Miley Cyrus i Liam Hemsworth


cyrus-hemsworthMiley i Liam byli parą od 2009 do 2013 r.

Partnerzy:
Miley
Tyler Posey 2000-02
Dylan Sprouse 2006
Nick Jonas 2006-07
Adam G. Sevani 2008
Thomas Sturges 2008
Justin Gaston 2008-09
Liam Hemsworth 2009-13
Liama
Laura Griffin 2006-09
Miley Cyrus 2009-13
Eiza González 2013
Zobacz newsy o parze

 
Biografia Miley
Miley Ray Cyrus (ur. jako Destiny Hope Cyrus[3]; 23 listopada 1992[2]) – amerykańska aktorka, wokalistka i autorka tekstów, która zdobyła sławę dzięki głównej roli w serialu Hannah Montana, emitowanym na antenie Disney Channel od 2006 roku. Cyrus była autorką muzyki na ścieżki dźwiękowe sitcomu, Hannah Montana (2006) oraz Hannah Montana 2/Meet Miley Cyrus (2007), wydane przez Walt Disney Records. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Hollywood Records, który zapoczątkował jej karierę solową. Tego samego roku Miley wyruszyła w trasę Best of Both Worlds Tour, która zaowocowała filmem koncertowym Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert (2008).
W kwietniu 2008 roku Cyrus wydała swój pierwszy album solowy Breakout, który przyczynił się do tego, że wokalistka umieszczona została na liście Top 100 magazynu Time. Kariera filmowa Miley rozpoczęła się wraz z obrazem animowanym Piorun (2008), gdzie dubbingowała Penny, i była kontynuowana rolą w Hannah Montana: Film (2009). Przewodnia piosenka filmu, „I Thought I Lost You”, którą artystka nagrała w duecie z Johnem Travoltą, nominowana była do nagrody Złotego Globu[4].
W 2009 roku Cyrus zaprezentowała bardziej dojrzały wizerunek za sprawą minialbumu The Time of Our Lives (2009) oraz roli w dramacie The Last Song (2010). Z tejże płyty pochodzi najlepiej sprzedający się singel w twórczości Miley, „Party in the U.S.A.”. Forbes umieścił w 2010 roku Cyrus na 13. miejscu listy 100 najbardziej wpływowych postaci show-biznesu, z rocznym zarobkiem w wysokości 48 milionów dolarów[5]. Natomiast magazyn Parade wyróżnił Miley jako najbogatszą nastoletnią gwiazdę, a jej „wartość rynkową” oszacował na około miliard dolarów[6].
W 2010 roku premierę miał kolejny album solowy wokalistki, Can’t Be Tamed, który utrzymany jest w dance-popowym klimacie.
Życie i kariera
Dzieciństwo
Cyrus urodziła się 23 listopada 1992 roku w Nashville, w stanie Tennessee jako córka Leticii Finley oraz wokalisty country Billy’ego Raya Cyrusa[3]. Jej początkowe imiona brzmiały Destiny Hope (oznaczające odpowiednio „przeznaczenie” i „nadzieję” — ponieważ rodzice wierzyli, że dokona wielkich rzeczy), jednak z czasem rodzina zaczęła ją nazywać „Smiley”, gdyż jako dziecko wciąż się uśmiechała[3]. Ostatecznie „Smiley” zostało skrócone do „Miley”[3].
Mimo sprzeciwów wytwórni płytowej ojca Miley, Billy Ray i Leticia wzięli sekretny ślub 28 grudnia 1992 roku, miesiąc po jej narodzinach[7]. Dzięki temu wokalistka zyskała trójkę przybranego rodzeństwa: Trace’a i Brandi, dzieci Leticii z wcześniejszych związków, a także Christophera Cody’ego, syna Billy’ego Raya z poprzedniego związku. Cyrus adoptował Trace’a i Brandi, gdy byli dziećmi oraz wspierał finansowo Christophera, który dorastał z matką w Południowej Kalifornii[8][7]. Następnie na świat przyszła dwójka dzieci pary: Braison i Noah. Matką chrzestną Miley jest wokalistka country Dolly Parton[9]. Miley przyznała, że zawsze była blisko związana ze swoim dziadkiem, politykiem z ramienia Partii Demokratycznej, Ronaldem Rayem Cyrusem[10]. W odpowiedzi na jego śmierć w 2006 roku, Cyrus wielokrotnie składała hołd dziadkowi, w tym m.in. zmieniając swoje drugie imię na Ray. Według jej ojca: „Wielu ludzi sądzi, że Miley zmieniła imię na Miley Ray ze względu na [mnie] Billy’ego Raya, ale nie jest to prawdą. Zrobiła to na cześć mojego taty, bo ta dwójka ogromnie się kochała.”[11]
Cyrus dorastała na 500-akrowej (obszar około 2 km²) farmie w Franklin, w stanie Tennessee, oddalonym o około godzinę drogi od Nashville, i uczęszczała do Heritage Elementary School[12][13]. W 2005 roku rodzina przeprowadziła się do Hollywood. Dorastając, Miley regularnie chodziła do kościoła i nosiła pierścionek czystości[14].
Miley od dziecka interesowała się różnymi dziedzinami sztuki, a w wieku ośmiu lat skupiła się na aktorstwie. W podobne ślady poszło również jej rodzeństwo: Trace został wokalistą i gitarzystą zespołu Metro Station, Noah aktorką, a Brandi gitarzystką[15][16].
Problemy z sercem powodują, że Cyrus często doświadcza tachykardii, która, mimo że nie jest groźna, jak przyznała wokalistka, bywa męcząca[11].
2001–05: Początki kariery
W 2001 roku, kiedy Cyrus miała osiem lat, przeniosła się wraz z rodziną do Toronto, gdzie jej ojciec brał udział w kręceniu serialu telewizyjnego Doc[17]. Na miejscu Billy Ray zabrał ją na sztukę Mamma Mia! w Royal Alexandra Theatre, a po jej obejrzeniu Miley powiedziała „Oto, co chcę robić, tato. Chcę być aktorką.”[18] Cyrus zaczęła brać lekcje śpiewu i aktorstwa w Armstrong Acting Studio w Toronto[19]. Jej pierwsza rola miała miejsce w serialu Doc, w którym wcieliła się w postać Kylie[3]. W 2003 roku, jako Destiny Hope Cyrus, wystąpiła w filmie Duża ryba Tima Burtona, grając młodą Ruthie[20].
W wieku jedenastu lat Cyrus dowiedziała się o castingu do serialu Hannah Montana, produkcji Disney Channel, opowiadającej o zwyczajnej dziewczynie, która prowadzi podwójne życie. Miley wysłała kasetę ze zgłoszeniem do roli najlepszej przyjaciółki tytułowej bohaterki, jednak otrzymała telefon z zaproszeniem na przesłuchanie o główną rolę, Chloe Stewart[1]. Po nagraniu nowej taśmy oraz podróży do Hollywood, dowiedziała się, że jest zbyt młoda oraz zbyt niska, aby grać w serialu[21][22][21]. Jednakże umiejętność gry aktorskiej oraz jednoczesnego śpiewu spowodowała, że producenci ponownie skontaktowali się z Cyrus. Ostatecznie, w wieku dwunastu lat, otrzymała główną rolę, a nazwa postaci zmieniona została na Miley Stewart[21].
Leticia Cyrus wynajęła Mitchella Gossetta, dyrektora dziecięcego oddziału Cunningham Escott Slevin Doherty, specjalizującego się w promocji i kreowaniu wizerunku młodych gwiazd. Gossett aranżował przesłuchania do serialu i wymieniany jest jako jeden z twórców sukcesu Miley[23][24]. Leticia posłuchała rady Dolly Parton i, myśląc o karierze muzycznej córki, podpisała kontrakt z Jasonem Moreyem z Morey Management Group, twierdząc, że „Dolly powiedziała, że Moreyowie to ludzie, którym mogę zaufać, i którzy mają dobre morale, co zdarza się nieczęsto w tym biznesie.”[25] Leticia wytypowała również menedżera biznesowego Billy’ego Raya, aby kontrolował finanse Miley. Natomiast sama była odpowiedzialna za częściowy menedżment oraz podejmowanie decyzji dotyczących kariery córki[25]. Miley kontynuowała naukę z prywatnym nauczycielem na planie zdjęciowym serialu[26].
2006–07: Hannah Montana oraz Meet Miley Cyrus
Hannah Montana odniósł duży sukces i, według The Daily Telegraph, nadał Miley status idolki nastolatków[20]. Serial miał premierę 26 marca 2006 roku i zgromadził największą widownię w historii Disney Channel[27][28]. Cyrus stała się pierwszą artystką The Walt Disney Company, która podpisała jednocześnie kontrakt telewizyjny, filmowy, biznesowy i muzyczny[23].
Pierwszym singlem Cyrus był „The Best of Both Worlds”, wydany 28 marca 2006 roku, przewodni utwór Hannah Montana[29]. Za wykonawczynię piosenki uznawana jest jednak Hannah Montana, czyli główna bohaterka serialu. Z tego też powodu, podczas wykonań na żywo innych utworów Hanny, Miley była na nią stylizowana[30]. Natomiast debiutanckim singlem wokalistki jako Miley Cyrus był cover „Zip-a-Dee-Doo-Dah” Jamesa Basketta, który miał premierę 4 kwietnia 2006 roku podczas czwartej edycji DisneyManii[31]. W stroju Hanny Montany, Cyrus stanowiła support podczas dwudziestu koncertów The Cheetah Girls pod koniec 2006 roku[32]. 24 października tego samego roku ukazała się pierwsza ścieżka dźwiękowa Hannah Montana. Z dziewięciu piosenek, osiem przypisanych było do Montany, natomiast tylko jedna, duet z Billym Rayem, wymieniana była jako utwór Cyrus we własnej osobie. Płyta uplasowała się na szczycie listy Billboard 200[33].
Druga seria serialu miała premierę 23 kwietnia 2007 roku, a zakończyła się 12 października 2008 roku[34]. W międzyczasie Cyrus podpisała kontrakt na cztery albumy z Hollywood Records, wytwórnią należącą do Disneya. Niedługo po tym, 26 czerwca 2007 roku, ukazał się dwudyskowy album. Pierwszy dysk stanowił ścieżkę dźwiękową drugiej serii Hannah Montana, natomiast drugi, zatytułowany Meet Miley Cyrus, był debiutancką płytą Miley, sygnowaną jej własnym imieniem. Wydawnictwo zajęło 1. miejsce Billboard 200, a następnie pokryło się trzykrotną platyną w Stanach Zjednoczonych za sprzedaż powyżej 3 milionów kopii[35][36]. Z Meet Miley Cyrus pochodził „See You Again”, pierwszy singel Cyrus wydany pod jej imieniem, i jej pierwszy utwór w czołowej dziesiątce Billboard Hot 100[37]. Jesienią 2007 roku Miley wyruszyła w pierwszą trasę, Best of Both Worlds Tour, promującą dwa albumy: Meet Miley Cyrus oraz Hannah Montana. Występy objęły Stany Zjednoczone i Kanadę, a wśród artystów, którzy stanowili supporty byli Jonas Brothers, Aly & AJ oraz Everlife. Koszt biletów wahał się od 26-65 dolarów, jednak ze względu na to, że rozchodziły się one w przeciągu kilku minut, cena w „drugim obiegu” wzrastała niekiedy do ponad dwóch tysięcy dolarów[38]. Oficjalny komentarz na temat tej sytuacji wydał Ticketmaster: „Nie zna piekło staszliwszej furii niż rodzic dziecka robiącego raban. Ludzie, którzy siedzą w tym biznesie od dłuższego czasu obserwują to, co się dzieje i twierdzą, że tak intensywnego popytu nie było od czasu The Beatles albo Elvisa.”[39]
W grudniu 2007 roku kontrowersje wywołały zdjęcia, które Cyrus zamieściła na swoim prywatnym koncie na MySpace. Fotografia ukazująca Miley i jej przyjaciółkę, trzymające w ustach lukrecję obiegły Internet, na co wokalistka zareagowała słowami: „Dla mnie to było jak – to tylko dwie dziewczyny – nic takiego. Ale wszystko się szybko rozprzestrzeniło. Jakby ktoś to skopiował, zamieścił i opisał – OMG, spójrz na to, bla bla bla.”[40] Pod koniec 2007 roku Cyrus rozstała się z Nickiem Jonasem, z którym była związana przez dwa lata, co wyznała w wywiadzie dla magazynu Seventeen, twierdząc, że „byli w sobie zakochani, jednak z czasem kłótnie zaczęły się nasilać”[41]. Po rozpadzie związku, Miley powiedziała: „Zbuntowałam się przeciw wszystkiemu, czym Nick chciał, bym się stała. Uznałam, że muszę w końcu zostać sobą i odkryć, kim naprawdę jestem.”[41]
2008: Breakout i kontrowersje
Pod koniec trasy Best of Both Worlds Tour, w styczniu 2008 roku, premierę miał film koncertowy w 3D Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert. Początkowo miał on być wyświetlany wyłącznie przez tydzień, jednak przez pierwsze siedem dni obraz zarobił 29 milionów dolarów, ze średnią 42 tys. dolarów na kino – dwukrotnie większą niż oczekiwano. Z tego powodu Disney postanowił znieść limit czasu emisji, a Chuck Viane, szef działu dystrybucji studia powiedział: „Nie chcemy, aby dzieci, które nie miały okazji być na koncertach, nie mogły również obejrzeć ich w kinie.”[42] Ścieżka dźwiękowa Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert została wydana 11 marca 2008 roku i uplasowała się na 3. miejscu Billboard 200[43]. W lutym 2008 roku Cyrus i jej przyjaciółka Mandy Jiroux założyły konto na YouTube, na którym zamieszczały klipy z serii zwanej The Miley and Mandy Show. Program, jak przyznała Miley, kręcony był dla zabawy i był wyłącznie ich dziełem; Cyrus i Jiroux samodzielnie montowały materiał[44]. 18 marca 2008 roku wokalistka złożyła wniosek o zmianę imienia na Miley Ray Cyrus, który został oficjalnie zaakceptowany 1 maja[45].
W kwietniu 2008 roku do Internetu wyciekły prowokacyjne zdjęcia Cyrus, ukazujące ją w bieliźnie oraz stroju kąpielowym; fotografie rozpowszechnił nastolatek, który włamał się na konto Gmailowe wokalistki[46][47][48][49]. Miley opisała zdjęcia jako „głupie i nieodpowiednie”, dodając: „Będę popełniać błędy, bo nie jestem doskonała. Nie chciałam, aby żadna z tych sytuacji miała miejsce i jest mi bardzo przykro, jeśli kogokolwiek rozczarowałam.”[50][51] 25 kwietnia 2008 roku program Entertainment Tonight poinformował, że Cyrus, wtedy mająca 15 lat, pozowała topless do sesji zdjęciowej autorstwa Annie Leibovitz dla Vanity Fair[52]. Cztery dni później The New York Times sprostował, że wokalistka, mimo różnych interpretacji, owinięta była prześcieradłem, więc wcześniejsze doniesienia mijały się z prawdą[53]. Część rodziców wyraziła oburzenie naturą fotografii, co rzecznik Disneya opisał jako: „sytuację, która została wykreowana po to, aby zmanipulować 15-latkę, by sprzedać jak najwięcej egzemplarzy”. W odpowiedzi na zamieszanie wokół zdjęć, Cyrus wystosowała 27 kwietnia przeprosiny: „Wzięłam udział w sesji, która w założniu miała być artystyczna, jednak teraz, widząc fotografie i czytając to, co jest z nimi powiązane, czuję się strasznie zawstydzona. Nie chciałam, aby wydarzenia potoczyły się w tym kierunku i przepraszam moich fanów, na których bardzo mi zależy.”[53] Oświadcznie w tej kwestii wydała również Leibovitz: „Przepraszam, że mój portret Miley został opacznie zinterpretowany. Fotografia jest prostym, klasycznym portretem, wykonanym z niewielką ilością makijażu, i myślę, że jest bardzo piękna.”[53]
22 lipca 2008 roku Cyrus wydała swój drugi album studyjny, Breakout, który, jak przyznała, „inspirowany był tym, co działo się w jej życiu w przeciągu ostatniego roku”[55]. Miley była współautorką ośmiu z dwunastu piosenek z płyty, komentując to słowami: „Pisanie tekstów jest tym, co chcę robić przez całe życie, […] mam nadzieję, że ten album ukazuje, iż przede wszystkim jestem autorką.”[55][56] Breakout zadebiutował na szczycie Billboard 200, a jego główny singel, „7 Things”, uplasował się na 9. miejscu Billboard Hot 100[57][58][59]. W 2008 roku Miley prowadziła wraz ze swoim ojcem galę CMT Music Awards, a kilka miesięcy później była samodzielnym gospodarzem ceremonii rozdania nagród Teen Choice Awards[60][61]. 21 listopada 2008 roku premierę miał film animowany Piorun, w którym Miley dubbingowała jedną z głównych postaci, Penny[62]. Cyrus była współautorką piosenki „I Thought I Lost You”, którą następnie nagrała w duecie z Johnem Travoltą na ścieżkę dźwiękową filmu. Utwór otrzymał nominację do Złotego Globa[4]. We wrześniu 2009 roku Cyrus wzięła udział w nagrywaniu charytatywnego singla „Just Stand Up!”, wspierającego kampanię przeciw rakowi, Stand Up to Cancer[63]. W tym samym okresie wystąpiła również podczas koncertu zorganizowanego przez centrum medyczne City of Hope, wspierającego badania nad rakiem[64]. Miley zaangażowała się w inicjatywę promującą ochronę środowiska, Disney’s Friends for Change, czyli grupę gwiazd stacji Disney Channel, wraz z którymi nagrała charytatywny utwór „Send It On”[65].
Miley świętowała swoje 16. urodziny w Disneylandzie we współpracy z Youth Service America, fundacją skupiającą młodych wolontariuszy w Stanach Zjednoczonych[66][67].
W 2008 roku roczny dochód Cyrus wyniósł 25 milionów dolarów, zaś sama artystka umieszczona została na 35. miejscu listy 100 najbardziej wpływowych gwiazd show-biznesu według Forbesa[68]. Magazyn Parade wyróżnił Miley jako najbogatszą nastoletnią gwiazdę, a jej „wartość rynkową” oszacował na około miliard dolarów[6]. Popularność skupiła na Cyrus uwagę mediów. Francois Navarre, właściciel agencji zdjęciowej przyznał w wywiadzie dla The Los Angeles Times z 2008 roku, że „wartość rynkowa” wokalistki wzrosła znacznie po kontrowersjach związanych z sesją w Vanity Fair: „Zaczęła się lepiej sprzedawać. […] Kiedyś cena za jej zdjęcie wynosiła 300 dolarów, a teraz wzrosła do 2000 dolarów.”[69] Z kolei cena za fotografię z pierwszym pocałunkiem, wtedy 15-letniej, Cyrus wahała się w założeniach od 30.000 do 150.000 dolarów[69]. Navarre dodał także, że artystka rzadko postępowała wbrew ogólnoprzyjętemu wizerunkowi i nie sprzeciwiała się woli rodziców, po czym podsumował: „Ludzie czekają na moment, w którym stanie się mniej tradycyjna. […] To naturalne. W przypdku każdego nastolatka. To nadejdzie bardzo szybko. […] Wtedy, kiedy matka pozwoli jej podążać własną drogą. To będzie bardzo interesujące.”[69] Magazyn Time umieścił Miley w 2008 roku na liście 100 najbardziej wpływowych postaci show-biznesu. O przyszłości nastoletniej wokalistki wypowiedział się Donny Osmond, była dziecięca gwiazda: „Jako idolka nastolatków na całym świecie, piosenkarka-aktorka, Miley Cyrus, 15, jest na ogromnej fali swojej kariery; tak powinno być. Mam nadzieję, że jej się to podoba. […] W przeciągu 3-5 lat Miley będzie musiała zmierzyć się z dorosłością. […] Gdy do tego dojdzie, będzie chciała zmienić swój wizerunek, i ta zmiana nie zostanie dobrze przyjęta.”[70]
2009: Początek kariery filmowej i zmiany
Pod koniec 2008 roku Cyrus zaczęła zmieniać swój wizerunek na bardziej dojrzały. Wpływ na to miał fakt, że wokalistka zgodziła się wystąpić w filmie skierowanym do starszej publiczności, The Last Song, do którego scenariusz napisał Nicholas Sparks[71][71]. Ważną częścią projektu był dla niej fakt, że nie wcielała się w rolę wokalistki: „Nie chciałam być piosenkarką w kolejnym filmie. Nie chcę już tego robić. Nie macie pojęcia, ile ofert musicalowych otrzymuję. Chcę zaangażować się w coś bardziej poważnego.”[72] W marcu 2009 roku Cyrus opublikowała Drogę do sławy, biograficzną kronikę jej życia, której współautorką była Hilary Liftin[73]. 10 kwietnia premierę miał obraz Hannah Montana: Film, który okazał się dużym sukcesem komercyjnym, podobnie jak jego ścieżka dźwiękowa[74][75][76][77]. Cyrus rozważała zakończenie serialu Hannah Montana po trzeciej serii, której produkcja została skompletowana 5 czerwca 2009 roku[78]. Jednak ostatecznie Disney zdecydował o nakręceniu kolejnej, czwartej i finałowej serii[79].
W maju 2008 roku Gossett, długoletni współpracownik Cyrus, opuścił Cunningham Escott Slevin Doherty na rzecz United Talent Agency, aby „dać Miley wsparcie poważnej agencji, która pomogłaby rozwinąć jej karierę”[25][24]. Rok później, w czerwcu 2009 roku, artystka zerwała kontrakty z Gossettem i UTA, i związała się z Creative Artists Agency, która do tamtej pory zarządzała jej muzyką[80]. Nikki Finke, która nagłośniła wydarzenie, powiedziała: „Czy to było w porządku w stosunku do UTA? Oczywiście, że nie. Ale słyszałam, że decyzję podjęła matka Miley, Leticia Cyrus.”[81] W tym samym czasie wokalistka zakończyła swój dziewięciomiesięczny związek z Justinem Gastonem, na krótko przed wyjazdem do Georgii, gdzie rozpoczęły się zdjęcia do The Last Song[82]. Podczas kręcenia filmu, Miley zaczęła się spotykać z partnerem z planu, australijskim aktorem Liamem Hemsworthem, którego nazwała swoim „pierwszym poważnym chłopakiem”[83][84].
Produkcja The Last Song trwała od 15 czerwca do 18 sierpnia 2009 roku[85]. W międzyczasie Miley wydała ścieżkę dźwiękową trzeciej serii serialu Hannah Montana, a także nagrała minialbum The Time of Our Lives[86]. Cyrus powiedziała o płycie: „The Time of Our Lives to przełomowy album. […] Przedstawia ludziom to, jak chciałabym, aby brzmiały moje kolejne nagrania.”[87] Promujący go singel, „Party in the U.S.A.”, zadebiutował na 2. miejscu Billboard Hot 100, najwyższej pozycji w twórczości Miley[88]. The Time of Our Lives ukazał się jednocześnie z kolekcją ubrań, którą Cyrus zaprojektowała wspólnie z Maxem Azrią dla sieci Wal-Mart[89].
Wykonanie „Party in the U.S.A.” na gali Teen Choice Awards 2009 wywołało kolejne kontrowersje wokół Cyrus, gdyż część widzów uznała jej strój za zbyt prokowacyjny, a taniec za nieodpowiedni dla jej wieku oraz młodych fanów[90][91]. Newsday podsumował wydarzenie słowami, że „seksualizacja Miley przejawia się już od jakiegoś czasu”[92]. Ian Drew z US Weekly napisał: „[Cyrus] niedawno przyjęła ten ryzykowny wizerunek. To samo spotkało Britney [Spears]. Była dobrą dziewczyną, która zaczęła schodzić z tej drogi, i wygląda na to, że sytuacja powiela się w przypadku Miley.”[92] W tym samym roku wokalistka była krytykowana za związek z Gastonem, starszym od niej o pięć lat[93]. Dodatkowo, światło dzienne ujrzały zdjęcia, na których Cyrus wraz z przyjaciółmi robili „skośnookie” ekspresje, co wywołało sprzeciw organizacji Organization of Chinese Americans, która uznała gesty za przejaw rasizmu wobez azjatyckiej społeczności[94]. W odpowiedzi, Miley zamieściła przeprosiny na swojej oficjalnej stronie internetowej, tłumacząc: „W ŻADNYM wypadku nie robiłam sobie żartów z jakiejkolwiek grupy etnicznej!”[95] 8 października 2009 roku Miley usunęła swoje konto w serwisie Twitter, uzasadniając to potrzebą większej prywatności: „Usunęłam mój profil, ponieważ kiedyś zamieściłam na nim wiadomość, w której przekazałam, że uważam, iż małżeństwa homoseksualne powinny być dozwolone, gdyż każdy ma prawo do miłości. Z tego powodu otrzymałam przepełniony nienawiścią mail o tym, jak złą osobą jestem.”[96][97][98] Od 14 września 2009 roku do 29 grudnia 2010 roku artystka była w trakcie trasy koncertowej Wonder World Tour, promoującej albumy Breakout oraz The Time of Our Lives. 7 grudnia 2009 roku Miley wystąpiła przed Elżbietą II i innymi członkami Brytyjskiej Rodziny Królewskiej podczas dorocznego Royal Variety Performance w Blackpoolu[99].
Billboard uznał Cyrus 4. najlepiej sprzedającą się artystką 2009 roku[100]. Z kolei magazyn Forbes wyróżnił ją jako 29. najbardziej wpływową postać show-biznesu tego roku, z rocznym dochodem w wysokości 25 milionów dolarów[101].
2010–obecnie: Can’t Be Tamed i kariera filmowa
Produkcja czwartej, a zarazem finałowej serii serialu Hannah Montana rozpoczęła się 18 stycznia 2010 roku[102]. W odpowiedzi na trzęsienia ziemi na Haiti, wokalistka wzięła udział w nagraniach charytatywnych singli „We Are the World: 25 for Haiti” oraz „Everybody Hurts”[103][104]. Premiera trzeciego albumu studyjnego Miley, Can’t Be Tamed, miała miejsce 22 czerwca 2010 roku[105][106]. Tytułowy utwór, czyli główny singel, został wydany 18 maja i zadebiutował na 8. pozycji Billboard Hot 100[105][107]. Wideoklip do piosenki, w którym Cyrus miała na sobie skórzane stroje i tańczyła prowokacyjne rutyny, zebrał według magazynu People „komentarze oceniające go począwszy od 'wspaniałego, dzikiego, zachwycającego’, do 'nieodpowiedniego dla osób w jej wieku (17)”[108].
Cyrus przyznała, że po premierze Can’t Be Tamed planuje zrobić sobie przerwę od muzyki i zająć się karierą filmową: „Nigdy nie brałam lekcji aktorstwa ani niczego w tym stylu, ale to nie znaczy, że nie muszę się tym zająć. […] Prawdopodobnie wynajmę jakiegoś nauczyciela aktorstwa.”[20] Z tego samego powodu wokalistka postanowiła odłożyć plany nauki w college’u, twierdząc: „Wierzę, że do szkoły możesz wrócić w każdym wieku, gdyż moja babcia zapisała się do college’u w wieku 62 lat. […] Teraz naprawdę chcę się skupić na mojej karierze. Pracowałam bardzo ciężko, aby osiągnąć to, co mam teraz i chcę się tym cieszyć, dopóki mogę.”[109][110][111]
Cyrus spotkała się z chłodnym przyjęciem jej roli w The Last Song, którego premiera miała miejsce 31 marca 2010 roku. Krytycy chwalili ekranowe zachowanie i prezencję Miley, jednak uznali, iż brakowało jej emocjonalnej wyrazistości[112][113]. Mimo to film okazał się komercyjnym sukcesem i, według Exhibitor Relations, „był pozytywnym krokiem Miley w stronę poważnych ról”[114]. W 2010 roku serwis TMZ opubilkował wideo z szesnastoletnią wtedy Cyrus, która przedstawiała tzw. lap dance, odmianę tańca erotycznego, producentowi The Last Song, Adamowi Shankmanowi[115][116][117]. Billy Ray próbował tłumaczyć córkę twierdząc, że „Miley po prostu się bawiła”, i że „tak zachowują się ludzie w jej wieku”[118].
Cyrus obecnie zajmuje się kręceniem i przygotowywaniem do prac na planie trzech filmów: Skrzydła, LOL (Laughing Out Loud) oraz Sen. W LOL, remake’u francuskiej komedii z 2008 roku, Miley wciela się w rolę córki, Loli, która przebywa w złym towarzystwie, bierze narkotyki, opuszcza szkołę i rozstaje się z dotychczasowym chłopakiem, a zakochując się w przyjacielu. Artystka zdcydowała się na udział w projekcie, gdyż „zachwyciła ją fabuła”[119]. Skrzydła, film oparty na pierwszej książce z czteroczęściowej serii autorstwa Aprilynne Pike, ukaże Miley jako Laurel, piętnastolatkę, która odkrywa, że jest wróżką[120][121]. Natomiast w thrillerze Sen, pierwszej części trylogii napisanej przez Lisę McMann, Cyrus zagra Janie, dziewczynę, która widzi cudze sny[122]. W 2011 ma wyruszyć w trasę koncertową po Europie. W 2010 roku magazyn Forbes umieścił Cyrus na 13. miejscu listy 100 najbardziej wpływowych postaci show-biznesu, z rocznym zarobkiem w wysokości 48 milionów dolarów[5].
Filmografia
Rok Film Rola Informacje Film
2003 Duża ryba młoda Ruthie
2008 Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert ona sama film koncertowy Piorun Penny głos
2009 Hannah Montana: The Movie Miley Stewart/Hannah Montana główna rola
2010 The Last Song Veronica „Ronnie” Miller główna rola Seks w wielkim mieście 2 ona sama epizod
2011 LOL:Laughing Out Loud Lola główna rola
2011 So Undercover Molly główna rola Filmy telewizyjne lub wideo
2007 High School Musical 2 dziewczyna w basenie epizod Telewizja
2001–2003 Doc Kylie epizod
2006–2011 Hannah Montana Miley Stewart/Hannah Montana główna rola
2006 Nie ma to jak hotel Miley Stewart/Hannah Montana odcinek: „That’s So Suite Life of Hannah Montana” (seria 2., odcinek 20.)
2007 Wymiennicy Gwiazda głos, odcinek: „Frog Prince” (seria 2., odcinek 5.) Nowa szkoła króla Yata głos
2008 Studio DC: Almost Live ona sama pierwsze wydanie
2009 Suite Life: Nie ma to jak statek Miley Stewart/Hannah Montana odcinek: „Double-Crossed” (seria 1., odcinek 21.)
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Albumy studyjne
Rok Album Najwyższa pozycja USA CAN GBR IRL AUS NZL NOR ESP CHE DEU Ceryfikat
2007 Meet Miley Cyrus[A] Wydany: 26 czerwca 2007 Format: CD, digital download Wytwórnia: Hollywood  1 3 9 – 20 6 8 46 91 47 USA: 3x Platyna[10] świat: +3,500,000
2008 Breakout Wydany: 22 lipca 2008 Format: CD, digital download Wytwórnia: Hollywood 1 1 10 11 1 2 15 7 25 16 USA: Platyna[10] GBR: Platyna[11] DEU: Złoto[12] AUS: Złoto[13] IRL: Platyna[14] ESP: Złoto[15] świat: +2,500,000
2010 Can’t Be Tamed Wydany: 21 czerwca 2010 Format: CD, digital download Wytwórnia: Hollywood  3 2 8 5 4 2 8 1 3 4
Albumy koncertowe
Rok Album Najwyższa pozycja USA CAN GBR AUS NZL ESP Certyfikat
2008 Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Wydany: 11 marca 2008 Format: CD, digital download Wytwórnia: Walt Disney  3 3 29 16 27 46 USA: Złoto[10] AUS: Złoto[13] CAN: Złoto BRA: Złoto[18]
2009 iTunes Live from London[B] Wydany: 12 maja 2009 Format: digital download Wytwórnia: Hollywood  89 75 100 36 78 99  „—” Album nie zajął miejsc na listach.
Single
Rok Singel Najwyższa pozycja USA CAN GBR AUS EUR IRL DEU NZL ESP NOR Certyfikat Album
2007
„See You Again” (łącznie z remiksem Rock Mafii) 10 4 11 6 38 13 52 11 — — AUS: Platyna[42]  Meet Miley Cyrus „Start All Over” 68 91 — 41 — — — — — —
2008
„7 Things” 9 13 25 10 44 26 17 24 — 8 AUS: Złoto[42]  Breakout „Fly on the Wall” 84 73 16 54 57 23 62 — — —
2009
„The Climb” 4 5 11 5 25 11 41 12 46 5 USA: 2x Platyna[10] AUS: Platyna[43] GBR: Srebro[22]  Hannah Montana:The Movie
„Party in the U.S.A.” 2 3 11 6 17 5 — 3 32 12 USA: 3x Platyna[10] AUS: Platyna[43] The Time of Our Lives
2010
„When I Look at You” 16 24 79 19 — 42 — 27 — —
„Can’t Be Tamed” 8 6 13 18 37 5 29 5 30 15  Can’t Be Tamed
„Two More Lonely People”[E] — — — — — — — — — —
„Who Owns My Heart”[F] — — — — — — — — — —
„—” Piosenki nie zajęły miejsc na listach.
Single gościnne
Rok Singel Artysta Najwyższa pozycja USA CAN GBR AUS IRL NZL ESP Album
2007
„Ready, Set, Don’t Go” Billy Ray Cyrus 37 47 — — — — — Home at Last
2008
„Just Stand Up!” Artists Stand Up to Cancer 11 10 26 39 11 19 — singel niealbumowy
2009
„Send It On”[D] Disney’s Friends for Change 20 — — — — — —
„We Belong to the Music” Timbaland 101 6 — — — — — Shock Value II
2010
„Everybody Hurts” Helping Haiti 121 59 1 28 1 17 37 singel niealbumowy
„We Are the World 25 for Haiti” Artists for Haiti 2 8 50 18 9 8 15
„Nothing to Lose” Bret Michaels — — — — — — — Custom Built
„—” Piosenki nie zajęły miejsc na listach.
Wideoklipy
Rok Tytuł Reżyser
2007 „Start All Over” Marc Webb[51]
2008 „7 Things” Brett Ratner[52] „Fly on the Wall” Philip Andelman[53]
2009 „The Climb” Matthew Rolston[54] „Send It On” (z Disney’s Friends for Change) „Party in the U.S.A.” Chris Applebaum[55]
2010 „When I Look at You” Adam Shankman[56][57] „Can’t Be Tamed” Robert Hales[58]
Dyskografia Miley Cyrus [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2011-02-23 14:04Z [dostęp: 2011-03-13 17:39Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dyskografia_Miley_Cyrus&oldid=25469287
Lista nagród i nominacji
MTV Movie Awards
MTV Movie Awards honorują najlepsze dokonania filmowe danego roku według widzów MTV. Cyrus otrzymała dwie nominacje, wygrywając w jednej kategorii[10].
Rok Przedmiot nominacji Kategoria Rezultat
2009 „The Climb” Najlepsza piosenka filmowa Wygrana Hannah Montana: The Movie Najlepszy przełomowy występ Nominacja
MTV Video Music Awards
MTV Video Music Awards honorują najlepsze wideoklipy danego roku. Cyrus otrzymała dwie nominacje[11].
Rok Przedmiot nominacji Kategoria Rezultat
2008 Miley Cyrus Najlepszy nowy artysta Nominacja
2009 „7 Things” Najlepszy montaż Nominacja
MTV Europe Music Awards
MTV Europe Music Awards przyznawane są od 1994 roku najpopularniejszym artystom według widzów MTV w Europie. Cyrus otrzymała dwie nominacje.
Rok Przedmiot nominacji Kategoria Rezultat
2008 Miley Cyrus Najlepszy nowy artysta Nominacja
2010 Miley Cyrus Najlepsza wokalistka Nominacja
People’s Choice Awards
People’s Choice Awards to doroczne nagrody, które są przyznawane na podstawie głosów ludzi. Cyrus otrzymała jedną nagrodę[12].
Rok Przedmiot nominacji Kategoria Rezultat
2010 Miley Cyrus Ulubiona debiutująca aktorka Wygrana Ulubiona internetowa gwiazda Nominacja
Złote Globy
Cyrus otrzymała jedną nominację do Złotego Globa, jednej z najważniejszych nagród filmowych[15]. Przedmiotem nominacji był utwór „I Thought I Lost You”, który wokalistka nagrała w duecie z Johnem Travoltą na ścieżkę dźwiękową animacji Piorun. Miley dubbingowała jednocześnie jedną z najważniejszych postaci obrazu, Penny.
Rok Przedmiot nominacji Kategoria Rezultat
2008 „I Thought I Lost You” Najlepsza oryginalna piosenka filmowa Nominacja
Lista nagród i nominacji Miley Cyrus [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2011-02-27 19:11Z [dostęp: 2011-03-13 17:37Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Lista_nagr%C3%B3d_i_nominacji_Miley_Cyrus&oldid=25518676
Biografia Liama
Liam Hemsworth (ur. 13 stycznia 1990 w Melbourne) – australijski aktor.
Znany jest z roli Josh Taylor (Sąsiedzi) i Marcusa w serialu telewizyjnym dla młodzieży Księżniczka z Krainy Słoni. Zagrał również epizodyczną rolę w filmie Zapowiedź. Pojawił się w filmie Ostatnia piosenka u boku Miley Cyrus, który został wydany w 2 kwietnia 2010.
Filmografia
Film
Rok Film Rola
2009 Zapowiedź Spencer
2009 Piąty wymiar Victor
2010 Ostatnia piosenka Will Blakelee
2011 The Throwback Isaac Gildea
2011 Arabian Nights Nieznana
Telewizja
Rok Tytuł Rola
2007 Home and Away Gość
Córki McLeoda Damon
2007-2008 Sąsiedzi Josh Taylor
2008-2009 Księżniczka z Krainy Słoni Marcus
2009 Satisfaction Marc
Występy gościnne
Rok Tytuł Rola
2010 Young Hollywood Awards On sam
Nickelodeon Kids’ Choice Awards On sam
Teledyski
Rok Tytuł Artystka
2010 When I Look at You Miley Cyrus
Nagrody
Rok Rezultat Nagroda Kategoria Produkcja
2010 Wygrana Young Hollywood Awards Debiut roku Ostatnia piosenka
2010 Wygrana Teen Choice Awards Najlepszy debiut aktorski Ostatnia piosenka
2010 Nominacja Teen Choice Awards Ulubiony romans Ostatnia piosenka
2010 Nominacja Teen Choice Awards Ulubiony pocałunek Ostatnia piosenka
2010 Wygrana Australian Kids Choice Awards Ulubiony pocałunek Ostatnia piosenka
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz