Katie Holmes i Joshua Jackson


holmes-jacksonKatie i Joshua grali razem w serialu Jezioro marzeń (Dawson’s Creek), spotykali się przez cały pierwszy i część drugiego sezonu. Związek zakończył się w bardzo zdrowej atmosferze. Aktorka powiedziała magazynowi Rolling Stone: „Zakochałam się, była to moja pierwsza miłość, i było to coś tak niesamowitego, nieopisanego, że nigdy tego nie zapomnę. I czuję się szczęśliwa, bo on jest teraz jednym z moich najlepszych przyjaciół.”
 

Partnerzy:
Katie
Joshua Jackson 1998-99
Chris Klein 2000-05
Tom Cruise 2005-12
ślub 18 11 2006
Joshuy
Margot Finley 1996-97
Katie Holmes 1998-99
Brittany Daniel 1999-00
Rosario Dawson 2002-03
Diane Kruger 2006 do dzisiaj

Biografia Katie
Kate Noelle “Katie” Holmes[1] (ur. 18 grudnia 1978 w Toledo w stanie Ohio) – amerykańska aktorka, która zasłynęła rolą Joey Potter w telewizyjnym serialu dla młodzieży Jezioro marzeń (ang. Dawson’s Creek), gdzie występowała w latach 1998–2003. Udział w serialu, będący jej drugą profesjonalną rolą, uczynił ją gwiazdą. Jej role na dużym ekranie obejmują filmy od kina niskobudżetowego, jak Burza lodowa, przez thrillery, takie jak Porzucona, do hitów kinowych, jak Batman: Początek. Na początku 2005 Holmes rozpoczęła szeroko komentowany w mediach związek z Tomem Cruisem. W czerwcu tego roku, dwa miesiące od pierwszego spotkania, para zaręczyła się. W październiku 2005 para ogłosiła, że Katie spodziewa się dziecka. Dziewczynka, imieniem Suri urodziła się 18 kwietnia 2006. Cruise i Holmes pobrali się 18 listopada 2006 we Włoszech.
Wczesne życie i kariera
Katie Holmes urodziła się w Toledo, w stanie Ohio[2], jako najmłodsze z pięciorga dzieci małżeństwa Kathleen A. – gospodyni domowej i Martina Josepha Holmesa seniora (ur. 1945) – prawnika, adwokata zajmującego się sprawami rozwodowymi[3]. Dorastała w Corey Woods, części gminy Sylvania w hrabstwie Lucas, w domku z cegły z 1862 z białym płotkiem[4][5]. Jej rodzeństwo to: Tamera (ur. 1968), Holly Ann (ur. 1970), Martin Joseph, Jr. (ur. 1970) – pracuje jako prawnik w Ohio i Nancy Kay Blaylock (ur. 1975)[6]. Katie została ochrzczona w Kościele rzymskokatolickim, uczęszczała do kościoła Chrystusa Króla i szkół parafialnych w Toledo[7]. Jej szkołą średnią była żeńska Notre Dame Academy, której absolwentką była także jej matka. Katie była tam piątkową uczennicą[8][9]. W St. John’s Jesuit, pobliskim męskim liceum, występowała w szkolnych musicalach, grając kelnerkę w Hello, Dolly! i Lolę w Damn Yankees[10]. Uzyskała wynik 1310 punktów (na 1600 możliwych[11]) w teście SAT i została przyjęta na prestiżowy Uniwersytet Columbia (uczęszczała na semestr letni)[3][8][12]. Jej ojciec chciał, by została lekarzem[9]. Holmes kochała czytać książki: “Nigdy nie czuję się samotna w księgarni” – mówiła[13]. Brytyjski autor, opisując jej życie w 2003 powiedział: “Sposób, w jaki Holmes podchodziła do swojej edukacji był tak amerykański, jak placek z jabłkami: chodziła na treningi cheerleaderek, dostawała same piątki i uczyniła postanowienie, że pozostanie dziewicą aż do ślubu”[6]. Sama Holmes powiedziała lokalnej gazecie Toledo Blade, że trzy słowa, najlepiej ją opisujące to: “uczciwa, zdeterminowana i obdarzona wyobraźnią”[14].
W wieku 14 lat zaczęła uczęszczać do szkoły modelek w Toledo, prowadzonej przez Margaret O’Brien, która w 1996 zabrała ją na pokaz talentów w Nowym Jorku. Wykonała tam monolog z filmu Zabić drozda[15]. Taśma z przesłuchania została wysłana do szefa castingu filmu Burza lodowa, w reżyserii Anga Lee. Katie została obsadzona w roli Libbets Casey, a w filmie główne role zagrali Kevin Kline i Sigourney Weaver. Ang Lee powiedział Toledo Blade: “Katie została obsadzona, ponieważ miała idealną ilość niewinności i wyrafinowania, jakie potrzebowaliśmy dla tej postaci. Ujęły mnie jej szeroko otwarte oczy. Jest naprawdę piękną dziewczyną, ale pokazuje też dużą inteligencję”[10].
W styczniu 1997, Holmes pojechała do Los Angeles. Był to okres, w którym kręcono piloty nowych seriali, w nadziei, że znajdą one stałe miejsce w ramówce. Toledo Blade donosi, że Katie otrzymała wówczas propozycję zagrania głównej roli w serialu Buffy: Postrach wampirów, lecz odrzuciła ją[10]. Sieć telewizyjna Columbia Tri-Star, producent nowego serialu Kevina Williamsona, zaprosiła ją na przesłuchanie do Los Angeles, ale kolidowało ono ze szkolnym przedstawieniem Katie – Damn Yankees. Holmes, nie chcąc zawieść kolegów ze szkoły, odpowiedziała Williamsonowi i WB, że nie da rady stawić się na castingu”[10][16][17].
Producenci zgodzili się, by zamiast przesłuchania, wysłała im kasetę wideo. Na taśmie, nagranej w swojej piwnicy, Holmes odegrała rolę Joey Potter, najlepszej przyjaciółki tytułowego bohatera, Dawsona, którego rolę przeczytała jej matka. Scena zawierała rozmowę bohaterów o seksie i masturbacji[16][18]. The Hollywood Reporter napisał później, że przesłuchanie Holmes “stało się legendą” i że “nikt nawet nie pomyślał, że to dziwne, iż jedna z głównych aktorek udziela przesłuchania przez Federal Express”[19].
Holmes dostała rolę. Paul Stupin, producent wykonawczy serialu, powiedział, że jego pierwszą reakcją po obejrzeniu taśmy było “To właśnie Joey Potter!”[20]. Twórca i producent wykonawczy Kevin Williamson powiedział, że Holmes ma “unikalną kombinację talentu, piękna i umiejętności, które czynią jej drogę do Hollywood otwartą. Ale to dopiero początek. Spotkać ją, znaczy natychmiast ulec jej wdziękowi”[21]. Williamson stwierdził, że jest idealna do roli Joey Potter. “Miała te oczy, po prostu przepełnione samotnością”[22].
Jezioro marzeń
“Joey Potter jest uparta, żywa, przebiegła, zmysłowa, zdecydowana i przebojowa. Jednak, w pewien cudownie sprzeczny sposób, pomimo swojego twardego zachowania, Joey jest słabą, czasami niepewną, wrażliwą emocjonalnie, pragnącą miłości osobą” – tak postać opisywał oficjalny przewodnik po serialu[23]. Joey, której imię wzięło się od postaci Jo z książki Małe kobietki, przez lata wdrapywała się przez okno do sypialni Dawsona i platonicznie dzieliła z nim łóżko. Matka Joey zmarła na raka, kiedy ta miała 13 lat, a jej ojciec, Mike (Gareth Williams), był w więzieniu za handel marihuaną. Jej niezamężna, ciężarna siostra, Bessie (Nina Repeta), około pięć lat starsza od Joey, samotnie prowadziła restaurację Ice House, gdzie Joey pracowała jako kelnerka. Gentlemen’s Quarterly opisało Joey jako “skrytą, kapryśną dziewczynę, rozdartą między codziennymi obowiązkami i nieudolnymi próbami zdobycia sąsiada znad jeziora – Dawsona”[22].
“W dużej mierze przypominam Joey” – mówiła Holmes – “Myślę, że to dostrzegli. Pochodzę z małego miasteczka. Byłam chłopczycą. Joey próbuje się wyróżniać i zaprzeczać, że nie ma zbyt wiele doświadczenia życiowego. Jej życie biegnie równolegle do mojego: wszystko jest nowe: związki, osobiste postrzeganie i bycie pilnowaną”. Holmes brała udział w nagrywaniu pilota Jeziora marzeń w Wilmington, podczas przerwy wiosennej roku 1997, będąc w ostatniej klasie szkoły średniej[24]. Kiedy The WB rozpoczęło emisję serialu, Holmes przeprowadziła się do Wilmington, gdzie kręcono Jezioro.
Wysoka (175 cm wzrostu)[3][22][25] brunetka oczarowała prasę, autorów obu płci, piszących o niej, jako o dziewczynie, którą każdy chciałby przyprowadzić do domu, przedstawić rodzicom i poślubić[9][22]. “Audrey Hepburn swojego pokolenia” było typowym komentarzem[26]. Time nazwał ją “nieprawdopodobnie śliczną” a Entertainment Weekly określił jako “nową idolkę”[27][28]. Variety, w recenzji pilota napisał, że Holmes “jest pewną siebie młodą artystką, która wypowiada swoje kwestie sprytnie i przekonująco”[29]. Holmes zrobiła takie wrażenie w Hollywood, że New York Times donosił, iż każdy szuka teraz do obsady “typu Katie Holmes”, której postać, jak twierdził reporter “jest powrotem do lat 50.: inteligentna dziewczyna z sąsiedztwa (w przeciwieństwie do blond “słodkich idiotek”)”, reprezentowanych przez jej koleżankę z serialu, Michelle Williams[30]. Lecz ten “typ” nie jest wcale mniej atrakcyjny, przez co magazyn Arena ogłosił ją “najbardziej uwodzicielsko seksowną kobietą telewizji. Gdziekolwiek”[31].
Serial był mocno reklamowany przez The WB Network przed premierą w styczniu 1998. Obsada pojawiła się w katalogu J. Crew, a trailery programu były pokazywane w kinach. Poruszenie w serialu tematów seksu, wywołało zamieszanie w prasie; jeden z producentów, firma Procter & Gamble, wycofała się wskutek negatywnych komentarzy prasowych[32][33][34][35]. Holmes wkrótce trafiła na okładki magazynów, takich jak Seventeen, TV Guide i Rolling Stone. Jancee Dunn, redaktor Rolling Stone powiedziała, że Katie została wybrana na okładkę, ponieważ “za każdym razem, gdy wspomnisz o Dawson’s Creek słyszysz pisk nastolatek. Fakt, że jest olśniewająco piękna również nam nie przeszkadza”[36].
Recenzje były różne. Toledo Blade stwierdziło, że postaci “rozmawiają, jakby pochodziły z planety rządzonej przez psychologów z Manhattanu, gdzie małomówność karana jest śmiercią”[37]. Serialowi zarzucono też zbyt górnolotne słownictwo. Sama Holmes też potrzebowała pomocy przy zrozumieniu dialogów. “Czasem przed przeczytaniem scenariusza, muszę wziąć słownik i zadzwonić do kogoś, aby upewnić się czy poprawnie wymawiam niektóre słowa”[38]. Serial przyniósł aktorce sławę i wielu fanów. Parada z okazji Dnia Dziękczynienia 1998 roku w Toledo, z jej udziałem miała rekordową frekwencję[39][40].
Jezioro marzeń pojawiało się na antenie od 1998 do 2003, a Holmes jako jedyna z czwórki głównych aktorów wystąpiła we wszystkich 128 odcinkach. “Bardzo trudno było mi opuścić Wilmington, przebić tę bańkę mydlaną i żyć dalej. Nie lubię zmian. Z drugiej jednak strony, granie gdzie indziej stanowi miłą odmianę” – powiedziała w 2004[41]. Holmes przyznała, że jak to często bywa w telenowelach, jej postać była karykaturą aktora:
„Brakuje mi jej ducha, jej ikry i jej lęku. Ona zawsze miała te kwestie o swoich lękach, przyszłości i miłości. Dla mnie osobiście było to świetne narzędzie, ponieważ mogłam to wszystko wyrazić. Mogłam codziennie analizować to z nią i dzięki temu nie musiałam przechodzić przez to sama. W Joey jest tyle mnie, że czuję, że wychowałam się na ekranie[42]. ”
Magazyn Life napisał: “Jako Joey, Holmes miała ogromny wpływ na życie nastolatków… Przez te wszystkie lata, Joey dochowała wierności swoim zasadom. Serial, a zwłaszcza postać Katie, są poruszające”[43].
Kariera filmowa
W 2005 Holmes określiła swoją karierę filmową jako pasmo “niewypałów”. “Zwykle nie ma mnie nawet w pierwszej dziesiątce” – powiedziała. Najbardziej kasowy film z jej udziałem to Telefon, w którym zagrała jedynie epizod[24]. “To nie jest tak, że propozycje gry w świetnych filmach po prostu na mnie czekają” – narzekała[44].
Jej pierwsza większa rola to film Grzeczny świat z 1998, thriller, w którym zagrała zbuntowaną nastolatkę. Roger Ebert z Chicago Sun-Times napisał o postaci Rachel Wagner: “Ubiera się na czarno i lubi wygibasy na platformach pickupów; jest złą dziewczynką, której grozi zostanie bardzo grzeczną”[45][46]. Katie otrzymała za tę rolę MTV Movie Award dla najlepszej przełomowej roli, pomimo to aktorka określiła ten film jako “okropny”[9].
Kolejna rola Holmes to znudzona kasjerka supermarketu, w cieszącym się uznaniem krytyków filmie Douga Limana, Go (1999)[47].
Zagrała nieuwzględnione w napisach cameo w Muppetach z kosmosu, wraz z kolegą z Jeziora marzeń Joshem Jacksonem. Film kręcono w Wilmington.
Niezadowolenie Kevina Williamsona ze swych szkolnych lat zaowocowało w 1999 filmem Jak wykończyć panią T.?, do którego napisał scenariusz i wyreżyserował. Katie zagrała tam szóstkową uczennicę, którą wredna nauczycielka (w tej roli Helen Mirren) chce za wszelką cenę pozbawić bardzo potrzebnego stypendium[48].
W Cudownych chłopcach w reżyserii Curtisa Hansona, na podstawie powieści Michaela Chabona, Holmes dostała małą rolę (łącznie sześć i pół minuty czasu ekranowego), jednakże przyciągnęła uwagę wielu krytyków filmowych jako Hannah Green, utalentowana studentka, próbująca uwieść profesora Grady’ego Trippa (Michael Douglas), swojego wykładowcę, wynajmującego jej mieszkanie. Kenneth Turan z Los Angeles Times stwierdził, że “dobrze odnalazła się w roli piękności zakochanej w starszym mężczyźnie”[49][22][50].
W Dotyku przeznaczenia z 2000, w reżyserii Sama Raimiego z Cate Blanchett w roli głównej, zagrała przeciwieństwo Joey Potter: zepsutą bogatą dziewczynę, sypiającą z kim popadnie: od socjopatycznego maltretującego żonę brutala (Keanu Reeves) po lokalnego adwokata (Gary Cole). Holmes wystąpiła tu w swojej pierwszej rozbieranej scenie, obnażając biust i pośladki w scenie, w której jej postać ginie z rąk narzeczonego (Greg Kinnear). O tej scenie powiedziała: “Mam nadzieję, że nie ma zbyt wielu pauz podczas oglądania filmu na DVD”[22]. Jej występ magazyn Steven Kotler z magazynu Variety skomentował następująco: “Wydaje się, że widzimy tu nagą kobietę, tylko dlatego, że Katie Holmes postanowiła zerwać ze swoim ugrzecznionym wizerunkiem i wkroczyć bezwstydnie w nową przyszłość”[51]. W Ohio, scena spotkała się z dezaprobatą. Russ Lemmon napisał w Toledo Blade:
„Katie Holmes z Toledo, której popularność jest wprost proporcjonalna do jej własnego poziomu słodyczy i niewinności, obnaża swoje piersi w Dotyku przeznaczenia. . . Powiedz, że to nieprawda, Katie. . . Scena topless z udziałem Katie była zbędna. Nie wniosła nic do filmu . . Mam nadzieję, że chociaż zarobiła na niej o wiele wiele więcej, niż gdyby pojawiła się w niej ubrana. Mam też nadzieję, że zastrzegła sobie w kontrakcie jakiś procent ze sprzedaży i wypożyczeń DVD. Jeden z internautów z roughcut.com stwierdził: Scena topless z udziałem Katie gwarantuje, że “Dotyk przeznaczenia będzie najczęściej wypożyczanym przez nastoletnich (i nie tylko nastoletnich) chłopców DVD od czasu wynalezienia stopklatki” . . . Wydaje mi się, że cztery lata, jakie spędziła pielęgnując swój wizerunek zostały zmarnowane w zaledwie kilka sekund, w filmie, który prawdopodobnie okaże się niewypałem[52]. ”
W Porzuconej, filmie zdobywcy Oscara, Stephena Gaghana, Holmes gra cierpiącą na niebezpieczne urojenia studentkę o imieniu Katie. Todd McCarthy z Variety i Roger Ebert pochwalili jej występ, ale w oczach innych krytyków jak i zwykłych widzów nie znalazł on uznania[53][54]. Katie wystąpiła w roli kochanki głównego bohatera (Colin Farrell) w filmie Telefon (2002) i pielęgniarki opiekującej się Robertem Downey Jr. w Śpiewającym detektywie (2003). Następna jej rola to Wizyta u April (2003), komedia o wydarzeniach w patologicznej rodzinie w Dzień Dziękczynienia. Variety uznało ten występ za “jeden z najlepszych w jej karierze”[55]. “Każdy z aktorów błyszczy” – napisał Elvis Mitchell, “nawet panna Holmes, której uroda chyba odebrała rozum jej poprzednim reżyserom”, grając “pannicę, która usiłuje odnaleźć w sobie odrobinę przyzwoitości, nie mówiąc już o tym, że posiłek który przygotowuje mógłby otruć całe hrabstwo. Jednak jej opryskliwość, jak i nieustępliwe dążenie, by Dziękczynienie się udało, wywołuje u widza śmiech”[56].
Holmes zagrała tytułową Córkę prezydenta, w filmie z 2004, którego premiera opóźniła się o dziewięć miesięcy z powodu złych recenzji i fatalnej sprzedaży biletów. W filmie tym, w reżyserii Foresta Whitakera, Michael Keaton zagrał jej ojca, a Marc Blucas – chłopaka. Kirk Honeycutt z The Hollywood Reporter nazwał jej postać, Samanthę Mackenzie, “zdumiewającym przykładem tego, jak wytwórnia filmowa może spłycić i zmarnować umiejętności komediowe energicznej młodej gwiazdy”[57]. W filmie z 2005 Batman: Początek, jak do tej pory najbardziej kasowym filmie w swojej karierze, zagrała Rachel Dawes, prawniczkę z Gotham City, ukochaną z dzieciństwa głównego bohatera. Variety było oszczędne w słowach. “Holmes jest OK”, było jedynym komentarzem do jej występu[58]. Za tę rolę Katie została nominowana do Złotej Maliny dla najgorszej aktorki drugoplanowej. Holmes odrzuciła propozycję zagrania w kolejnym filmie o Batmanie, The Dark Knight, gdyż zdjęcia kolidowały z jej innym filmem – Mad Money. W postać Rachel Dawes wcieliła się więc Maggie Gyllenhaal.
W 2005, wystąpiła w filmowej wersji powieści satyrycznej Christophera Buckleya Dziękujemy za palenie o lobbyście tytoniowym (Aaron Eckhart), którego uwodzi grana przez Holmes reporterka z Waszyngtonu. Variety napisało, że Holmes jest “jednym z nielicznych słabych punktów filmu; brak jej choćby odrobiny sprytu, jaki powinien cechować bezlitosną dziennikarkę”, a The New York Times, że obsada jest “wyjątkowo dobra” z wyjątkiem Holmes, której “brakuje wiarygodności”[59][60].
Holmes przyjęła propozycję gry w Shame on You, filmie biograficznym o życiu piosenkarza country Spade’a Cooleya w reżyserii Dennisa Quaida, jako żona, którą główny bohater (grany przez Quaida) zadeptał na śmierć. Jednak zdjęcia do filmu, którego plan miał się znajdować w Nowym Orleanie, zostały opóźnione przez huragan Katrina, a później Holmes wycofała się z powodu ciąży[61][62][63].
Katie Holmes w mediach
Występy w telewizji
Holmes wystąpiła w Saturday Night Live z 24 lutego 2001, biorąc udział w parodii Jeziora marzeń, w której zakochuje się ona w postaci Mr. Peepers Chrisa Kattana i śpiewa “Hey, Big Spender” z musicalu Sweet Charity. W odcinku Punk’d z 9 listopada 2003 została “wkręcona” przez Ashtona Kutchera, a w kolejnym roku była bohaterką jednego z odcinków programu MTV, Diary[64].
Była częstym gościem popularnych amerykańskich talk-show:
sześciokrotnie w The Late Show with David Letterman (24.09.1998, 23.03.1999, 16.08.1999, 7.02.2001, 15.10.2003, 9.06.2005)
pięciokrotnie w Regis & Kelly (8.10.2001, 18.02.2002, 17.10.2002, 16.10.2003, 23.09.2004)
czterokrotnie w The Late Night with Conan O’Brien (1.12.2000, 22.02.2001, 17.10.2002, 23.09.2004)
trzykrotnie w The Rosie O’Donnell Show (15.04.1999, 30.11.2000, 7.02.2001)
raz w The Tonight Show Jaya Leno (11.08.1999)
Plebiscyty prasowe
W 1998 szwedzki magazyn Expressen Fredag nadał jej tytuł “Årets Babe 98″[65]
W czerwcu 1998 znalazła się na liście “10 najpiękniejszych ludzi” magazynu Seventeen[65]
W latach 1998 i 1999 znalazła się na liście “21 najgorętszych gwiazd poniżej 21 roku życia” magazynu Teen People[65]
Począwszy od 1999 była corocznie ogłaszana przez amerykańską, jak i brytyjską edycję magazynu FHM jedną z najseksowniejszych kobiet świata.
Numer 26. w plebiscycie “100 najseksowniejszych gwiazd wszech czasów” magazynu Celebrity Skin z 2001[65]
Numer 38. w plebiscycie “50 najseksowniejszych gwiazd wszech czasów” magazynu TV Guide z 2002[65]
W 2003 magazyn People umieścił ją na liście “50 najpiękniejszych ludzi”, a jego siostrzany Teen People w tym samym roku na liście “25 najgorętszych gwiazd poniżej 25 roku życia”[66][67]
W roku 2005 People uznał ją za jedną z dziesięciu najlepiej ubranych gwiazd[68]
Udział w reklamach
Występowała w reklamach farby do włosów Lumia firmy Garnier, wyrobów skórzanych firmy Coach oraz kompanii odzieżowej Gap Inc.[69].
Życie prywatne
W 2002 Holmes nabyła dom w Wilmington[70]. Gdy w 2003 zakończyły się zdjęcia do Jeziora marzeń, przeprowadziła się do Los Angeles, a następnie w 2005 do Nowego Jorku. Po ślubie z Tomem Cruisem powróciła do Los Angeles[71][72]. Holmes spotykała się z kolegą z planu Joshem Jacksonem przez cały pierwszy i część drugiego sezonu Jeziora marzeń. Związek zakończył się w bardzo zdrowej atmosferze. Aktorka powiedziała magazynowi Rolling Stone: “Zakochałam się, była to moja pierwsza miłość, i było to coś tak niesamowitego, nieopisanego, że nigdy tego nie zapomnę. I czuję się szczęśliwa, bo on jest teraz jednym z moich najlepszych przyjaciół”[3][73]. Następnie Holmes związała się z aktorem Chrisem Kleinem, którego poznała w 2000. Klein, podobnie jak Katie pochodzi ze Środkowego Zachodu – dorastał w Illinois i Nebrasce. Klein i Holmes zaręczyli się pod koniec 2003, ale na początku 2005 ich związek zakończył się. Prasa jako powód podawała dystans wywołany rozwojem karier obojga aktorów. Jesienią 2005 Klein skomentował rozstanie: “Dorośliśmy. Sen prysł, dała o sobie znać rzeczywistość”[74][75][76][77].
Związek z Tomem Cruisem
Kilka tygodni po zakończeniu związku z Chrisem Kleinem, Katie Holmes zaczęła spotykać się z aktorem Tomem Cruisem. Po raz pierwszy pojawili się publicznie razem 29 kwietnia 2005 w Rzymie, na rozdaniu nagród Davida di Donatello, włoskiego odpowiednika Oscarów[78]. Jej rodzina wyraziła poparcie dla tego związku. Ojciec Katie stwierdził, że jego córka jest „bardzo dojrzałą młodą kobietą, z głową na karku. Z tego co słyszeliśmy i czytaliśmy o Tomie, jest on humanitarystą i ma naprawdę wielką klasę. Z perspektywy rodziców, jesteśmy bardzo podekscytowani ich związkiem”[79]. Siostra aktorki, Tamara, powiedziała: „Oboje są cudownymi ludźmi”[80].
Holmes, ochrzczona w kościele rzymskokatolickim, zainteresowała się scjentologią wkrótce po tym, jak zaczęła spotykać się z Cruisem, długoletnim członkiem i gorącym orędownikiem kościoła scjentologicznego, a wychowanego także w wierze katolickiej. 23 maja, Cruise wystąpił w The Oprah Winfrey Show i skacząc po kanapie głośno manifestował swą miłość do Katie. Następnie udał się za kulisy i wciągnął zawstydzoną aktorkę do programu[81]. Cruise oświadczył się wczesnym rankiem 17 czerwca na szczycie paryskiej Wieży Eiffla i został przyjęty[80][82]. Na konferencji prasowej, w obecności matki Katie, Cruise ogłosił tę nowinę, deklarując: „Dzisiejszy dzień jest dla mnie wspaniały. Jestem zaręczony ze wspaniałą kobietą”[83].. Pierścionek zaręczynowy, symbolizujący ich zbliżające się małżeństwo składał się z pięciokaratowego owalnego diamentu osadzonego w różowym złocie i platynie, w stylu art déco[84].
Scjentologia
Wiele artykułów prasowych negatywnie komentowało zainteresowanie Katie religią Cruise’a, czyli scjentologią; niektóre sugerowały wręcz, że została do niej zmuszona, bądź poddana praniu mózgu. Niedługo po rozpoczęciu związku z Cruisem, Holmes zwolniła swojego długoletniego managera i agentkę, zastępując ją nową “najlepszą przyjaciółką”, Jessicą Rodriguez, prominentną działaczką kościoła scjentologicznego, określaną jako część jego “rodziny królewskiej.” Rodriguez jest określana jako “scjentologiczny opiekun” Katie, gdyż nie odstępuje jej na krok i dyktuje, co należy mówić podczas wywiadów. Robert Haskell, autor obszernego artykułu o aktorce w magazynie W, powiedział: “Rodriguez przedstawiono mi jako jej “scjentologiczną przyzwoitkę” i jasne było, że będzie obecna podczas całej naszej rozmowy, pomimo moich protestów”[85][86][87][88][89]. Kontrastowało to z wcześniejszymi wywiadami Holmes, które odnotowywały z zadowoleniem, że “przybyła bez wszechobecnych speców od PR”[6]. W wywiadzie dla Diane Sawyer z ABC News z kwietnia 2006, Tom Cruise powiedział, że on i Holmes są “wyłącznie scjentologami” i że ich dziecko nie zostanie ochrzczone w Kościele katolickim[90].
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Biografia Joshua
Joshua Carter Jackson (ur. 11 czerwca 1978 w Vancouver) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny.
Urodził się w Vancouver w Kanadzie, jednak do ósmego roku życia mieszkał w Kalifornii i Seattle (USA). Potem wrócił z rodzicami do Kanady.
Pierwszą poważniejszą rolę w filmie Potężne kaczory dostał w wieku 14 lat. Ogólnie wystąpił w trzech filmach z tej serii. W 1998 r. przyjął rolę Pacey’ego Wittera w serialu Jezioro marzeń (Dawson’s Creek). Dzięki niej zyskał dużą popularność. Występował tam aż do 2003 r. W międzyczasie grywał w filmach, takich jak Szkoła uwodzenia (Cruel Intentions), Sekta (The Skulls), Witamy w naszej dzielnicy, (The Safety of Objects), Projekt Laramie czy Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra.
Po zakończeniu zdjęć do Jeziora marzeń, Jackson grał pierwszoplanowe role w filmach Aurora Borealis i Americano.
Obecnie mieszka w Los Angeles i Vancouver, jest związany z Diane Kruger.
Wybrana filmografia
* 2008: Fringe jako Peter Bishop
* 2008: Shutter
* 2007: Battle in Seattle
* 2006: Bobby jako Wade
* 2005: Przeklęta jako Jake
* 2005: Pod słońce jako Jeremy Taylor
* 2005: Aurora Borealis jako Duncan Shorter
* 2005: Americano jako Chris McKinley
* 2002: Projekt Laramie jako Matt Galloway
* 2002: Kowboje i idioci jako Earl Crest
* 2001: Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra jako on sam
* 2001: Witamy w naszej dzielnicy jako Paul Gold
* 2000: Plotka jako Edson
* 2000: Sekta jako Luke McNamara
* 1999: Szkoła uwodzenia jako Blaine Tuttle
* 1998-2003: Jezioro marzeń jako Pacey Witter
* 1998: Uczeń szatana jako Joey
* 1998: Ulice strachu jako Damon Brooks
* 1997: On the Edge of Innocence jako Sammy
* 1997: Ronnie i Julie jako Ronnie Monroe
* 1997: Krzyk 2 jako uczestnik lekcji o filmie
* 1996: Potężne kaczory 3 jako Charlie Conway
* 1996: Robin z Locksley jako John Prince, Jr.
* 1995: Kochany potwór jako Joshua Black
* 1994: Potężne kaczory 2 jako Charlie Conway
* 1992: Potężne kaczory jako Charlie Conway
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz