Jim Carrey i Lauren Holly


carrey-hollyJim i Lauren byli parą od 1994 do 1997 r, a ślub wzięli 23 09 1996 r.
Grali razem w filmie Głupi i głupszy.

Partnerzy:
Jima
Linda Ronstadt 1983
Melissa Womer 1986-95
ślub 28 03 1987
ślub 23 09 1996
Renée Zellweger 1999-00
Anastasiya Volochkova 2002
January Jones 2002
Jenny McCarthy 2005-10
Anchal Joseph 2011
Anastasia Vitkina 2011
Lauren
Edward Burns
Jim Fitzpatrick 1985
Danny Quinn 1990-93
ślub 1991
Francis Greco 1999
ślub 10 03 2001

Biografia Jima
Jim Carrey, właśc. James Eugene Carrey (ur. 17 stycznia 1962 w Newmarket) – kanadyjski aktor i komik filmowy.
Urodzony 17 stycznia 1962. Gdy był dzieckiem uwielbiał stroić miny do lustra i rozśmieszać rodzinę. Później zaczął interesować się muzyką, ale ojciec nie pozwolił mu grać na saksofonie w jazz bandzie.
Jego pierwszy występ w nocnym klubie Yuk Yuk w Toronto okazał się katastrofą. Publiczność wygwizdała początkującego komika. Jednak już w 1981 został nazwany „najlepszym młodym komikiem Toronto” i zaczął otrzymywać 40 tys. dolarów za występ.
Jim Carrey jest synem księgowego Percy’ego Carreya i gospodyni domowej Kathleen. Pierwotnie nazwisko jego rodziny (o dalekich francuskich korzeniach) brzmiało Carre. Carrey miał 14 lat, gdy jego ojciec stracił pracę. Cała rodzina zaczęła pracować w fabryce. Jim, choć uczył się bardzo dobrze, musiał wybrać między nauką a pracą. W 1981 przeprowadził się do Los Angeles. Regularnie występował w Mitzi Shore Comedy Show.
W 1983 pojawił się w serialu The Duck Factory. Na srebrnym ekranie debiutował w farsie Kto pierwszy, ten lepszy (1984). Rok później wystąpił w komedii o wampirach Once Bitten (1985). W filmie Francisa Forda Coppoli Peggy Sue wyszła za mąż (1985) zagrał przyjaciela głównych bohaterów (Kathleen Turner i Nicolas Cage). W 1989 otrzymał propozycję zagrania roli w filmie Juliana Temple’a Ziemskie dziewczyny są łatwe. Droga do sławy rozpoczęła się wraz z występem w Ace Ventura: Psi detektyw (1994). Film zarobił ponad 100 milionów dolarów w pierwszym miesiącu wyświetlania. Carrey otrzymał nagrodę Blockbuster Entertainment Award. W tym samym roku otrzymał nominację do Złotego Globu za rolę w Masce (1994). W 1995 powstał sequel Ace Ventura: Zew natury (1995). MTV uhonorowała aktora swoją filmową nagrodą za występ w filmie Głupi i głupszy. Za drugoplanową rolę Riddlera w Batman Forever Carrey zażądał 5 milionów dolarów. Anegdota głosi, iż aktor wypisał sobie na zwykłej kartce czek na 20 milionów dolarów. Nosił ją w portfelu do czasu, gdy rzeczywiście otrzymał taką gażę za tytułową rolę w filmie Telemaniak (1996) (była to równocześnie najwyższa gaża przyznana komikowi). W 1998 otrzymał kolejną nominację do Złotego Globu za film Kłamca, kłamca (1997), jednak otrzymał go dopiero za rolę Trumana w filmie Petera Weira Truman Show. Drugim Złotym Globem został uhonorowany po występie w Człowieku z księżyca (1999). Za rolę ekscentrycznego amerykańskiego komika Andy Kaufmana został także nominowany do American Comedy Award i Canadian Comedy Award.
Małżeństwo z Melissą Womer (w latach 1987 do 1995), z którą ma córkę Jane, zakończyło się rozwodem. W 1996 ożenił się z Lauren Holly, która wystąpiła w Głupim i głupszym. Małżeństwo nie przetrwało roku.
Jim Carrey mieszka w Los Angeles. W wolnym czasie słucha alternatywnego rocka, rysuje, ogląda filmy i czyta książki – najczęściej C.S. Lewisa i M. Scott Pecka. W 1998 wystąpił z Eltonem Johnem podczas jednego z koncertów piosenkarza. W czasie prywatnego przyjęcia śpiewał z zespołem Phish piosenki Pink Floyd i The Beatles. Jest wielkim fanem brutal deathmetalowego zespołu Cannibal Corpse, dzięki niemu wystąpili w filmie Ace Ventura: Psi detektyw wykonując w nim utwór „Hammer Smashed Face”.
W 1997 magazyn „People” nazwał go jednym z 50 najprzystojniejszych mężczyzn świata a angielski magazyn „Empire” umieścił go na 54 pozycji wśród 100 najwspanialszych gwiazd kina.

Kariera
Wczesne prace

Walcząc do uzyskania pracy i podejmowania nazwę dla siebie, ojciec Carrey to postanowił pomóc młodym komikiem ułożyła występów, doprowadza go do Toronto , aby zadebiutować w klubie komediowym Yuk Yuk znajduje . [12] Niestety, Carrey w impersonations zbombardowany i ten dał mu wątpliwości dotyczące jego zdolności jako profesjonalnego artysty. Jego rodzina, w tym czasie, były sobie finansowo sposób, trudno było ich do wspierania Carrey ambicji. Ostatecznie, w rodzinie problemy finansowe były rozpatrywane i przenieśli się do nowego domu. [12] Dzięki stabilności teraz bardziej krajowym, Carrey obróbce odwagi, aby powrócić do etapu z aktu bardziej dopracowany. W krótkim okresie czasu, z otwartych Carrey poszedł nocy MIC regularnych płatnych pokazuje, budowanie reputacji rośnie w procesie. Jeden z recenzentów w Toronto Star zachwycali że Carrey był „prawdziwy gwiazda zbliża się do życia”. [13] Carrey został szybko zauważony przez komik Rodney Dangerfield , który podpisał młodego aktora, aby otworzyć Dangerfield występy wycieczek. [14] W końcu przyniósł Carrey do Las Vegas , po którym postanowił przenieść się do Hollywood . Carrey rozpoczął występy w The Comedy Store w 1982 r., pojawił się telewizyjny stand-up wskazują Wieczór w Improv . [15] W następnym roku zadebiutował jego akt na The Tonight Show . [16]

Pomimo jego rosnącej popularności jako komik stand-up Carrey zwrócił jego uwagę na filmowych i telewizyjnych branżach przesłuchaniu być członkiem obsady na sezon 1980-1981 z NBC ‚s Saturday Night Live . Carrey nie został wybrany na to stanowisko ( choć uczynił gospodarzem show w maju 1996 r. oraz w styczniu 2011 [17] ). Był, po pewnym czasie, odlany w kilku niskobudżetowych filmach: Rubberface (1981) odgrywających walczy młody komiks oraz Copper Mountain (1983) grając sex-zagłodzony Teen, ostatnim w tym jego podszywania Sammy Davis Jr Ponieważ film miał mniej niż czas pracy godziny składają się głównie z występów muzycznych Rita Coolidge i Ronnie Hawkins , nie uznano za pełnometrażowy film fabularny.

W 1984 roku, Carrey został szybko oddać, o dziwo, w głównej roli w sitcomie NBC Fabryki Duck , w którym zagrał u boku młodego artystę ekscentryczne Tarses Jay . Jednak show został bezceremonialnie odwołany podczas pierwszego sezonu. Pomimo nagłego odstąpienia Carrey wylądował wspierających role w kilku niskobudżetowych filmach: Once Bitten (1985), Peggy Sue Got Married (1986), oraz The Dead Pool (1988). Kiedy Carrey powrócił do stand-up, wycofał swoją starą ustawę ślubując, że nie chce być znana naśladując innych ludzi, „Niektóre noce to wręcz dosłownie, gdzie będę stać stara się bronić tego, co robię. Ludzie będą krzyczeć na mnie, do mojej starej ustawy, a uzyskanie rzeczywiście gwałtowny i zły na mnie „. [16] Podczas gdy wiele myślał, że jest „crazy” na emeryturę swoją starą ustawę, inni byli bardziej zainteresowani tym, co Carrey próbował zrobić, Judd Apatow w szczególności. Para zaprzyjaźnił się i wkrótce zaczął pisać materiał razem.

Carrey nadal lądować małe role w produkcjach filmowych i telewizyjnych, co doprowadziło do przyjaźni z kolegą komik Damon Wayans , który zagrał z Carrey jako pozaziemskie w 1989 w Ziemskie dziewczyny są łatwe . Damon wkrótce wprowadzone Carrey do brata Keenen , który w tym czasie, było stworzenie komedii szkic Show znanej jako In Living Color , dla nowej sieci Fox . Carrey w końcu dostał stałą rolę w serialu, który pierwszy wyemitowany w dniu 15 kwietnia 1990 roku. W trzecim sezonie , Carrey był jednym z niewielu pozostałych członków oryginalnej obsady i był gotowy, aby przejść do większych rzeczy, po uzgodnieniu do podjęcia swojej pierwszej roli głównej w filmie hitu Hollywood.
Wzrost do sławy

Carrey nie doświadczyliśmy prawdziwej sławy aż do lądowania główną rolę w komedii slapstickowej Ace Ventura: Pet Detective (1994), którego premiera odbyła się zaledwie miesiąc przed In Living Color zakończony. Pomimo zgadzając grać tytułową postać , Carrey tylko przyjąć rolę, gdyby pozwolono mu napisać skrypt, głównie w celu zaspokojenia jego over-the-top wizje. Film, podczas gdy odrzucona przez większość krytyków, był międzynarodowym hitem i przekształcił Carrey do Bankowego box-office gwiazdy noc. W tym samym roku, wylądował dwa główne role w The Mask i Głupi i głupszy , odpowiednio. Maska przyniosła mu pierwszą nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora , z nominacji Roger Ebert z Chicago Sun-Times chwali go za „performance radosnej”. [18] dobrze przyjęty przez krytyków, Głupi i głupszy był sukces komercyjny, zarobił ponad 270 milionów dolarów na całym świecie, [19] i ponownie pobudzenia fanów Carrey jest.
Carrey w Madrycie w dniu 13 grudnia 2008 roku.

W 1995 roku, Carrey wystąpił w Joel Schumacher -reżyserii superbohatera filmu Batman Forever , w którym Batman próbuje zatrzymać Two-Face i Riddler (grany przez Carrey) w ich niegodziwego systemu do drenażu informacje od wszystkich mózgów w Gotham City . Funkcja otrzymała uzasadnione opinie po zwolnieniu z większością krytyki wymierzony w kierunku filmu w „rażącej komercji „, jak stwierdza Peter Travers . [20] W tym samym roku, Carrey ponownie wcieliła się w rolę Ace Ventura w Ace Ventura: Po Nature Calls . Jak w oryginalnym filmie, został dobrze przyjęty przez publiczność, ale mocno krytykowane przez krytyków. Jednak był to ogromny sukces kasowy, zarabiając 212 milionów dolarów na całym świecie oprócz bije rekordy, z 40 milionów dolarów weekend otwarcia. [21] Carrey zarobił $ 20 mln jego następnego filmu, The Cable Guy (1996). Reżyseria: Ben Stiller , Carrey zagrał samotny, nieco groźny instalator telewizji kablowej, który infiltruje życie jednego z jego klientów (w tej roli Matthew Broderick ). Film testowany Carrey w granice swoich wypróbowanych i prawdziwe „nieszczęsnych, Hyper, zbyt pewny siebie” znaki, że jest on znany regularnie grać. Jednak to nie wypadły dobrze z krytyków, wielu reakcji wobec zmian Carrey w tonu poprzednich filmach. [22] Mimo opinii, Cable Guy zarobił 102 milionów dolarów na całym świecie. [23]

Wkrótce wróci w 1997 roku wraz z krytyków komedii Liar Liar , grając Fletcher Reede, niezwykle udany prawnika , który zbudował swoją karierę na leżącego, regularnie łamie obietnice, które czyni jego syn Max. Max szybko sprawia urodziny szkoda że tylko na jeden dzień, jego ojciec nie może kłamać. Carrey był chwalony za swój występ, zdobywając drugą nagrodę Złotego Globu nominację na najlepszego aktora . Janet Maslin z The New York Times powiedział: „Dobrze się do jego burzliwej karierze panie Carrey w końcu zamienia się w prosty pojazdu komiksu, a jego wyniki są znacznie bardziej dzikie i zabawniejszy niż tego doczesnego materiału powinien pozwoliły „. [24]
Krytyków

Rok później zdecydował się na obniżkę płac grać poważną rolę Truman Burbank w satyrycznym komediodramat filmu Truman Show (1998). [25] Film był bardzo chwalony i przyniósł Carrey dalsze międzynarodowe uznanie, doprowadzając wielu do wierzę, że będzie nominowany do Oscara . [26] Jednakże, zrobił odebrać swój pierwszy Złoty Glob dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym Motion Picture . Truman Show był sukces komercyjny także, zdobywając 264 milionów dolarów na całym świecie wobec budżetu 60 dolarów mln zł. [27] [28] Zgodnie z Film4 krytyka, film, „… pozwala Carrey do krawędzi od szerokiej komedii.” niemniej jednak nazwał to „zabawne i niesamowicie pomyślany satyra …” [29] W tym samym roku, Carrey wystąpił jako fikcyjne wersję siebie w ostatnim odcinku Garry Shandling ‚s The Larry Sanders Show , w którym świadomie zgrywane do Shandling jego charakter . W 1999 roku, Carrey miał wiodącą rolę w człowieka na Księżycu . Portretował komik Andy Kaufman do krytyków, [30] z wielu wierząc, że Carrey wreszcie być nominowany do najlepszego aktora . Otrzymał swoją drugą nagrodę Złotego Globu za drugi rok z rzędu. Kenneth Turan z Los Angeles Times skomentował wyniki Carrey się twierdząc, że „genialny, niemal przerażające personifikacji”.

W 2000 roku, Carrey reteamed z braci Farrelly , który skierował go w Głupi i głupszy, w klasycznej komedii, Me, Myself & Irene , film, który otrzymał mieszane recenzje [31] , ale bardzo zadowoleni sukcesem kasowym. Carrey zagrał rolę państwa żołnierza Charlie Baileygates, który ma wiele osobowości i romanse kobieta grana przez Renée Zellweger . Tego samego roku, Carrey wystąpił w drugim największym kasowym filmem wszech czasów Bożego Narodzenia, How the Grinch Stole Christmas , grając tytułową postać , za którą otrzymał pochwałę i krytykę. [32] Film zdobył mu trzecią nominację do Złotego Globu w dodatek do niezliczonych nominacji i wygranych kilka.

Do swojego kolejnego filmu fabularnego, Carrey zagrał Jennifer Aniston i Morganem Freemanem w Tom Shadyac ‚s międzynarodowego hitu komediowego Bruce Wszechmogący (2003). Carrey zagrał reporter telewizyjny, który niespodziewanie otrzymuje Boże wszechmocny umiejętności gdy bóstwo postanawia zrobić sobie przerwę. Film otrzymał mieszane recenzje na wydanie [33] , ale mimo to był sukces finansowy, zarabiając ponad 484 milionów dolarów na całym świecie, a dzieje się 17-ga najbardziej zyskowny żywo komedii wszechczasów. Film od zyskał następujące kultu . [21] [34] W 2004 roku, Carrey wystąpił w Zakochanym bez pamięci . Film otrzymał zdecydowaną uznanie po zwolnieniu; Carrey został wysoko oceniony za rolę Joel Barish, oprócz jego zagra Kate Winslet , która otrzymała nominację do Oscara. Według CNN jest Recenzent Paul Clinton , performance Carrey był „najlepszy, najbardziej dojrzały i ostro koncentruje wydajność kiedykolwiek”. [35] otrzymał swoją czwartą nominację do Złotego Globu, a także został nominowany do swojej pierwszej nagrody BAFTA dla najlepszego aktora wiodącą rolę .
Carrey w Yes Man premierze w 2008

Następny wygląd Carrey był w 2004 czarna komedia filmie dramat Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń , który został oparty na powieści popularnego dzieci o tej samej nazwie . Film otrzymał pozytywny odbiór, z Desson Thomson z Washington Post komentując podejście Carrey do charakteru hrabiego Olafa , mówiąc „Olaf jest humourless villain w książce On nie jest zabawne jak Carrey w ogóle co chciałbym przeciwstawić..: Jeśli nie możesz pozwolić Carrey być Carrey, umieścić kogoś nudny i mniej kosztowne w tej roli. W jego różnych przebraniach on gumowaty, pomysłowe i improvisationally inspirowane. Szczególnie podobał mi się jego odejścia imitację dinozaura „. [36] [37] To samym roku, Carrey został wprowadzony do Canadian Walk of Fame . [38] W 2005 roku, Carrey wystąpił w remake’u Fun with Dick and Jane , gra Dick, mąż, który staje rabusia po tym traci pracę. Film został odrzucony przez większość krytyków, ale udało się hitem.
Trwały sukces

W 2007 roku, Carrey zjednoczona z Joel Schumacher , dyrektor Batman Forever , na numer 23 , thriller psychologiczny, w którym wystąpili Virginia Madsen i Danny Huston . W filmie Carrey gra mężczyznę, który staje się obsesją liczby 23 , po znalezieniu książkę o człowieku, z tą samą obsesją. Film został skrytykowana przez krytyków i nie wypadają dobrze w box office. W następnym roku Carrey warunkiem jego głos dr Seuss ‚ Horton słyszy Ktosia! (2008). Carrey wyraził ukochanego słonia na CGI-animowanym, który otrzymał w przeważającej mierze pozytywne recenzje i dostarczane tłumy rodzin masowo . Film był również sukcesem kasowym zgarniają ponad 290 milionów dolarów na całym świecie. [39] W tym samym roku, Carrey powrócił do żywej akcji komedii u boku Zooey Deschanel i Bradley Cooper w Man Tak (2008). Carrey zagrał down-and-out człowieka, Carl Allen, który poszedł nigdzie w życiu, dzięki zawsze mówiąc nie do wszystkiego, dopóki nie podpisze się na samopomocy program, który uczy go władzy mówiąc tak. Pomimo opinii wymieszaniu Rene Rodriquez z Miami Herald stwierdził, „Yes Man jest w porządku aż Jim Carrey komedie komórce, ale to nawet lepiej jak historia miłości, która okazuje się rozśmieszyć”. [40] Film miał przyzwoity występ w kasie, zarabiając 225 milionów dolarów na całym świecie.

Od 2009 roku, w pracy Carrey włączył wiodącą rolę w Glenn Ficarra i John Requa ‚s I Love You Phillip Morris , premiera w styczniu 2009 roku na Festiwalu Filmowym w Sundance przed otrzymaniem szeroki wydanie w lutym 2010. Carrey wcielił Steven Jay Russell , oszustem , oszust i wielokrotne uciekinier więzienie który zakochuje się w jego współwięźnia, Phillip Morris (w tej roli Ewan McGregor ). Film otrzymał w dużej mierze pozytywne recenzje z Damonem Wise The Times Nadanie filmowi cztery gwiazdki na pięć, stwierdzając, „I Love You Phillip Morris” to niezwykły film, który służy jako przypomnienie, jak dobry Carrey może być, gdy nie związane w ogólnej Hollywood tłum-pleaser. Jego wyczucie komizmu pozostaje znakomity jak zawsze „. [41]

Po raz pierwszy w swojej karierze, Carrey wcielił wielu znaków w Disney ‚s 3D animowany przyjmują klasyczny Karola Dickensa opowieść, Christmas Carol (2009), wyrażając Ebenezer Scrooge i duchy przeszłości Boże Narodzenie , Present i Przyszłość . Reżyseria: Robert Zemeckis , filmie wystąpili Robin Wright Penn , Bob Hoskins , Colin Firth , Gary Oldman i Cary Elwes . Film otrzymał rozsądne opinie i był sukces finansowy. W 2011 roku, Carrey wylądował wiodącą rolę w pana Poppera Penguins , gry Thomas „Tom” Popper Jr Realtor który staje się opiekunem rodziny pingwinów. Film bardzo różnie przyjmowany po zwolnieniu. [42] On zagra u boku byłego zagra Steve Carell w Don Scardino reżyserii komedii Burt Wonderstone (2013). Carrey zagra Steve Gray, niebezpieczna ulica magik który przysłania Burt Wonderstone (granego przez Carella), dawniej udanego partnerstwa whos magik z innym końcach maga; Szary musi przekonać Burts starego partnera, aby powrócić do tego aktu. Carrey rozpoczęły negocjacje w sprawie roli w październiku 2011 roku. Główne zdjęcia rozpoczęły się 10 stycznia 2012 roku i zawarta w dniu 13 marca.

Peter Farrelly powiedział w kwietniu 2012 roku, że Carrey i Jeff Daniels wróci do Głupi i głupszy sequel, Głupi i głupszy Aby z braci Farrelly scenariusz i reżyserię, a planowany wrzesień 2012 rozpoczęcie produkcji. [43] W czerwcu, jednak przedstawiciel Carrey w powiedział Carrey opuścił projekt, ponieważ komik czułem New Line i Warner Bros było entuzjazmu w jego kierunku. [44]

Filmografia
aktor
Wszystko w dobrym smaku (All In Good Taste, 1983)
Totalny odjazd (Copper Mountain, 1983) jako Bobby Todd
Przedstawiamy… Janet (Introducing… Janet, 1983) jako Tony Moroni
The Sex and Violence Family Hour (1983) jako Różne postacie
Kto pierwszy, ten lepszy (Finders Keepers, 1984) jako Lane Bidlekoff
The Duck Factory (1984) jako Skip Tarkenton
Raz ugryziona (Once Bitten, 1985) jako Mark Kendall
Peggy Sue wyszła za mąż (Peggy Sue Got Married, 1986) jako Walter Getz
Pula śmierci (The Dead Pool, 1988) jako Johnny Squares
Ziemskie dziewczyny są łatwe (Earth Girls Are Easy, 1988) jako Wiploc
Różowy cadillac (Pink Cadillac, 1989) jako Lounge Entertainer
Śmierć przed kamerą (Mike Hammer: Murder Takes All, 1989) jako Brad Peters
The Itsy Bitsy Spider (1992) jako Exterminator
Szokujące wyznanie (Doing Time on Maple Drive, 1992) jako Tim
Maska (The Mask, 1994) jako Stanley Ipkiss / Maska
Ace Ventura: Psi detektyw (Ace Ventura: Pet Detective, 1994) jako Ace Ventura
Głupi i głupszy (Dumb & Dumber, 1994) jako Lloyd Christmas
Ace Ventura: Zew natury (Ace Ventura: When Nature Calls, 1995) jako Ace Ventura
Batman Forever (1995) jako Edward Nygma
Telemaniak (The Cable Guy, 1996) jako Chip Douglas
Kłamca, kłamca (Liar Liar, 1997) jako Fletcher Reede
Simon Birch (1998) jako dorosły Joe Wenteworth
Truman Show (The Truman Show, 1998) jako Truman Burbank
The Incredible Mr. Limpet (1999) jako Henry Limpet
Człowiek z księżyca (Man on the Moon, 1999) jako Andy Kaufman
Ja, Irena i Ja (Me, Myself & Irene, 2000) jako Charlie/Hank
Grinch: Świąt nie będzie (How the Grinch Stole Christmas, 2000) jako Grinch
Majestic (The Majestic, 2001) jako Peter Appleton / Luke Trimble
Bruce Wszechmogący (Bruce Almighty, 2003) jako Bruce Nolan
Pecan Pie (2003) jako Kierowca
Zakochany bez pamięci (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004) jako Joel Barish
Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń (Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events, 2004) jako Hrabia Olaf
Dick i Jane: Niezły ubaw (Fun with Dick and Jane, 2005) jako Dick Harper
Numer 23 (2007)
Horton słyszy Ktosia (2008) jako Horton (głos)
Jestem na tak (Yes Man, 2008)
I Love You Phillip Morris (2009) jako Steven Russell
Opowieść wigilijna (A Christmas Carol, 2009)
Pan Popper i jego pingwiny (Mr. Popper’s Penguins, 2011) jako Pan Popper

scenarzysta
Ace Ventura: Psi detektyw (Ace Ventura: Pet Detective, 1994)

producent
Bruce Wszechmogący (Bruce Almighty, 2003)
Dick i Jane: Niezły ubaw (Fun with Dick and Jane, 2005)

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Biografia Lauren

Lauren Michael Holly (ur. 28 października 1963 r. w Bristol w stanie Pensylwania, USA) – amerykańska aktorka, zdobywczyni MTV Movie Award, nominowana także do nagrody Emmy oraz Złotej Maliny.
Znana z roli Mary Swanson w komedii braci Farrelly’ch Głupi i głupszy, a także byłego małżeństwa z komikiem Jimem Carreyem. Od 2005 do 2008 roku wcielała się w postać Jenny Shepard w serialu telewizyjnym stacji Columbia Broadcasting System Agenci NCIS.
Od 2001 roku jest partnerką Francisa Greco.
Jej matka, Michael Ann, jest historykiem sztuki, Dyrektor ds. Badań i Starr Programu akademickiego w Sterling i Francine Clark Art Institute, [1] i były profesor w Hobart i William Smith Colleges. Jej ojciec, Grant Holly, jest scenarzystą i profesor literatury na Hobart i William Smith Colleges . [2] Holly została podniesiona w Genewie, Nowym Jorku i jest 1981 ukończył Liceum Genewie , gdzie była cheerleaderką. W 1985 roku Holly zdobył licencjat z angielskiego od Sarah Lawrence College w Nowym Jorku. [3] Holly, który obecnie mieszka w Kanadzie, głównie z mężem i trójką dzieci, został kanadyjski obywatel w 2008 roku. [4] [5]

Kariera
Jej kariera aktorska rozpoczęła się w wieku 20 lat, kiedy pojawiła się w Hill Street Blues jako Carla Walickiego dla dwóch odcinków.
W wieku 23 lat, Holly dołączyła do obsady serialu telewizji ABC All My Children jako Julie Chandler (1986-1989). Grała komiksie postać Betty na Archie telewizji: Aby Riverdale i ponownie w 1990 roku.
Ona pojawiła się jako Mary Swanson, odsetek Lloyda święta miłość w 1994 komedii Jima Carreya Głupi i głupszy . Grała Linda Lee Cadwell , żona artysty wojennego oraz aktor Bruce Lee , w 1993 w Dragon: The Bruce Lee Story ; lekarz w Sydney Pollack 's 1995 remake’u Sabriny , a porucznik Emily Lake w 1996 komedii dół Periscope z Kelsey Grammer . Zagrała w filmie Any Given Sunday (1999) wraz z Jamie Foxx i Dennisem Quaidem .
Ona pojawiła się w teledysku do Dixie Chicks singiel „” Żegnaj Earl „(2000), wraz z Jane Krakowski , Dennis Franz , Adrian Pasdar , Michael DeLuise i Evan Bernard .
Holly zagrała małomiasteczkowego zastępcy szeryfa Maxine Stewart w David E. Kelley 's serii telewizyjnych Picket Fences (1992-1996). Była członkiem obsady NCIS jako Dyrektor Jenny Shepard w latach 2005-2008, ponownie spotkają się z jej byłym Chicago Hope współpracy gwiazd Mark Harmon i Rocky Carroll .

Filmografia
aktor    tytuł    w roli
2011        * Scream of the Banshee    Profesor Isla Whelan
2010        * W pogoni za idolem    * Chasing 3000    Marylin
* Final Storm    Gillian
* You’re So Cupid!    Audrey Valentine
* Call Me Mrs. Miracle    Lindy Lowe
* Town Christmas Forgot, The    Annie Benson
2009        * Least Among You, The    Kate Allison
* Perfect Age of Rock 'n’ Roll, The    Liza Genson
* Adrenalina 2. Pod napięciem    * Crank: High Voltage    Psychiatra    * (niewymieniony w czołówce)
* Zanim powiesz „Tak!”    * Before You Say 'I Do’    Mary
* Too Late to Say Goodbye    Heather
2006        * Fatwa    Maggie Davidson
* Zrzęda    * Raising Flagg    Rachel Purdy
2005        * Miłego dnia?    * Chumscrubber, The    Właścicielka butiku
* Godfather of Green Bay, The    Molly
* Wyścig    * Down and Derby    Kim Davis
* Czysta przyjemność    * Pleasure Drivers, The    Daphne
* Bounty Hunters    Tess
2004        * W rękach wroga    * In Enemy Hands    Pani Rachel Travers
* Na deser    * Just Desserts    Grace Carpenter
* Umysł mordercy    * Caught in the Act    Jodie Colter
2002        * Król Teksasu    * King of Texas    Pani Rebecca Lear Highsmith
* Changing Hearts    Amber Connors
* Na ścieżce zbrodni    * Pavement    Buckley Clarke
* Święty Mikołaj Junior    * Santa, Jr.    Susan Flynn
2001        * Jackie, Ethel & Joan: Kobiety Kennedych    * Jackie, Ethel & Joan: The Women of Camelot    * za tę rolę otrzymała nominację do nagrody Złoty Satelita     Ethel Kennedy
2000        * Czego pragną kobiety    * What Women Want    Gigi
1999        * Sex & przemoc    * Entropy    Claire
* Męska gra    * Any Given Sunday    Cindy Rooney
1998        * Nie patrz wstecz    * No Looking Back    Klaudia
* Vig    Marybeth
1997        * Turbulencja    * Turbulence    * za tę rolę otrzymała nominację do nagrody Złota Malina     Teri Halloran
* Twój uśmiech    * Smile Like Yours, A    * za tę rolę otrzymała nominację do nagrody Złota Malina     Jennifer
1996        * Nagi peryskop    * Down Periscope    porucznik Emily Lake
* Piękne dziewczyny    * Beautiful Girls    Darian Smalls
1995        * Sabrina    Dr Elizabeth Tyson
1994        * Głupi i głupszy    * Dumb & Dumber    * za tę rolę otrzymała nagrodę Złoty Popcorn     Mary Swanson
* Niepokój serca    * Dangerous Heart    Carol
1993        * Smok: historia Bruce’a Lee    * Dragon: The Bruce Lee Story    Linda Lee
1992        * Przestępca jest wśród nas    * Fugitive Among Us    Suzie Bryant
* Żywy zapalnik    * Live Wire    Suzie Bryant / Reporterka programu telewizyjnego „Channel 7”    * (niewymieniony w czołówce)
1990        * Przygody Forda Fairlane’a    * Adventures of Ford Fairlane, The    Jazz            * Szalony weekend    * Archie: To Riverdale and Back Again    Betty Cooper    1986        * Banda jednej ręki    * Band of the Hand    Nikki
1985        * Siedem minut w niebie    * Seven Minutes in Heaven    Lisa
* Miłość żyje nadal    * Love Lives On    Tracy

Seriale
aktor    tytuł    w roli
2012        * Do No Harm    Dr Thorne
2010        * Kamuflaż    * Covert Affairs    Madeline Jarvis    * (gościnnie)
* Nowe gliny    * Rookie Blue    Inspektor Elaine Peck    * (gościnnie)
* Zagubiona tożsamość    * Lost Girl    Sadie    * (gościnnie)
2008        * Uczciwy przekręt    * Leverage    Pani Earnshaw    * (gościnnie)
* Punkt krytyczny    * Flashpoint    Jill Hastings    * (gościnnie)
2005        * Rocky Point    Susan
2003        * Agenci NCIS    * Navy NCIS: Naval Criminal Investigative Service    Dyrektor Jenny Sheppard    2002-2012
* CSI: Kryminalne zagadki Miami    * CSI: Miami    Hayley Wilson    * (gościnnie)
1999-2002        * Powrót do Providence    * Providence    Darla Rosario    * (gościnnie)
1998-2004        * Jak pan może, panie doktorze?    * Becker     Laura    * (gościnnie)
1994-2000        * Szpital Dobrej Nadziei    * Chicago Hope    Doktor Jeremy Hanlon    1992-1996        * Gdzie diabeł mówi dobranoc    * Picket Fences    * za tę rolę otrzymała 2 nominacje do nagrody Aktor     Maxine Stewart Lacos
1991        * Przeciwnicy    * Antagonists, The    Kate Word
1987-1990        * My Two Dads    Allison Novack    * (gościnnie)
1985-1988        * Spenser: For Hire    Emily Brown    * (gościnnie)
1981-1987        * Posterunek przy Hill Street   * Hill Street Blues    Carla Walicki * (gościnnie)
1970-2011        * All My Children    Julie Rand Chandler (#2) (1986-1989)

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Odwiedzono: 101 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 1)