Lady Gaga i Taylor Kinney


gaga-kinneyLady Gaga i Taylor poznali się podczas kręcenia teledysku w lipcu 2011 roku.

Partnerzy:
Lady Gagi
Lüc Carl 2005-11
Robert Fusari 2008-09
Speedy Gonzales 2009
Matthew „Dada” Williams 2009-10
Taylor Kinney 2011 do dzisiaj
Zobacz newsy o parze

 
Biografia Lady Gagi
Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek i kompozytorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band[4].
Swój pseudonim sceniczny zaczerpnęła z tytułu utworu zespołu Queen Radio Ga Ga[5] po tym jak producent muzyczny Rob Fusari określił jej styl śpiewu, jako podobny do tego, który prezentował Freddie Mercury. Nieodłącznym elementem scenicznego show Lady GaGi są różnego rodzaju kreacje, projektowane przez m.in. Giorgia Armaniego, Aleksandra Macqueena. Jako inspiracje dla swojej muzyki, Lady Gaga wymienia takich artystów glam rockowych, jak David Bowie i Queen, oraz artystów popowych, jak Michael Jackson i Madonna. 31 stycznia 2010 roku zdobyła dwie nagrody Grammy (pośród 12 nominacji) za utwór „Poker Face” i album „The Fame” i trzy nagrody Brit Awards we wszystkich kategoriach, w których była nominowana. W sierpniu 2011 r.[6], zdobywając dwie statuetki MTV Video Music Awards, stała się pierwszą osobą mającą w posiadaniu 14 tych nagród w zaledwie trzy lata, zdobywając 3 statuetki w 2009 r.[7] i kolejno 8 w 2010 r.[8]
Lady Gaga jest Artystką roku 2010 według magazynu Billboard oraz zajęła 73. miejsce w rankingu artystów dekady. Gaga pojawiła się na liście „najbardziej wpływowych ludzi na świecie” tygodnika Time oraz na liście dwutygodnika Forbes „100 najbardziej wpływowych celebrytów na świecie”. Magazyn Vanity Fair umieścił piosenkarkę na 9. miejscu najbardziej wpływowych ludzi w 2011 roku, natomiast ponownie trafiła na listę magazynu „Forbes” zajmując 11 miejsce jako najwyżej uplasowana piosenkarka na liście. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 2,7 oktawy[9].
Stefani Joanne Angelina Germanotta urodziła się w Nowym Jorku. Jest córką włoskiego przedsiębiorcy branży IT, Josepha Germanotty pochodzącyego z Lombardii oraz asystentki w firmie telekomunikacyjnej – Cynthii Germanotty, która jest Amerykanką pochodzącą z New Jersey[10]. Oboje są Amerykanami włoskiego pochodzenia[11][12]. Ma również młodszą siostrę Natali Germanottę.
Jako dziecko uczęszczała do szkoły katolickiej Convent of the Sacred Heart[13]. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Pierwszą balladę skomponowała, gdy miała 13 lat, a już rok później rozpoczęła granie koncertów przed publicznością[14]. W wieku siedemnastu lat uzyskała wcześniejszy dostęp na nowojorski uniwersytet Tisch School of the Arts, gdzie studiowała muzykę. Rozwijała swoje zdolności pisarskie tworząc eseje i teksty analityczne dotyczące takich tematów jak sztuka, religia czy polityka[15]. Po pewnym czasie przerwała naukę. Kiedy ukończyła dwadzieścia lat rozpoczęła pracę, pisząc piosenki dla artystów należących do wytwórni Interscope Records. Po opuszczeniu domu rodzinnego[16] Gaga zaczęła występować publicznie w klubach w centrum Manhattanu wraz z zespołami Mackin Pulsifer oraz SGBand. Chcąc zmienić swój typ sceniczny z rock and rollowego zainteresowała się muzyką pop[17].
W 2008 na łamach miesięcznika „Rolling Stone” artystka oficjalnie dokonała coming outu jako osoba biseksualna[18][19]. Obecnie jest uznawana za gejowską i lesbijską ikonę.
Lady Gaga jest matką chrzestną Zachary’ego Jacksona Levona Furnisha-Johna – syna Eltona Johna i jego partnera, Davida Furnisha[20]. Dziecko urodziła matka zastępcza (surogatka) w Boże Narodzenie 2010[20].
Kariera muzyczna
2005-2007: Początki kariery solowej
Piosenkarka początkowo należała do wytwórni Def Jam[21] kiedy to w wieku dziewiętnastu lat w swoim biurze dyrektor muzyczny wytwórni L.A. Reid usłyszał śpiew artystki z korytarza. Pomimo tego wokalistka przyznała, iż nigdy osobiście nie spotkała Reida. Po trzech miesiącach współpracy Reid pozbawił Gagę praw do kontraktu, zrywając go.
Kilka lat później artystkę dostrzegł dyrektor menadżerski wytwórni Interscope Vincent Herbert i zaproponował kontrakt z firmą fonograficzną w 2008 roku. Zaskoczony jej zdolnościami artystycznymi, dyrektor zatrudnił ją na stanowisku songwritera. Gaga współpracowała z wytwórnią Interscope już wcześniej, kiedy to prezes firmy Jimmy Iovine zaproponował wokalistce kontrakt na początku 2007 roku. Zaoferował on wokalistce umowę na warunkach pracy GaGi wraz z raperem i producentem muzycznym Akonem. Ten, gdy usłyszał głos piosenkarki na jednym ze swoich nagrań, dostrzegł u artystki potencjał muzyczny i przekonał Ioviene’a, by ten udzielił zgody na dołączenie Lady Gagi do grona artystów związanych z wytwórnią Kon Live Distribution[22].
W 2007 roku Lady Gaga nawiązała współpracę z tancerką Lady Starlight, która pomogła w stworzeniu jej własnego wizerunku scenicznego[23]. Duet zaczął prezentować się muzycznie na Manhattanie w klubach Mercury Lounge, The Bitter End i Rockwood Music Hall pod szyldem Lady Gaga and The Starlight Revue[24][25]. Uznany za ostateczny popowo burleskowy rock show[26]. Występy inspirowane były kulturą lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku[27]. W 2007 Lady Gaga oraz Lady Starlight zaproszone zostały na festiwal muzyczny Lollapalooza, gdzie zaskoczyły widzów swoim dzikim występem[28]. Show zostało skrytykowane, natomiast sam występ wokalny zdobył uznanie krytyków muzycznych.
Pod koniec roku 2007 wokalistka rozpoczęła prace nad materiałem na swój debiutancki album muzyczny. W tym celu Lady Gaga nawiązała współpracę z producentem muzycznym RedOne.
2008-2010: The Fame & The Fame Monster
W 2008 Gaga przeniosła się do Los Angeles, gdzie udoskonalała i wykonywała ostatnie poprawki w sesji nagraniowej do albumu The Fame. Styl muzyczny płyty Gaga opisała jako bardzo zróżnicowany. Nad albumem wokalistka pracowała z zespołem Haus of Gaga, którego Germanotta stała się muzą pod względem odzieży, sceny koncertowej oraz brzmień muzycznych. Płyta zyskał głównie pozytywne recenzje od krytyków muzycznych. Recenzent „Times Online” opisał album jako fantastyczny miks ballad Davida Bowiego, dramatyczne, inspirowane piosenkami Queen szybkie numery, które bazują w stylu synth-popowym. Głównym singlem promującym krążek stała się kompozycja Just Dance wydana dnia 8 kwietnia 2008, która dotarła na szczyty list przebojów w siedemnastu krajach[29]. Jednym z państw, gdzie piosenka zyskała status numeru jeden były Stany Zjednoczone, w których utwór znalazł się na notowaniach airplay w październiku sześć miesięcy po premierze, a szczyt notowania zyskał w roku 2009[30]. Na drugiego singla, prezentującego dzieło Gagi wybrany został utwór Poker Face, który ukazał się dnia 29 września 2008 i zajął szczyty notowań w dwudziestu krajach, w tym prawie wszystkich tych mających największy wpływ na przemysł muzyczny. Poker Face stał się drugim utworem, który objął miejsce pierwsze na notowaniu Billboard Hot 100[31].
Debiutancki krążek artystki zajął szczyty najchętniej kupowanych albumów w Austrii, Irlandii, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii natomiast pozycję czwartą na australijskim notowaniu[32][33]. W październiku 2008 wokalistka wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową wraz z zespołem New Kids on the Block, gdzie miała za zadanie przygotować publiczność na występ boysbandu[34]. Sama udzielała się również muzycznie w utworze Big Girl Now[35]. Seria koncertów z udziałem Gagi zakończyła się w listopadzie 2008. Pod koniec października na amerykańskim rynku muzycznym wydany został album The Fame. Zadebiutował on na pozycji siedemnastej notowania Billboard Hot 200 ze sprzedażą sięgającą 24 tysięcy egzemplarzy[36]. Do tej pory longplay, jako najwyższe objął miejsce czwarte i odznaczony został złotą płytą w tymże kraju[37]. Od stycznia do maja 2009 piosenkarka przebywała w trasie koncertowej wspólnie z zespołem Pussycat Dolls, gdzie zagrała koncerty w Europie i Oceanii. 12 marca 2009 wokalistka rozpoczęła swoją solową serię koncertów pod nazwą The Fame Ball Tour by promować krążek w swoim rodzimym kraju[38].
15 września 2010 została wydana nowa wersja Księgi światowych rekordów Guinnessa, a w niej, w kategorii Najwięcej tygodni na liście UK Albums Chart (UK Albums Chart to oficjalne zestawienie najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii), znalazł się debiutancki album piosenkarki – The Fame[39].
Podobnego sukcesu doczekała się kontynuacja debiutanckiego albumu, The Fame Monster wydany w 2009 r. Promujący ten krążek singiel Bad Romance, przyczynił się do kolejnego sukcesu, dzięki teledyskowi do tej piosenki, obejrzanemu ponad 400 milionów razy w serwisie YouTube. Kolejnym singlem z płyty stał się Telephone nagrany wspólnie z piosenkarką Beyoncé Knowles który stał się przebojem, plansując się przy tym na trzecim miejscu w amerykańskim notowaniu Billboard Hot 100. Trzeci utwór Alejandro wyróżnia się kontrowersyjnym zdaniem niektórych środowisk teledyskiem. Piosenka dotarła do pierwszej dziesiątki w Stanach Zjednoczonych (miejsce 5), stając się 7 singlem Gagi w top ten. Trasa promująca jej drugą płytę, The Monster Ball Tour, rozpoczęła się oficjalnie 27 listopada 2009 roku a zakończyła 6 maja 2011 roku.Przyniosła zysk w wysokości 227,4 milionów dolarów. Według magazynu Billboard to rekord jeśli chodzi o debiutanckie trasy czołowych artystów, którego nie osiągnął nikt wcześniej.
Wyemitowana przez stację telewizyjną HBO trasa The Monster Ball Tour zdobyła nagrodę Emmy. 10 września odbyła się kolejna edycja gali, na której po raz kolejny wyróżniono tych, którzy przyczynili się do najlepszych produkcji telewizyjnych. The Monster Ball Tour nagrane w Nowym Jorku wygrało w kategorii „Najlepszy montaż zdjęć do programu specjalnego”[40].
2 października 2010, Lady Gaga wystąpiła gościnnie na jednym z dwóch tribute koncertów The Plastic Ono Band, zorganizowanych 1 i 2 października w Orpheum Theater w Los Angeles, w ramach obchodów 70-tej rocznicy urodzin Johna Lennona[41]. Lady Gaga wykonała wspólnie z Yoko Ono utwory It’s Been Very Hard oraz The Sun Is Down[41]. Na finał, wszyscy artyści zaproszeni na teń dzień, łącznie z Gagą i Ono, zaśpiewali wspólnie piosenkę Give Peace a Chance[41].
26 listopada miał miejsce pierwszy koncert Lady Gagi w Polsce, który odbył się na Ergo Arenie w Gdańsku i przyciągnął publiczność liczącą ponad 12 tys. ludzi.
2011: Born This Way
25 czerwca 2010 roku Lady Gaga wystąpiła na 12 balu White Tie and Tiara Ball, organizowanym przez Eltona Johna, gdzie wykonała nową piosenkę You and I, która znajduje się w trzecim albumie, Born This Way. 28 czerwca po raz pierwszy wykonała tę piosenkę podczas swojej trasy koncertowej The Monster Ball Tour w Montrealu.
O północy czasu amerykańskiego z 31 grudnia 2010 na 1 stycznia 2011 Lady Gaga ogłosiła, że 13 lutego 2011 na gali Grammy Awards wykona po raz pierwszy singiel ze swojej nowej płyty Born This Way, która z kolei ukazała się 23 maja 2011[42].
Wydany 13 lutego 2011 singel Born This Way pobił kolejne rekordy sprzedaży. W ciągu pięciu dni od wydania „Born This Way” zostało sprzedane w sklepach internetowych ponad milion razy[43]. Singiel zadebiutował na pierwszym miejscu w tysięcznym notowaniu amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100[44]. Do lutego 2011 roku w serwisie YouTube oficjalny utwór został wysłuchany ponad 14 milionów 400 tysięcy razy[45]. Born This Way nie ustępuje nadal z pierwszych miejsc list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii czy Irlandii, a także utrzymuje się na pierwszym miejscu w ponad 20 krajach w iTunes Store[43].
Teledysk do singla Born This Way miał oficjalną premierę 24 lutego 2011[46].
Kolejnym singlem z albumu Born This Way był Judas. Jego publikacja odbyła się 15 kwietnia 2011, a data premiery w Polsce przypadła na 18 kwietnia w radiu Eska[47]. Teledysk do piosenki wyreżyserowała sama Lady Gaga, a choreografię pomogła jej stworzyć Laurieann Gibson[48]. Gaga wciela się w rolę Marii Magdaleny. W teledysku gościnnie wystąpił też aktor Norman Reedus, który zagrał tytułowego Judasza. W wywiadzie wyznał, że Lady Gaga jest bardzo wierząca, nawet do tego stopnia, że kazała się modlić wszystkim przed nakręceniem kolejnego ujęcia[49]. Wkrótce Judas dotarł do list przebojów zajmując pierwsze miejsca na listach przebojów w USA, Francji, Australii, Kanadzie, Finlandii, Grecji, Hiszpanii i Szwecji.
Jednocześnie 6 maja 2011 zakończyła się trasa koncertowa The Monster Ball Tour[50]. Gaga łącznie dała ponad 200 koncertów dla 2,5 mln fanów, co pozwoliło The Monster Ball Tour znaleźć się na 14 miejscu w klasyfikacji tras wszech czasów. Na pewno wpłynęło to też na ulokowanie jej na pierwszym miejscu najbardziej wpływowych artystów według magazynu Forbes[51].
9 maja 2011 w radiu 96,6 KISS FM w Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera nowej piosenki artystki The Edge of Glory[52]. Utwór został napisany w całości przez Stefani Germanottę (Lady Gagę). Dzień po premierze nowa piosenka została nowym numerem 1 na liście hitów na iTunes[53], a także podbiła (mimo iż jeszcze nie wydano teledysku i singla) listy przebojów w Grecji, Szwecji, Finlandii (zajmując 1 miejsce), Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Francji (zajmując 2 miejsce) oraz zajmując 3 miejsce na Billboard Hot 100[54]. Teledysk do utworu miał swoją premierę 16 czerwca.
13 maja 2011 do sprzedaży weszła kolekcjonerska wersja płyty Born This Way[55] zawierająca oprócz albumu 9 singli, plakat oraz koszulkę. Natomiast zwykła wersja albumu znalazła się w niektórych sklepach w USA już 19 maja 2011[56], natomiast oficjalna premiera światowa, zgodnie z zapowiedziami nastąpiła 23 maja.
16 maja 2011 nastąpiła premiera utworu Hair, który jest singlem promocyjnym, albumu Born This Way. Tekst opisuje włosy jako metaforę tożsamości osiągając punkt kulminacyjny kiedy Gaga śpiewa: I Am MY Hair[57].
5 lipca 2011 artystka na swoim Twitterze oświadczyła, że trwają prace nad nową trasą koncertową, która nazywać się ma Born This Way Ball Tour. Lady Gaga zapowiedziała, że ma zamiar odwiedzić nie tyko te kraje co podczas The Monster Ball Tour, lecz również Indie, Amerykę Łacińską oraz Indonezję[58].
15 sierpnia 2011 r. Lady Gaga zamieściła na twitterze wpisy (kolejno): F*CK, THURS, DAY. Premiera singla You and I była zaplanowana na 18 sierpnia 2011 r., jednakże teledysk wyciekł do Internetu, w związku też z czym ukazał się on jeszcze tego samego dnia (15 sierpnia). O klipie wypowiedziała się: Teledysk opowiada o tym, jak wyruszyłam w pieszą podróż z Nowego Jorku do Nebraski, aby odzyskać mojego chłopaka. Nie mam przy sobie bagażu, moje kostki krwawią, trawa wchodzi mi do butów i mam na sobie bardzo nowojorski, wełniany sweter.. Wystąpiła tam jako GaGaBionic, Yüyi (syrena), Jo Calderone (męskie alter-ego) i w jej naturalnym, kobiecym wcieleniu. Pokazane tam są sceny, gdzie poddana jest eksperymentom (przesłaniem jest ukazanie, jak wiele trzeba przejść w miłości), bądź też gdzie staje na ślubnym kobiercu[59]. 24 sierpnia 2011 r. Lady Gaga została nominowana do T3 Gadget Awards 2011 – jest to plebiscyt rozdający nagrody za działalność technologiczną. Piosenkarka zasłużyła się tym, że zaprojektowała okulary Polaroid, które odniosły ogromny sukces, i słuchawki Heartbeats[60]. 25 sierpnia 2011 r. Lady Gaga została umieszczona na liście najpotężniejszych kobiet magazynu Forbes, zajmując 11 miejsce i wyprzedzając takie kobiety jak Beyonce czy Cher Wang[61].
5 września 2011 roku Lady Gaga znalazła się na liście najbardziej wpływowych osób przygotowanej przez magazyn Vanity Fair. Piosenkarka zajęła 9 miejsce w rankingu i jest najwyżej uplasowaną na liście kobietą i najmłodszą osobą znajdującą się w zestawieniu[62]. 5 września 2011 r. Lady Gaga została nominowana do BT Digital Music Awards 2011 w kategorii Best International Artist[63]. Walczyć o nagrodę będą także Adele, Katy Perry, Rihanna czy Eminem[64].
9 września 2011 roku najnowszy singiel Lady GaGi – You and I awansował na liście Billboard Hot 100 aż o 10 oczek z 16. miejsca na 6. Od czasu wydania „Just Dance” w 2008 roku, single Gagi sprzedały się już w ponad 35 milionach egzemplarzach w samych Stanach Zjednoczonych. Wynik ogólnoświatowy – ponad 90,000,000 sprzedanych piosenek w takich sklepach internetowych jak iTunes Store czy Amazon[65]. Lady Gaga została umieszczona też na liście rekordzistów Billboardu, mając 11 singli, które trafiły do pierwszej dziesiątki zestawienia. Pokonała Mariah Carey, Michaela Jacksona, Ushera i Paulę Abdul, co pozwoliło jej uplasować się na 4. miejscu[66].
10 września 2011 r. Nicola Formichetti otworzył w Nowym Jorku nowy butik. W sklepie wystawionych zostało wiele kreacji, jakie zostały zaprojektowane dla Lady GaGi, między innymi strój z występu na MTV Video Music Awards 2009, stroje użyte w teledysku do singla Judas bądź też biustonosz z karabinami użyty w klipie do Alejandro[67]. 11 września 2011 r. legendarny Tony Bennett razem z Lady GaGą stworzyli jazzowy utwór „The Lady Is A Tramp”, który jest coverem Franka Sinatry. 20 września do sklepów trafi album Tony’ego Bennetta o tytule „Duets II”, na którym znajdzie się między innymi duet z Lady GaGą. W rozmowie ze stacją ABC, artysta powiedział, że Lady Gaga, może stać się tak wielka jak Elvis Presley[68].
1 października 2011 Lady Gaga wystąpiła ze Stingiem w nowojorskim Beacon Theatre, na koncercie z okazji sześćdziesiątych urodzin tego brytyjskiego artysty. W imprezie wzięli udział także m.in. Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Billy Joel i Mary J. Blige[69].
6 listopada 2011 r. Lady Gaga wygrała 4 statuetki MTV EMA 2011 (w kategoriach: najlepsza wokalistka, najlepszy utwór – Born This Way, najlepszy teledysk – Born This Way, najwierniejsi fani).Artystka wykonała na gali utwór ,,Marry the Night”.13 listopada 2011 r. w brytyjskiej edycji programu „X Factor” Gaga wykonała piosenkę Marry the Night.Po występie powiedziała , że skończyła projektować scenę na The Born This Way Ball Tour oraz, że będzie ona „większa i lepsza” niż kiedykolwiek! 17 listopada 2011 roku odbył się charytatywny koncert „Children In Need”, który jest organizowany przez stację BBC. Lady Gaga otworzyła festiwal wykonując trzy utwory: Marry The Night, Born This Way oraz The Edge of Glory. 20 listopada 2011 r. Gaga z okazji świąt Bożego Narodzenia wydała album „A Very Gaga Holiday” na którym znalazły się akustyczne wersje Yoü and I, The Edge of Glory oraz dwa jazzowe covery White Christmas, Orange Colored Sky.24 listopada 2011 roku na antenie ABC wyemitowano dokumentu „A Very Gaga Thanksgiving”. 30 listopada 2011 r. na „The Grammy Nominations Concert” otworzyła koncert wykonując piąty singiel Marry the Night oraz zakończyła galę razem z amerykańskim zespołem country „Sugarland” wykonując utwór You and I.Została nominowana w trzech kategoriach: album roku (Born This Way),najlepszy występ na żywo You and I, oraz najlepszy album wokalny Pop (Born This Way).
1 grudnia 2011 roku miała miejsce premiera teledysku do piosenki Marry the Night trwa on okoł 14 minut i opowiadał o wyrzuceniu Gagi z wytwórni Def Jam.Po 4 dniach klip miał 10 mln odtworzeń.25 grudnia Lady Gaga zrobiła prezent swoim fanom z okazji Świąt Bożego Narodzenia.Wydała utwór „Stuck On Fuckin’ You”, który został nagrany we wrześniu 2010 roku w tourbusie trasy The Monster Ball Tour w stanie Minnesota. Lady Gaga wystąpiła 31 grudnia 2011 roku na sylwestrowej imprezie „Dick Clark’s New Year’s Rockin’ Eve with Ryan Seacrest 2012”, piosenkarka wykonała trzy utwory: premierowo fragment „Heavy Metal Lover”, Marry the Night oraz hit Born This Way. Piosenka Born This Way sprzedał się w 2011 roku w 8,2 mln. egzemplarzy.
Lady Gaga opublikowała 7 lutego 2012 roku na swoim Twitterze oficjalny projekt sceny nowego tournee promującego album Born This Way.Trasa ma nosić na The Born This Way Ball Tour. 29 lutego 2012 roku Lady Gaga odbył się koncert fundacji „Born This Way”. Organizacja będzie kierowana przez samą artystkę oraz przez jej matkę – Cynthie Germanotta. Bilety na nową trasę koncertową w Australii oraz Nowej Zelandii zostały wyprzedane w czasie 4 minut i 16 sekund. Po Australii, Lady Gaga rozpocznie europejską część trasy, następnie zawita do Ameryki Południowej, a początkiem 2013 roku do Ameryki Północnej. Piosenkarka zarobiła w 2011 roku 25 mln. dolarów co pozwoliło zająć jej 4 pozycję na liście najlepiej zarabiających gwiazd jaką stworzył magazyn Billboard.
18 marca 2012 roku miał miejsce pierwszy wspólny wywiad Lady Gagi oraz jej matki Cynthi Germanotta przeprowadzony przez Oprah Winfrey. Dziennikarka odwiedziła dom rodziny Germanotta, w którym wychowała się piosenkarka.
Lady Gaga rozpoczęła swoją trasę koncertową The Born This Way Ball Tour 27 kwietnia 2012 roku w Seulu w Korei. Koncert gwiazdy w Dżakarta(Indonezja) został odwołany przez groźby islamskich ekstremistów, którzy grozili zamachami w czsie koncertu. Wyprzedanych biletów na show było ponad 50000 [70]. W maju 2012 Gaga wystąpiła w 23 sezonie „The Simpson” w odcinku pt. Lisa Goes Gaga[71].
Od 2012 ARTPOP
8 czerwca 2012 roku Lady Gaga napisała na twitterze: Ekscytujące wiadomości małe potworki! Zaprezentowałam moją nową płytę przed wytwórnią, tytuł albumu ogłoszę we wrześniu! X[72].
Co-manager wokalistki powiedział: Po prostu wariactwo, genialne nagrania. Teraz jest w trasie i jest to trochę trudne, ale zanosi się na świetną płytę. Od 27 czerwca 2012 roku wokalistka wykonuje podczas trasy The Born This Way Ball Tour nową pisenkę pt. Princess Die (D.I.E)[73]. Lady Gaga zagra postać La Chameleón w filmie Roberta Rodrigueza Machete Kills, którego premiera odbędzie sie w przyszłym roku [74].3 sierpnia 2012 Lady Gaga za pośrednictwem portalu littlemonsters.com opublikowała zdjęcie, na którym pokazana jest jej ręka z wytatuowanym napisem „ARTPOP”. Sama wokalistka potwierdziła później, że to nazwa jej nowego albumu słowami : Nowy album, nowy tatuaż [75].W sierpniu na rynku ukazały się perfumy „Fame”, stworzone przez Lady Gagę. 13 września miała miejsce premiera reklamy. W pierwszym tygodniu perfumy sprzedały się w ilości 6 milionów flakoników [76].
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Dyskografia
składa się z dwóch albumów studyjnych, dwóch kompilacji, czterech minialbumów oraz dwudziestu singli (w tym trzy z gościnnym udziałem i trzy promocyjne).
Debiutancki album wokalistki, The Fame, został wydany w 2008. Według danych z maja 2011 album sprzedał się na świecie w nakładzie ponad 12 milionów kopii[1]. The Fame zajął 2. miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard 200[2], a także uzyskał status potrójnej platynowej płyty według RIAA[3]. Oba pierwsze single z albumu, „Just Dance” oraz „Poker Face”, zajęły pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100[2] oraz uzyskały status odpowiednio sześciokrotnej i pięciokrotnej platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych[3]. Single zajęły również pierwsze miejsce na listach przebojów w wielu krajach, między innymi w Australii[4], Wielkiej Brytanii[5] czy w Kanadzie[2]. W listopadzie 2009 został wydany minialbum The Fame Monster, który w zamierzeniu miał być limitowaną edycją The Fame, jednak ostatecznie ukazał się jako oddzielne wydawnictwo. Album zajął pierwsze miejsce na listach przebojów w Australii[4], Niemczech[6] i Wielkiej Brytanii[5], natomiast w Stanach Zjednoczonych zajął 5. miejsce[2], a także uzyskał status platynowej płyty[3]. Pierwszy singel z minialbumu, „Bad Romance”, zajął pierwsze miejsce na listach przebojów w dwunastu krajach oraz 2. miejsce w Stanach Zjednoczonych[2]. W 2010 Lady Gaga wydała pierwszy album kompilacyjny, The Remix, zawierający remiksy utworów z The Fame oraz The Fame Monster.
Drugi album studyjny wokalistki, Born This Way, ukazał się w maju 2011 i zadebiutował na pierwszym miejscu na listach przebojów między innymi we Francji[7], Holandii[8], Szwecji[9], Stanach Zjednoczonych[2] czy w Wielkiej Brytanii[5]. Pierwszy singel z albumu, „Born This Way”, zajął pierwsze miejsce na listach przebojów w dziewiętnastu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie był trzecim singlem Lady Gagi na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100. Kolejnymi singlami pochodzącymi z wydawnictwa były „Judas”, „The Edge of Glory”, „Yoü and I” i „Marry the Night”.
Albumy studyjne

Rok Dane dot. albumu Pozycje na listach przebojów Sprzedaż Certyfikat
USA
[2]
AUS
[4]
CAN
[2]
FRA
[7]
GER
[6]
IRL
[10]
NLD
[8]
NZ
[11]
SWE
[9]
UK
[5]
POL
2008 The Fame

 • Wydany: 19 sierpnia 2008
 • Wytwórnia: Interscope
 • Format: CD, LP, digital download
2 3 1 2 1 1 12 2 15 1 1
[12]
 • USA: 4 312 000[13]
 • CAN: 476 000[14]
 • FRA: 620 000[15]
 • UK: 2 799 889[16]
 • USA: 3× platynowa płyta[3]
 • AUS: 3× platynowa płyta[17]
 • CAN: 7× platynowa płyta[18]
 • IFPI: 2× platynowa płyta[19]
 • SWI: 4× platynowa płyta[20]
 • UK: 4× platynowa płyta[21]
 • POL: 3× platynowa płyta[22]
2011 Born This Way

 • Wydany: 23 maja 2011
 • Wytwórnia: Streamline, Kon Live, Interscope
 • Format: CD, LP, digital download
1 1 1 1 1 1 5 1 1 1 3
[23]
 • Świat: 8 000 000[24]
 • USA: 2 101 000[25]
 • CAN: 93 000[26]
 • FRA: 180 000[27]
 • UK: 853 633[16]
 • USA: 2× platynowa płyta[3]
 • AUS: 2× platynowa płyta[28]
 • CAN: 3× platynowa płyta[29]
 • IFPI: platynowa płyta[30]
 • SWI: platynowa płyta[20]
 • UK: platynowa płyta[21]
 • POL: platynowa płyta[22]

Single

Rok Singel Pozycje na listach przebojów Certyfikat Album
USA
[2]
AUS
[4]
CAN
[2]
FRA
[7]
GER
[41]
IRL
[10]
NLD
[8]
NZ
[11]
SWE
[9]
UK
[5]
2008 „Just Dance”
(wraz z Colby O’Donis)
1 1 1 14 10
[42]
1 4 3 3 1
 • USA: 6× platynowa płyta[3]
 • AUS: 3× platynowa płyta[43]
 • CAN: 6× platynowa płyta[44]
 • GER: złota płyta[45]
 • SWI: 2× platynowa płyta[20]
 • UK: platynowa płyta[21]
The Fame
„Poker Face” 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
 • USA: 5× platynowa płyta[3]
 • AUS: 6× platynowa płyta[43]
 • CAN: 8× platynowa płyta[46]
 • GER: 2× platynowa płyta[45]
 • SWI: 3× platynowa płyta[20]
 • UK: platynowa płyta[21]
2009 „Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)” 15 68 7 34 9 2
 • AUS: złota płyta[43]
„LoveGame” 5 4 2 5 7 30 27 12 12 19
 • USA: 2× platynowa płyta[3]
 • AUS: platynowa płyta[43]
 • CAN: 2× platynowa płyta[44]
„Paparazzi” 6 2 3 6 1 4 17 5 22 4
 • USA: 3× platynowa płyta[3]
 • AUS: 2× platynowa płyta[43]
 • GER: złota płyta[45]
 • SWI: złota płyta[20]
 • UK: złota płyta[21]
„Bad Romance” 2 2 1 1 1 1 7 2 1 1
 • USA: 4× platynowa płyta[3]
 • AUS: 4× platynowa płyta[47]
 • CAN: 7× platynowa płyta[46]
 • FRA: platynowa płyta[48]
 • GER: platynowa płyta[45]
 • SWI: platynowa płyta[20]
 • UK: złota płyta[21]
The Fame Monster
2010 „Telephone”
(wraz z Beyoncé)
3 3 3 3 3
[49]
1 10 3 2 1
 • AUS: 3× platynowa płyta[47]
 • CAN: 3× platynowa płyta[46]
 • FRA: złota płyta[50]
 • GER: złota płyta[45]
 • SWI: złota płyta[20]
„Alejandro” 5 2 4 3 2 3 7 11 4 7
 • AUS: platynowa płyta[51]
 • FRA: złota płyta[50]
 • GER: platynowa płyta[45]
 • SWI: platynowa płyta[20]
„Dance in the Dark” 24 88 89
2011 „Born This Way” 1 1 1 2 1 1 1 1 1 3
 • USA: 3× platynowa płyta[52]
 • AUS: 4× platynowa płyta[47]
 • CAN: 3× platynowa płyta[52]
 • GER: złota płyta[45]
 • SWI: platynowa płyta[20]
 • UK: platynowa płyta[53]
Born This Way
„Judas” 10 6 8 7 23 4 5 12 7 8
 • AUS: platynowa płyta[47]
„The Edge of Glory” 3 2 3 7 3 4 9 3 19 6
 • AUS: 2× platynowa płyta[47]
 • SWI: złota płyta[20]
„You and I” 6 14 10 98 21 32 83 5 23
 • AUS: złota płyta[47]
 • USA: 2× platynowa płyta[3]
„Marry the Night” 29 88
[54]
11 50 17 24 16
 • USA: złota płyta[3]
„—” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

Z gościnnym udziałem

Rok Singel Pozycje na listach przebojów Album
USA
[55]
AUS
[4]
IRL
[10]
UK
2009 „Chillin”
(singel Wale’a)
99 29 19 12
[56]
Attention Deficit
2011 „3-Way (The Golden Rule)”
(singel The Lonely Island wraz z Justinem Timberlake’em)
„The Lady Is a Tramp”
(singel Tony’ego Benneta)
188
[57]
Duets II
„—” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Lista nagród i nominacji
Muzyka
American Music Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     The Fame     American Music Awards w kategorii Pop/Rock – Najlepszy album     Nominacja
Lady Gaga     American Music Awards dla artysty roku
American Music Awards dla faworyta muzyki Pop/Rock – żeński artysta
American Music Awards dla artysty przełomu
Billboard Music Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Lady Gaga     Bilboard wschodzącej gwiazdy     Wygrana
BRITs Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2010     Lady Gaga     Najlepszy zagraniczny debiut     Wygrana
The Fame     Najlepsza zagraniczna płyta
Lady Gaga     Najlepsza artystka zagraniczna
2012     Lady Gaga     Najlepsza międzynarodowa artystka     Nominacja[1]
Billboard Year End Chart Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Lady Gaga     Wykres roczny Billboard Awards dla najlepszego gorącego artysty     Wygrana
Billboard Year End Chart Awards dla gorącego, cyfrowego artysty muzycznego
Billboard Year End Chart Awards w kategorii najlepsza piosenka pop w wykonaniu gorącego artysty
Billboard Year End Chart Awards dla najlepszego artysty Dance/Electronic
Billboard Year End Chart Awards dla najlepszego artysty Dance/Electronic
Poker Face     Billboard Year End Chart Awards dla gorącego singla
The Fame     Billboard Year End Chart Awards dla najlepszego albumu
Billboard Year End Chart Awards za najlepszy album Dance/Electronic
Channel [V] Tajlandia Music Video Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Poker Face     Channel [V] Tajlandia Music Video Award za popularne, internetowe, muzyczne video     Wygrana
Lady Gaga     Channel [V] Tajlandia Music Video Award za popularność artysty w internecie
Channel [V] Tajlandia Music Video Award za popularność nowego artysty w internecie     Nominacja
Eska Music Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Lady Gaga     ESKA Award dla najlepszego nowego artysty     Wygrana
2011     Lady Gaga     ESKA Award dla najlepszego zagraniczengo artysty     Wygrana
Grammy Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Just Dance Feat. Colby O’Donis     Najlepsze taneczne nagranie     Nominacja
2010     Poker Face     Piosenka roku
Nagranie roku
Najlepsze taneczne nagranie     Wygrana
The Fame     Album roku     Nominacja
Album Roku Electro/Dance     Wygrana
2011     The Fame Monster     Album Roku     Nominacja
Album Roku Pop     Wygrana[2]
Bad Romance     Teledysk roku
Najlepsze żeńskie wykonanie Pop
Telephone Feat. Beyonce     Najlepsza popowa kolaboracja wokalna     Nominacja
Dance In The Dark     Najlepsze taneczne nagranie
2012     Born This Way     Album Roku     Nominacja
Album Roku Pop     Nominacja
Yoü and I     Najlepsze solowe wykonanie Pop     Nominacja
International Dance Music Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Lady Gaga     International Dance Music Award     Wygrana
Just Dance Feat. Colby O’Donis     International Dance Music Award dla najlepszej artystki wyłomu (solo)
International Dance Music Award dla najlepszego muzycznego video     Nominacja
Los 40 Principales Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Poker Face     Najlepsza międzynarodowa piosenka w języku obcym     Nominacja
Los Premios MTV Latinoamerica
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Lady Gaga     Los Premios MTV Latinoamérica: Mejor Artista de Pop Internacional     Nominacja
Los Premios MTV Latinoamérica: Mejor Artista Nuevo Internacional     Wygrana
Poker Face     Los Premios MTV Latinoamérica: Canción del Ano
Los Premios MTV Latinoamérica: Mejor Ringtone     Nominacja
MOBO Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Lady Gaga     MOBO Award dla najlepszego międzynarodowgo czynu     Nominacja
MP3 Music Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     LoveGame     The RCD Award – Radio / Charts / Downloads     Wygrana
MTV Australia Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Lady Gaga     MTV Australia Awards dla przełomu     Nominacja
Poker Face     MTV Australia Awards dla najlepszego video
MTV Europe Music Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Lady Gaga     MTV Europe Music Award dla najlepszego nowego czynu     Wygrana
MTV Europe Music Award dla najlepszej wokalistki     Nominacja
MTV Europe Music Award dla najlepszej światowej sceny
MTV Europe Music Award dla najlepszego życiowego czynu
Poker Face     MTV Europe Music Award dla najlepszej piosenki
2010     Bad Romance     MTV Europe Music Award za najlepszy utwór     Wygrana
Lady Gaga     MTV Europe Music Award dla najlepszej wokalistki
MTV Europe Music Award za najlepszy pop
Telephone     MTV Europe Music Award za najlepszy teledysk     Nominacja
Lady Gaga     MTV Europe Music Award za najlepszy występ na żywo
2011[3]     Born This Way     MTV Europe Music Awards za najlepszą piosenkę     Wygrana
MTV Europe Music Awards za najlepszy teledysk
Lady Gaga     MTV Europe Music Awards dla najlepszej wokalistki
MTV Europe Music Awards w kategorii najwięksi fani
MTV Europe Music Awards za najlepszy Pop     Nominacja
Europe Music Awards za najlepszy występ na żywo
MTV Video Music Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Poker Face     MTV Video Music Awards dla teledysku roku     Nominacja
MTV Video Music Awards dla najlepszego teledysku kobiety
MTV Video Music Awards dla najlepszego teledysku Pop
MTV Video Music Awards dla najlepszego nowego artysty     Wygrana
Paparazzi     MTV Video Music Awards dla najlepszego kierunku     Nominacja
MTV Video Music Awards dla najlepszego redagowania
MTV Video Music Awards dla najlepszych efektów specjalnych     Wygrana
MTV Video Music Awards dla najlepszej kinematografii     Nominacja
MTV Video Music Awards dla najlepszego kierunku kinematografii     Wygrana
2010     Bad Romance     MTV Video Music Awards za teledysk roku     Wygrana
MTV Video Music Awards dla najlepszego żeńskiego teledysku
MTV Video Music Awards dla najlepszej reżyserii
MTV Video Music Awards dla najlepszego montażu
MTV Video Music Awards dla najlepszej choreografii
MTV Video Music Awards dla najlepszego teledysku dance
MTV Video Music Awards dla najlepszego teledysku pop
Telephone     MTV Video Music Awards za najlepszą współpracę
MTV Video Music Awards za teledysk roku     Nominacja
MTV Video Music Awards najlepszą choreografię
Video Phone (jako artystka pomocnicza)     MTV Video Music Awards za najlepszą współpracę     Nominacja
MTV Video Music Awards za najlepszy teledysk pop
Bad Romance     MTV Video Music Awards za najlepsze efekty specjalne     Nominacja
MTV Video Music Awards za najlepszą edycję
MTV Video Music Awards za najlepszą kinematografię
MuchMusic Video Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Poker Face     MuchMusic Video Awards dla nalepszego międzynarodowego video artysty     Wygrana
MuchMusic Video Awards dla wyboru ludzi: ulubione międzynarodowe video     Nominacja
NRJ Music Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2010     Lady Gaga     Międzynarodowe odkrycie roku     Wygrana
Poker Face     Międzynarodowe piosenka roku     Nominacja
The Fame     Międzynarodowe album roku
People’s Choise Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2010     Lady Gaga     Ulubiony Popowy artysta     Wygrana
Ulubiony artysta wybuchowy
Premios Oye
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     The Fame     Premios Oye – album roku     Wygrana
Premios Oye – najlepszy nowy artysta
Poker Face     Premios Oye – zapis roku
Premios Fuse TV
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Paparazzi     Najlepsze video 2009     Nominacja
Q Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Lady Gaga     Q Awards dla artysty przełomu     Wygrana
Just Dance     Q Awards dla najlepszego teledysku
Teen Choice Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Just Dance Feat. Colby O’Donis     Teen Choice Award za najchętniej słuchaną muzykę     Wygrana
Poker Face     Teen Choice Award za najchętniej słuchany singel     Nominacja
The Fame     Teen Choice Award dla najchętniej słuchanego albumu, żeńskiego artysty
Lady Gaga     Teen Choice Award dla żeńskiego artysty
Teen Choice Award dla wybuchowego artysty
Teen Choice Award dla tancerza sławy
TMF Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Poker Face     TMF Awards dla najlepszego międzynarodowego teledysku     Nominacja
The Fame     TMF Awards dla najlepszego albumu międzynarodowego
Lady Gaga     TMF Awards dla najlepszego artysty międzynarodowego     Wygrana
TMF Awards dla najlepszego międzynarodowego artysty Pop
TMF Awards dla najlepszego nowego artysty międzynarodowego
UK Music Video Awards
Rok     Nominowane dzieło     Kategoria     Rezultat
2009     Paparazzi     UK Music Video Awards dla najlepszego nowego międzynarodowego video     Wygrana
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Biografia Taylora
Taylor Kinney (ur. 15 lipca 1981) [1] , amerykański aktor i model .
Kariera Aktorstwo
Najbardziej znany jest z roli Luke’a Gianni na serialu Fashion House na MyNetworkTV i jego regularnej roli na Trauma na NBC . [2] W 2010 r. zagrał Mason Lockwood w The Vampire Diaries serialu, który odbędzie się CW , na 7 epizodów. W 2011 roku wrócił do swojej postaci na 2 odcinki, począwszy od 20 października.
Także w 2011, Kinney został wyposażony w Lady Gaga teledysku 's do utworu ” Ty i ja „. [3] W 2012 roku wystąpił gościnnie w Shameless jako Craig, były wysoki zgniatanie Szkoła głównego bohatera Fiona (grany przez Emmy Rossum ). [4]
W 2012 roku zagrał porucznika Kelly Severide od Squad 3 w serialu Chicago Fire .
Życie osobiste
Kinney został w związku z supergwiazdą muzyki pop Lady Gaga od września 2011. Poznali się podczas kręcenia Gagi ” You and I „, teledysku, w lipcu 2011 roku. [5]
Filmografia
2012 Least Among Saints Jessie
Zero Dark Thirty
2011 Mann’s World France
Five Tommy
Prodigal Brad Searcy
2010 Scorpio Men on Prozac Kochanek May
2009 Diary of a Champion Ryan Kent
2007 White Air Frank
2006 Palenisko Furnace Jamison
seriale
2012 Dating Rules from My Future Self Dave
Chicago Fire Kelly Severide
2011 Shameless – Niepokorni Shameless Craig Heisner (gościnnie)
2010 Partnerki Rizzoli & Isles Jesse Wade (gościnnie)
2009-2010 Trauma Glenn Morris
Pamiętniki wampirów Vampire Diaries, The Mason Lockwood (gościnnie)
Castle Darren Thomas (gościnnie)
2006 Fashion House: Kobiety na krawędzi Fashion House Luke Gianni
Czas na Briana What About Brian Jared (gościnnie)
2005 Kości Bones Jimmy Fields (gościnnie)
2004 CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku CSI: NY Jason Locke (gościnnie)
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Wideo – Lady Gaga – składanka piosenek