Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski


jurksztowicz-debskiAnna o związku z Krzesimirem:

„Wszystko zaczęło się od DIAMENTOWEGO KOLCZYKA, piosenki, którą Krzesimir skomponował dla mnie. Ten „diament” przyniósł mi szczęście podwójne – sukces na festiwalach w Opolu, a potem Sopocie. Na wieść o wygranej Krzesimir zadzwonił do mnie i pogratulował. Nie byliśmy wówczas ze sobą. Chociaż był mężczyzną w moim typie, nawet przez chwilę nie pomyślałam, że możemy być razem. Ale ciągnęło nas do siebie. Aż układ przyjacielski zamienił się w bliski. Na początku najpiękniejszymi prezentami, jakie od niego dostawałam, były piosenki. Zebrało się ich około sześćdziesięciu, tych opublikowanych i drugie tyle tych, które leżą w szufladzie.(…) Czas narzeczeński toczył się długo i burzliwie. Mieliśmy już dwoje dzieci, ale Krzesimir nie spieszył się do małżeństwa. Nie przywiązywał wagi do formalności. To mnie zależało na tym, aby zalegalizować związek. Mieszkaliśmy wtedy w nowo wybudowanym domu na wsi. Ślub wzięliśmy w USC w Piasecznie. Potem poszliśmy, tak jak staliśmy, na zakupy do sklepu spożywczego. Krzesimir we fraku, a ja w kostiumie ecru. Stefan Friedmann, który mieszka w naszej okolicy, gdy nas zobaczył, zdziwił się, że my już o godzinie 12 „zagraliśmy” jakąś imprezę, bo to był sylwester. Nie wiedział, że się pobraliśmy.” źródło: vipnews.pl

Biografia Anny

Anna Jurksztowicz (ur. 5 sierpnia 1963 w Szczecinie) – wokalistka jazzowa i piosenkarka, także producentka muzyczna.
Absolwentka Wydziału Wokalnego Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie. Zadebiutowała w 1975 w amatorskim zespole wokalnym muzyki dawnej „Musicus Poloniensis”, w którym śpiewała do 1980.
W latach 1980-84 była wokalistką szczecińskiej grupy Music Market, specjalizującej się w muzyce gospel i spirituals. Wystąpiła z nią w Konkursie Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w latach 1980-1981 i w 1984 roku. Współpracowała na estradzie i w nagraniach m.in. z Orkiestrą PRiTV Zbigniewa Górnego i grupą „Sami Swoi”.
Uczestniczyła w realizacji widowiska Katarzyny Gaertner Pozłacany warkocz i suity K. Zgrai Kurpie. Zrealizowała recitale tv: Ballady jazzowe, Gospel i spirituals oraz Jazz Production. Współpracowała także z poznańskim zespołem „Spirituals and Gospel Singers”. Z zespołami tymi dokonała nagrań dla archiwum Polskiego Radia, koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w NRD, ZSRR, RFN i Szwecji.
Po raz pierwszy wystąpiła jako solistka na KFPP Opole ’85. Reprezentowała polską piosenkę na festiwalach w Dreźnie (NRD) w 1986, Curaçao (Antyle Holenderskie) w 1988, Jurmale (Łotwa) w 1989, Karlshamn (Szwecja) i Syrakuzach (Włochy) w 1990, Stambule (Turcja) w 1994 i w Kairze (Egipt) w 1995.
Występuje także z programami rozrywkowymi dla dzieci. Na przełomie lat 80. i 90. wzięła udział w serii koncertów Dyskoteka Pana Jacka (czyt. dżeka), organizowanych przez Jacka Cygana. Jej wielkim dziecięcym przebojem przed laty była piosenka Zima lubi dzieci. Nagrała piosenki do filmów i seriali TV, takich jak: Kingsajz, W pustyni i w puszczy, Puchatkowego Nowego Roku, Prosiaczek i przyjaciele, Kubuś i Hefalumpy, Czułość i kłamstwa (Wizja Jeden, Polsat), Matki, żony i kochanki (TVP), Na dobre i na złe (TVP), Ranczo (TVP).
Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej pt. Modern Classics from Poland jej firma wydawnicza Si Music promuje twórczość kompozytorską.
W latach 80. występowała również z zespołem Bolter.

Single
Rok     Tytuł     Pozycje
Polska
01.02.1986     Od Dzisiaj Mówię STOP     40
20.12.1986     Hej, Man!     20
23.05.1987     Video Dotyk     21
11.10.1987     Przenikam     24
Inne single
* Kali nie boi stracha (Nahima Vara Raha) – 2001

Najbardziej znane utwory
* Będzie tak, jak jest
* Diamentowy kolczyk (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
* Dziękuję, nie tańczę (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
* Hej, Man! (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
* Ja, samba
* Matki, żony i kochanki (słowa Ewa McKee, muz. K.Dębski)
* Muszelko ratuj (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
* Ostatnia przedwojenna miłość (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
* Stan pogody (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
* Zmysły precz! (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan)
* To tylko sny (piosenka z serialu Ranczo (muz. Krzesimir Dębski, Radzimir Dębski)

Nagrody i wyróżnienia
* 1981 – wyróżnienie w KJT „Złota Tarka” w Warszawie
* 1984 – I nagroda zespołowa dla Music Market w KJT „Złota Tarka”
* 1985 – Nagroda im. Karola Musioła oraz I nagroda na KFPP w Opolu za Diamentowy kolczyk
* 1986 – nagroda za interpretacje na festiwalu w Dreźnie
* 1988 – II nagroda na KFPP w Opolu w koncercie „Premiery” za piosenkę Będzie tak jak jest
* 1991 – II nagrodę na KFPP w Opolu w koncercie „Premiery” za piosenkę Muszelko ratuj mnie
* 1992 – II nagrodę na KFPP w Opolu w koncercie „Premiery” za piosenkę Ja samba

Dyskografia
* 1984 Di Rock Cimbalisten jako Dee Dee Lewis; Polskie Nagrania
* 1986 Dziękuje, nie tańczę; Tonpress
* 1987 Gdy śliczna Panna; PolJazz
* 1992 Kochaj mnie zwyczajnie; Bravo
* 1994 Złote Przeboje; M&M
* 1999 Sery i inne numery; JaMajkaMusic
* 2001 Złota kolekcja; Pomaton EMI
* 2003 Prosiaczek i przyjaciele; Walt Disney Records

filmografia
rok    Tytuł    w roli
1991  V. I. P. Gośc na weselu Agnieszki  (niewymieniony w czołówce)
2003    Prosiaczek i przyjaciele  Piglet’s Big Movie    * (polski dubbing)    * (partie wokalne)

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Anna Jurksztowicz – Diamentowy kolczyk

Biografia Krzesimira

Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.
Studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego.

Pochodzenie
Dziadek kompozytora, Leopold Dębski, urodzony w Kołomyi, herbu Radwan, pochodził z drobnej szlachty. Jego rodzina doświadczyła represji po powstaniu styczniowym. Podczas I wojny światowej w szpitalu we Włodzimierzu Poleskim, gdzie miał swój przydział jako lekarz, poznał Anisję Czemierkin. Była ona rodowitą Ukrainką. Po I wojnie małżeństwo Dębskich zamieszkało we Lwowie, gdzie na świat przyszło dwóch synów: Jerzy i Włodzimierz Sławosz. W latach 30. XX w. przeprowadzili się do Kisielina w województwie wołyńskim. Leopold pracował jako lekarz, często leczył biednych za darmo.
Rodzice Krzesimira, Aniela Sławińska i Włodzimierz Sławosz Dębski poznali się w trakcie obrony kościoła w Kisielinie przed atakiem nacjonalistów ukraińskich z UPA. Rodzina przeżyła i kilka dni ukrywała się u zaprzyjaźnionych Ukraińców. W trakcie obrony na plebanii Włodzimierzowi Dębskiemu odłamki granatu rozerwały nogę – został później przewieziony do szpitala, gdzie amputowano mu ją. Dziadkowie Krzesimira, którzy powrócili do Kisielina zostali porwani przez bojówkę UPA i zamordowani. Włodzimierz pomimo odniesionych obrażeń zgłosił się do 27 Wołyńskiej Dywizji AK i przeszedł cały szlak bojowy tej dywizji. Do 27 Dywizji trafiła też Aniela. Spotkali się jednak dopiero po wojnie w Zamościu. Wzięli ślub i wyjechali w okolice Wałbrzycha[1].
Przebieg kariery zawodowej [edytuj]
W czasie nauki w szkole średniej grywał w zespołach amatorskich The Hazards oraz Maszyna Rytmu. Z tym ostatnim zadebiutował w 1973 roku na Festiwalu Awangardy Rockowej w Kaliszu. W 1976 r. zadebiutował jako muzyk (skrzypek) jazzowy w grupie muzycznej Warsztat (z liderem i pianistą Bogdanem Jarmołowiczem, perkusistą Krzysztofem Przybyłowiczem, trębaczem Waldemarem Świergielem oraz kontrabasistą i gitarzystą basowym Zbigniewem Wromblem). Z zespołu tego odszedł w 1979 roku, po czym nawiązał współpracę z poznańskim kabaretem Tey, zespołem jazzowym Kazimierza Jonkisza, a także orkiestrami – Zbigniew Górnego i Orkiestrą Ósmego Dnia.
Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie. Występował z nim także na prestiżowych imprezach jazzowych (m.in. Jazz Jamboree w Warszawie). Równocześnie Dębski działał też jako solista. Wraz ze swoim zespołem String Connection został laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983)[2] oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). W latach osiemdziesiątych wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku” w ankietach magazynu „Jazz Forum”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Kongsbergu, Baden-Baden. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Ponadto współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, m.in. z Tonym Lakatosem i Charlesem Tolliverem. Prowadził też zespół Di Rock Cimbalisten.
Od roku 1988 poświęca się pracy kompozytora i aranżera. Jego twórczość jest bardzo indywidualnym melanżem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych m.in.: operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lecia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej „Genie Award ’88”, nagrody premiera za Twórczość dla Dzieci.
Piosenki napisane przez Krzesimira Dębskiego można usłyszeć m.in. w wykonaniu takich artystów, jak: Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem.
Krzesimir Dębski był również wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze, Darmstadt, San Diego. Tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów fabularnych i kilkunastu seriali telewizyjnych. Ostatnio podjął również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: Jose Carreras, Ewa Małas-Godlewska, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O’Connor, John Blake, Alberto Iglesias i Jose Cura. W USA film Andrzeja Maleszki – Maszyna Zmian z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał nominację do Emmy Award ’98. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej – Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. W 2001 otrzymał nagrodę za muzykę do W pustyni i w puszczy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji.
W 2010 został uhonorowany Orderem Ecce Homo – polskim odznaczeniem kościelnym nadanym przez Kapitułę Orderu Ecce Homo za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład i harmonię[3].

Nagrody
Indywidualne
* 1977 – II nagroda na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu
* 1978 – nagroda specjalna na festiwalu Jazz nad Odrą
* 1983-1988 – tytuły muzyka, kompozytora i aranżera roku w ankietach czasopisma „Jazz Forum”
* 1985 – nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki im. S. Wyspiańskiego
* 1985 – I nagroda na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę Diamentowy kolczyk
* 1986 – I nagroda konkursu Poznańskiej Wiosny Muzycznej
* 1986 – I nagroda konkursu kompozytorskiego za muzykę do Wielkoludów na Festiwalu Sztuk dla Dzieci w Wałbrzychu (spektakl teatralny)
* 1987 – tytuł aranżera roku w ankiecie czytelników „Jazz Forum”
* 1988 – II nagroda na KFPP w Opolu za utwór Będzie tak, jak jest
* 1988 – wyróżnienie na KFPP w Opolu za piosenkę Zakazany owoc
* 1988 – Genie Award Kanadyjskiej Akademii Filmowej
* 1989 – nagroda prezesa Rady Ministrów za twórczość kompozytorską dla filmu, teatrów i widowisk TV
* 1990 – tytuł muzyka lat 80. w ankiecie czytelników „Jazz Forum”
* 1991 – II nagroda w koncercie Premier na KFPP w Opolu za piosenkę Muszelko, ratuj mnie
* 1992 – nagroda za muzykę do filmu Ofelia na wakacjach na XII Festiwalu Polskich Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu
* 1993 – I nagroda za muzykę do spektaklu Książę niezłomny w reżyserii Lecha Chojnackiego w wykonaniu Państwowego Teatru Animacji z Poznania na XVI OFTL w Opolu
* 1994 – Grand Prix na KFPP w Opolu za utwór Mrok
* 1997 – Poznańskie Koziołki za muzykę do serialu Tajemnica Sagali w konkursie krajowym na Festiwalu Filmów dla Dzieci
* 2000 – Fryderyk’99 w kategorii „kompozytor roku” – nagroda za muzykę do filmu Ogniem i mieczem
* 2000 – Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem (TP SA Music and Film Festival, Warszawa)
* 2001 – Srebrne Koziołki za muzykę do filmu W pustyni i w puszczy na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dla Dzieci „Ale kino!” w Poznaniu
* 2001 – nagroda za muzykę do filmu W pustyni i w puszczy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros (Grecja)
* 2004 – Złota Kaczka nagroda w plebiscycie czytelników miesięcznika „Film”) za muzykę do filmu i serialu Stara baśń

Zespołowe
* 1976 – IV nagroda na grupy Warsztat na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu
* 1977 – III nagroda na grupy Warsztat na festiwalu Jazz nad Odrą
* 1978 – wyróżnienie dla Orkiestry Ósmego Dnia na festiwalu Jazz nad Odrą
* 1983 – I nagroda Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii dla zespołu String Connection

Wybrane kompozycje
Muzyka orkiestrowa
* Musica per archi (1985) – na orkiestrę smyczkową
* Passacaglia – improvisazioni (1990) – na orkiestrę symfoniczną
* Synchromie – Dance Fantasy (1990) – na orkiestrę symfoniczną
* Three Forms (1990) – na orkiestrę symfoniczną
* Moment Musical (1992) – na orkiestrę symfoniczną
* Toccata (1993) – na orkiestrę symfoniczną
* Sinfonietta (1993) – na orkiestrę symfoniczną
* Preludium – Interludium – Postludium (1995) – na orkiestrę smyczkową
* Zyklus (1996) – na orkiestrę symfoniczną
* Tempi concertati (1996) – na orkiestrę smyczkową
* Musica Dominicana (2001) – na orkiestrę dętą
* Autuminty (2007) – na orkiestrę symfoniczną

Kompozycje na instrumenty solowe i orkiestrę
* Fantazja (1978) – na organy i orkiestrę symfoniczną
* Impromptu (1990) – na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę symfoniczną
* Solo, duo, trio e orchestra (1990) – na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę symfoniczną
* Koncert skrzypcowy nr 1 (1990)
* Koncert fortepianowy [Czeczeński] (1991)
* Koncert waltorniowy (1995)
* Concerto per flauto dolce nr 1 (1997) – na flet i orkiestrę smyczkową
* Koncert klarnetowy (1998) – na klarnet i orkiestrę smyczkową
* Koncert fletowy nr 2 (1998)
* Koncert skrzypcowy nr 2 (1998)
* Koncert podwójny (1999) – na skrzypce, altówkę i orkiestrę symfoniczną
* Notturno (2000) – na skrzypce, altówkę i orkiestrę symfoniczną
* Landscape (2000) – klarnet i orkiestrę symfoniczną
* Quasi una fantasia (2000) – na skrzypce i orkiestrę smyczkową
* W góry idziemy po życie (2001) – na róg alpejski i orkiestrę
* Sounds from Serengeti (2002) – na skrzypce, obój i orkiestrę smyczkową
* Koncert wiolonczelowy (2004)
* Solemn Concerto (2005) – na trąbkę, organy i orkiestrę smyczkową
* Q + O (2005) – na kwartet i orkiestrę symfoniczną

Kompozycje wokalno-instrumentalne
* Oratorium Pie Jesu Domine (1988) – na sopran, tenor, chór i orkiestrę symfoniczną
* Missa puerorum (1988) – na chór chłopięcy, obój, klarnet, fagot, organy, perkusję i orkiestrę smyczkową
* Missa brevis (1998) – na chór chłopięcy, obój, klarnet, fagot i organy
* Psalmodia Paratum cor meum Deus (1989) – na chór mieszany a cappella
* Laudate Dominum (1990) – na chór żeński, obój, klarnet, fagot i organy
* Biografioły [do poezji Stanisława Barańczaka](1993) – na 6 głosów męskich
* Kantata o Świętym Zygmuncie (1995) – na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
* 7 Pieśni [do poezji Wisławy Szymborskiej] (1997) – na sopran, tenor, chór żeński i orkiestrę symfoniczną
* Misterium (2000) – na sopran, 2 recytatorów, chór mieszany i orkiestrę
* I Symfonia Nihil homine mirabilius (2002) – na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
* II Symfonia Ver redit (2003) – na sopran, improwizatora, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
* Formy (2006) – na głosy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
* Psalm nr 1 [do poezji Czesława Miłosza] (2007) – na chór i orkiestrę symfoniczną
* Cykl Lux Aeterna (2007) – trzy pieśni na chór mieszany a cappella
* Cosmopolis na chór i orkiestrę (2008)
* Rhythmi Urbani na chór i orkiestrę (2010), dzieło napisane na zamówienie miasta Szczecinek z okazji 700-lecia;

Muzyka teatralna i baletowa
* 1986 – Wielkoludy
* 1987 – Bunt komputerów
* 1988 – Igraszki kobiet
* 1988 – Balladyna
* 1991 – Historia o ptaku Cis
* 1991 – Mama-Nic
* 1992 – Burza w teatrze Gogo
* 1993 – Ptaki, czyli kosmiczne jajo
* 1993 – Ramdam gadające lustro
* 1993 – Płatonow
* 1996 – Gapcio
* 1996 – Płatonow – Akt pominięty
* 1996 – Gimpel Głupek
* 1996 – Pastorałka
* 1997 – O krasnoludkach i o sierotce Marysi
* 1997, 1999 – Rycerz niezłomny
* 1997 – Ewa Hitler pali camele
* 1997, 2003 – Śleboda, czyli powaby życia
* 1998 – Kosmos
* 1998, 2001 – Pan Plamka i jego kot
* 1998 – Mruczanki Kubusia Puchatka
* 1998, 2003 – Sen nocy letniej
* 1998 – Ubu król
* 1998 – Iwona, księżniczka Burgunda
* 1998 – Wspólny pokój
* 1998 – Kłopoty Kacperka
* 1999 – Słowicza wyspa
* 1999 – Medyk mimo chęci
* 1999 – Kubuś Puchatek
* 1999 – Kurs mistrzowski
* 1999 – Igraszki z diabłem
* 1999 – Jasiek
* 1999, 2004 – Ślub
* 1999 – Towarzysz podróży
* 1999 – Żelazna konstrukcja
* 1999 – Operetka
* 2000 – Księżniczka na ziarnku grochu
* 2000 – Makbet
* 2000 – Panienka z Tacny
* 2000 – Super Mozart
* 2000 – Król Edyp
* 2000 – La dolce vita
* 2000 – Dzikie łabędzie
* 2001 – Play Strindberg
* 2001 – Detektyw, pies Bobi i lustro
* 2001 – Ferdydurke
* 2002 – Oni
* 2003 – Przerżnąć sprawę
* 2003 – Hulajgęba
* 2003 – Rudolf Valentino
* 2004 – Trans-Atlantyk
* 2005 – Mimo wszystko
* 2005 – Parady
* 2006 – Wujaszek Wania
* 2007 – Hamlet
* 2008 – Zdarzyło się w Jeruzalem
* 2008 – Pornografia
* 2008 – Proces
* 2008 – Dzieje Grzechu

Teatr Telewizji
* 1993 – Gyubal Wahazar
* 1994 – Tośka
* 1995 – Łowca jasnowidzów
* 1995 – Ramdam
* 1996 – U progów jesieni
* 1997 – Mistrz
* 1997 – Piękno
* 1998 – Dama od Maxima
* 1998 – Drzewo
* 1998 – Płatonow – Akt pominięty
* 1998 – Yes, panie McLuhan

Filmografia
Kompozytor
Filmy pełnometrażowe
* 1985 – Medium
* 1985 – Potrzask
* 1986 – Pokój dziecinny
* 1986 – Cudowne dziecko
* 1987 – Kingsajz
* 1987 – Opowieść Harleya
* 1988 – Alechemik
* 1988 – Złodziej
* 1989 – Deja vu
* 1990 – Janka
* 1990 – Mów mi Rockefeller
* 1991 – Skarga
* 1991 – V.I.P.
* 1992 – Szwadron
* 1993 – Człowiek z…
* 1993 – Goodbye Rockefeller
* 1993 – Koloss
* 1993 – Motyw cienia
* 1994 – Oczy niebieskie
* 1996 – Autoportret z kochanką
* 1996 – Matka swojej matki
* 1997 – Ciemna strona Wenus
* 1997 – Kochaj i rób co chcesz
* 1997 – Prostytutki
* 1997 – Washington Square (Plac Waszyngtona)
* 1998 – Sto minut wakacji
* 1999 – Gwiazdka w Złotopolicach
* 1999 – Ogniem i mieczem
* 1999 – …gdzie mój starszy syn Kain (dokument)
* 2000 – Koniec świata u Nowaków
* 2000 – Król sokołów
* 2001 – Pieniądze to nie wszystko
* 2001 – Stacja
* 2001 – Tam i z powrotem
* 2001 – W pustyni i w puszczy
* 2002 – Bez litości
* 2002 – Co kryje kurz… (dokument)
* 2003 – Polisz kicz projekt
* 2003 – Stara baśń – kiedy słońce było bogiem
* 2003 – Oczyszczenie (dokument)
* 2006 – Szatan z VII klasy
* 2009 – Magiczne drzewo
* 2007 – Ranczo Wilkowyje
* 2007 – Białoruski walc (dokument)

Seriale
* 1988 – Alchemik Sendivius
* 1990 – Janka
* 1992 – Aby do świtu…
* 1992 – Mama – nic
* 1992 – Żegnaj Rockefeller
* 1993-1994 – Bank nie z tej ziemi
* 1993 – Jacek
* 1995 – Maszyna zmian
* 1995, 1998 – Matki, żony i kochanki
* 1996 – Maszyna zmian. Nowe przygody
* 1996 – Tajemnica Sagali
* 1997-2008 – Złotopolscy
* 1998 – Gwiezdny pirat
* 1999 – Sto minut wakacji
* 1999-2000 – Czułość i kłamstwa
* 1999-2008 – Na dobre i na złe
* 1999 – Palce lizać
* 2000 – Ogniem i mieczem
* 2001 – W pustyni i w puszczy
* 2001 – Więzy krwi
* 2002 – Sfora
* 2003-2006 – Magiczne drzewo
* 2003-2008 – Na Wspólnej
* 2004 – Stara baśń
* 2006-2008 – Ranczo
* 2006 – Szatan z VII klasy

Filmy krótkometrażowe
* 1983 – Urodził się motyl
* 1984 – Stomp
* 1986 – XYZ
* 1988 – Sposób na Piotrusia
* 1993 – Jakub
* 1994 – Przestrzeń Krzesimira…
* 1997 – Polowanie

Filmy animowane
* 1985 – Dalej… dalej
* 1985 – Zwykła podróż
* 1986 – Wnętrze
* 1999 – O zabawkach dla dzieci z cyklu Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego[4]

Dyrygent
Filmy pełnometrażowe
* 1985 – Medium
* 1986 – Cudowne dziecko
* 1987 – Kingsajz
* 1989 – Deja vu
* 1990 – Janka
* 1991 – 30 Door Key
* 1991 – Dziecko szczęścia
* 1991 – Papierowe małżeństwo
* 1992 – Szwadron
* 1992 – Białe małżeństwo
* 1992 – Le violeur impuni (Sprawa kobiet)
* 1993 – Człowiek z…
* 1993 – Goodbye Rockefeller
* 1994 – Oczy niebieskie
* 1995 – Awantura o Basię
* 1995 – Kidnapped
* 1995 – Całkowite zaćmienie (Total Eclipse)
* 1995 – The Choir
* 1996 – Autoportret z kochanką
* 1996 – Bliss
* 1996 – Matka swojej matki
* 1996 – True Blue (Zbuntowana załoga)
* 1997 – Ciemna strona Wenus
* 1997 – Prostytutki
* 1999 – Gwiazdka w Złotopolicach
* 1999 – Ogniem i mieczem
* 2000 – Król sokołów
* 2001 – Pieniądze to nie wszystko
* 2001 – Stacja
* 2001 – Tam i z powrotem
* 2001 – W pustyni i w puszczy
* 2002 – Bez litości
* 2003 – Polisz kicz projekt
* 2003 – Stara baśń
* 2007 – Ranczo Wilkowyje

Seriale
* 1990 – Janka
* 1992 – Żegnaj Rockefeller
* 1993 – WOW
* 1996 – Awantura o Basię
* 1996 – Maszyna zmian. Nowe przygody
* 1997-2008 – Złotopolscy
* 2000 – Ogniem i mieczem
* 2002 – Sfora
* 2003-2006 – Magiczne drzewo
* 2004 – Stara baśń
* 2006-2008 – Ranczo
* 2006 – Szatan z VII klasy

Piosenki
* Będzie tak, jak jest
* Czas nas uczy pogody
* Diamentowy kolczyk
* Dumka na dwa serca (piosenka promująca film Ogniem i mieczem)
* Mały biznes (piosenka z filmu Mów mi Rockefeller)
* Matki, żony i kochanki (piosenka z serialu)
* Mrok
* Muszelko, ratuj mnie
* Na dobre i na złe (piosenka z serialu)
* Nie od razu raj (piosenka z serialu Sfora)
* Przyjaciel wie…
* Rzeka marzeń (piosenka promująca film W pustyni i w puszczy)
* Stan pogody
* Szuflandia (piosenka z filmu Kingsajz)
* Video-dotyk
* Za mały
* Zakazany owoc
* Zmysły precz (piosenka z filmu Kingsajz)
* Życie jest nowelą (piosenka z serialu Klan)

Przed kamerą
* 1997 – Ciemna strona Wenus jako Znany dyrygent na uroczystości w pałacu
* 1997 – Linia opóźniająca w cyklu filmowym Opowieści weekendowe jako Kierownik muzyczny programu
* 2002 – Bez litości jako Skrzypek
* 2002 – Rób swoje, ryzyko jest twoje jako Krzysztof Kaldorf, reżyser filmu Przodem do tyłu
* 2002 – Sfora jako Skrzypek

Filmy dokumentalne
jako on sam
* 1985 – World music
* 1986 – Od raga do rocka z Joe Berendtem
* 1994 – Przestrzeń Krzesimira…

Życie osobiste
Dwukrotnie żonaty, obecnie z Anną Jurksztowicz. Dzieci: Tolisław, Dobromiła, Maria i Radzimir (który również jest kompozytorem).

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Odwiedzono: 258 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wykonaj poniższe zadanie *