Edyta Górniak i Michał Nocny są razem?


gorniak-nocnyZwiązek Edyty Górniak i prawnika Piotra Schramma zakończył się oficjalnie w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu piosenkarka nie zaprezentowała mediom nowego faceta, jednak szybko pojawiły się jej plotki o jej romansie z młodszym o 12 lat muzykiem, Michałem Nocnym. Edyta nie komentowała i nie dementowała tych doniesień.
Okazuje się, że związek Górniak i Nocnego to poważna sprawa. Jak wynika z naszych informacji, wciąż się spotykają. Starają się jednak za wszelką cenę unikać rozgłosu.
Edyta i Michał nadal mają romans – potwierdza nasz informator. Poznali się podczas prac nad jej nowym albumem. Pod koniec stycznia polecieli razem do Tajlandii. Na wakacje z mamą i jej nowym ukochanym nie załapał się Alan, bo wtedy nie miał jeszcze ważnego paszportu.
źródło: pudelek.pl
Biografia Edyty
Edyta Anna Górniak[1] (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach[1]) – polska piosenkarka[1], kompozytorka i autorka tekstów[7][8], producent[9], reżyser[10], aktorka musicalowa[1]. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[11]. Honorowa obywatelka Ziębic[12] oraz Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole[13].
Początki
Edyta Górniak debiutowała w programie telewizyjnym Zbigniewa Górnego Śpiewać każdy może w 1989 piosenką Stop z repertuaru Sam Brown, a w 1990 wzięła udział w koncercie Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie za piosenkę Zły chłopak z repertuaru Lory Szafran. W tym czasie przerwała edukację w technikum ogrodniczo – pszczelarskim w Kluczborku, aby rozpocząć karierę muzyczną[14]. W ciągu trzech następnych lat występowała jako aktorka musicalowa. W styczniu 1991 zadebiutowała w najbardziej kasowym polskim musicalu Metro, z którym pojechała nawet na legendarny Broadway[15]. Występowała również w przedstawieniach muzycznych w Teatrze Buffo: Do grającej szafy grosik wrzuć – z klasycznymi polskimi popowymi przebojami sprzed ery rock and rolla, Blues minus – z piosenkami autorstwa Jonasza Kofty i Nie opuszczaj mnie – z polskimi wersjami piosenek tworzącego we Francji belgijskiego barda Jacques’a Brela.
W lipcu 1993 wzięła udział w szwedzkim Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie zdobyła trzecią nagrodę. W tym samym roku nagrała dwie piosenki z muzyką Piotra Rubika do filmu Pajęczarki[16].
Przełom
W 1994 była pierwszym artystą z Polski startującym w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zaśpiewała tam piosenkę „To nie ja” („Once in a Lifetime”) i zajęła drugie miejsce, przegrywając tylko z gospodarzami festiwalu. Po festiwalu Eurowizji niemiecka prasa napisała, że pojawiła się nowa artystka z Polski o wyglądzie i głosie anioła, natomiast dziennikarz BBC publicznie ogłosił, iż poznaliśmy najpiękniejszy młody głos Europy – Edytę Górniak z Polski.
Piosenka „To nie ja” była przełomem w karierze wokalistki w Polsce, zostając największym przebojem roku 1994. Górniak podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią fonograficzną ORCA, której właścicielem był Wiktor Kubiak, producent musicalu Metro, a w latach jej największych sukcesów, czyli od 1994 do 1998, jej menedżer. Dzięki niemu artystka zadebiutowała singlem „Once in a Lifetime”/”To nie ja”, który sprzedawany był jesienią 1994 w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Artystką zainteresowały się wówczas liczne wytwórnie płytowe, w tym polski oddział koncernu EMI – Pomaton EMI, który podpisał z nią, poprzez niezależną wytwórnię Kubiaka, kontrakt płytowy.
Sukces odniosły także kolejne hity, „Jestem kobietą” oraz już w 1995 „Dotyk”. Jej pierwszy studyjny album, zatytułowany Dotyk, ukazał się w maju 1995 i rozszedł się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Zawierał także nowe wersje najpopularniejszych przebojów z wszystkich trzech musicali z udziałem Górniak. Album został uhonorowany nagrodą polskiego przemysłu płytowego Fryderyk 1995 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Tego samego roku z okazji Europejskiego Roku Ochrony Przyrody wspólnie z takimi wykonawcami jak Ryszard Rynkowski, Kayah, Andrzej Krzywy, Robert Janowski, Katarzyna Skrzynecka czy Kostek Yoriadis Górniak nagrała utwór „W każdym z nas”. W 1996 podpisała w Londynie kontrakt z wytwórnią EMI International na nagranie pięciu albumów. Kontynuowała jednak nagrywanie dla polskiego rynku, lansując wówczas trzy następne przeboje: „Kolorowy wiatr” (polską wersję utworu „Colors of the Wind” do filmu Disneya Pocahontas), „Love Is on the Line” (klubowy hit podarowany Górniak przez Kylie Minogue) oraz „To Atlanta” (polski hymn Igrzysk Olimpijskich 1996)[16].
Międzynarodowa kariera
