Nergal ma nową dziewczynę?


nergalTygodnik „Twoje Imperium” pisze o nowej przyjaciółce byłego faceta Dody!
Kilka dni temu na plaży w Sopocie muzyk Adam Darski (38 l.) zainaugurował sezon letni.
Muzykowi towarzyszyła atrakcyjna partnerka, z którą oddawał się urlopowym uciechom.
„Sądząc po sposobie, w jaki odnosili się do siebie, można zaryzykować tezę, że świetnie czują się w swoim towarzystwie.
Czyżby u boku gwiazdora demonicznego rocka pojawiła się następczyni Dody (31), z którą kiedyś łączyła go miłość?” – zastanawia się tygodnik.
Z odpowiedzią przybyli znajomi Nergala, którzy zdradzili, że po rozstaniu z Rabczewską nie ma ochoty na trwalsze relacje.
„Odnalazł się w związkach bez zobowiązań i nie szuka poważnej miłości” – zdradza „Twojemu Imperium” osoba z jego otoczenia.
nergal partnerka
źródło: pomponik.pl
Biografia Nergala
Adam Michał „Nergal” Darski (ur. 10 czerwca 1977 w Gdyni), niegdyś znany również jako „Holocausto” oraz „Howlin’ De Ville” – polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Dziennikarz magazynu muzycznego Mystic Art[2]. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[3]. Laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka (Evangelion; 2009).
Adam Darski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w black-deathmetalowym zespole Behemoth, którego był współzałożycielem. W zespole pełni funkcję głównego kompozytora, gitarzysty, wokalisty i autora tekstów, okazjonalnie tworzył także jako basista, perkusista i keyboardzista. Do 2014 roku wraz z grupą nagrał dziesięć albumów studyjnych, zyskując już we wczesnym okresie jego działalności zainteresowanie szeroko pojętej, międzynarodowej sceny muzyki heavymetalowej. Pozostając jednakże przez znaczny okres działalności w artystycznym podziemiu. Ukierunkowana po 2002 roku działalność zespołu na amerykański rynek muzyczny przyczyniła się do stopniowego, szerszego zainteresowania twórczością Behemotha. W efekcie przewodzony przez Darskiego zespół był pierwszym w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego nagrania trafiły na listę Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych (The Apostasy; 2007).
Na przestrzeni ponad dwudziestoletniej działalności artystycznej Darski angażował się poza Behemothem w liczne projekty. Był członkiem zespołów Damnation, Mastiphal i Wolverine. Muzyk gościł ponadto m.in. na płytach takich zespołów jak: Root, Hermh, Sweet Noise, December’s Fire, Vader, Mess Age, Frontside i Hefeystos. Okazjonalnie dawał występy sceniczne wraz z zespołami Times New Roman, Nile, Azarath i Fields of the Nephilim, a także producentem Andrzejem Smolikiem.
W 2009 roku Darski związał się piosenkarką muzyki popularnej Dorotą „Dodą” Rabczewską. Postrzegany jako mezalians związek stał się przedmiotem licznych doniesień medialnych, a także publikacji mediów bulwarowych. Relacja z piosenkarką przysporzyła muzykowi statusu celebryty. Natomiast twórczość zespołu Behemoth stała się przedmiotem dyskusji medialnej i społecznej, angażując przedstawicieli mediów, duchowieństwa i polityki.
Adam Michał Darski urodził się 10 czerwca 1977 roku w Gdyni w rodzinie Ireny i Zenona Darskich[4][5]. Wychowywał się na gdańskim osiedlu Żabianka[6]. Ojciec pracował w Stoczni Gdańskiej, jako technolog budowy okrętów, należał do PZPR[7]. Natomiast matka pracowała w fabryce łożysk Bimet[7]. Muzyką heavy metalową Darskiego zainteresował starszy brat – Paweł (ur. 1969)[6]. Pierwszą gitarę otrzymał w prezencie od rodziców na pierwszą komunię świętą[6]. Natomiast pierwszą gitarą elektryczną młodego muzyka była kopia modelu Fender Stratocaster[8]. Przez rok uczęszczał do ogniska muzycznego, gdzie uczył się gry na gitarze i zapisu nutowego[6]. W 1997 roku rozpoczął studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego[9], gdzie w terminie obronił pracę magisterską pt. „Repertuar kinematografów w mieście Gdańsku w latach 1919–1923″[6].
Działalność artystyczna
Behemoth
W 1991 roku, wraz z grającym na perkusji Adamem Muraszko, założył grupę Behemoth, początkowo działającą pod nazwą Baphomet[6]. Sami muzycy poznali się wcześniej, w 1987 roku, gdy jako dzieci zafascynowane muzyką grup, takich jak: KAT, TSA, Kiss, Metallica, Poison oraz Perfect, należących do gatunku rock i heavy metal – zaprzyjaźnili się, marząc o stworzeniu własnej grupy[6]. W 1992 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo grupy, zatytułowane Endless Damnation. W 1993 roku zespół zrealizował kolejne wydawnictwo demo – The Return of the Northern Moon, które ukazało się nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records i stanowiło pierwszy sukces grupy.
Do 1993 roku Darski występował jako Holocausto[8]. Pseudonim stanowił odwołanie do osoby lidera zespołu Beherit – Marko Laiho znanego jako Nuclear Holocausto[10]. Tego samego roku przybrał pseudonim Nergal bezpośrednio nawiązujący do sumeryjskiego boga[8]. W grudniu 1993 roku powstało trzecie demo grupy zatytułowane …From the Pagan Vastlands. Natomiast w 1994 roku ukazał się pierwszy minialbum Behemotha pt. And the Forests Dream Eternally. Jeszcze w grudniu tego samego roku muzycy zarejestrowali wydany przez Pagan Records pierwszy album pt. Sventevith (Storming Near the Baltic) w 8 Studio[11]. Płyta została dobrze przyjęta zarówno przez fanów, jak i krytyków, co zaowocowało podpisaniem kontraktu na dwa kolejne pełnowymiarowe albumy z niemiecką wytwórnią Solistitium Records.
Pierwszym albumem w nowej wytwórni był wydany w Polsce przez Atratus Music w 1996 roku Grom[12]. Było to ostatnie wydawnictwo z perkusistą Adamem Muraszko, który odszedł 11 października 1996 roku, po wzięciu udziału w jedynym koncercie grupy, promującym album Grom, który miał miejsce w warszawskim klubie Remont. Muzyka zastąpił pochodzący z Tczewa Zbigniew Promiński, z którym w lutym 1997 zespół zarejestrował trzy utwory na potrzeby minialbumu Bewitching the Pomerania. Obecność w grupie Promińskiego wyraźnie zarysowała charakter partii perkusji ze względu na jego muzyczne inspiracje z gatunku death metal. W kolejnych latach działalności Promiński i Darski pozostawali jedynymi stałymi członkami grupy. Zespół nagrał kolejno takie albumy, jak Pandemonic Incantations (1998), Satanica (1999), Thelema.6 (2000) i Zos Kia Cultus (Here and Beyond) (2002)[13][14][15][16]. Za sprawą albumów Demigod (2004) i The Apostasy (2007) grupa znacznie zyskała na popularności, regularnie koncertując w Stanach Zjednoczonych[17][18]. The Apostasy było promowane podczas koncertów na objazdowym festiwalu Ozzfest, z udziałem takich wykonawców, jak Lamb of God, Hatebreed, Ozzy Osbourne, DevilDriver, Nile, Static-X oraz Lordi[19].
7 stycznia 2008 roku wraz z grupami Vader, Virgin Snatch oraz Frontside zespół wystąpił w warszawskim klubie Stodoła na koncercie charytatywnym poświęconym pamięci perkusisty Witolda „Vitka” Kiełtyki, który zmarł w wyniku wypadku samochodowego na Białorusi oraz wokaliście Adrianowi „Covanowi” Kowankowi, który odniósł poważne obrażenia[20] – obaj muzycy z grupy Decapitated. Pod koniec roku Darski wraz z zespołem Behemoth przystąpił do prac nad dziewiątym albumem studyjnym pt. Evangelion, który ukazał się 7 sierpnia 2009 roku[21].
Poza Behemoth
W 1994 roku Darski zagrał na perkusji na albumie Nocturnal Landscape gdańskiej grupy Mastiphal, której był członkiem przez krotki okres[22][23]. W 1995 roku wykonał dodatkowe partie wokalne i zagrał na gitarze basowej na albumie białostockiej grupy Hermh pt. Crying Crown of Trees[24]. W 1996 roku na zaproszenie Piotra Weltrowskiego zaśpiewał na albumie Vae Victis projektu December’s Fire[25]. W drugiej połowie lat 90. związał się jako basista z zespołem Damnation wraz z którym nagrał wydany w 1997 roku albumu pt. Coronation grupy Damnation[22][26]. Z kolei w 1998 roku użyczył swojego wokalu na albumie Psycho Cafe grupy Hefeystos.
W 1999 roku Darski pod pseud. Howlin’ De Ville wraz z basistą Patrykiem Zwolińskim pseud. Nick Wolverine, gitarzystą Piotrem Weltrowskim pseud. Vel Trotzky oraz perkusistą Krzysztofem Sadowskim pod pseud. John Wayne Orlowsky powołał zespół Wolverine[27]. Rok później formacja wydała debiutanckie demo zatytułowane Million Hells[28]. W wywiadzie udzielonym dla serwisu rockmetal.pl Piotr Weltrowski zapowiedział nagrania debiutanckiego albumu[29]. Ostatecznie z powodu zobowiązań wobec innych projektów muzycznych grupa Wolverine została rozwiązana. 14 kwietnia również 2000 roku w Częstochowie, Darski wystąpił wraz z zespołem Azarath[30]. Instrumentalista zaśpiewał w interpretacji utworu „Sacrificial Suicide” z repertuaru Deicide[30].
W 2002 Darski zaśpiewał gościnnie na albumach grup Vader (album Revelations), Hangover (album Terrorbeer) oraz Mess Age (album Self-Convicted)[31][32][33]. W 2003 roku wraz z perkusistą Krzysztofem Raczkowskim wziął udział w nagraniach remiksu utworu „N.U.E.R.H.A.” grupy Sweet Noise, który ukazał się na jej albumie pt. Revolta[34]. W tym samym roku zaśpiewał ponadto na albumie grupy Corruption pt. Orgasmusica[35]. 19 września 2005 roku Nergal wykonał wraz z amerykańską formacją Nile utwór pt. „Cast Down the Heretic” podczas koncertu w Pratteln w Szwajcarii[36].
W 2006 roku Darski wraz z gitarzystą Jackiem Hiro – liderem grupy Sceptic dołączył, jednorazowo do supergrupy Voodoo Gods powołanej przez Alexa von Poschingera. W skład formacji weszli ponadto: Tony Norman (Monstrosity), Seth Van De Loo (Severe Torture), Mike Browning (Acheron), Jean Baudin (Nuclear Rabbit) oraz David Shankle (Manowar)[37]. Zapowiadana przez grupę płyta pt. Shrunken Head ukazała się w 2012 roku nakładem Misanthropica Enterprises[38]. W 2008 roku muzyk wystąpił gościnnie na płycie metalcoreowej grupy Frontside pt. Teoria konspiracji oraz na albumie australijskiej formacji The Amenta zatytułowanej n0n[39][40]. W 2009 roku Nergal nawiązał współpracę z zespołem Ex Deo, który wsparł gościnnie na debiutanckim albumie pt. Romulus[41]. Rok później muzyk wystąpił na płycie zespołu Vulgar pt. The Professional Blasphemy[42].
Również w 2010 roku na zaproszenie Czesława Mozila zaśpiewał w utworze „Dziewczyna z branży” wydanym na płycie pt. Pop[43]. Z kolei latem Darski w ramach cyklu koncertów Męskie Granie wystąpił wraz z producentem muzycznym Andrzejem Smolikiem, który przygotował remiks kompozycji „Lucifer” z repertuaru formacji Behemoth[44]. 6 maja 2011 roku odbył się pierwszy sceniczny występ muzyka po przerwie spowodowanej chorobą[45]. Darski wraz z grupą Fields of the Nephilim wykonał utwór pt. „Penetration” pochodzący z repertuaru The Nefilim[45]. Także w 2001 roku muzyk zarejestrował partie wokalne na potrzeby albumu Heritage of Satan czeskiej formacji Root[46]. Natomiast w 2012 roku zagrał na gitarze w utworze „Me & My Guitar” który ukazał się na albumie gitarzysty i wokalisty Grzegorza Skawińskiego o tym samym tytule[47]. Tego samego roku muzyk wystąpił na utrzymanej w stylistyce country płycie piosenkarza Macieja Maleńczuka zatytułowanej Psychocountry[48]. Darski zaśpiewał w utworze „Highwayman” z repertuaru Jimmy’ego Webba. W kompozycji gości ponadto John Porter i Gienek Loska. Piosenka dotarła do 43. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia[49].
Procesy sądowe
W lutym 2008 roku były poseł na sejm Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, złożył ministrowi sprawiedliwości – prokuratorowi generalnemu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa[50][51]. Według Nowaka Adam „Nergal” Darski miał dopuścić się przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych innych osób, dokonując podczas koncertu w gdyńskim klubie Ucho 13 września 2007[52] zniszczenia egzemplarza Biblii[53]. Śledztwo zostało wszczęte przez prokuraturę w Gdyni, w ramach czynności przesłuchano członków zespołu, w tym Adama Darskiego, który oświadczył w prokuraturze, że nie było jego zamiarem obrażanie niczyich uczuć religijnych, zaś samo zdarzenie należy uważać za element działalności artystycznej, którą prowadzi[54]. Przesłuchano również uczestników koncertu oraz właściciela klubu, który oświadczył, że nie wiedział o zamiarach zespołu i nie miał wpływu na ich działania.
Prokurator zwrócił się również o opinię biegłego sądowego z dziedziny religioznawstwa, prof. Krzysztofa Kowalika z Uniwersytetu Gdańskiego[55], który stwierdził, że każdy egzemplarz Biblii jest przedmiotem czci religijnej[56][57]. W maju postępowanie karne zostało umorzone, ponieważ pomimo wezwań prokuratury nie zgłosiły się inne osoby, których uczucia religijne miałyby być naruszone, więc jedynym poszkodowanym byłby sam Nowak, co nie wyczerpuje znamion przestępstwa[58][59].
22 kwietnia 2008 roku, po umorzeniu śledztwa przez oskarżyciela publicznego, Ryszard Nowak wystąpił z prywatnym aktem oskarżenia o obrazę uczuć religijnych i zniesławienie Kościoła katolickiego, jednak to postępowanie zostało umorzone przez sąd[60][61]. Pod koniec 2008 roku Darski wytoczył proces Nowakowi, który wielokrotnie nazwał go przestępcą[62], co miałoby stanowić naruszenie dóbr osobistych muzyka. W marcu 2009 roku zapadł wyrok w sprawie nakazujący Nowakowi przeproszenie Adama Darskiego w Gazecie Wyborczej oraz wpłacenie 3 tys. zł na rzecz schroniska dla zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni[63]. Ryszard Nowak odwołał się od decyzji. W grudniu 2009 sąd II instancji uchylił wyrok i skierował go do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy. Powodem decyzji jest fakt, że sędziowie w pierwszej instancji nie wzięli pod uwagę zniszczenia przez Darskiego egzemplarza Pisma Świętego, co – według Sądu Apelacyjnego – mogło naruszyć normy współżycia społecznego oraz uczucia Nowaka[64].
W styczniu 2010, po wniosku czterech posłów Prawa i Sprawiedliwości, prokuratura w Gdyni ponownie zajęła się sprawą obrazy uczuć religijnych[65]. 28 czerwca na wniosek obrońcy Nergala – Jacka Potulskiego – sprawa została umorzona przez gdyński Sąd Rejonowy[66]. We wrześniu po złożonym przez Prokuratora zażaleniu, Sąd Okręgowy w Gdańsku zadecydował o ponownym rozpatrzeniu sprawy[67]. Po przeprowadzonym w 2011 roku postępowaniu Darski został uniewinniony[67]. W listopadzie 2011 Ryszard Nowak wniósł pozew sądowy, w którym zarzucił Darskiemu obrazę swoich uczuć religijnych poprzez znieważenie papieża Jana Pawła II i pochwalanie mordu na świętym Wojciechu w utworze grupy Behemoth pt. „Chwała mordercom Wojciecha”[68].
W październiku 2012 Ryszard Nowak złożył w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie zgwałcenia, którego mieli dopuścić się Adam Darski i pozostali muzycy Behemoth podczas trasy koncertowej grupy (podstawą była treść książki Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum, opublikowana w 2012 przez Darskiego)[69]. Również w październiku 2012 Ryszard Nowak złożył w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie obrazy uczuć religijnych, którego miał dopuścić się Adam Darski podczas koncertu Behemoth podpalając krzyże[70].
8 stycznia 2013 Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Gdyni, uniewinniający Adama Darskiego, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych, i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia; podstawą była uchwała Sądu Najwyższego, której udzielił na prośbę SO w Gdańsku w myśl której „przestępstwo obrazy uczuć religijnych popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść”[71][72]. Od wyroku sądu w Gdyni z czerwca 2013, uniewinniającego Adama Darskiego od zarzutu obrazu uczuć religijnych, apelację złożyła zarówno prokuratura jak i Ryszard Nowak[73][74]. W lutym 2014 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu niższej instancji, muzyk został uniewinniony[75].
Obecność w mediach
Po 2009 roku Adam Darski za sprawą związku z wokalistką popową Dorotą Rabczewską zyskał status celebryty. Bezpośrednim następstwem było zainteresowanie poza branżowych mediów, obejmujące m.in.: wywiady i publikacje w takich czasopismach jak: Playboy, Pani, Fakt czy Przekrój. Muzyk wystąpił także w licznych programach telewizyjnych takich jak: Dzień Dobry TVN, Tak to leciało!, Ona i on, Redakcja kultury, Co za tydzień?, Poranek TVN24 czy Tomasz Lis na żywo[76]. W 2010 roku wziął udział w gali Eska Music Awards podczas której wręczył nagrodę brytyjskiej formacji White Lies w kategorii rockowy zespół roku[77]. W 2011 roku Adam Darski wystąpił w spocie reklamowym Fundacji TVN „Nie jesteś sam”[78].
Również w 2011 roku wraz z Katarzyną „Kayah” Rooijens, Andrzejem Piasecznym i Anną Dąbrowską objął funkcję jurora w programie The Voice of Poland, którego premiera odbyła się we wrześniu tego samego roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2[79]. Udział muzyka w programie telewizji publicznej spotkał się z krytyką ze strony środowisk katolickich. Protesty wystosowało m.in. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy oraz biskupi rzymskokatoliccy Wiesław Mering i Sławoj Leszek Głódź, którzy zarzucili Darskiemu m.in. propagowanie satanizmu[80][81][82]. W opublikowanym w listopadzie 2011 roku zestawieniu 100 najbardziej wpływowych Polaków tygodnika Wprost, Darski zajął 43. miejsce[83].
W 2012 roku w sprzedażny znalazł się sygnowany przez muzyka napój energetyczny pod nazwą Demon Energy[84]. Część zysków ze sprzedaży każdego opakowania napoju została przeznaczona przez jego producenta – firmę Agros-Nova na rzecz Fundacji DKMS[85]. Ponadto, cześć otrzymanego z tytułu kontraktu reklamowego honorarium Darski przekazał również tejże fundacji[86].
Życie prywatne
Adam Darski ma starszego brata, który jest żonaty i ma dwoje dzieci[87]. Od 2009 roku muzyk był związany z wokalistką popową Dorotą Rabczewską[88]. 1 stycznia 2010 roku para zaręczyła się[89]. W marcu 2011 roku Darski zakończył związek z piosenkarką[90].
Od 2014 roku muzyk jest współwłaścicielem salonu fryzjerskiego[91][92].
Choroba
Na początku sierpnia 2010 roku Darski został przewieziony na oddział hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku[93][94]. Wszystkie koncerty formacji Behemoth w tym trasa po krajach nadbałtyckich oraz w Stanach Zjednoczonych zostały odwołane[94]. Wkrótce u muzyka została zdiagnozowana białaczka[95]. 24 sierpnia na stronie oficjalnej zespołu Behemoth został wystosowany apel do potencjalnych dawców szpiku z prośbą o rejestrację w Fundacji DKMS – Bazie Dawców Komórek Macierzystych[96].
25 sierpnia wokalista amerykańskiej formacji Lamb of God – Randy Blythe – poinformował, iż Darski przeszedł pierwszy etap chemioterapii[97]. 28 sierpnia Centralny Ośrodek Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zorganizował akcję oddawania krwi do badania zgodności szpiku[98]. W grudniu 2010 roku Darski przeszedł operację przeszczepu szpiku[99]. W styczniu 2011 roku po niemal półrocznym okresie leczenia muzyk opuścił szpital[100].
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz