Will Smith i Jada Pinkett Smith


smith-pinkettWill i Jada są parą od 1995 r, a ślub wzięli 31 12 1997 r.

Partnerzy:
Willa
Tyra Banks
Sheree Fletcher 1991-95
ślub 09 05 1992
Jada Pinkett Smith 1995 do dzisiaj
ślub 31 12 1997
Jady
Tupac Shakur 1986-89
Wesley Snipes 1991
Grant Hill 1993
Will Smith 1995 do dzisiaj
ślub 31 12 1997
Zobacz newsy o parze

Wideo – Will Smith i Jada Pinkett Smith

Biografia Willa
Willard Christopher „Will” Smith, Jr. (ur. 25 września 1968[1]) – amerykański aktor, producent filmowy i raper. W kwietniu 2007 roku określony przez tygodnik Newsweek mianem najbardziej wpływowego aktora w Hollywood[2]. Smith był dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, a także czterokrotnie do Złotych Globów; zdobył ponadto kilka statuetek Grammy.
Pod koniec lat 80. XX wieku Smith uzyskał umiarkowany rozgłos jako raper, działając pod pseudonimem The Fresh Prince. W 1990 roku zaczął występować w serialu telewizyjnym Bajer w Bel-Air, dzięki czemu jego popularność gwałtownie wzrosła. W połowie lat 90., Smith porzucił telewizję na rzecz kina, występując w wielu filmowych blockbusterach. Will jest jedynym aktorem w historii, którego osiem kolejnych obrazów zarobiło ponad 100 milionów dolarów i zadebiutowało na szczycie box office’u w Stanach Zjednoczonych[3].
Czternaście z dziewiętnastu filmów, w których zagrał Smith osiągnęło międzynarodowe zyski w wysokości ponad 100 milionów dolarów każdy, natomiast kolejne cztery obrazy z jego udziałem wygenerowały zyski powyżej 500 milionów dolarów. Globalny dochód wszystkich filmów, w jakich wystąpił Smith wynosi ok. 5,7 miliardów dolarów[4].
Wczesne życie
Will urodził się i dorastał w Filadelfii, jako jedno z czwórki dzieci Caroline i Willarda Smithów. Jego matka, Caroline, była administratorką w kuratorium oświaty w Filadelfii, a jego ojciec, Willard Christopher Smith, Sr., był inżynierem zajmującym się urządzeniami chłodniczymi[5][6]. Rodzice Smitha zdecydowali się na separację, gdy ten miał 13 lat, jednak ich rozwód nastąpił dopiero, gdy Will ukończył 30 lat[7][8].
Wbrew powszechnej opinii, Smith nie odrzucił propozycji stypendium na Massachusetts Institute of Technology (MIT); Will nigdy nie aplikował do szkoły wyższej, mimo że włączony został do programu dla przyszłych studentów MIT[9][8]. Smith wytłumaczył tę sytuację w jednym z wywiadów: „Moja mama, która pracowała w kuratorium oświaty, miała przyjaciela, będącego kierownikiem przyjęć w MIT. Osiągnąłem całkiem wysokie wyniki SAT, a oni potrzebowali czarnych dzieci, więc prawdopodobnie zostałbym przyjęty, ale ja nie zamierzałem iść do college’u.”[10]
Kariera muzyczna i filmowa
Początki kariery (1985–1995)
Smith zaczął swoją działalność muzyczną jako MC w formacji hip hopowej DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince. Utworzył ją wraz z przyjacielem z dzieciństwa Jeffreyem „DJ Jazzy Jeffem” Townesem – turntablistą i producentem, a także Clarence’em „Ready Rock C” Holmesem – beatboxerem. Trio słynęło z humorystycznych, radiowych utworów, takich jak „Parents Just Don’t Understand” oraz „Summertime”. W 1988 roku grupa DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince zdobyła pierwszą nagrodę Grammy w kategorii rapowej. Wraz z początkami kariery, Smith prowadził rozrzutny styl życia i nie wywiązywał się z opłat związanych z podatkiem dochodowym[11]. W konsekwencji, Internal Revenue Service wycenił jego dług względem państwa na kwotę 2.8 milionów dolarów, zajmując część dochodu aktora oraz jego prywatnych posesji[11]. W 1990 roku Smith był bliski bankructwa, jednak przełomem w jego sytuacji okazał się kontrakt z telewizją NBC i rola w sitcomie Bajer w Bel-Air.
Serial odniósł duży sukces i na dobre zapoczątkował karierę aktorską Smitha. Sam Will stwierdził, że jego celem było stanie się „największą gwiazdą filmową na świecie”, dlatego dokładnie studiował wspólne cechy największych hitów kasowych w historii[7].
Przełom w karierze filmowej (1996–2000)
W 1996 roku Smith zagrał główną rolę w filmie Dzień Niepodległości, który stał się drugim najbardziej dochodowym obrazem w historii ówczesnego box office’u wszech czasów[12]. W roku 1998 Will wystąpił u boku Gene Hackmana w filmie Wróg publiczny. Następnie odrzucił on propozycję roli Neo w serii Matrix na rzecz obrazu Bardzo dziki zachód. Pomimo rozczarowania związanego z komercyjnym zyskiem Bardzo dzikiego zachodu, Smith przyznał, że nie żałuje swojej decyzji, dodając, iż występ Keanu Reevesa jako Neo był zdecydowanie lepszy, niż to, co on sam mógłby pokazać w tej roli[13].
Sukces międzynarodowy (od 2001)
W 2005 roku Smith został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, jako że w ciągu 24-godzin obecny był na rekordowych 3 premierach filmowych[14].
10 grudnia 2007 roku Smith pozostawił odcisk swojej dłoni i stopy przed Grauman’s Chinese Theatre na Hollywood Boulevard[15]. 14 grudnia tego samego roku premierę miał kolejny film z jego udziałem, Jestem legendą[16]. Jeden z recenzentów napisał, że sukces komercyjny obrazu „ugruntował pozycję Smitha jako najbardziej dochodowej postaci w Hollywood”[17].
W specjalnym programie Barbary Walters, który 4 grudnia 2008 roku wyemitowała telewizja ABC, Smith przedstawiony został jako jedna z dziesięciu najbardziej fascynujących postaci 2008 roku[18].
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyznał, że jeśli kiedykolwiek powstanie film o jego życiu, chciałby, aby w jego rolę wcielił się Will Smith[19]. Obama powiedział również, że rozmawiał ze Smithem o możliwości nakręcenia obrazu o wyborach z 2008 roku, jednak nie może to nastąpić przed końcem jego prezydencji[19].
19 sierpnia 2011 roku potwierdzono oficjalnie, że Smith wrócił po kilku latach przerwy do studia nagraniowego, gdzie wraz z producentem La Marem Edwardsem pracuje nad nowym albumem muzycznym[20].
W 2012 roku premierę miał pierwszy od czterech lat film z udziałem Smitha, Faceci w czerni III. W fazie preprodukcji znajduje się obraz The Last Pharaoh, w którym Will zagra główną rolę – faraona Taharki[21]. W 2013 roku odbędzie się premiera kolejnego filmu z jego udziałem, After Earth, w którym Willowi na ekranie będzie partnerował jego syn, Jaden[22]. Podczas wizyty w programie The Mo’Nique Show na antenie BET, Martin Lawrence potwierdził, że prace nad filmem Bad Boys III zostały rozpoczęte, jednak data debiutu produkcji nie jest jeszcze znana[23].
Życie prywatne
W 1992 roku Smith poślubił Sheree Zampino, z którą ma jednego syna – Willarda Christophera Smitha III, znanego również jako „Trey”. Rozwód pary nastąpił już trzy lata po zawarciu ślubu, w 1995 roku. W 1998 roku Trey pojawił się w wideoklipie Willa do piosenki „Just the Two of Us”.
W 1997 roku odbył się ślub Smitha z aktorką Jadą Pinkett. Para posiada dwójkę dzieci: Jadena Christophera Syre’a (ur. 1998) oraz Willow Camille Reign (ur. 2000). Jaden zagrał syna Willa w filmie W pogoni za szczęściem (2006), zaś Willow wcieliła się w rolę jego córki w obrazie Jestem legendą (2007). Jako wzór, z którego czerpie w wychowaniu własnych dzieci, Smith wymienia swojego ojca: „Patrzę na mojego tatę i to, jak wiele wysiłku wkładał, by wykarmić i ubrać czwórkę dzieci, i do tego wciąż znajdował czas, by spędzać z nami swój czas.”[24]
Smith posiada prywatne rezydencje na Star Island w Miami Beach, w Los Angeles, Filadelfii oraz w Sztokholmie[25].
Will, wraz z bratem Harrym Smithem, jest właścicielem firmy Treyball Development Inc.; nazwa pochodzi od imienia jego pierwszego syna[26].
W 2004 roku Smith znalazł się na liście 40 najbogatszych osób w Stanach Zjednoczonych, które nie ukończyły 40 roku życia[27]. W 2008 roku magazyn Forbes uznał Smitha za najlepiej zarabiającego aktora na świecie, z rocznym dochodem powyżej 80 milionów dolarów[28].
W 2008 roku Smith wsparł finansowo kampanię prezydencką Demokraty Baracka Obamy[29]. 11 grudnia 2009 roku Will, wraz z żoną Jadą, poprowadzili w Oslo koncert z okazji wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymał Obama[30].
Smith przyznał, że studiował wiele religii, w tym scjentologię, wypowiadając się o niej w pozytywnym świetle: „Myślę, że wiele idei scjentologii jest wspaniałych i rewolucyjnych, a zarazem nie-religijnych.”[31][32] Dodał ponadto: „98% scjentologów jest takich samych, jak ci, którzy hołdują Biblii… Nie uważam, że jeśli ktoś zamiast słowa 'duch’ używa określenia 'thetan’, zmienia się jego właściwa definicja.”[33]. Jednocześnie Smith zaprzeczył, jakoby miał być członkiem Kościoła Scjentologicznego: „Jestem chrześcijaninem. Studiuję wszystkie religie i szanuję wszystkich ludzi oraz wszystkie życiowe drogi.”[34] Aktor dorastał należąc do Kościoła Baptystów, podobnie jak jego rodzina[35] W 2007 roku Will przekazał 1.3 miliona dolarów na cele charytatywne, z czego 450 tysięcy trafiło do dwóch organizacji chrześcijańskich, natomiast 122 tysiące przekazane zostały organizacjom scjentologicznym; pozostałe środki przeznaczono na między innymi meczet w Los Angeles, kościoły i szkoły chrześcijańskie, a także Yitzhak Rabin Memorial Center w Izraelu[36]. Will i Jada założyli w Calabasas, w Kalifornii prywatną szkołę podstawową – New Village Leadership Academy, która wzbudziła kontrowersje ze względu na wykorzystanie Study Tech, metody nauczania, stworzonej przez L. Rona Hubbarda, założyciela Kościoła Scjentologicznego[37].
Filmografia
Aktor
Film
Rok Film Rola Informacje/nagrody
1992 Dokąd zawiedzie cię dzień Manny
1993 Made in America Tea Cake Walters
Szósty stopień oddalenia Paul
1995 Bad Boys Mike Lowrey
1996 Dzień Niepodległości kapitan Steven „Steve” Hiller, USMC MTV Movie Award for Best Kiss
1997 Faceci w czerni James Darrell Edwards / Agent J MTV Movie Award for Best Fight
MTV Movie Award for Best Song From a Movie
1998 Wróg publiczny Robert Clayton Dean Nominacja – NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
1999 Torrance Rises występ cameo
Bardzo dziki zachód kapitan James „Jim” West
2000 Witamy w Hollywood on sam
Nazywał się Bagger Vance Bagger Vance Nominacja – NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2001 Ali Muhammad Ali MTV Movie Award for Best Performance
Nominacja – Academy Award for Best Actor
Nominacja – Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominacja – Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominacja – NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2002 Faceci w czerni II James Darrell Edwards / Agent J BET Award for Best Actor
Nominacja – Black Reel Award for Best Actor
2003 Bad Boys II Mike Lowrey Nominacja – NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2004 A Closer Walk narrator dokument
Dziewczyna z Jersey on sam występ cameo
Ja, robot Del Spooner Nominacja – NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
Rybki z ferajny Oscar głos
2005 There’s a God on the Mic dokument
Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta Alex „Hitch” Hitchens Nominacja – BET Award for Best Actor
Nominacja – Black Movie Award for Best Actor
Nominacja – Black Reel Award for Best Actor
Nominacja – NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2006 W pogoni za szczęściem Chris Gardner Nominacja – Academy Award for Best Actor
Nominacja – Black Reel Award for Best Actor
Nominacja – Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominacja – Chicago Film Critics Association Award for Best Actor
Nominacja – Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominacja – NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
Nominacja – Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
2007 Jestem legendą dr Robert Neville MTV Movie Award for Best Performance
Saturn Award for Best Actor
Nominacja – BET Award for Best Actor
Nominacja – NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2008 Hancock John Hancock Nominacja – Saturn Award for Best Actor
Siedem dusz Ben Thomas
2012 Faceci w czerni III[38] James Darrell Edwards / Agent J
2013 After Earth filmowany
The Last Pharaoh Taharka preprodukcja
Telewizja
Rok Program Rola Informacje/nagrody
1990 Saturday Morning Videos prowadzący program telewizyjny
1990–
1996 Bajer w Bel-Air William „Will” Smith serial telewizyjny
Nominacja – Złoty Glob dla najlepszego aktora w serialu komediowym lub musicalu (1993)
Nominacja – Złoty Glob dla najlepszego aktora w serialu komediowym lub musicalu (1994)
1992 Blossom Fresh Prince serial telewizyjny, występ cameo, odcinek 18.: „I’m with the Band”
1997 Happily Ever After: Fairy Tales for Every Child Pinokio głos, bajka telewizyjna; seria 2., odcinek 14.
2003-
2004 All of Us Johnny serial telewizyjny; twórca, producent wykonawczy; 3 odcinki (2003–2004)
Producent
Rok Film
1994–
1996 Bajer w Bel-Air
2002 Showtime
2003
–06 All of Us
producent wykonawczy
2004 Ja, robot
The Seat Filler
producent wykonawczy
Zachować twarz
2005 Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta
2006 W pogoni za szczęściem
Wrotkowisko
2008 Hancock
Dzielnica Lakeview
Sekretne życie pszczół
Gra zmysłów
Siedem dusz
2010 Karate Kid
2012 A więc wojna
2013 After Earth
Zyski filmów w box office’u
Rok Film Budżet
(w mln.) Zysk[39]
w Stanach
Zjednoczonych Zysk[39]
światowy
1992 Dokąd zawiedzie cię dzień – $390 152 $390 152
1993 Made in America $44 942 695 $104 942 695
Szósty stopień oddalenia $6 284 090 $6 284 090
1995 Bad Boys $23 $65 647 413 $141 247 413
1996 Dzień Niepodległości $75 $306 169 255 $817 400 878
1997 Faceci w czerni $90 $250 690 539 $587 790 539
1998 Wróg publiczny $111 549 836 $250 649 836
1999 Bardzo dziki zachód $170 $113 805 681 $222 105 681
2000 Nazywał się Bagger Vance $80 $30 695 227 $39 235 486
2001 Ali $107 $58 183 966 $84 383 966
2002 Faceci w czerni II $140 $190 418 803 $441 818 803
2003 Bad Boys II $60 $138 540 870 $272 940 870
2004 Ja, robot $120 $144 801 023 $348 601 023
Rybki z ferajny $75 $161 192 000 $367 192 000
2005 Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta $70 $177 784 257 $366 784 257
2006 W pogoni za szczęściem $55 $162 586 036 $306 086 036
2007 Jestem legendą $150 $256 393 010 $585 055 701
2008 Hancock $227 946 274 $624 346 274
Siedem dusz $55 $69 369 933 $166 617 328
2012 Faceci w czerni III $225 $170 171 342 $600 409 608
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Dyskografia
Albumy studyjne

Rok Album Najwyższa
pozycja[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10]
Certyfikaty
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
R&B
Stany Zjednoczone
Rap
Australia Kanada Holandia Norwegia Nowa Zelandia Szwecja Wielka Brytania
1997 Big Willie Style

 • Wydany: 3 października 1997
 • Wytwórnia: Columbia
8 9 26 14 9 8 17 10 9
 • Australia Złoto[11]
 • Kanada 6× Platyna[12]
 • Wielka Brytania 2× Platyna[13]
 • Stany Zjednoczone 9× Platyna[14]
1999 Willennium

 • Wydany: 16 listopada 1999
 • Wytwórnia: Columbia
5 8 27 6 26 24 28 35 10
 • Australia Złoto[15]
 • Kanada 2× Platyna[12]
 • Wielka Brytania Platyna[13]
 • Stany Zjednoczone 2× Platyna[14]
2002 Born to Reign

 • Wydany: 2 listopada 2002
 • Wytwórnia: Columbia
13 13 39 24
 • Stany Zjednoczone Złoto[14]
2005 Lost and Found

 • Wydany: 29 marca 2005
 • Wytwórnia: Interscope
6 4 3 8 76 15
 • Wielka Brytania Srebro[13]
 • Stany Zjednoczone Złoto[16]
„—” Album nie zajął miejsc na listach lub nie został wydany w danym państwie.

Single

Rok Tytuł Najwyższa
pozycja[17][18][19][20][21][22][23][24][10]
Certyfikaty Album
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Pop]]
Stany Zjednoczone
R&B]]
Australia Kanada Holandia Norwegia Nowa Zelandia Szwecja Wielka Brytania
1997 „Men in Black”
(feat. Coko)
2 1 2 2 3 1 2 1
 • Australia 2× Platyna[25]
 • Wielka Brytania Srebro[13]
Big Willie Style
„Just Cruisin'” 56 83 45 13 7 23
1998 „Gettin’ Jiggy wit It” 1 5 6 6 5 7 5 6 4 3
 • Australia Platyna[26]
 • Wielka Brytania Srebro[13]
 • Stany Zjednoczone Złoto[14]
„Just the Two of Us” 20 6 17 27 3 46 6 53 2
„Miami” 17 7 73 27 3 10 10 4 5 3
1999 „Wild Wild West”
(feat. Dru Hill & Kool Moe Dee)
1 8 9 2 2 2 4 2
 • Australia Złoto[27]
 • Wielka Brytania Srebro[13]
 • Stany Zjednoczone Złoto[14]
Willennium
„Will2K”
(feat. K-Ci)
25 13 66 3 2 11 4 6 16 2
 • Australia Złoto[27]
2000 „Freakin’ It” 99 40 77 34 60 15
2002 „Black Suits Comin’ (Nod Ya Head)”
(feat. Trā-Knox)
77 23 92 18 53 3 30 10 3 Born to Reign
„1000 Kisses”
(feat. Jada Pinkett)
2005 „Switch” 7 4 1 3 3 4
 • Australia Platyna[28]
 • Stany Zjednoczone Złoto[14]
Lost and Found
„Party Starter” 33 44 35 19
„—” Singel nie zajął miejsc na listach lub nie został wydany w danym państwie.

Single gościnne

Rok Tytuł Artysta Album
1989 „I Sleep Much Better (In Someone Else’s Bed)” Billy Ocean, Mimi Greatest Hits
„When the Radio is On” Paul Shaffer, różni artyści Coast to Coast
1991 „Voices That Care” różni artyści
1998 „Boy You Knock Me Out” Tatyana Ali Kiss the Sky
2003 „Hey Sexy Lady (Remix)” Shaggy, Brian, Tony Gold, Sean Paul Riddim Driven: Sexy Lady Explosion
2004 „Got to Be Real” Mary J. Blige Shark Tale OST

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Biografia Jady
Jada Pinkett Smith (ur. 18 września 1971 Baltimore, Maryland) – amerykańska aktorka. Żona Willa Smitha, matka Jadena Smitha i Willow Smith.
Rodzina i młodość
Jada Koren Pinkett nazwano matki ulubionej aktorki opery mydlanej, Jada Rowland . [2] Pinkett-Smith jest West Indian , kreolski i portugalski – żydowskiej . przodków [3] Jej rodzice są Adrienne Banfield- Jones, pielęgniarka o wewnętrznej miasta klinice w Baltimore i Robsol Pinkett Jr, który prowadził firmę budowlaną. Banfield-Jones w ciążę w liceum,. Para małżeństwem, ale rozwiedli się po kilku miesiącach [4] . Banfield-Jones podniósł Pinkett z pomocą matki, Marion Martin Banfield, który był zatrudniony jako pracownik socjalny [5] Banfield zauważył wnuczki pasja do sztuki scenicznej i zapisał ją w fortepianie, stepowanie i lekcje baletu. [6] Ma młodszego przyrodniego brata, aktor / scenarzysta Caleeb Pinkett .
„[Mama] zrozumiał, co chciałem i nigdy nie stanął na mojej drodze.”
Pinkett Smith [7]
Pinkett Smith pozostaje zbliżony do matki i powiedział: „Matka i córka relacja jest zazwyczaj najbardziej uczciwy, i nie są tak blisko.” Uczestniczyła jako druhna w 1998 ślub Banfield-Jones telekomunikacji wykonawczy Paul Jones. [8] Pinkett-Smith wykazał wielki podziw dla swojej babci, mówiąc: „Moja babcia była wykonawcą, który chciał stworzyć lepszą społeczność i dodać piękno do świata „. [9]
Pinkett Smith specjalizował się w tańcu i teatrze w Baltimore School for the Arts , którą ukończył w 1989 roku. [10] Naukę kontynuowała w North Carolina School of the Arts , ale odpadli po roku. Ona przeniosła się do Los Angeles , w Kalifornii , aby kontynuować karierę aktorską. [5]
Kariera Aktorstwo
Wczesne prace (1990-1995)
Jada przeniósł się do Los Angeles i tam z Lavern Whitt, stuntwoman były, obecnie producenta i wieloletni przyjaciel rodziny, który dostał ją rozpoczął w branży. W Los Angeles, Pinkett Smith zapytał o choreografa pozycji serialu In Living Color , stworzonej przez aktora Keenan Ivory Wayans , którego poznała przez Lavern ale zadanie zostało już podjętych przez Rosie Perez . Lavern pomógł jej znaleźć agenta działającego i dostałem ją rozpoczął w branży wprowadzając Jada wielu jej znajomych celebrytów tym Keenana.
Rozpoczęła swoją karierę aktorską w 1990 roku, gdy zagrała w odcinku True Colors (1990). Potem pojawił się w pilocie serialu dla świata nadprzyrodzonego dramat Moe, że nigdy nie został wyemitowany. Otrzymała gości role w takich serialach jak Doogie Howser, MD (1991) i 21 Jump Street (1991). Zdobyła rolę na komik Bill Cosby 's NBC sitcomie Świat Different w 1991 roku, jako kolegium studiów Lena James. [4]
W 1994 roku, Pinkett-Smith działał Wayans w akcji i komedii Low Down Dirty Shame . Opisała jej charakter, brzoskwinie, jako „surowe” z „poważnej postawy”, [11] i jej aktorstwo zebrał pozytywne recenzje. New York Times zauważył, że „pani Pinkett, którego wydajność jest sassy i sizzling jako Salt-N -Pepa nagrywania, odchodzi z filmu „. [12]
Mid-kariery (1996-2000)
Po roli w Opowieści z krypty: Demon Knight (1995), Pinkett Smith zagrał z aktora i komika Eddiego Murphy’ego w 1996 remake Gruby i chudszy . Film zarobił 25 milionów dolarów w pierwszy weekend i otwarty w 2000 kinach. [13]
Następny Pinkett Smith miał rolę w Set It Off (1996), dramat kryminalny o czterech kobiet, które rabują banki uciec od biedy. Z Queen Latifah , Vivica A. Fox , a Kimberly Elise , jej aktorstwo w filmie odnotowano w San Francisco Chronicle , gdzie nazwali ją jako „jeden do oglądania”. [14]
W roku 1997 Pinkett Smith pojawiła się w Krzyk 2 jako Maureen Evans, student, który zostaje brutalnie zamordowana w oczach setek cinemagoers. Film zrobiony ponad 100 milionów dolarów w biurze amerykańskiego box. W roku 2000 Pinkett Smith został odlany w Spike Lee 's filmowego Bamboozled (2000), jako Sloan Hopkins, osobistym asystentem głównego bohatera portretowanej przez Damon Wayans . Mimo że film spotkał się z przeciętnych opinii, zdobył nagrodę Freedom of Expression przez National Board of Review . [15]
Więcej ustalone role (2001-obecnie)
Być może jej najbardziej znana rola do tej pory jest częścią ludzkiej rebeliantów Niobe w filmach Matrix Reaktywacja (2003) i Matrix Rewolucje (2003), do 1999’S sequeli Matrix . Charakter został ostatecznie napisane specjalnie z Pinkett Smith w umyśle. [16] Bezpośrednio po zagrała swoje sceny do Ali, Pinkett Smith przyleciał do Australii do pracy na sequele Matrix. Na kontynuacje zarobił ponad 91.000.000 dolarów i 48.000.000 dolarów w weekendy otwarcia, odpowiednio. [17] [18]
W 2008 Pinkett Smith wcielił Alex Fisher, lesbijki Autor, The Women . Reżyserski debiut Pinkett Smith był Human Contract , ona także napisał i zagrał w filmie. Obsada Paz Vega i Idris Elba , to zadebiutował na Festiwalu Filmowym w Cannes w maju 2008. [19] W styczniu 2009 roku rozpoczęła pracę na TNT dramatu medycznego Hawthorne , w którym ona była producentem wykonawczym i członkiem obsady w roli głównej. [20] We wrześniu 2011, pokaz został odwołany przez TNT, po 3 sezonach. Na wiosnę 2012, Pinkett Smith rozpoczęła serię internetową zatytułowaną Red Stołu, z pierwszego odcinka featuring córkę i jej matkę, w celu wspierania dialogu w rodzinach. [21]
Kariera muzyczna
„Słuchałem wszystkich rodzajów metalu jako dziecko. Metallica , Guns N 'Roses . zawsze będę patrzeć na Axl Rose i powiedzieć: „Dlaczego nie są jakieś laski tam robią to teraz?” Zawsze chciałem okazję wyjść i czadu. ”
Pinkett Smith, dlaczego stworzyła Wicked Wisdom [22]
Pod pseudonimem Jada Koren Pinkett Smith stworzył metalowy zespół Wicked Wisdom w 2002 roku. [22] Zespół składa się z Pinkett Smith wykonując wokal, Pocket Honore (gitara, wokal), Cameron „Wirm” Graves (gitara, instrumenty klawiszowe, śpiew ) i Rio (bas, wokal). Zespół zarządzany jest przez James Lassiter i Miguel Melendez z Overbrook Entertainment , spółki współzałożycielem przez męża Pinkett Smith Will Smith. [23]
Zespołu debiutancki album został wydany w dniu 21 lutego 2006 r. przez firmy produkcyjnej Pinkett Smith Women 100%. Will Smith służył jako projektu producenta wykonawczego . [24] album dotarł do Billboard 's Top Heatseekers wykresie, a zadebiutował na 44 w ciągu tygodnia, z 11 marca 2006 roku. Allmusic Recenzent Alex Henderson powiedział o albumie „[Pinkett Smith] ukazuje się wyraziste, komendant piosenkarka „i że” [Wicked Wisdom] pokazuje znaczne obietnicy „. [25] Zespół promował album w 2006, koncertując z ciężkiego metalowego zespołu Sevendust . [26]
Onyx Hotel Tour
Wicked Wisdom wylądował gniazdo na Britney Spears ” Onyx Hotel Tour w 2004 roku, jeden z tegorocznych najwyższym profilu wycieczki. Zespół otwarty dla Spears osiem dat w kwietniu i maju 2004 r., podczas europejskiej części trasy wycieczki. [27]
Ozzfest 2005
W 2005 roku Sharon Osbourne poszedł zobaczyć Wicked Wisdom wykonywać w małym klubie w Los Angeles, w Kalifornii. Ona powiedziała: „Byłam zachwycona. Kiedy słyszysz i widzisz Jada z zespołem To oczywiste, że nie ma nic, ale miłość i szacunek dla tego gatunku muzyki”. [23] W maju 2005 roku Organizatorzy ogłosili Wicked Wisdom będzie wykonywać na sekunda etap 2005 na Ozzfest . [28] Fani festiwalu byli oburzeni, twierdząc, że zespół nie ma wiarygodności, aby wykonać na festiwalu muzycznym. Świadomi pytań dotyczących zespołu oprócz Ozzfest, Pinkett Smith powiedział: „Nie jestem tu z prośbą o wszelkie łaski. Musisz pokazać i udowodnić. I nie każdy widzowie się na to”. [29] Wicked Wisdom Gitarzysta kieszonkowy Honore powiedział podczas wczesne terminy trasy były skaliste, „gdy rozeszła się, że nie były żartem, ludzie zaczęli wychodzi i koncert szóstego lub siódmego byliśmy na ogień”. [22] Pinkett Smith zgodził się, mówiąc: „Po siedmiu dniach w ramach trasy Ozzfest, cała postawa to rozpoczęło się po raz ustnie zaczęła się obecnie”. [26]
Życie osobiste
Pinkett Smith poślubiła aktor Will Smith w 1997 roku, pojawił się z nim w 2001 biograficznym Ali .
Pinkett Smith spotkał się Will Smith w 1990 roku na planie telewizyjnych Smitha wskazują Bajer z Bel-Air , kiedy w castingu do roli swego bohatera dziewczyny, Lisa Wilkes. Ona została uznana za zbyt krótki i udał się do roli aktorka Nia Long . Pinkett Smith i stali się przyjaciółmi, jednak i zaczęła spotykać się w 1995 roku. W dniu 31 grudnia 1997 r. około 100 osób uczestniczyło ich ślub w The Cloisters , w pobliżu jej rodzinnym Baltimore, Maryland. [30] Jeśli chodzi o jej małżeństwo, Pinkett Smith powiedział, że są „osoby prywatne” [31] i powiedział jeden z wywiadów, ” rzucę karierę dala przed I niech to rozbić nasze małżeństwo. I jasno do Woli. chcę go wyrzucić całkowicie. ”
Pinkett Smith i Smith mają dwoje dzieci, Jaden Christopher Syre Smith [30] (ur. 8 lipca 1998 r. w Malibu , w Kalifornii), [32] Willow Camille Reign Smith [30] (ur. 31 października 2000 w Los Angeles, Kalifornia). [5] Ma także pasierba z pierwszego małżeństwa Willa: Trey Smith.
Smith skomentował w 2008 na ich style wychowania: „Nie jesteśmy ścisłe ale na pewno uważam, że jest bardzo ważnym elementem dla dzieci wylęgu Tworzy bezpieczeństwa dla nich Oni rozumieją, że potrzebują wskazówek..”. [33] Jaden i Willow uczęszczają Szkoła publiczna po raz kolejny. [9] rodzina zamieszkuje w 27.000 stóp kwadratowych (2.500 m 2) domu, na 100 akrów (40 ha), w Malibu . [7]
Biznesowe przedsiewzięcia
Po otwarciu jej muzyka firmowe 100% Productions Womon, [20] Pinkett Smith stworzył swoją własną markę mody, Maja, w 1994 roku. Linia odzieży oferuje damskie T-shirty i sukienki ozdobione hasłem „Power Sister”, sprzedawane przede wszystkim przez małe katalogach. [6]
W roku 2003 Pinkett Smith i Smith pomogła stworzyć serialu All of Us , który pierwotnie na antenie UPN . Pinkett Smith opublikował książkę Jej pierwszy dzieci, Girls Hold Up tym świecie, w 2004 roku. „Napisałem tę książkę dla Willow i jej przyjaciół i wszystkich dziewczynek na świecie, którzy potrzebują afirmacji o byciu kobietą w tym męskim świecie, całkiem dużo. Naprawdę starał się uchwycić różne aspekty kobiecości. Chcę dziewczyny na świecie czuć mocny, aby wiedzieć, że mają prawo do zmieniania świata w jakikolwiek sposób chcą „. [34]
W 2005 Pinkett Smith stał się jedną z wielu gwiazd zainwestować w sumie 10 milionów dolarów Córka Carol , linia kosmetyków stworzonych przez Cena Lisa. [35] Ona stała rzecznik linii piękna, i powiedział: „Aby być część innego African American kobieta marzenie właśnie bezcenna do mnie „. [36]
Ona również jest właścicielem części Philadelphia 76ers z mężem Will Smith. Wraz z innymi partnerami.
Praca charytatywna i polityka
Wraz z Smith, Pinkett Smith stworzył woli i Jada Smith Family Foundation w Baltimore, Maryland, miłości, która koncentruje się na młodzieży w miejskich centrach miast i wsparcie rodziny. Ciotka, Karen Banfield Evans, jest Fundacja dyrektor wykonawczy. Charytatywną otrzymał nagrodę David Angell Humanitarnej przez Amerykańskiego Stowarzyszenia Scenarzystów (ASA) w 2006 roku. Will i Jada Smith Family Foundation przekazała dotacje dla organizacji non-profit , takich jak YouthBuild , [37] i Pinkett Smith złożył osobiste datki dla organizacji takich jak kapitał K-9s. [38]
Podczas studiów w Baltimore School for the Arts, Pinkett Smith spotkał i zaprzyjaźnił się z kolega Tupaca Shakura . Utrzymywali oni bliską przyjaźń aż do jego śmierci we wrześniu 1996 roku. W grudniu 2006 r. podarowała 1.000.000 dolarów do Baltimore School for the Arts w jego pamięci.
Kiedy ciotka Pinkett Smith, Karen Banfield Evans, zdiagnozowano toczeń , [39] Will i Jada Smith Family Foundation, we współpracy z Fundacją Lupus Ameryki i Maybelline , które odbyło się pierwsze doroczne „Motyle Over Hollywood” wydarzenia 29 września 2007 w El Rey Theatre w Los Angeles. Wydarzenie zbierał fundusze dla ONW publicznych i profesjonalnych programów edukacyjnych. [40] Will i Jada Smith Family Foundation wręczono nagrody w 2007 na 4 Zwyczajnego Lupus Foundation of America Awards. [41]
W 2012 roku, w imieniu PETA Pinkett Smith napisał list do burmistrza Baltimore, prosząc, że odwiedzając Ringling Brothers Circus „zgodne z absolutnym zakazem Baltimore korzystania z takich urządzeń, jak bullhooks”, a nie zaszkodzić słonie. [42]
Scientologia
Po spotkaniu scjentolog Tom Cruise podczas kręcenia Zabezpieczenia w 2004 Pinkett Smith i Smith wygrałem 20.000 dolarów na edukację Hollywood i program alfabetyzacji (Pomoc), Scjentologia Podstawa 's na homeschooling. [43] para dostała się pod ogień w 2008, kiedy zdecydowano finansować nową osadę Leadership Academy , prywatnej szkole podstawowej w mieście Calabasas w Kalifornii. Szkoła zatrudnia nauczycieli poświęcone religii Scientology i oferuje metodologie, takie jak techniki studyjnej , stworzony przez Kościół Scjentologiczny założyciela L. Ron Hubbard . Para nie zaprzeczył twierdzeniom, że są sami scjentolodzy.
Filmografia
2012 Madagaskar 3 (Madagascar 3) jako Gloria, Hipopotamica (głos)
2008 Madagaskar 2 (Madagascar 2) jako Gloria, Hipopotamica (głos)
2008 Kobiety (The Women) jako Alex Fisher
2005 Madagaskar (Madagascar) jako Gloria, Hipopotamica (głos)
2004 Zakładnik (Collateral) jako Annie
2003 Tupac: Zmartwychwstanie (Tupac: Resurrection) jako konsultant filmu
2003 Matrix Reaktywacja (The Matrix Reloaded) jako Niobe
2003 Matrix Rewolucje (The Matrix Revolutions) jako Niobe
2001 Ali jako Sonji Roi
2001 Królestwo niebieskie (Kingdom Come) jako Charisse Slocumb
2000 Wykiwani (Bamboozled) jako Sloan Hopkins
1998 Powrót do raju (Return to Paradise) jako M.J. Major
1998 Woo jako Woo
1997 Księżniczka Mononoke (Mononoke-hime) jako Toki (głos)
1997 Blossoms and Veils jako Mary
1997 Krzyk 2 (Scream 2) jako Maureen Evans
1996 Desperatki (Set It Off) jako Stony
1996 Gdyby ściany mogły mówić (If These Walls Could Talk) jako Patti (segment „1996”)
1996 Gruby i chudszy (Nutty Professor, The) jako Profesor Carla Purty
1995 Władca demonów (Demon Knight) jako Jeryline
1994 Niezwykłe lato (Inkwell, The) jako Lauren Kelly
1994 Szalony detektyw (Low Down Dirty Shame, A) jako Peaches Jordan
1994 Magia Miłości (Jason’s Lyric) jako Lyric
1993 Zagrożenie dla społeczeństwa (Menace II Society) jako Ronnie
1990 Moe’s World jako Jada Pinkett
1987-1993 A Different World jako Lena James
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)