Przesądy Ślubne…


para-slubnaNa twojwymarzonydzien.blog.pl czytamy:
Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej Pary, nie zależnie, od tego czy na co dzień jesteśmy przesądni czy też nie – dnia, w którym zamierzamy powiedzieć sakramentalne „tak” przesądy dopadają niemal każdego. O czym warto pamiętać?
Jednym z przesądów są ptaki. Uważa się, że gdy przed ceremonią wypatrzymy gołębia lub srokę wówczas te ptaki przyniosą nam szczęście. Natomiast wrona lub kruk zwiastują nam złą wróżbę.
Ślubne przesądy zaczynają się jednak dużo wcześniej przed owym „ważnym dniem”. Towarzyszą nam podczas jego wyboru, a dokładnie miesiąca, w którym wyszukujemy literki „r”. Wszyscy wiedzą o tym, ale tak naprawdę nie każdy wie, po co. Podobno pozostałe miesiące przyniosą Młodej Parze pecha, wyjątkiem są miesiące świąteczne (Wielkanoc). Nie należy brać ślubu podczas Adwentu oraz Wielkiego Postu. Unikamy również 1 kwietnia (prima aprilis – wierzy się, że wypowiedziane „tak” nie będzie brane na poważnie).
Przyszła małżonka powinna kupić swojemu wybrankowi ślubną koszulę, natomiast on powinien podarować jej ślubne buty, które przynajmniej dzień przed ślubem powinny stać na parapecie okna, aby zdążyło wejść w nie szczęście. Zapewni to nam także ładną pogodę w dzień ślubu. Również ona – pogoda, nie jest bez znaczenia, ulewa – jest symbolem płaczących zakochanych kobiet, za naszym Panem Młodym. Wiele Par, którym wykonywałam fotografie ślubne martwiło się o leciutką mżawkę, jednak trzeba pamiętać, że jest to dobra wróżba, zwłaszcza po ceremonii ona jak również słoneczna pogoda podaruje nam pomyślność i szczęście oraz Boże błogosławieństwo.
Droga Panno! Jeżeli popłaczesz się przed ślubem, rozmażesz sobie może troszkę makijaż jednak potem czekają Ciebie już tylko pomyślne dni, uważaj ze śmiechem, on może wywróżyć kłopoty. Nie przymierzaj zbyt często swojej sukni, chyba, że jest to konieczne (przymiarki w Pracowni Ślubnej, u krawcowej), nie przymierzaj jej dla swojej przyjemności, uważaj również na swoje młodsze niezamężne siostry, które mogłyby ulec pokusie przymierzenia sukni Ślubnej, jeśli któraś ulegnie może nigdy sama nie stanąć na ślubnym kobiercu. Nie powinnaś szyć swojej sukienki oraz pomagać przy jej wszelkich przeróbkach. Wybranek nie powinien widzieć Cię w sukni ślubnej przed dniem ślubu. Przynosi to pecha, wiec na wybór sukienki lepiej wybierz się ze swoją światową.
Przekraczając próg w dniu ślubu zawsze zaczynaj prawą nogą, zwracając również uwagę na to by się nie potknąć. Kiedyś mawiano „jaka droga do ołtarza takie przyszłe życie” tak więc uśmiechajcie się i się nie śpieszcie. Nie oglądajcie się za siebie ani nie cofajcie w drodze do kościoła, lepiej zrobić dodatkową rundkę dookoła gdyż może to spowodować „odwrócenie się” jednego z Małżonków.
Nie oglądaj się w lustrze kompletnie ubrana, ściągnij, chociaż jeden kolczyk… Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie; coś białego – symbol czystości jej uczuć, coś niebieskiego (np. podwiązka) – zapewniające potomstwo i wierność małżeńską, coś starego / używanego – zapewnia lojalność najbliższych, coś pożyczonego – koniecznie od osoby, która jest szczęśliwa w swoim małżeństwie, coś nowego – zapewni wam dostatek i bogactwo, w szwie sukienki nie zapomnij o kryształku cukru oraz okruszku chleba i pieniążku w bucie – gwarantuje dostatek rodzinie, na ślubie nie zakładaj nic różowego, gdyż przyniesie Ci to pecha Droga Panno!
Pan Młody prowadzi Cię do ołtarza według starego zwyczaju z lewej strony, aby prawą ręką mógł odgonić złe moce, które mogłyby chcieć przeszkodzić Waszemu związkowi. Nie powinien zapomnieć o tym, by mieć przy sobie pieniądze, gwarantuje to dostatnie życie. Obrączki są symbolem dozgonnej miłości i wierności, dlatego odgrywają ogromną rolę w przesądach, aby nie zapeszyć nie należy ich zakładać tym bardziej na środkowy palec bądź przez inną osobę.
Panna Młoda może uczestniczyć podczas wyboru obrączek, może je również przymierzyć u jubilera, jednak nie powinna ich odbierać ani za nie płacić. Podczas ceremonii może zdarzyć się, że upadną Wam obrączki wówczas podnieść je może ksiądz bądź świadek, nie powinno to robić żadne z Was. Chyba nie chcecie by szczęście Was opuściło, prawda?
Po zakończeniu ceremonii młoda małżonka musi zadbać, aby jej wybranek złożył jej na ustach gorący pocałunek – ten zapewni jej wierność małżonka. Gdy wyjdziecie z kościoła obsypie was deszcz monet. Ten, kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie „zarządzał kasą”. Musicie jednak wyzbierać wszystkie monety do ostatniego grosika, w przeciwnym przypadku czeka Was bieda.
Najlepiej, aby pierwszą osobą składającą życzenia był mężczyzna (np. świadek). Świeżo upieczone małżeństwo z kościoła winno jechać inną drogą tak by nieszczęście zmyliło drogę. W domu weselnym Młodych witają rodzice chlebem i solą, otrzymują również dwa kieliszki, jeden z wódką – drugi z wodą ten, kto wypije wódkę będzie dominował w związku, następnie rzucają kieliszki za siebie, jeżeli się rozbiją czekają Was długie lata szczęścia.
Pan Młody powinien przenieść żonę przez próg domu weselnego, uniemożliwi to potknięcie się , które ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie – będą zmierzać w różne strony.
Podczas nocy poślubnej do łóżka winna wejść najpierw Pani Młoda, następnie Pan Młody musi ściągnąć jej podwiązkę zębami (znajdującą się pod Suknią Ślubną), aby życie erotyczne było udane.
Osobną kategorię tworzą przesądy dotyczące bukietów ślubnych. Dobierając kwiaty należy pamiętać o ich „mowie”. Hiacynty symbolizują przywiązanie Narzeczonych, calle „należy” się królowej myśli, chaber będzie odpowiedni dla osób wstydliwych, które nie pokazują swoich uczuć. Należy unikać bratków i krokusów (niewiara w prawdziwość uczuć), narcyzów („uważam, że jesteś samolubem”) oraz kwiatów mięty („uważam, że masz nieświeży oddech”). Idealne będą czerwone róże („kocham Cię”), margaretka („jesteś Najpiękniejsza”), konwalie i rumianek (symbolizujące śliczną urodę).
Dobrą wróżbą dla was będzie, gdy wokół was szkło będzie tłukło się wszędzie. Przesądów Ślubnych oczywiście jest o wiele więcej, nie sposób je jednak opisać, a tym bardziej ściśle się ich trzymać. Na pewno będzie to najwspanialszy dzień w Waszym życiu (nawet, gdy zapomnicie o jakimś szczególiku).
Na slubnyportal.pl czytamy:
Data ślubu:
Najlepiej pobierać się w tych miesiącach, w nazwach których pojawia się litera „r” czyli: czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień. Najszczęśliwsze będą ponoć te pary, które pobiorą się w okresie Bożego Narodzenia, w karnawale, lub w czasie Wielkanocy.
Nie poleca się natomiast składać przysięgi ślubnej w maju, listopadzie, w dniu 1 kwietnia (ze względu na prima aprilis), a także w adwencie i wielkim poście.
Najlepiej na dzień ślubu wybrać sobotę. Nie należy brać ślubu w poniedziałek, ponieważ „od poniedziałku nie warto zaczynać” oraz w piątek gdyż „w piątek zły początek”.
Dobrze wróży na przyszłość odbycie ślubu w kościele w którym chrzczono Pannę Młodą. Nie powinno się jednak słuchać własnych zapowiedzi ślubnych.
Przed ślubem:
Na kilka dni przed ślubem Panna Młoda powinna położyć swoje ślubne buty na parapecie, aby wleciało do nich szczęście. W ten sposób zapewni sobie również piękną pogodę w dniu ślubu.
Jeśli popłakujesz przed ślubem, po nim czekają na Ciebie już tylko pomyślne dni. Jeśli natomiast śmiejesz się przed nim, uważaj na nadchodzące kłopoty.
Obrączki nie powinny być przymierzane przez inne osoby oprócz Pary Młodej.
Młodsze niezamężne siostry Panny Młodej nie powinny ulec pokusie mierzenia jej kreacji. Jeżeli która ulegnie pokusie ryzykuje, że sama nigdy nie stanie przed ołtarzem.
Panna młoda nie powinna szyć swojej sukni własnoręcznie ani przeglądać się w lustrze w pełnym stroju ślubnym.
Aż do chwili ceremonii ślubnej suknia Panny Młodej nie powinna być pokazywana Panu Młodemu. Oglądanie kreacji przez narzeczonego, a także pomoc w jej wyborze wróży bowiem niezgodę w małżeństwie. Narzeczona musi pamiętać, iż strój ślubny może zakładać przed uroczystością tylko wtedy, jeśli zachodzi taka konieczność, np. przymiarka. Zakładanie sukni tylko dla przyjemności niesie złą wróżbę.
Świadkami powinna być panna lub kawaler. Dwie kobiety jako świadkowe przynoszą pecha.
W dniu ślubu:
Wypatrzenie przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki przynosi szczęście w przeciwieństwie do napotkania na swej drodze wron, czy kruków.
Panna Młoda nie powinna przechodzić pod wiszącym praniem, może to spowodować komplikacje przy porodzie.
Piękna, słoneczna pogoda w dniu ślubu, to marzenie każdej pary młodej. Niesie ona ze sobą pomyślną wróżbę zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze jest natomiast, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Deszczowa, zimna i pochmurna pogoda w dniu zaślubin wróży burzliwy związek. Mały deszczyk jednak uważany jest za Boże błogosławieństwo. Jeśli w dniu ślubu leje deszcz oznacza to, iż wszystkie zakochane w Panu Młodym kobiety go opłakują.
Nie wolno Państwu Młodym zawracać z drogi do kościoła. Jeśli nawet o czymś zapomnieli, powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Nie powinno się również robić zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.
Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie:
1) coś białego – symbolu czystości uczuć
2) coś niebieskiego (np. podwiązka) – zapewnia potomstwo i wierność małżonka
3) coś używanego (np. biżuteria) – zapewnia lojalność najbliższych
4) coś pożyczonego (koniecznie od osoby, która jest szczęśliwa w swoim małżeństwie) – zapewnia sympatię i dobre stosunki z nową rodziną
5) coś nowego – jest gwarancją bogactwa i dostatku
6) w szwie sukni kryształek cukru i okruszek chleba a w buciku pieniążek – zapewnia dostatek rodzinie
7) na ślub nie należy wkładać nic różowego. Kolor ten przynosi Młodej Parze nieszczęście.
Pan młody powinien mieć przy sobie :
pieniądze, które gwarantują dostatnie życie
W kościele:
Próg kościoła należy przekraczć prawą nogą.
Idąc do ołtarza Para Młoda powinna się uśmiechać, bo taka będzie ich droga przez całe życie małżeńskie. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia, czy szczęścia, to nie należy ich powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielką radość.
Pan Młody wg. starego zwyczaju powinien prowadzić Pannę Młodą z lewej strony, aby prawą ręką móc odganiać złe moce, które chciałyby przeszkodzić w zawarciu związku.
Idąc do ołtarza, albo podczas uroczystości ślubnej, Panna Młoda nie powinna oglądać się za siebie ani sprawdzać, czy welon jest ładnie ułożony. Świadczy to bowiem, że wychodzi za mąż niechętnie i obawia się nowego życia. Lepiej porosić świadkową aby w razie potrzeby poprawiła welon.
Gdy panna młoda potknie się przed ołtarzem, jej druhna już wkrótce stanie na ślubnym kobiercu.
Jeżeli podczas uroczystości zaślubin świece w kościele palą się pięknie i równo – związek na pewno będzie trwały i zgodny. Natomiast kiedy migają lub gasną można się spodziewać kłótni pomiędzy młodymi.
Jeżeli Para Młoda pomyli słowa przysięgi oznacza to szczęście w ich przyszłym związku.
Po zakończeniu uroczystości ślubnej, młoda małżonka musi zadbać, aby jej wybranek złożył na jej ustach gorący pocałunek. To zapewni jej wierność małżonka.
Obrączki:
Obrączki symbolizują dozgonną miłość i wierność, dlatego pełnią szczególnie ważną rolę w przesądach. Aby nie zapeszać, nie należy ich zakładać przed ceremonią ślubną. Zgubienie obrączki może oznaczać stratę współmałżonka.
Panna Młoda powinna uczestniczyć ewentualnie tylko podczas wyboru i przymierzania obrączek. Nie powinna ich odbierać, ani za nie placić.
Upadek obrączek nie wróży też nic dobrego. Gdy podczas ceremonii zaślubin obrączka upadnie na podłogę, wróży to nieszczęście. Złą wróżbę można jednak odwrócić, gdy obrączkę podniesie ministrant, ksiądz lub świadek. W żadnym razie nie mogą ich podnieść Państwo Młodzi. Aby nie zapeszyć małżeństwa i nie sprowokować złych mocy narzeczona nie powinna oglądać obrączki. Powinna to uczynić dopiero, gdy poczuje ją na palcu.
Obrączkę powinno się założyć się na serdeczny palec. Włożenie jej na palec środkowy wróży zdrady małżeńskie.
Przewaga w małżeństwie:
Kiedy ksiądz przykrywa ręce stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę w małżeństwie.
Wróżba mówi też, że ta osoba, która odchodząc od ołtarza, okręci (pociągnie w swoją stronę swojego małżonka) będzie kierować w małżeństwie.
Nakrycie buta Pana Młodego rąbkiem sukni ślubnej oznacza, że Panna Młoda będzie go trzymać po pantoflem.
Gdy przed kościołem posypią się na Parę Młodą drobne pieniążki, ten kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie „zarządzał kasą”. Musicie jednak wyzbierać wszystkie monety do ostatniego grosika, w przeciwnym przypadku czeka Was bieda.
Najlepiej, aby pierwszą osobą składającą życzenia Młodej Parze był mężczyzna np. świadek. Jeśli wśród zaproszonych gości, w kościele życzenia złoży obca Tobie osoba, nie musisz się martwić o szczęście, bo nigdy go pod Waszym dachem nie zabraknie.
Państwo Młodzi winni wracać z kościoła inną drogą niż tą, którą przyjechali, aby nieszczęście zmyliło drogę.
Na sali weselnej:
Młodych witają u progu sali rodzice chlebem i solą. Para młoda otrzymuje też dwa kieliszki – jeden z wódką, drugi z wodą. Ten kto wypije wódkę, będzie dominował w związku.
Potem wznosi się toast za zdrowie i szczęście Młodej Pary. Nowożeńcy rzucają opróżnione kieliszki za siebie. Jeżeli się rozbiją – czekają ich długie lata szczęśliwego i dostatniego życia.
Pan młody powinien przenieść świeżo upieczoną żonę przez próg domu weselnego. Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu weselnego ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę.
Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie – będą zmierzać w różne strony.
Żadna kobieta poza Panną Młodą nie powinna być w bieli, nawet jeśli jej sukienka jest innego koloru. Biel oznacza niewinność Panny Młodej.
Dobrą wróżbą dla was będzie, gdy w dniu ślubu szkło tłuc się będzie, wszędzie.
Gdy na prezent ślubny otrzymamy coś związanego z religią np. krzyż oznacza to, iż bedzie się niosło krzyż przez całe życie.
Panna Młoda powinna być ubrana na poprawinach w nową – jeszcze nigdy nie noszoną sukienkę.
Noc poślubna:
Pierwsza do łóżka w trakcie nocy poślubnej winna wejść Panna Mloda a Pan Mlody powinien ściagnąć zębami podwiązke, która znajduje sie pod suknią ślubną aby życie erotyczne było udane.
Po ślubie:
Rok po ślubie należy spalić swoją wiązanke ślubną.

Dodaj komentarz