Karol Okrasa i Monika Okrasa


okrasa-karol-monikaKarol i jego żona są małżeństwem są od 2005 roku, poznali się w szkole gastronomicznej im E. Pijanowskiego w Warszawie. O tego czasu nadal jest w niej szaleńczo zakochany i uważa ją za swój ideał. Okrasa twierdzi, że Monika może śmiało z nim konkurować w kuchni.
– Bardzo lubi gotować i robi to naprawdę doskonale – powiedział w wywiadzie dla Rewii.
– Moja żona Monika i dwuletnia córka Lenka są bardzo otwarte na nowości…Potrafi jednak świetnie ocenić, czy danie mi wyszło, czy też idzie do poprawki – powiedział w wywiadzie dla Pani domu.
Monika: „Chyba byliśmy sobie z Karolem pisani…Spotkaliśmy się po raz pierwszy na egzaminie do warszawskiego technikum gastronomicznego przy ul. Poznańskiej. Do dziś żartuję, że poszłam tam znaleźć męża, bo przecież nie z pasji do kuchni…Wtedy, w technikum, bardziej traktowałam go jak przyjaciela i nie zauważałam, że próbuje się do mnie zbliżyć. Zaiskrzyło między nami dopiero w klasie maturalnej. Byłam chora, a on odwiózł mnie do domu, zatroszczył się o mnie i nagle dostrzegłam w nim fajnego, opiekuńczego i dojrzałego faceta.
Od tego czasu staliśmy się nierozłączni. Ze szkoły wracaliśmy do mnie, razem uczyliśmy się do matury, spacerowaliśmy po parku. Karol zawsze siedział u mnie tak długo, że ledwo łapał ostatni pociąg do domu. Choć wcześniej byłam młodą gniewną, którą drażnią faceci, przy nim złagodniałam. Urzekł mnie swoim romantyzmem, czarem.
Podczas studiów obydwoje pracowaliśmy: on w hotelu Bristol, ja w agencji nieruchomości, biurze tłumaczeń, a potem też w Bristolu – przy organizacji bankietów i konferencji. Wtedy zdecydowaliśmy się zamieszkać razem, byliśmy już finansowo niezależni…Podziwiam w nim to, że nie trzyma się niewolniczo przepisów. Wszystko go inspiruje. Wychodzi z domu, rozgląda się i ma pomysł na danie. Jego pokazy to spektakle kulinarne. Na godzinę wcześniej wyłącza się, skupia, nie można z nim wtedy rozmawiać. Z drugiej strony bywa totalnie wyluzowany. Jest umówiony na spotkanie w południe, a o 11.30 jeszcze ogląda telewizję w piżamie…Choć obydwoje jesteśmy zodiakalnymi Bykami, bardzo się różnimy. W przeciwieństwie do Karola jestem pedantyczna, punktualna, a on jest spóźnialski, roztargniony, nie zaśmieca sobie głowy niepotrzebnymi sprawami.”
Karol: „Do dziś pamiętam, jak Monia wyglądała tego dnia, kiedy ją pierwszy raz zobaczyłem”.
„Oświadczyłem się Monice trzy lata przed ślubem i to była jedna z najbardziej stresujących chwil w moim życiu. Jestem mężczyzną starej daty, pamiętam dobrze kawalerskie rady mojego dziadka i jego tradycyjne zasady.
Wszystko zaplanowałem: zamówiłem stolik w restauracji, kwiaty i gdy już padłem na kolana, zjadła mnie trema. Ledwo wydukałem: „Wyjdziesz za mnie?”. Monia mi wcale nie pomagała, tylko zaczęła ze wzruszenia płakać. Ale w końcu na szczęście zdołała powiedzieć „tak”.
Kiedy zdecydowaliśmy się na ślub, od kilku lat już wspólnie mieszkaliśmy. Było dla nas bardzo ważne, by wziąć go w kościele, żebyśmy mogli ogłosić bliskim, że chcemy być na zawsze razem. To był lipiec. Z kościoła w Pruszkowie przejechaliśmy bryczkami do Brwinowa, gdzie odbywało się wesele – tradycyjne, na 72 osoby. Dokładnie takie, jak sobie oboje wymarzyliśmy.
Było wesoło, rodzinnie. Monia wyglądała cudownie. Sama wybrała suknię. Zresztą moda to jej pasja, interesuje się nią, lubi chodzić na zakupy, czego ja nie znoszę. Dlatego nie kupuję jej ubrań, bo trudno trafić w jej gust. Za to ona często wybiera rzeczy dla mnie. Przynosi ze sklepów kilka koszul, bluzy, a ja dopiero potem mierzę i zostawiam to, co mi się podoba.
Bardzo cenię sobie jej wyczucie stylu. Do dziś pamiętam, jak wyglądała tego dnia, kiedy ją pierwszy raz zobaczyłem. Na egzaminach siedziałem w pierwszej ławce, ona za mną. Ja z ulizaną fryzurką, grzeczny chłopak z prowincji, ona z długimi rozpuszczonymi włosami, w modnym wyciągniętym swetrze, spranych dżinsach i glanach.”
źródło: nocoty.pl i pary-populada.pl
Biografia Karola
Karol Okrasa (ur. 20 maja 1978 w Białej Podlaskiej[1]) – polski kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej.
Kariera
Ukończył Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie im E. Pijanowskiego w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Karierę profesjonalną rozpoczął w Hotelu Jan III Sobieski w Warszawie. W latach 1997–2008 pracował w Hotelu Bristol, gdzie dwa lata był szefem kuchni[1].
W 2003 wygrał casting i poprowadził w telewizji TVP1 kulinarny program Kuchnia z Okrasą. W 2009 roku program ten został uhonorowany nagrodą im. Mieczysława Orłowicza. Kolejną odsłoną gastronomicznych podróży był program Smaki czasu z Karolem Okrasą (TVP2), w którym zapraszał znane osoby, do odkrycia własnych kulinarnych wspomnień i fascynacji.
Od października 2012 prowadzi program Okrasa łamie przepisy.
Jest jednym z założycieli Fundacji Klubu Szefów Kuchni (2008), której celem jest propagowanie kultury stołu w Polsce oraz poza jej granicami.
Życie prywatne: żonaty, córka Lena[1].
Film i telewizja
TV: Kuchnia z Okrasą i Okrasa łamie przepisy – program kulinarny TVP1
TV: Smaki czasu z Karolem Okrasą – program kulinarny TVP2
TV: Pascal kontra Okrasa – reklamuje sieci sklepów Lidl
dubbing: film Ratatuj – jako Klient
Wystąpił w następujących kampaniach reklamowych:
2008 r. – proszek do prania Ariel;
2012 r. – sieć sklepów Lidl.
Publikacje
Jest autorem książki „Gotuj z Okrasą” (ISBN 83-7477-119-4, Wydawnictwo Edipress Polska, 2006), zawierającej 105 autorskich przepisów kulinarnych.
Nagrody i odznaczenia
2010: Odznaczony Odznaką Honorową Bene Merito[2][3].
2007: Otrzymał nagrodę Hermes 2007 w kategorii Osobowość Gastronomii[1].
2005: Laureat nagrody Oskar Kulinarny w kategorii Osobowość Kulinarna[1].
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Biografia Moniki
Monika ukończyła Technikum Hotelarsko – Gastronomiczne im E. Pijanowskiego w Warszawie, później poszła na polonistykę, pochodzi z Pruszkowa.

0 komentarzy do “Karol Okrasa i Monika Okrasa”

Dodaj komentarz