W listopadzie 1997 artystka wydała swój pierwszy anglojęzyczny album Edyta Górniak. Nad jego produkcją i doborem repertuaru czuwał Christopher Neil, odpowiedzialny za międzynarodową karierę Céline Dion. Prace nad płytą trwały ponad półtora roku. Piosenki napisali tacy twórcy światowych hitów, jak Billy Steinberg (m.in. „Like A Virgin” Madonny), Simon Climie (m.in. „I Knew You Were Waiting (For Me)” Arethy Franklin i George’a Michaela), George Merrill i Shannon Rubican (m.in. „I Wanna Dance With Somebody” Whitney Houston), Siedah Garrett (m.in. „Man In The Mirror” Michaela Jacksona) czy Rick Nowels (m.in. „Falling Into You” Celine Dion). Pierwszy z singli, „When You Come Back To Me”, stał się przebojem szczególnie w Skandynawii, Portugalii (gdzie wykorzystano go w czołówce popularnego serialu telewizyjnego) i w krajach azjatyckich (zrealizowany do niego klip osiągnął 3. miejsce na liście przebojów azjatyckiej MTV, zaraz za Spice Girls i Madonną).
Zaraz po wydaniu płyty, w grudniu 1997 wokalistka wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej na wspólnym koncercie z legendarnym tenorem Jose Carrerasem. Na repertuar koncertu złożyły się pieśni, arie operowe, świąteczne standardy oraz wspólny hit „Hope For Us”, który ukazał się wtedy na singlu. Koncert transmitowany był w Telewizji Polskiej[16].
Podczas promocji pierwszego zagranicznego albumu Górniak nagrała w 1998 kolejne dwa przeboje nagrane dla polskiej publiczności: „Lustro” (polską wersję przeboju „Reflection” z filmu Disneya Mulan) oraz „Dumka na dwa serca” (temat przewodni najdroższego polskiego filmu XX wieku Ogniem i mieczem, w duecie z Mietkiem Szcześniakiem). Ten ostatni przebój okazał się największym przebojem 1999 i był nagradzany jeszcze wiele lat później – w marcu 2006 wygrał plebiscyt na Najpiękniejszą piosenkę z sercem zorganizowany przez TVP1 i radio RMF FM przy okazji akcji Serce masz tylko jedno, natomiast w październiku 2007 zdobył Złotą Kaczkę „Filmu” dla najlepszej piosenki filmowej 50-lecia.
Na początku 1999 umiarkowany sukces w krajach niemieckojęzycznych i francuskojęzycznych niespodziewanie odniósł kolejny anglojęzyczny singel wokalistki, „One & One”. W 1996 jako pierwszy wydał tę piosenkę debiutant Robert Miles, mimo że to Górniak nagrała ją pierwsza. Wersja Milesa doszła na szczyt europejskiej listy bestsellerów. Inny utwór z jej zagranicznej płyty, „Perfect Moment”, nagrała z kolei po niej debiutantka Martine McCutcheon, która doprowadziła go w 1999 na szczyt brytyjskiej listy bestsellerów. Album Edyta Górniak w Norwegii zyskał status „Złotej Płyty”, natomiast w Szwajcarii i Portugalii „Srebrnej Płyty”[17]. Na świecie rozeszło się ponad 350 tysięcy egzemplarzy tego albumu, z czego ponad 200 tysięcy poza granicami Polski.
Zaraz po ostatnich sukcesach na rynkach zachodnich 8 kwietnia 1999 Górniak wyruszyła w trwającą miesiąc biletowaną trasę koncertową po Polsce, obejmującą 11 koncertów w 11 miastach. Podczas jej trwania powstał koncertowy album Live ’99. Na potrzeby płyty wykorzystano koncerty zarejestrowane w Krakowie i Warszawie, choć rejestrowany był również koncert w Łodzi. Na płycie znalazło się 14 piosenek, jednak z pominięciem jej największego międzynarodowego przeboju „One & One”. Album został wydany we wrześniu i sprzedany w nakładzie ponad 30 tys. sztuk.
3 lipca 2000 artystka rozpoczęła swoją pierwszą plenerową trasę po Polsce, o nazwie Julia. Miała ona za zadanie promocję słuchowiska radiowego RMF FM Romeo i Julia, w którym występowała wtedy wspólnie z Maciejem Stuhrem. Koncert w Krakowie został zarejestrowany przez TVP1 i miał swoją telewizyjną premierę 15 grudnia. Zawierał on tylko część piosenek prezentowanych podczas trasy.
W 2002 wytwórnia EMI International rozwiązała kontrakt z Górniak, ale wokalistka podpisała nowy, z niemieckim oddziałem wytwórni Virgin Records. Za produkcję i piosenki na jej kolejny międzynarodowy album, tym razem odpowiadał brytyjski producencko-kompozytorski zespół Absolute, pracujący wcześniej m.in. ze Spice Girls i Tiną Turner. Napisali oni większość materiału na płytę, ale premierowe utwory podarowali też kolejni twórcy światowych hitów: Steve Kipner (m.in. „Genie In A Bottle” Christiny Aguilery) i John Reid (m.in. „When The Heartache Is Over” Tiny Turner). W marcu 2002 na rynek trafiła polska edycja tego albumu, zatytułowana Perła. Album zawierał dodatkową polskojęzyczną płytę, z nagraniami dla polskich fanów. Przyniosła ona przeboje „Jak najdalej” czy „Nie proszę o więcej”. Sprzedano ponad 40 tysięcy sztuk tego dwupłytowego albumu.
Tego samego roku Górniak została poproszona o zaśpiewanie polskiego hymnu narodowego podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Występ ten odebrany był później z mieszanymi odczuciami. W rok po polskiej premierze, w marcu 2003 angielska część Perły miała międzynarodową premierę pod tytułem Invisible. Album dodatkowo zawierał klubowy hit „Impossible”, który został wybrany na promującego go singla. W nowym wizerunku artystycznym Górniak w Europie, według zamysłu wytwórni, pozostało tylko imię Edyta. „Impossible” odniósł jedynie umiarkowany sukces w krajach niemieckojęzycznych, co nie pozwoliło odnieść płycie sukcesu komercyjnego. Sprzedano zaledwie kilkanaście tysięcy egzemplarzy. Wytwórnia zrezygnowała więc z wydawania kolejnych singli i realizowania kolejnych klipów. Jeszcze tylko utwór „Hold on Your Heart” został wykorzystany w popularnym portugalskim serialu telewizyjnym „Morangos com Açúcar” („Truskawki z cukrem”)[18]. Rok później Virgin Records rozwiązała kontrakt z Górniak, a po dziesięciu latach współpracy wokalistka opuściła także swoją macierzystą polską wytwórnię. Na pożegnanie w marcu 2004 polski oddział EMI wydał kompilację 17 jej największych przebojów, Złota kolekcja: Dotyk. W tym czasie artystka nagrała kolejny przebój „Nie było” z metalową formacją Sweet Noise.
Niezależność muzyczna
27 marca 2004[19] Górniak urodziła syna Allana, ze związku z gitarzystą, Dariuszem Krupą. W tym czasie wokalistka założyła z nim również własną niezależną wytwórnię płytową EG.Production, a Krupa został także jej menedżerem. Wokalistka nawiązała współpracę z nieznanym duetem polskich producentów muzycznych Mathplanete, aby nagrać nowy album w całkiem nowym stylu, z klubową muzyką chillout. Pierwszym efektem prac był singel z francuskojęzyczną piosenką „Lunatique”. Jego promocja nie nabrała jednak rozmachu i rozgłosu w mediach, jaki towarzyszył wcześniejszym jej powrotom na rynek muzyczny w latach 1997 i 2002. Do singla nie zrealizowano nawet teledysku.
11 listopada 2005 Górniak i Krupa pobrali się. W tym samym miesiącu odbyła się również premiera singla „Krople chwil…”, promującego kampanię reklamową wody mineralnej Cisowianka z udziałem wokalistki. W grudniu zaprezentowała drugi utwór pochodzący z albumu Mathplanete, czyli „Sexuality”. W styczniu 2006 w miesięczniku Playboy ukazała się sesja fotograficzna wokalistki autorstwa współpracującej z magazynem „Vogue” Marleny Bielińskiej i Tomasza Drzewińskiego. Powiązana była z promocją singla „Sexuality”, który do sklepów trafił w lutym. Nakład pisma wyniósł aż 130 tys. egzemplarzy i ukazał się w dwóch wersjach okładkowych. Utwór „Sexuality” promowało wideo z sesji zdjęciowej w Playboyu z tytułową piosenką w tle.
Wkrótce Górniak rozstała się z Mathplanete i porzuciła pomysł nagrywania muzyki klubowej, rozpoczynając pracę nad nowym albumem popowym i szukając nowego wydawcy. Wybór wokalistki padł na koncern Sony BMG, a pierwszym efektem ich współpracy było wzięcie udziału w czerwcu 2006 w konkursie premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie Górniak zaprezentowała piosenkę „Cygańskie serce”. Utwór zajął drugie miejsce w głosowaniu publiczności, przegrywając jedynie z zespołem Virgin. Tego samego roku wraz z Mieczysławem Szcześniakiem, Kayah, Natalią Kukulską, Marylą Rodowicz, Robertem Amirianem i Grzegorzem Markowskim piosenkarka nagrała utwór „Wystarczy chcieć” z okazji 10. rocznicy powstania Fundacji Polsat.
W listopadzie 2006 odbyła się premiera singla z kolejną piosenką zapowiadającą nową płytę, „Loving You”. Tymczasem w styczniu 2007 Górniak zaśpiewała tytułowy temat do polskiej wersji hiszpańskiego filmu animowanego Smocze wzgórze. Równolegle do prac nad płytą, od marca do grudnia 2007 wokalistka zasiadała w jury dwóch edycji programu „Jak oni śpiewają” telewizji Polsat, w którym gwiazdy seriali telewizyjnych walczyły o kontrakt płytowy[20].
Powrót na szczyt
Jej pierwszy od pięciu lat studyjny album E·K·G trafił na rynek w październiku 2007[21]. Ostatecznie został wydany wspólnie przez EG.Production i medialny koncern Agora SA. Jego wydanie poprzedził singiel „List”, będący polskojęzyczną wersją utworu „I Surrender” z repertuaru Céline Dion, pierwotnie napisanego dla Górniak. Był to zarazem jej pierwszy od czterech lat teledysk. Zadebiutowała na tym albumie jako autorka tekstów. Albumowi towarzyszyła kilkudziesięciostronicowa książeczka z tekstami piosenek, ilustrowana materiałem fotograficznym ukazującym ją w obiektywie Tomasza Drzewińskiego.
Już w kilka dni od premiery płyta zdobyła status złotej, a po miesiącu platynowej płyty. Po tak krótkim okresie sprzedaży album okazał się 14. bestsellerem roku, oraz 7. wśród albumów polskich wykonawców, mimo że czołowe stacje radiowe i telewizyjne nie grały pochodzących z niego singli.
W tym samym czasie wokalistka wzięła udział w sesji zdjęciowej dla miesięcznika „Machina”, która wywołała spore zamieszanie i zainteresowanie. Artystka została ucharakteryzowana na warszawską Syrenkę, co miało służyć odświeżeniu wizerunku symbolu polskiej stolicy. Pomysłodawcą sesji była redakcja „Machiny” i władze miasta Warszawy.
31 grudnia piosenkarka uświetniła swoim występem największy w Polsce plenerowy koncert sylwestrowy, organizowany przez telewizję Polsat w Krakowie. W styczniu 2008 oficjalnie potwierdziła, że planuje trasę koncertową promującą płytę E·K·G, planowała również wydanie płyty DVD z tej trasy. Ostatecznie nie doszło do zapowiadanego tournée i nie licząc sporadycznych koncertów, promocja płyty szybko dobiegła końca.
Sukces płyty E·K·G przełożył się na liczne wyróżnienia dla artystki. Otrzymała nominację do Telekamer w kategorii: Muzyka (5. miejsce z ilością 45 364 głosów) oraz do Wiktorów 2007 w kategorii: Muzyka i estrada. Zdobyła również dwie nominacje do Superjedynek 2007 w kategoriach: Wykonawca roku (IV miejsce w głosowaniu internautów) i Płyta roku (V miejsce w głosowaniu internautów). Nominowano ją także do nagród Viva! Najpiękniejsi oraz Kobieta Roku Glamour 2007.
26 września 2007 roku Edyta Górniak wystąpiła w Teatrze Wielkim w Warszawie w wyjątkowym, uroczystym koncercie o charakterze operowym i klasycznym pod tytułem „Śpiewnik narodowy” ku czci Marii Fołtyn i Stanisława Moniuszki. Koncert był wielkim wydarzeniem artystycznym 2007 roku i był transmitowany na żywo i rejestrowany przez TVP, a zaproszono na niego tak wybitnych polskich artystów jak Ryszard Morka, Irenę Santor i Marylę Rodowicz. Edyta Górniak wykonała klasyczny utwór Moniuszki „Gwiazdeczka”, otrzymując entuzjastyczne recenzje, m.in. od samej Santor: Pamiętam, jak Edyta Górniak kiedyś śpiewała pieśń Stanisława Moniuszki. Niełatwą. Niepopularną. Zrobiła to tak pięknie, że uważam to za wzorzec. To było z okazji jubileuszu Marii Fołtyn. Arcy, arcymuzykalnie, arcypięknie.
Po zakończeniu promocji płyty, od marca do listopada 2008 roku Górniak ponownie zasiadała w jury programu „Jak oni śpiewają”, w jego kolejnych dwóch edycjach. W lipcu 2008 zaśpiewała na festiwalu TOPtrendy w Sopocie w koncercie „Top”. Miesiąc wcześniej odmówiła występów na dwóch ważnych w swojej karierze koncertach. Pierwszy miał odbyć się z okazji 15-lecia jej kariery w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, lecz organizator nie pozwolił jej na wyjście na scenę dopiero po zmroku. Drugi miał być supportem przed koncertem Céline Dion, jednak management Dion nie pozwolił jej wystąpić z zespołem na żywo[22].
W październiku 2008 w plebiscycie zorganizowanym z okazji 60-lecia EMPiK-u Górniak zdobyła dwie statuetki, w kategoriach: Najważniejsza osobowość ostatnich 60 lat oraz Najważniejsza płyta ostatnich 60 lat – za debiutancki album Dotyk.
W listopadzie 2008 ponownie w swojej karierze zaśpiewała w filmie, tym razem w polskiej komedii romantycznej To nie tak jak myślisz, kotku. Wykonała utwór „To nie tak jak myślisz”, do którego zrealizowano teledysk. Piosenka trafiła na playlisty większości radiostacji i muzycznych stacji telewizyjnych, co zdarzyło się po raz pierwszy od blisko sześciu lat, od czasu przeboju „Impossible”. Był to jej pierwszy wielki przebój od tamtego czasu.
Tuż przed Bożym Narodzeniem ukazał się jej pierwszy świąteczny album Zakochaj się na Święta w kolędach zawierający 5 kolęd w języku polskim i 5 amerykańskich świątecznych standardów. Płyta była dodatkiem do „Gazety Wyborczej”[24]. Pod koniec 2008 wokalistka wzięła udział w programie „Ranking gwiazd”. Od marca do listopada 2009 była jurorką ostatnich dwóch edycji programu „Jak oni śpiewają”.
W kwietniu 2009 zdobyła statuetkę Radia Eska, czyli Eska Music Award, w kategorii: Przebój roku – za utwór „To nie tak jak myślisz”. W tym samym miesiącu wydała oświadczenie, w którym ogłosiła separację w swoim małżeństwie. W maju zakończyła współpracę z mężem na stanowisku menedżera. W lipcu, w wywiadzie dla magazynu „Viva” ogłosiła koniec swojego związku. Firma EG.Production została w rękach Krupy. Do rozwodu doszło w lutym 2010. 31 grudnia Górniak wystąpiła na trzech prestiżowych sylwestrowych koncertach w Warszawie. W Sali Kongresowej dwukrotnie wystąpiła z legendarną orkiestrą BBC Big Band, po czym uświetniła największy plenerowy show sylwestrowy, emitowany przez telewizję Polsat[25].
Nowy początek
W styczniu 2010 Górniak rozpoczęła roczną współpracę z byłą menedżerką Dody, Mają Sablewską. Zapowiedziała wówczas obchody jubileuszowego roku kariery. Najpóźniej latem miała wydać nowy album oraz płytę DVD, ogłosiła też rozpoczęcie prac nad własnym musicalem. Zapowiedziała ponadto stworzenie kolejnej własnej firmy, na miejsce EG.Production, która będzie wydawać jej płyty i prowadzić dalszą karierę. Żadnych z tych planów jednak nie zrealizowała. W marcu tego samego roku dostała nominację do nagrody Viva! Najpiękniejsi w kategorii: Najpiękniejsza Polka[26].
29 maja uczciła swój jubileusz wielkim koncertem „20 piosenek na XX-lecie”, podczas festiwalu TOPtrendy w Sopocie. W sierpniu wystąpiła jako gość specjalny festiwalu Bydgoszcz Hit Festiwal 2010. Na obu koncertach po raz pierwszy wykonała na żywo unikatową piosenkę „Never Will I”, nagraną na jej pierwszy zagraniczny album i wydaną tylko w Japonii. Od września do listopada brała udział w programie Taniec z gwiazdami razem z Jánem Klimentem, zajmując 3. miejsce. Podczas finałowego odcinka wystąpiła jako gość specjalny, wykonując piosenkę Miley Cyrus, „When I Look At You”.
Występy Edyty Górniak w programie Taniec z Gwiazdami

Odcinek Taniec Muzyka Suma punktów sędziów Głosy widzów w % Miejsce
1. Salsa[27] „Luna De Miel” William Sansom / Mikis Theodorakis Pary zaprezentowały wspólny taniec, nieoceniany.
2. Quickstep[28] „Sparking Diamonds” Leo Robin / Jule Styne 34 22,56% 1
3. Tango[29] „El Tango De Roxane” Sting / Craig Armstrong 39 11,69% 1
4. Pasodoble[30] „Paso Royale” Engelbert Humperdinck 35 11,30% 2
5. Walc wiedeński[31] „Wspomnienie” Czesław Niemen 40 12,06% 1
6. Salsa[32] „La Vida Es Un Carnival” Victor Daniel 35 12,48% 2
7. Jive[33] „Chłopaki nie płaczą” T.Love 39 10,27% 6
8. Walc angielski[34] „In The Arms Of An Angel” Sarah McLachlan 40 12,59% 4
9. Samba[35] „Tyle słońca w całym mieście” Anna Jantar 40 12,14% 3
Walc wiedeński[35] „Moje jedyne marzenie” Anna Jantar Pary zaprezentowały wspólny taniec, nieoceniany.
10. Foxtrot[36] „Manhattan” Ella Fitzgerald 34 18,08% 4
Salsa[36] „La Luz Del Ritmo” Flavio Cianciarulo 38
11. Quickstep[37] „Jožin z Bažin” Ivan Mládek & Banjo Band 34 21,98% 2
Rumba[37] „Liberian Girl” Michael Jackson 40
12. Cha-cha[38] „Sway” Dean Martin / Michael Bublé 37 24,93% 3
Tango argentyńskie[38] „Tango De Los Asesinos” John Powell 40
Para odpadła w 12. odcinku programu, zajmując ostatecznie 3. miejsce.
13. Rumba[39] „Liberian Girl” Michael Jackson Taniec nieoceniany.
Freestyle[39] „Waka Waka” Shakira Pary zaprezentowały wspólny taniec, nieoceniany.

W listopadzie na rynek trafiła nowa wersja kompilacji jej największych przebojów, Złota kolekcja: Dotyk, uaktualniona o hity z ostatnich lat oraz unikatowy utwór „Never Will I”.
31 grudnia 2010 roku artystka uświetniła swoim występem sylwestrowy koncert telewizji publicznej „Sylwester z Dwójką – Imperium gwiazd” we Wrocławiu. Jedną z atrakcji było wspólne wykonanie Górniak wraz z Marylą Rodowicz i Beatą Kozidrak, przeboju Creedence Clearwater Revival „Proud Mary”, w aranżacji znanej z wykonania Tiny Turner. Wokalistka zaprezentowała tam również swój premierowy singel „Teraz – tu”, zapowiadający nowy album My. Teledysk do niego miał premierę 8 czerwca 2011[40], a wyreżyserowała go sama Górniak[41]. Wcześniej, 22 marca, w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert „Jednego Serca”, będący hołdem dla ofiar katastrofy smoleńskiej, podczas którego Górniak wykonała utwór „Nie opuszczaj mnie” z repertuaru Jacquesa Brela[42].
21 czerwca radiową premierę miał kolejny singel wokalistki, „On the Run”[43]. Teledysk do niego opublikowano 1 sierpnia[44]. 1 lipca na koncercie „Tu Warszawa” z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE, który odbył się na placu Defilad w Warszawie Górniak zaśpiewała przebój Czesława Niemena „Sen o Warszawie”.
24 października odbyła się przyspieszona, internetowa premiera piosenki „Oj… kotku”, będącej motywem przewodnim do filmu Pokaż kotku, co masz w środku. Premierę przyspieszono przez wyciek do sieci jej nieskończonej wersji[45]. Premiera teledysku do tego utworu odbyła się 13 listopada w programie „Dzień Dobry TVN”[46][47]. W listopadzie 2011 Górniak dostała kolejną nominację do nagrody Viva! Najpiękniejsi w kategorii Najpiękniejsza Polka[48].
13 lutego 2012 na oficjalnym kanale wokalistki w serwisie YouTube odbyła się premiera jej kolejnego singla z nowej płyty, „Nie zapomnij”. Artystka zablokowała jednak premierę ilustrującego go teledysku, gdyż nie spełnił on jej oczekiwań. 14 lutego na rynek trafił długo zapowiadany album My. Od 3 do 31 marca w programie TVP2 Bitwa na głosy Górniak prowadziła drużynę z Opola[49]. 22 kwietnia w Gdańskiej Ergo Arenie, po raz drugi wystąpiła na wspólnym koncercie z legendarnym tenorem José Carrerasem. Na jego specjalne życzenie zaśpiewała jego ulubioną piosenkę – „My Heart Will Go On” z repertuaru Céline Dion[50]. Wykonała również covery „Nie opuszczaj mnie” oraz „Hallelujah”, a w duecie z tenorem, „All I Ask of You” z musicalu Upiór w operze i „Moon River” z filmu Śniadanie u Tiffany’ego[51].
26 maja podczas festiwalu TOPtrendy 2012 Górniak wykonała cover „I Will Always Love You” w hołdzie Whitney Houston[52]. Na piąty singel promujący album My wybrany został taneczny utwór „Consequences”[53], który doczekał się także polskojęzycznej wersji „Co tylko chcesz”. Do każdej z wersji powstał inny teledysk.
30 czerwca wokalistka wzięła udział w telewizyjnym koncercie „Sabat Czarownic” w Kielcach, gdzie wykonała m.in. utwór „The Show Must Go On” z repertuaru zespołu Queen[54]. 2 grudnia wystąpiła podczas telewizyjnej gali „Zwykły bohater”. Górniak zaśpiewała w towarzystwie orkiestry pod batutą Tomasza Szymusia łącznie cztery utwory, w tym duet z Aleksandrą Kurzak, światowej sławy solistką operową[55]. 18 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie wystąpiła gościnnie podczas gali 20-lecia Telewizji Polsat, gdzie wykonała „My Heart Will Go On” z repertuaru Celine Dion[56]. W grudniu, we współpracy ze stacją HBO, odbył się uroczysty urodzinowy koncert Górniak, wyemitowany w Sylwestra 2012 roku. Wokalistka przedstawiła tam swoje największe przeboje, jak również covery „Co mi Panie dasz” grupy Bajm i „Lovesong” The Cure[57].
2 lutego 2013 Górniak wystąpiła podczas gali Miss Polonia 2012, wykonując m.in. covery: „Nothing Else Matters” zespołu Metallica[58] i „(You Make Me Feel Like) A Natural Woman” Arethy Franklin[59], natomiast 11 lutego podczas gali Viva! Najpiękniejsi wykonała cover „Mercy” Duffy[60]. Od 13-15 lutego z okazji Walentynek artystka opublikowała na swoim oficjalnym kanale w serwisie YouTube niespodzianki: fotograficzną ilustrację ostatniego, szóstego singla[61] „Sens-Is” z albumu My, w którym wykorzystane zostały niepublikowane wcześniej zdjęcia wokalistki[62], studyjne nagranie coveru „(You Make Me Feel) Like A Natural Woman”[63] oraz fragment „Etiudy Rewolucyjnej”, utworu zrealizowanego w ramach projektu związanego z muzyką Fryderyka Chopina, do którego tekst napisał Jacek Cygan[64].
2 kwietnia w YouTube Górniak opublikowała fragment coveru standardu Franka Sinatry „All The Way”, nagranego w duecie z Mattem Duskiem na polską edycję jego albumu „My Funny Valentine: The Chet Baker Songbook”. 7 kwietnia media internetowe obiegła kompletna wersja utworu[65]. 26 maja Górniak wystąpiła w finale trzeciej edycji programu X Factor, gdzie razem z Klaudią Gawor (późniejszą zwyciężczynią) wykonała utwór „List”[66][67][68].
W czerwcu artystka poproszona o zaśpiewanie podczas jubileuszowego 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odmówiła występu, argumentując to brakiem możliwości uzgodnienia repertuaru (brak jej zgody na podjęcie się wykonania piosenki Anny German) oraz odmówieniem przez producentów festiwalu zdementowania nieprawdziwych przekazów medialnych na temat negocjacji finansowych i rzekomego konfliktu z Marylą Rodowicz[69]. Decyzję Górniak skrytykowała sama Rodowicz, oceniając ją jako wymówkę[70]. Ostatecznie Górniak zbojkotowano na festiwalu, pomijając ją nawet w retrospektywnej części jubileuszu.
6 lipca wokalistka wystąpiła gościnnie podczas koncertu Aarona Spearsa w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim[71].
29 lipca poinformowano, że wraz z Marią Sadowską, Markiem Piekarczykiem oraz Tomsonem i Baronem z Afromentalu zasiądzie w jury III edycji programu The Voice of Poland, która rozpoczęła się 7 września 2013 roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2[72]. 23 i 24 sierpnia 2013 Górniak wystąpiła jako gość specjalny podczas Sopot Top of the Top Festival 2013, wykonując m.in. cover „The Power Of Love” Jennifer Rush, duet „All The Way” z Mattem Duskiem[73] oraz utwór ze swojej debiutanckiej europejskiej płyty, „Linger”[74]. Kilka tygodni wcześniej wokalistka rozpoczęła nagrania na swój ósmy album studyjny[75]. 2 września 2013 piosenkarka wystąpiła podczas jubileuszowej gali 1000 razy M jak miłość, zorganizowanej z okazji emisji 1000-ego odcinka serialu M jak miłość[76].
Głos
Skala głosu Edyty Górniak wyliczona została na 3 oktawy i 8 półtonów[77]. Piosenkarka często porównywana jest do Whitney Houston[78], Céline Dion, Violetty Villas oraz Mariah Carey, która słynie z mieszania najsilniejszych rejestrów z falsetem, podobnie jak Górniak[77]. Edyta Górniak należy do wokalistek, które podczas śpiewu potrafią osiągnąć rejestr piersiowy, głowowy oraz gwizdkowy[79].
Wypowiedź Alicji Węgorzewskiej podczas nagrania jednego z odcinków programu Bitwa na głosy: „Kiedy czasem słucham Edyty, to ona ma tę elektryczność pod skórą, tę wrażliwość, którą też miała Whitney Houston”[78]. Paweł Gzyl recenzując płytę My napisał: „O kondycji wokalnej piosenkarki właściwie nie ma co wspominać – nie od dzisiaj wiadomo, że w tej kwestii zostawia ona daleko w tyle resztę polskiej konkurencji”[80].
Działalność pozamuzyczna
W 2000 roku w radiu RMF FM Górniak czytała razem z Maciejem Stuhrem Romea i Julię[81]. W 2006 wraz z Borysem Szycem[82] promowała Radio ZET w jego kampanii reklamowej[83]. W 2009 wzięła udział w kampanii ekologicznej, której celem była redukcja emisji dwutlenku węgla i zużycia wody. Kampanię promowało hasło: „Zmień nawyki na dobre, zmień klimat na lepszy”[84]. W marcu 2011 została ambasadorką firmy kosmetycznej Soraya, wystąpiła w reklamie podkładu Anti Ageing Make-up Sceniczny[85]. W czerwcu 2012 została twarzą Śląskiego Banku ING i tym samym wystąpiła w reklamie tegoż banku. W ramach spotu nagrała 9 przyśpiewek piłkarskich, w 7 językach – polskim, czeskim, portugalskim, niemieckim, holenderskim, hiszpańskim oraz angielskim[86].
Życie prywatne
Górniak pochodzi z rodziny polsko-romskiej. Jej ojciec porzucił rodzinę, gdy miała 5 lat[87].
Po ukończeniu szkoły podstawowej podjęła naukę w Technikum Ogrodniczym w Prószkowie[88], a później w Technikum Ogrodniczo-Pszczelarskim w Kluczborku[89]. Edukację przerwała jednak w III klasie, rozpoczynając wówczas swoją muzyczną karierę[89].
Była związana z aktorem Dariuszem Kordkiem, dziennikarzami telewizyjnymi Piotrem Gembarowskim i Piotrem Kraśką oraz z prezesem i redaktorem naczelnym Radia ZET Robertem Kozyrą[1].
27 marca 2004 w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży[90] urodziła syna Allana, ze związku z muzykiem Dariuszem Krupą, którego poślubiła 11 listopada 2005[1]. 24 lutego 2010 w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się sprawa rozwodowa z jej powództwa[91].
Po rozwodzie związała się z osobą spoza show-biznesu, prawnikiem Piotrem Schrammem.
Dyskografia
Albumy studyjne

Rok Dane dot. albumu Pozycje na listach przebojów Certyfikat Uwagi
POL
[10]
SWI
[6]
FIN
[5]
SWE
[4]
NOR
[3]
1995 Dotyk[11]

 • Wydany: 8 maja 1995
 • Wytwórnia: Pomaton EMI
ZPAV: 4× platynowa płyta[7]
 • Debiutancki album wokalistki[12].
1997 Kiss Me, Feel Me[13]

 • Wydany: 7 listopada 1997
 • Wytwórnia: Toshiba EMI
 • Japońska edycja płyty Edyta Górniak[14].
 • Zawiera trzy dodatkowe, bonusowe utwory[14].
Edyta Górniak[15]

 • Wydany: 10 listopada 1997
 • Wytwórnia: Pomaton EMI
40 22 18 13 ZPAV: platynowa płyta[7]
 • Pierwsza anglojęzyczna płyta wokalistki[12].
 • 22 grudnia 1997 wydano w Polsce edycję specjalną albumu z bonusowymi utworami[16].
2002 Perła[17][18]

 • Wydany: 9 marca 2002
 • Wytwórnia: Pomaton EMI
1 ZPAV: złota płyta[8]
 • 22 lutego 2003 wydano w Polsce edycję specjalną albumu z bonusowymi utworami[19].
 • Wydano także kasetę magnetofonową Perła[20].
2003 Invisible[21]

 • Wydany: 31 marca 2003
 • Wytwórnia: Virgin Music
 • Międzynarodowa wersja płyty Perła[12].
 • Album nie zawierał polskich kompozycji[21].
2007 E·K·G

 • Wydany: 12 października 2007
 • Wytwórnia: Agora SA
ZPAV: platynowa płyta[7]
 • Album wydany nakładem EG Production, prywatnej wytwórni muzycznej wokalistki[22].
2008 Zakochaj się na Święta w kolędach[23]

 • Wydany: 22 grudnia 2008
 • Wytwórnia: Agora SA
 • Płyta z piosenkami świątecznymi i kolędami[24].
 • Dołączona jako dodatek do Gazety Wyborczej[12].
2012 My

 • Wydany: 14 lutego 2012
 • Wytwórnia: Anaconda Productions
4
 • 28 lutego 2012 wydano cyfrową wersję albumu
  My wraz z bonusowym utworem „Oj… kotku”[25].
„—” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Single

Rok Singel Pozycje na listach przebojów Album
LP3
[2]
[49]
SLiP
[50]
WiR
[51]
RMF
[9]
GER
[52][53]
SWI
[54]
FRA
[55]
SWE
[56]
AUT
[57]
CZE
[58][59]
NOR
[60]
1994 „Once in a Lifetime – To nie ja”[61] 1 1 Dotyk
„Jestem kobietą” 3
1995 „Dotknij…”[62] 1 1 1
„Będę śniła” 9 6
„Pada śnieg” (wraz z Krzysztofem Antkowiakiem)
„Kolorowy wiatr”[63] 9 Pocahontas (ścieżka dźwiękowa)
„Love Is on the Line”[64] 30 8
1996 „To Atlanta”[65] 32 16
1997 „When You Come Back to Me”[66] 6 29 13 23 Edyta Górniak
„Hope for Us” (wraz z José Carrerasem)[67] 32
1998 „Lustro”[68] 32 Mulan (ścieżka dźwiękowa)
„Dumka na dwa serca”[69] 1 5 1 Ogiem i mieczem (ścieżka dźwiękowa)
„Anything”[70] 11 Edyta Górniak
1999 „Stop!”[71] 7 Live ’99
„One & One” 13 34 1 79 42 46 Edyta Górniak
„Linger”[72]
2000 „Hunting High & Low”[73] 34
„Pieśń Julii”[74]
„To nie ja (remix)”[75]
2001 „Jak najdalej”[76] 37 41 9 1 Perła
2002 „Nie proszę o więcej”[77] 48 51 1
„Słowa jak motyle”[78] 10
„Perła”
„Impossible”[79] 35 33 2 1 55 64 50 73 56 Invisible
2003 „As If / Sit Down”[80]
„The Story So Far”[81] 18
„Whatever It Takes”[82]
„Make It Happen”[83]
„Nieśmiertelni”[84] 1 Moja i Twoja Muzyka (różni wykonawcy)
2004 „Krople chwil…”[85]
2006 „Loving You” 49 12 E.K.G.
2007 „List”[86]
2008 „Dziękuję ci”[87] 4
„To nie tak jak myślisz”[88] 20 3 1 To nie tak jak myślisz, kotku (ścieżka dźwiękowa)
„Mizerna cicha” Zakochaj się na Święta w kolędach
2011 „Teraz – tu”[89] 32 2 1 My
„On the Run”[90] 1
„Oj… kotku”[91] 1 Pokaż kotku, co masz w środku (ścieżka dźwiękowa)
2012 „Nie zapomnij” 1 My
„Consequences”[92] 38 1
„Co tylko chcesz”[93]
2013 „Sens-Is”[94] My
„—” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

Z gościnnym udziałem

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
LP3
[2]
SLiP
[50]
WiR
[51]
1996 „Embarras”
(singel Ireny Santor)
42
[95]
Duety
„Powrócisz tu”
(singel Ireny Santor)
2004 „Nie było”[96]
(singel Sweet Noise)
4
[97]
11 Revolta
2005 „Lunatique”[98]
(singel Mathplanete)
36
[99]
Mathplanete
2006 „Sexuality”
(singel Mathplanete)
3
„Wystarczy chcieć”[100]
(singel charytatywny)
„—” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

Soundtracki

Rok Film Utwór Źródło
1993 Pajęczarki[C] „Autostrada piekło-niebo”
[101]
„Whenever”
1995 Pocahontas (album) „Kolorowy wiatr”
[1]
„Ten za łukiem rzeki świat”
„Dzicy są cz. 2”
1998 Mulan (album) „Lustro”
[102]
1999 Ogniem i mieczem (album) „Dumka na dwa serca”
[103]
2007 Smocze wzgórze[C] „Smocze wzgórze”
[1]
2008 To nie tak jak myślisz, kotku (album) „To nie tak jak myślisz”
[104]
2011 Pokaż kotku, co masz w środku[C] „Oj… kotku”
[105]

Nagrody i wyróżnienia
Edyta Górniak należy do najbardziej utytułowanych polskich piosenkarek. W ramach działalności artystycznej była ponad sześćdziesięciokrotne nominowana i wyróżniona w licznych konkursach i plebiscytach muzyki popularnej oraz celebrities.
Piętnastokrotnie otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Dwukrotnie została laureatką tejże nagrody. W 1994 roku otrzymała Wiktora, nagrodę Akademii Telewizyjnej. W 2009 roku otrzymała statuetkę Eska Music Awards. W 2012 roku otrzymała wyróżnienie VIVA Comet Awards.
Fryderyki – 13 nominacji, 2 nagrody
Eska Music Awards – 1 nominacja, 1 nagroda
VIVA Comet Awards – 3 nominacje, 1 nagroda
Wiktory – 4 nominacje, 1 nagroda
Filmografia
Aktorka:
2002: Na dobre i na złe odc. 93 Odnaleźć siebie – jako piosenkarka Nika Werner
2006: Niania odc. 31 Gdzie jest Edyta? – jako ona sama
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz