Odeta Moro-Figurska nie ma żalu do Michała Figurskiego


figurski-moroChyba wszyscy pamiętają skandaliczne żarty Michała Figurskiego i Kuby Wojewódzkiego, którzy na antenie radia Eska Rock kpili z Ukrainek w czasie Euro 2012. To wydarzenie całkowicie zmieniło życie zarówno samego Michała Figurskiego, który stracił pracę w radiu, jak i jego żony Odety Moro-Figurskiej, która przestała pracować w TVP. Po jakimś czasie pojawiły się nawet plotki o kryzysie w związku pary.
Mogłoby się więc wydawać, że Odeta Moro-Figurska zaczęła obwiniać Michała o to, co się stało. Jednak nic bardziej mylnego!
– Nie mam żalu. Jestem osobą, która nie ma żalu i stara się nie rozpatrywać tego, co było. Nie płaczę nad rozlanym mlekiem, staram się przyjąć sytuację taką, jaka jest. Tak było, tak jest teraz i żyję dalej. Wyciągam konsekwencje, uczę się, nie chcę popełniać dwa razy tych samych błędów ani wchodzić dwa razy do tej samej rzeki – powiedziała dziennikarka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
źródło: gala.pl
Wideo – Odeta Moro-Figurska i Michał Figurski

Biografia Michała
Michał Figurski (ur. 16 maja 1973 w Moskwie) – polski prezenter i producent radiowo-telewizyjny, dziennikarz muzyczny i konferansjer.
Jest synem Zbigniewa Figurskiego, dyplomaty; urodził się w Moskwie, gdzie był delegowanego jego ojciec[2]. Od połowy lat 80. przez cztery lata mieszkał w Libanie, gdzie skończył amerykańską szkołę średnią. Maturę polską uzyskał w 1993 w II L.O. im. S. Batorego w Warszawie. W międzyczasie zaczął przygodę z radiem.
W radiu od września 1993 prowadził audycje w: 1993-1995 Rozgłośni Harcerskiej, 1995 Radiu ZET, 1995-1999 Radiu Kolor Warszawa. Był radiowym DJ-em i lektorem. Prowadził programy muzyczne w TVP1: Przeboje Jedynki oraz w weekendy „Kolejka – lista przebojów”. Na piątym roku dziennikarstwa otrzymał propozycję pracy w RMF FM i wyjechał na cztery lata do Krakowa. Prowadził tam wiele audycji m.in. listę przebojów POPLista.
Od września 2003 rozpoczął pracę w warszawskim Radiu 94 na stanowisku dyrektora programowego stacji, gdzie wspólnie z Kubą Wojewódzkim prowadził poranne pasmo Antylista.
W 2005 został współtwórcą nowo powstałej stacji Antyradio. W tym samym okresie objął funkcję dyrektora programowego Antyradia Śląsk i Antyradia Kraków. W grudniu 2007 wyszła na jaw informacja, że on i Kuba Wojewódzki opuszczają Antyradio i obaj zaczynają pracę w radiu Eska Rock. Wywołało to falę krytyki dziennikarza, tym bardziej, iż wielokrotnie w swoich audycjach źle wyrażał się o tej stacji. Emocje udzielały się nie tylko słuchaczom, lecz także samym redaktorom Antyradia. Piotr ‚Makak’ Szarłacki 12 grudnia 2007, w swoim autorskim programie „Makakart”, publicznie skrytykował jego odejście (zagrał m.in. utwór zespołu KNŻ – Wszyscy artyści to prostytutki)[3]. Jednak dwa dni później, także publicznie, przeprosił Figurskiego, tłumacząc, że nie znał wszystkich aspektów sprawy[4]. Nieoficjalnie mówi się, że powodem odejścia Figurskiego z Antyradia był wcześniejszy konflikt z nowym właścicielem stacji.
Od lipca 2006 autor, producent i reżyser kontrowersyjnego programu tv „Czule Dranie” na antenie TV 4. Program został zdjęty z anteny po 46 odcinkach. W 2008 autor i producent dokumentalnej serii tv „Nasze polskie wesele” – historii indywidualnych przypadków miłosnych par z różnych warstw społecznych, etnicznych itd. Od 2008 autor i producent polityczno-obyczajowego talk show „Hard Rock Weekend”. Program do dziś na antenie Polsat Play.
Prowadził autorski talk-show pt. Jazda figurowa emitowany na antenie TV4.
Od 28 stycznia 2008 roku do 25 czerwca 2012 roku wraz z Kubą Wojewódzkim prowadził od poniedziałku do czwartku od 8:00 do 10:00 audycję Poranny WF oraz w piątki Śniadanie Mistrzów w Esce Rock.
Firma Frontman Michał Figurski, której jest właścicielem, produkuje m.in. program telewizyjny z gatunku show pt. Kama Sutra dla telewizji Polsat Play. Sam Figurski jest jego producentem.
Od września 2012 roku jest dyrektorem programowym telewizji RBL.TV.
7 czerwca 2011 Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie, w którym uznała, że w współprowadzonej przez niego audycji Poranny WF doszło do drastycznej demonstracji ksenofobii wobec ciemnoskórego obywatela. W opinii Rady, Figurski wraz z Kubą Wojewódzkim znieważyli mężczyznę obraźliwymi, rasistowskimi sformułowaniami. Ich zachowanie zostało uznane za pogwałcenie zasady szacunku i tolerancji[5]. W lipcu 2011 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia mężczyzny przez dziennikarzy[6]. W związku z tą samą sprawą, 13 października 2011 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na Eska Rock SA (pracodawcę Figurskiego) karę finansową w wysokości 50 tys. złotych. W decyzji stwierdzono, że:
„wskazując konkretną osobę o ciemnym kolorze skóry, która dodatkowo pełni funkcję publiczną i opowiadając o niej żarty związane z kolorem skóry i pochodzeniem, które stawiają ją w złym świetle, prowadzący dopuścili się dyskryminacji ze względu na rasę. (…) Oceniając całość audycji prowadzonej przez J. Wojewódzkiego i M. Figurskiego, należy stwierdzić, że „żarty” miały charakter jednoznacznie rasistowski i sprowadzały się do utrwalania wśród odbiorców stereotypu Afrykanów.”[7]
W jednej z kolejnych audycji, wyemitowanej 6 października 2011 roku, prowadzący m.in. zarzucili temu samemu mężczyźnie rasizm i oskarżyli o szerzenie nienawiści. W związku z powyższym, decyzją z dnia 30 marca 2012 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że treść audycji narusza postanowienia ustawy i nałożyła na ESKA Rock SA kolejną karę w wysokości 50 tys. zł[8]. Niezależnie od powyższego, Figurskiemu został przedstawiony przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga zarzut znieważenia, zagrożony karą trzech lat pozbawienia wolności[9].
W czerwcu 2012 roku ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym odniosło się do sformułowań użytych przez Figurskiego i Wojewódzkiego 12 czerwca 2012 roku w programie „Poranny WF” na antenie Eska Rock. MSZ zaprotestowało przeciw „niedopuszczalnym wypowiedziom, które obrażają cześć i godność Ukraińców”, zdaniem MSZ Wojewódzki wraz z Figurskim „pozwolili sobie na skrajnie poniżające wypowiedzi pod adresem Ukraińców, co jest nie do przyjęcia przez jakiegokolwiek cywilizowanego człowieka, oraz demokratyczne społeczeństwo, w którym nie powinno być miejsca dla publicznych obraz, bądź dyskryminacji na tle narodowościowym” oraz zażądało przeprosin[10][11]. Rada Etyki Mediów uznała, że dziennikarze prowokowali słuchaczy drastyczną demonstracją ksenofobii, co oceniła jako „nie tylko rażące chamstwo, ale i typową mowę nienawiści”[12]. Śledztwo w sprawie znieważenia Ukrainek wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Południe[13]. [14]. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że tego radia w dużej częsci słuchają osoby młode, znajdujące się na początku drogi życiowej, ponad połowę słuchaczy stanowią osoby niesamodzielne i mieszkające z rodzicami; wśród takich osób szczególnie niebezpieczne jest propagowanie postaw i zachowań dyskryminacyjnych, a także lekceważących ciężką pracę jako źródło sukcesu życiowego. Wymierzając karę organ zwrócił uwagę m.in. na uprzednio prowadzone postępowania oraz fakt ponownego naruszenia ustawy[14].
25 czerwca 2012 roku władze Radia Eska Rock zwolniły Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego za nieprzyzwoite wypowiedzi pod adresem Ukrainek. Decyzją zarządu radia program zniknął z ramówki[15]. W związku z tą sprawą 19 grudnia 2012 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało Figurskiemu i Wojewódzkiemu tytuł Hieny Roku[16].
Jest żonaty z byłą prezenterką TVP1 Odetą Moro-Figurską, z którą ma córkę Sonię.
Ma 190 cm wzrostu.
Publikacje
2001 stale recenzje muzyczne w tygodniku Newsweek
2003 wywiady w magazynie Razem
2003-2009 stale recenzje muzyczne w magazynie Cosmopolitan
2005 bohater komiksu wraz z Kubą Wojewódzkim Antylista Prezerwatora autorstwa Przemysława Truścińskiego. Wydawnictwo G+J
Ponadto artykuły w Dziennik, Gala, Glamour, NIE, Promenada Sukcesu, współpraca z Muzą.
Nagrody
2005 Byk Sukcesu magazynu Sukces w kategorii Media
2006 Super Świr – nagroda studentów Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej
Filmografia
2006: Chasing the Acids jako on sam (dziennikarz muzyczny)[17]
2004: Rh+ jako Paweł
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Biografia Odety
Odeta Moro-Figurska (ur. 17 czerwca 1978 w Olsztynie) – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
Odeta Moro-Figurska jest założycielką fundacji „Szczęśliwe Macierzyństwo” oraz autorką i organizatorem akcji „Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko” skierowanej do kobiet w ciąży i młodych rodziców. Wydawca i pomysłodawca płyty z bajkami dla dzieci „Bajki w trasie i na czasie”. Bajki stworzone specjalnie z myślą o długich i męczących podróżach samochodowych.
W latach 2000-2003 związana z telewizją muzyczną VIVA Polska. Autorka licznych wywiadów z gwiazdami polskiej i światowej estrady oraz programów dokumentalnych i reportaży. W latach 2004-2005 była gospodynią autorskiego talk-show „Ja tylko pytam” na antenie TV4. Do sierpnia 2009 prowadziła w TVP2 Pytanie na śniadanie. Od stycznia 2010 do czerwca 2012 prowadziła z Markiem Zającem program Kawa czy herbata?.
Życie prywatne
Jest żoną dziennikarza Michała Figurskiego, z którym ma córkę Sonię (ur. 16 maja 2003)[1].
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz