Ilona Felicjańska i Yossarian Malewski – wspólne wywiady


felicjanska-malewski

Wywiad dla Gali

Zakochałaś się w nim od pierwszego wejrzenia?

Ilona: Nie, absolutnie!

Yossarian: Natomiast ja już tego dnia pomyślałem, że.

Ilona: Wierzyłam w stereotypy, które nam się wpaja od dziecka. Yossarian był zaprzeczeniem mężczyzny, z którym ewentualnie mogłabym się związać. Wtedy nie chciałam być z żadnym mężczyzną, a już na pewno nie z kimś takim jak on! Kiedy zorientowałam się, że patrzy na mnie maślanymi oczami, zaczęłam się śmiać. Teraz trochę się tego wstydzę, ale powiedziałam mu: „Żartujesz chyba?! Taki niski, brzydki i bez pieniędzy? Myślisz, że chciałabym związać się właśnie z tobą? Byłam wtedy jeszcze przed moją najważniejszą terapią.

Yossarian: A propos miłości, myślę, że nie potrafimy jej w sobie obudzić, bo nie mamy poczucia własnej wartości i nie kochamy siebie samych. W dzieciństwie rodzice nas tego nie uczą. Więc jak mamy umieć kochać innych? Sam miałem z tym duże problemy.

Co Yossarian zmienił w Twoim życiu?

Yossarian: Pokazałem Ilonie, że wszystko jest względne. Że na wszystko można spojrzeć z różnych stron. Nie istnieje coś takiego, jak dobre i złe życie. Ono jest takie, jakie jest, a będzie dobre lub złe w zależności od tego, co z nim zrobimy. To my nadajemy mu wartość i sens. Nadajemy rangę problemom, ale także szczęściu. I musimy mieć świadomość, że za każdym pragnieniem idzie cierpienie.

Ilona: Uświadomił mi, że to ja decyduję o swoim życiu. Nie mogę mieć pretensji do Boga, że mnie doświadczał, bo to ja sama siebie doświadczałam, czyli w pewnym sensie karałam. Nikt przed Yossarianem mi tego wcześniej nie powiedział. Później, co było dla mnie niezwykle ważne, Yossarian trzymał mnie za rękę przez cały początek terapii i bardzo trudny rozwód. Teraz, z perspektywy naszych trzech lat wiem, że zawiesiłam się na nim aż za bardzo, bo byłam strzępkiem człowieka. Ograniczałam go przez to, oboje mamy tego świadomość. Dziś jesteśmy już na innym etapie. Uznaliśmy, że trzeba zacząć budować równowagę.

Zobacz cały wywiad na stronie gala.pl

(Odwiedzono 216 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykonaj poniższe zadanie *