Joanna Przetakiewicz o rozstaniu z Janem Kulczykiem


kulczyk-przetakiewiczJoanna Przetakiewicz przez ponad dekadę była partnerką najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka. Para dotychczas oficjalnie nie potwierdzała informacji o swoim rozstaniu.

Twórczyni “La Manii” dopiero w opublikowanym w najnowszej “Gali” wywiadzie przyznała, że już nie spotyka się z biznesmenem!

– Wiele nas łączy. Mamy mnóstwo pięknych wspomnień. Niektóre media piszą, że nie witamy się ze sobą, że ze sobą nie rozmawiamy. To wymysły. Jesteśmy dorosłymi ludźmi, którzy bardzo się szanują. Wzajemny szacunek – to ostatecznie jest sprawdzian klasy człowieka. Daliśmy sobie bardzo wiele. Wielką miłość, przyjaźń, fascynacje. Dlaczego się rozstaliśmy? Ogromne tempo życia i jeszcze większe nasze temperamenty. (śmiech) – wyznała Przetakiewicz.
źródło: gala.pl

Biografia Jana

Jan Kulczyk (ur. 24 czerwca 1950 w Bydgoszczy) – przedsiębiorca, właściciel firmy Kulczyk Holding, z siedzibą w Warszawie oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments (d. Kulczyk Investment House), z siedzibą w Luksemburgu oraz biurami w Dubaju, Londynie i Kijowie.
Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (1968). Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Posiada stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego – doktorat obronił w 1975.
W 2012 magazyn „Forbes”, umieścił Jana Kulczyka na pierwszym miejscu listy najbogatszych polskich ludzi biznesu, wskazując iż jego majątek wynosi 8,9 mld zł[1]. W tym samym roku tygodnik “Wprost” również umieścił Jana Kulczyka na pierwszym miejscu swojej listy, jednak oszacował jego majątek na 9,7 mld złotych[2].
Jest uznawany za jednego z najlepszych polskich przedsiębiorców. Ma szerokie kontakty biznesowe poza granicami kraju. W 2013 amerykańskie czasopismo „Forbes” umieściło Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld USD. Jest najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów[3].
Biznesmen obecnie zajmuje się głównie inwestycjami w branżach: energetyka, ropa naftowa i gaz, infrastruktura, nieruchomości. Jego nowa firma Kulczyk Investments (d. Kulczyk Investment House) ma 40% udział w Neconde Energy Limited, spółki wydobywającej ropę naftową w Nigerii, 4,7% San Leon Energy, spółki zajmującej się poszukiwaniem, oceną oraz wydobyciem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego[4], 39% akcji Loon Energy Corporation, właściciela koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy w Kolumbii i Peru, 49,99% akcji Kulczyk Oil Ventures, spółki zajmującej się poszukiwaniem ropy i gazu na terenie Sułtanatu Brunei, Syrii i Ukrainy[5], oraz 10,2% udziałów w Ophir Energy, właściciela koncesji na terenach roponośnych w Afryce[6]. Portfel surowcowy Kulczyk Investments obejmuje również 15,4% Strata Limited, spółki prowadzącej projekty surowcowe na terenie Afryki oraz 28% udziałów w spółce Centar poszukującej surowców na terenie Afganistanu.
W 2010 we współpracy z Silverstein Properties Inc. założył Kulczyk Silverstein Properties, spółkę joint venture specjalizującą się w nieruchomościach komercyjnych na rynku Europy Środkowo-Wschodniej[7]. W 2008 zainwestował w budowę kompleksu biurowców w Dubaju. W Warszawie planuje postawić biurowiec Kulczyk Tower, który ma być jednym z najwyższych w Europie kontynentalnej wieżowców[8]. Zaangażował się też w sektorze finansowym budując sieć pośrednictwa kredytowego Family Finance[9]. W 2009 wymienił pakiet 28% akcji Kompanii Piwowarskiej na 3,8% akcji spółki SABMiller, drugiego na świecie producenta piwa[10].
Poprzez spółki zależne ma 24% Autostrady Wielkopolskiej, 40% Autostrady Wielkopolskiej II SA oraz 45% Autostrady Eksploatacji. Jest właścicielem 56,7% pakietu akcji Pekaes SA[11].
Kulczyk Investments tworzy pierwszą polską prywatną grupę energetyczną o zasięgu międzynarodowym – grupę spółek zintegrowanych pionowo działających pod wspólną marką Polenergia w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł, jak również dystrybucji oraz obrotu energią elektryczną i jej produktami[12]. W 2011 roku nabył 100% udziałów w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna[12]. W 2009 nabył 90% udziałów w spółce Chemikals Sp. z o.o., operującej kolejowym terminalem przeładunkowym na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim[13]. Do 2011, za pośrednictwem Kulczyk Pon Investment oraz Škoda Auto Polska sprowadzał do Polski samochody marek VW, Audi, Porsche, Škoda.

Miejsce na liście najbogatszych Polaków Wprost
2013 – 1 miejsce (12,5 mld zł)
2012 – 1 miejsce (9,7 mld zł)
2011 – 1 miejsce (8,5 mld zł)
2010 – 1 miejsce (7,1 mld zł)
2009 – 1 miejsce (5,9 mld zł)
2008 – 1 miejsce (6,7 mld zł)
2007 – 12 miejsce (3,2 mld zł)
2006 – 1 miejsce (4,1 mld zł)
2005 – 1 miejsce (5,5 mld zł)
2004 – 1 miejsce (12,5 mld zł)
2003 – 1 miejsce (12,5 mld zł)
2002 – 1 miejsce (12 mld zł)
Miejsce 12 w 2007 roku zajął ze względu na rozwód z żoną Grażyną Kulczyk.

Kariera w biznesie
Pierwszy kapitał na rozpoczęcie interesów Jan Kulczyk otrzymał od ojca Henryka. Za te pieniądze założył w 1981 polonijną firmę handlową – Interkulpol, jedną z pierwszych firm zagranicznych powstałych w Polsce po II wojnie światowej.
W latach 80-tych organem kontrolującym działalność wszystkich firm polonijnych była Polsko-Polonijna Izba Przemysłowo-Handlowa Inter-Polcom. Jan Kulczyk zasiadał w jej władzach obok ojca Henryka. Był m.in. członkiem zarządu, zastępcą prezesa, a wreszcie prezesem. Blisko współpracował z Andrzejem Malinowskim, ówczesnym wiceministrem handlu wewnętrznego.
W 1988 Jan Kulczyk został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce. Pierwszym wielkim interesem Kulczyka w III RP była w 1991 roku dostawa samochodów dla policji i UOP. Kierowane przez Andrzeja Milczanowskiego MSW zamówiło bez otwartego przetargu w firmie Kulczyka 3 tysiące samochodów za 150 milionów złotych.
W 1991 zarejestrował spółkę Kulczyk Holding Sp. z o.o., która w 1993 została przekształcona w spółkę akcyjną. Jan Kulczyk jest obecnie przewodniczącym rady nadzorczej Kulczyk Holding (prezesem jest Dariusz Mioduski). Spółka wchodzi w skład utworzonej w 2007 międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investment House, od 2007 r. Kulczyk Investments Société Anonyme (SA) zarejestrowanej w Luksemburgu. Dywidendy wypłacane przez przedsiębiorstwa z Luksemburga polskim udziałowcom są zwolnione w Polsce z opodatkowania na mocy polsko-luksemburskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1995 r. W Luksemburgu od podatku dochodowego wolne są też zyski kapitałowe.
Do inwestycji zrealizowanych należą m.in.: Telekomunikacja Polska SA (47,5% akcji w latach 2000–2005 objęte przez konsorcjum Kulczyk Holding SA – France Telecom SA, udział Kulczyk Holding wynosił 13,6%), Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. (4,8% udziałów w latach 1993–1999 w partnerstwie z Deutsche Telekom Mobil Net GmbH), TUiR Warta SA (w latach 1996-2006, prawie 70% w szczytowym okresie. Wszystkie akcje zakupiono na giełdzie, z wyjątkiem 19,8% zakupionych od skarbu państwa), PTE WARTA S.A. (50% akcji w latach 2000-2005), PKN Orlen (ok. 5% w latach 2001-2005).
W 2004 okazało się, że Jan Kulczyk jest zamieszany w Aferę Orlenu. W ramach pracy Sejmowej Komisji Śledczej ujawniono, że Jan Kulczyk miał ogromny, niewspółmierny do liczby posiadanych akcji, wpływ na działanie i obsadzanie kluczowych stanowisk w PKN Orlen, oraz to że uczestniczył w spotkaniu z byłym rezydentem KGB w Polsce Władimirem Ałganowem oraz w spotkaniu z Romanem Giertychem na Jasnej Górze[15].
W celu wyjaśnienia Afery Orlenu wszczęto postępowanie w prokuraturze w Katowicach oraz powołano Sejmową Komisję Śledczą. Jan Kulczyk złożył wyjaśnienia przed Sejmową Komisją Śledczą i był czterokrotnie przesłuchiwany przez prokuraturę w charakterze świadka, ostatnio w kwietniu 2008[16]. Ze względu na brak dowodów, prokuratura postanowiła umorzyć toczące się postępowanie.
W 2005 wyjechał za granicę i zamieszkał w Londynie, skąd zaczął planować międzynarodowe inwestycje. W 2007 powołał w tym celu dom inwestycyjny Kulczyk Investment House, który ostatecznie przyjął nazwę Kulczyk Investments[17]. W 2006 rozwiódł się z żoną – Grażyną Kulczyk, której według mediów pozostawił krajowy majątek, do którego należy między innymi centrum handlowo-kulturalne Stary Browar w Poznaniu. Zakup ziemi pod centrum zakończył się tzw. aferą Kulczyk park i zarzutami wobec urzędników miasta Poznań za zaniżenie ceny nieruchomości w centrum miasta[18].

Pozostała działalność
Jan Kulczyk jest współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu, której prezesem był dwukrotnie. Znalazł się również wśród założycieli Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Od czerwca 2006 zasiada w Radzie Dyrektorów Green Cross International – organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ekologicznym, a od 6 października 2007 pełni funkcję przewodniczącego Rady[19].
Jest również przewodniczącym Rady ds. Wspierania Badań Naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, był wieloletnim członkiem Rady Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Kościelnej Rady Gospodarczej. Zasiada w Międzynarodowej Radzie Gubernatorów działającej przy Peres Center for Peace.
W październiku 2007 został przewodniczącym Międzynarodowego Zielonego Krzyża, afiliowanej przy ONZ organizacji ekologicznej powołanej przez Michaiła Gorbaczowa.
W lutym 2008 został włączony do konfraterni zakonu Paulinów[20].
W 2010 powołał do życia CEED Institute, inkubator myśli i rozwoju promujący kraje Europy Środkowo-Wschodniej[21].

Nagrody i wyróżnienia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1998)[22]
Nagroda Kisiela 1992

Rodzina
Z pierwszego małżeństwa z Grażyną Kulczyk ma dwoje dzieci: syna Sebastiana (ur. 1980) i córkę Dominikę Kulczyk[23] (ur. 1977, byłą żonę księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego)[24].
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Biografia Joanny

Joanna Przetakiewicz (ur. 11 grudnia 1967[1][2]) – polska przedsiębiorczyni, projektantka mody, właścicielka modowej marki[3][4] i dyrektor kreatywna domu mody „La Mania”[5][6][7].
Z wykształcenia Przetakiewicz jest prawniczką. Wraz ze swoją ówczesną bratową, będąc na trzecim roku studiów, założyła w 1992 roku firmę „Vita-Dent Centrum Stomatologiczne”, jedną z pierwszych sieci klinik dentystycznych[1][8][9]. To była druga prywatna klinika w Polsce[7]. We wrześniu 2010 roku, z pomocą Karla Lagerfelda[10][11], utworzyła markę odzieżową La Mania, której celem jest stworzenie linii prêt-à-porter[12]. W strojach tej marki pokazują się m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska, Małgorzata Socha, Dorota Rabczewska czy Hanna Lis. Joanna prowadzi też kilka restauracji[2][3].

Życie prywatne
Po raz pierwszy wyszła za mąż w wieku 20 lat. Związek rozpadł się po 14 latach. Z tego małżeństwa Joanna ma troje dzieci: synów Aleksa, Filipa i Jakuba.
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Odwiedzono 2 426 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj poniższe zadanie *