „Miss Independent” Ne-Yo, kilku utworach Tanka, „Around the World” The Game’a oraz na singlu „Live in the Sky” T.I.
Foxx wydał swój trzeci album studyjny Intuition w 2008 roku. Gościnnie pojawili się na nim m.in.: Kanye West, T.I., Lil Wayne i T-Pain. Pierwszy singel, „Just Like Me” nagrany z raperem T.I., promowany był teledyskiem nakręconym przez Bretta Ratnera, w którym wystąpiła Taraji P. Henson. Drugi singel, „Blame It” z udziałem T-Paina, uplasował się w pierwszej piątce Billboard Hot 100 oraz na szczycie Hot R&B/Hip-Hop Songs i pokrył się platyną z ponad milionem sprzedanych kopii. Wideoklip do piosenki wyreżyserowany został przez Hype’a Williamsa i pojawili się w nim m.in.: Forest Whitaker, Samuel L. Jackson, Ron Howard, Quincy Jones oraz Jake Gyllenhaal.
6 kwietnia 2009 roku Foxx wykonał utwór „You Look So Good in Love” George’a Straita podczas koncertu George Strait: Artist of the Decade All-Star Concert. Jednocześnie przyznał, że jest fanem muzyki country od wielu lat.
Życie osobiste
Jamie Foxx ma córkę, Corinne Bishop, która urodziła się w 1995 roku[2]. Była gwiazda Jamie Foxx Show Garcelle Beauvais-Nilon powiedziała w programie The Wendy Williams Show, iż Jamie posiada drugie dziecko:[17]
Widzieliśmy się podczas Niedzieli Wielkanocnej w domu przyjaciół, gdzie [Jamie Foxx] przyszedł ze swoją uroczą córką i powiedział mi, że ma nowe dziecko. Spytałam, czy znam matkę dziecka, a on odpowiedział, że nie. Wtedy spytałam żartobliwie, czy on zna matkę dziecka.
Kontrowersje
W odcinku The Jamie Foxx Show z 17 kwietnia 2009 roku jeden z telefonów słuchaczy dotyczył sprzeczki między nastoletnią aktorką i piosenkarką Miley Cyrus a zespołem rockowym Radiohead. Jamie i współprowadzący program skomentowali to związanymi z seksem, rasistowskimi i lekceważącymi żartami z Cyrus[18]. Foxx, w odpowiedzi na krytykę ojca Miley, muzyka country Billy’ego Raya Cyrusa, a także opinii publicznej, oficjalnie przeprosił piosenkarkę w programie The Tonight Show with Jay Leno kilka dni później[19].
Problemy z prawem
W kwietniu 2003 roku Foxx wziął udział w bójce z dwoma policjantami, którzy mieli wyprowadzić go z kasyna Harrah’s w Nowym Orleanie. Wraz z siostrą odmówili oni bowiem okazania dokumentów przy wejściu. Jamie oskarżony został o zakłócanie porządku, pobicie policjantów oraz nieproszony wstęp na teren kasyna. Poza zakłócaniem porządku pozostałe zarzuty oddalono, a Foxx został skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu, dwuletni dozór kuratorski oraz 1.500 dolarów grzywny[20][21].
Prowadzenie BET Awards
Jamie Foxx poprowadził ceremonię rozdania nagród BET Awards, która odbyła się 28 czerwca 2009. Jako iż gala poświęcona była Michaelowi Jacksonowi, który zmarł trzy dni wcześniej, poza wykonaniem „Blame It” z T-Painem i „She Got Her Own” z Ne-Yo i Fabolousem, Foxx otworzył ceremonię taneczną rutyną „Beat It”, a wieczór zakończył wraz z Ne-Yo coverem „I’ll Be There” The Jackson 5. Podczas gali Jamie powiedział: „Chcemy uczcić tego czarnego człowieka. Należy do nas, a my podzieliliśmy się nim ze wszystkimi innymi.”
Trasy koncertowe
The Unpredictable Tour (2006)
The Blame It Tour (2009)
Filmografia

Rok Film Rola Informacje
1992 Zabaweczki Baker
1996 Jak pies z kotem Ed
The Great White Hype Hassan El Ruk’n
1997 Booty Call Bunz
1998 The Players Club Blue
1999 Held Up Michael
Męska gra Willie Beamen Nominacja — BET Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
Nominacja — MTV Movie Awards: Najlepszy przełomowy męski występ
2000 Bait Alvin Sanders
2001 Date from Heaven
Ali Drew 'Bundini’ Brown BET Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
NAACP Image Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
2003 Shade Larry Jennings
2004 Breakin’ All the Rules Quincy Watson Nominacja — BET Awards: Najlepszy aktor w musicalu lub komedii
Zakładnik Max BET Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
Washington D.C. Area Film Critics Association Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
Nominacja — Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego
Nominacja — BAFTA Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
Nominacja — Broadcast Film Critics Association Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
Nominacja — Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego
Nominacja — NAACP Image Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
Nominacja — Online Film Critics Society Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
Nominacja — Satellite Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
Nominacja — Screen Actors Guild Awards: Najlepszy aktor drugoplanowy
Ray Ray Charles Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego
Nagroda BAFTA dla najlepszego aktora pierwszoplanowego
BET Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Boston Society of Film Critics Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Broadcast Film Critics Association Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Florida Film Critics Circle Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie komediowym lub musicalu
Kansas City Film Critics Circle Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Las Vegas Film Critics Society Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
London Film Critics Circle Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
NAACP Image Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
National Board of Review Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
National Society of Film Critics Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Phoenix Film Critics Society Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Satellite Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Screen Actors Guild Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Seattle Film Critics Association Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Vancouver Film Critics Circle Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Washington D.C. Area Film Critics Association Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Nominacja — MTV Movie Awards: Najlepszy męski występ
Nominacja — Online Film Critics Society Award: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Nominacja — Screen Actors Guild Awards: Najlepszy występ całej obsady filmu
Redemption: The Stan Tookie Williams Story Stanley Williams BET Awards: Najlepszy aktor w filmie telewizyjnym
NAACP Image Awards: Najlepszy aktor w mini-serialu lub filmie telewizyjnym
Satellite Awards: Najlepszy aktor w filmie telewizyjnym
Nominacja — Złoty Glob dla najlepszego aktora w mini-serialu lub filmie telewizyjnym
Nominacja — Independent Spirit Awards: Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Nominacja — Screen Actors Guild Awards: Najlepszy aktor w mini-serialu lub filmie telewizyjnym
2005 Niewidzialny Lt. Henry Purcell
Jarhead Staff Sgt. Sykes Nominacja — Black Movie Awards: Najlepszy drugoplanowy aktor
2006 Miami Vice Ricardo Tubbs
Dreamgirls Curtis Taylor, Jr. Nominacja — BET Awards: Najlepszy aktor
Nominacja — NAACP Image Award: Najlepszy aktor
Nominacja — Screen Actors Guild Awards: Najlepszy występ całej obsady filmu
2007 Królestwo Ronald Fleury
2009 Solista Nathaniel Ayers
Prawo zemsty Nick Rice
2010 Walentynki Kelvin Briggs
Zanim odejdą wody Darryl
2011 Rio Bobby głos
Szefowie wrogowie Dean „Motherfuckah” Jones
2012 Django Django preprodukcja
Kane & Lynch Lynch filmowany
2014 Niesamowity Spider-Man 2 Electro/Max Dillon

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz