Claudia Schiffer i David Copperfield


schiffer-copperfieldClaudia i David byli parą od 1993 do 1999 r, a zaręczyli się w 1994 r.

Partnerzy:
Claudii
Prince Albert of Monaco 1992-93
Peter Gabriel 1993
Tim Jefferies 1999-00
Matthew Vaughn 2002
ślub 25 05 2002
Davida
Sarah Miles 1983
Terry Holladay 1999-00
Ambre Frisque 2000
Heidi Albertsen 2002
Merily Jurna 2004
Sonia Uribe 2007
Chloe Gosselin 2009 do dzisiaj

Biografia Claudi
Claudia Schiffer (ur. 25 sierpnia 1970 w Rheinbergu w Niemczech) – niemiecka modelka i aktorka.
Kariera
Pracę w zawodzie rozpoczęła w 1987 roku w wieku 17 lat. W 1990 roku zaczęła pracować na najlepszych światowych wybiegach. Od tego czasu jej twarz pojawiła się na ponad 700 okładkach najważniejszych magazynów o modzie m.in. „Vogue”, „Harper’s Bazaar”, „Cosmopolitan”, „Time”, a także na opiniotwórczych „Vanity Fair”, „People”, „Rolling Stone”, „The New York Times”. Uznawana jest za jedną z trzech największych modelek wszech czasów (obok Lindy Evangelisty i Naomi Campbell). W latach 90. były one określane mianem „wielkiego tercetu”. Nazywana natchnieniem Karla Lagerfelda i dumą Niemców, dla których przez długi czas nie istniała żadna inna modelka na świecie.
Reklamowała m.in. domy mody takie jak: Chanel (uznawana za najważniejszą modelkę w historii tego domu mody, reklamowała perfumy Allure), Versace, Ebel oraz produkty L’Oreala, Revlonu (razem z Heleną Christensen) czy Pepsi. W reklamach domu mody Versace wystąpiła razem z Christy Turlington, Cindy Crawford, Stephanie Seymour i Nadją Auermann. Ponadto brała udział w pokazach m.in Chanel, Dolce & Gabbana, Versace, Ralph Laurent i Dior. W 2006 roku w przeprowadzonym przez telewizje Channel 4 rankingu na najlepsze modelki w historii zajęła 5 miejsce. W 1990 i 1991 została wybrana przez magazyn „People” jako jedna z 50 najpiękniejszych ludzi na świecie. Wystąpiła w teledysku do piosenki „Uptown Girl” zespołu Westlife. Razem z Christy Turlington, Elle Macpherson i Naomi Campbell otworzyła w Paryżu i Nowym Jorku restaurację o nazwie Fashion Cafe. Jest obok Gisele Bundchen, Cindy Crawford, Naomi Campbell i Heidi Klum najlepiej zarabiającą modelką.
Poza tym wystąpiła także w kilku filmach m.in: „To właśnie miłość” i „Prêt-à-Porter”, gdzie grała samą siebie. W 2000 roku została ambasadorem dobrej woli ONZ. Natomiast w 2006 roku Claudia, wraz ze słynnym piłkarzem brazylijskim Pelé, dokonała otwarcia mundialu w Niemczech. W tym samym roku wystąpiła także w reklamie Pepsi u boku piłkarza francuskiego Thierry’ego Henry. W 2007 roku znowu powróciła do aktywnej pracy w zawodzie. Wzięła udział w kampanii reklamowej popularnej firmy produkującej szampany Dom Perignon. Zastąpiła w niej Evę Herzigovą, która z powodu ciąży musiała wycofać się z projektu. Zdjęcia wykonał Karl Lagerfeld. Ponadto znowu rozpoczęła współpracę z domem mody Chanel. W przeprowadzonym przez telewizję Channel rankingu na najlepszą modelkę w zajęła 5 miejsce.
Życie prywatne
Jej matką jest Gudrun Schiffer, a ojcem Heinz Schiffer. Jej siostra nazywa się Ann Carolin, a bracia to Stefan i Andreas. Przez ponad 6 lat była w związku z Davidem Copperfieldem. W połowie lat 90. zaręczona była z księciem Albertem z Monako, synem amerykańskiej aktorki Grace Kelly i księcia Rainiera. Byli najczęściej fotografowaną parą tamtego okresu. Rozstali się jednak przed planowanym ślubem. Podobno powodem tego było zbytnie podobieństwo Claudii do matki Alberta, Grace, z którym nie mógł się pogodzić książę Rainier. Modelka zbytnio przypominała mu zmarłą tragicznie żonę.
Waży 58 kg przy wzroście 180 cm, a jej wymiary to 95-60-90.
Ciekawostki
W 2006 roku wraz z Thierrym Henrym otwierała Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Niemczech.
filmografia
rok tytuł w roli
2003 To właśnie miłość Love Actually Carol
2002 Spisek Life Without Dick Mary
2001 Pościg In Pursuit Catherine Wells
1999 Czarne i białe Black and White Greta
1999  Przyjaciele i kochankowie Friends & Lovers KLara
1999  Desperatki Desperate But Not Serious Gigi
1997 Zaćmienie Blackout, The Susan
1995 Claudia Schiffer – Prywatnie Around Claudia Schiffer
1994 Richie Milioner Ri¢hie Ri¢h Claudia, instruktorka aerobiku
seriale
aktor Tytuł w roli
1997-2002 Dharma i Greg Dharma & Greg Gretchen (gościnnie)

głosy
1999 Futurama  (głos)(gościnnie)(ona sama)
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Biografia Davida
David Copperfield (ur. 16 września 1956 jako David Seth Kotkin) – amerykański iluzjonista, najlepiej znany ze swoich widowiskowych pokazów połączonych z opowieściami.
Specjalizuje się w tak zwanej „Wielkiej Iluzji”. Jego najsłynniejsze sztuczki to spowodowanie zniknięcia Statui Wolności, Boeinga, Orient Expresu, Tornado Ognia oraz przeniknięcie przez Wielki Mur Chiński.
Młodość
David Copperfield urodził się w Metuchen w stanie New Jersey, w rodzinie żydowskich imigrantów. Jego matka Rebecca pochodziła z Jerozolimy, a dziadkowie ze strony ojca byli żydowskimi imigrantami z ZSRR (dzisiejsza Ukraina).[1] David był jedynym synem Hymana i Rebeccki Kotkinów. Matka zajmowała się ubezpieczeniami, a ojciec był właścicielem sklepu z konfekcją męską.[2]
Kiedy miał 10 lat wybrał się w Nowym Jorku do sklepu z magicznymi akcesoriami, gdzie chciał kupić marionetkę, żeby zostać brzuchomówcą. Jednak zachwycony różnorodnością i bogactwem niezwykłych rekwizytów postanowił zostać iluzjonistą. Od tego momentu czytał każdą książkę na temat magii i chodził na wszystkie występy magików. Mając dwanaście lat zaczął dawać profesjonalne pokazy iluzjonistyczne biorąc pięć dolarów za występ. Początkowo występował pod pseudonimem Davino, ale kiedy spotkał się na zjeździe iluzjonistów z nowojorskim dziennikarzem Barrym Cunninghamem, ten zasugerował mu, aby przybrał nazwisko David Copperfield.[3]
W 1968 r. został najmłodszym członkiem Stowarzyszenia Amerykańskich Iluzjonistów, a w wieku szesnastu lat prowadził kursy magii dla studentów z Uniwersytetu Nowojorskiego. Pomimo wrodzonego talentu młody Copperfield był nieśmiałym samotnikiem, który widział w magii szansę na dopasowanie się do otoczenia, a później na podrywanie dziewczyn. Jako nastolatek fascynował się Broadwayem, więc często w przerwach miedzy swoimi występami zakradał się do teatrów, by podglądać artystów przy pracy.[3]
Kariera
W wieku osiemnastu lat rozpoczął naukę na Uniwersytecie Fordham, jednak zakończył ją już po trzech tygodniach, gdyż chciał całkowicie poświęcić się występom.[4] W tym samym czasie otrzymał rolę w chicagowskim musicalu The Magic Man, w którym nie tylko wykonywał magiczne sztuczki, ale także śpiewał i tańczył. Występy w tym przedstawieniu rozbudziły w nim zamiłowanie do teatralnego stylu przedstawiania iluzji.
Kariera Copperfielda nabrała rozpędu w 1977 r. kiedy to został odkryty przez Josepha Catesa, producenta telewizyjnego, który obsadził go w widowisku rewiowym telewizji ABC, The Magic of ABC. Program dzięki, któremu mógł w końcu pokazać się szerokiej publiczności okazał się punktem zwrotnym w jego karierze. Wtedy też zaczął dodawać do swoich pokazów muzykę rockową, która do dziś jest integralną częścią jego występów. W 1978 r. podpisał z telewizją CBS kontrakt na stworzenie specjalnego programu telewizyjnego pt. „Magia Davida Copperfielda”. Ponieważ show okazał się sukcesem postanowiono nakręcić kolejne.[3] Łącznie między 1978 a 2001 rokiem powstało ich dwadzieścia. To w nich Copperfield zaprezentował swoje najsłynniejsze iluzje, takie jak: zniknięcie Statui Wolności, lewitację nad Wielkim Kanionem, czy przeniknięcie przez Wielki Mur Chiński.
W 1982 r. założył Project Magic, program rehabilitacyjny pomagający niepełnosprawnym w odzyskiwaniu sprawności i koordynacji ruchowej. Iluzjoniści i terapeuci uczą pacjentów szpitali magicznych sztuczek, dzięki czemu magia pełni rolę fizjoterapii. Program został pozytywnie przyjęty przez Amerykańskie Stowarzyszenie Terapeutyczne i na stałe wprowadzony do ponad 1100 szpitali w 30 krajach świata.[3]
W 1996 r. razem z Deanem Koontzem, Joyce Carol Oates, Rayem Bradburym i innymi stworzył książkę opowiadającą o świecie magii i iluzji pt. David Copperfield’s Tales of the Impossible. Jej drugi tom, David Copperfield: Poza wyobraźnią został opublikowany w 1997 r.
W 2009 r. ujawnił, że wśród nowych iluzji, które planuje zrobić będzie wyprostowanie krzywej wieży w Pizie, nałożenie twarzy kobiety na Mount Rushmore i zniknięcie księżyca.[5]
Dawał profesjonalne pokazy iluzjonistyczne w wieku 12 lat, został najmłodszym członkiem stowarzyszenia Society of American Magicians. Jako szesnastolatek uczył iluzji studentów Wydziału Dramatycznego Uniwersytetu Nowojorskiego.
Młody artysta przyjął na początku pseudonim Davino, ale kiedy spotkał się na zjeździe iluzjonistów z nowojorskim dziennikarzem Barrym Cunninghamem, ten zasugerował mu, aby przybrał nazwisko tytułowego bohatera powieści Karola Dickensa.
Sprawy sądowe
11 lipca 1994 r. Copperfield pozwał do sądu magika i pisarza Herberta L. Beckera, by zapobiec publikacji jego książki ujawniającej sekrety iluzjonistów.[6] Becker wygrał sprawę, ale książka została wydana bez ujawniania sekretów Copperfielda, dzięki dyskretnemu porozumieniu zawartemu przez obu magików. Uznano, że opis metod Copperfielda był niedokładny, więc wydawca usunął sekcję z jego sztuczkami przed wydaniem książki.
W 1997 r. wspólnie z Claudią Schiffer pozwał magazyn Paris Match, żądając 30 milionów dolarów odszkodowania za stwierdzenie, że ich związek jest tylko chwytem reklamowym, a on płaci modelce za udawanie narzeczonej.[7] W 1999 r. sąd zdecydował, że magazyn musi wycofać swoje twierdzenia i wypłacić nieujawnioną sumę pieniędzy. Świadkiem, który potwierdził autentyczność ich związku był Herbert L. Becker, którego Copperfield poprosił o zeznania w tej sprawie.
25 sierpnia 2000 r. bezskutecznie pozwał przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe Fireman’s Fund Insurance Company, które odmówiło zapłacenia 506 343 dolarów odszkodowania za zarekwirowany w Rosji sprzęt iluzjonisty.
W 2004 r. były właściciel wysp Musha Cay, John Melk zarzucił Copperfieldowi oszustwo przy ich zakupie, utrzymując, że magik w trakcie ich nabywania celowo ukrywał swoją tożsamość. Copperfield oświadczył, że Melk zgodził się sprzedać wyspy jego firmie Imagine Nation Company, a umowę zawarł przez stronę trzecią, ponieważ obawiał się, że Melk będzie usiłował wykorzystać jego sławę i zażąda nierealnej ceny. Sprawa została zakończona w 2006 r. jednak jej rozstrzygnięcie nie zostało ujawnione.[8]
W 2007 r. dwudziestojednoletnia Lacey L. Carroll oskarżyła Copperfielda o napaść seksualną.[9] Agenci FBI dokładnie zbadali jej zeznania, w których twierdziła również, że oferował jej dwa miliony dolarów łapówki w zamian za niewnoszenie oskarżeń. W styczniu 2010 r. ława przysięgłych w Seattle zakończyła dochodzenie i ostatecznie nie postawiła Copperfieldowi żadnych zarzutów.[10] W tym samym czasie Biuro Prokuratora Bellevue wniosło oskarżenia przeciwko Carroll za uprawianie prostytucji oraz składanie fałszywych oskarżeń w innej sprawie.
6 listopada 2007 r. spółki Viva Art International Ltd i Maz Concerts Inc. zażądały od Copperfielda zapłaty ponad dwóch milionów dolarów odszkodowania za złamanie kontraktu. Zgodnie z umową iluzjonista miał dać dziesięć występów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz trzydzieści osiem w Tajlandii, Indonezji, Malezji i Singapurze, ale się z nich wycofał.[11] Copperfield tłumaczył, że odwołał pokazy, gdyż nie chciał być przesłuchiwany przez dziennikarzy w toczącej się wówczas sprawie z Lacey L. Carroll. Z kolei jego adwokat dodał, że tourne nie odbyło się także z powodu uchybień w kontraktach organizatorów. Spór trwał dwa lata i został rozstrzygnięty w lipcu 2009 r.
Życie prywatne
W 1993 r. podczas gali w Berlinie Copperfield poznał supermodelkę Claudię Schiffer. Przez sześć lat byli parą, a przez trzy miesiące narzeczeństwem, jednak w 1999 r. ostatecznie się rozeszli. W czasie, gdy byli razem Schiffer czasami pojawiała się na scenie jako specjalna asystentka w wybranych iluzjach np. przepiłowanie kobiety na pół. Wystąpiła też w specjalnym programie telewizyjnym David Copperfield: 15 Years of Magic. W 1997 r. pojawiły się pogłoski, że ich związek jest jedynie chwytem reklamowym, który ma spopularyzować Copperfielda w Europie, a Schiffer otrzymuje pieniądze za udawanie narzeczonej.[12]
W kwietniu 2006 r. po występie w West Palm Beach na Florydzie, Copperfield i jego dwie asystentki zostali napadnięci przez złodziei. Rabusie zabrali kobietom pieniądze, paszporty i telefony komórkowe. Według policyjnego raportu, Copperfield nic nie stracił, gdyż jak zeznał użył swoich zręcznych dłoni do ukrycia wartościowych rzeczy. Jedna z asystentek zapisała numery rejestracyjne samochodu złodziei, dzięki czemu zostali oni później ujęci, aresztowani i skazani.[13]
Międzynarodowe Muzeum i Biblioteka Sztuk Magicznych
W 1991 r. Copperfield za ponad dwa miliony dolarów kupił na aukcji Bibliotekę Sztuk Czarnoksięskich i Pokrewnych Mullhollanda, w skład której wchodzi 80 000 woluminów. W tej niezwykłej kolekcji znalazło się też piętnaście tysięcy ksiąg dotyczących magii, pamiętniki Houdiniego czy niezwykle rzadkie egzemplarze pierwszych ksiąg magicznych. Wkrótce potem kolekcja Copperfielda wzbogaciła się o nowe księgi, rekwizyty i artefakty związane z magią. W ten sposób powstało Muzeum i Biblioteka Sztuk Magicznych, które dziś jest największym na świecie zbiorem tego typu. Na część biblioteczną składają się książki i woluminy zapisane w ponad dwudziestu językach (niektóre z nich pochodzą nawet z XVI wieku). Z kolei wśród magicznych rekwizytów znajduje się m.in. kufer Houdiniego z jego słynnej sztuki Metamorphosis, latająca kula Okita, gabinet duchów Dante’a, czy karabin Chung Ling Soo (przypuszczalnie ten sam, przez który zginął wykonując swój słynny numer z chwytaniem kul karabinowych). W muzeum znajdują się też tysiące rysunków, fotografii, afiszów, druków i listów oraz setki przedmiotów należących do znanych iluzjonistów. Na ścianach z kolei znajdują się litografie przedstawiające mistrzów iluzji w czasie wykonywania swoich sztuczek.[3]
Muzeum mieści się w Las Vegas i nie jest dostępne dla publiczności, mogą je oglądać jedynie historycy, znajomi Copperfielda, magicy i poważni kolekcjonerzy. Wejście do niego prowadzi przez sekretne drzwi, ukryte w siedzibie iluzjonisty.
Restauracja „Magic Underground”
Pod koniec lat 90-tych pojawił się pomysł stworzenia restauracji David Copperfield’s Magic Underground opartej na magii Copperfielda. Na Hollywood Boulevard pojawiły się reklamy promujące jej rychłe otwarcie. Miała ona też powstać na Times Square w Nowym Jorku, a w dalszej przyszłości także w Disneylandzie w Anaheim, jak również w Paryżu i Tokio.[14] Restauracje miały zawierać magiczne rekwizyty, a wokół stołów mieli chodzić magicy wykonujący różne sztuczki. Restauracja na Times Square była 85 procentach gotowa ale spory pomiędzy zespołem wykonawczym a finansowym i ogromne koszty inwestycji spowodowały wycofanie się z niej inwestorów i cały projekt odwołano. Sam Copperfield nie był inwestorem, ale inni stracili na tej inwestycji trzydzieści cztery miliony dolarów, a podwykonawcy piętnaście milionów.
Źródło młodości
W 2006 r. Copperfield kupił jedenaście wysp Musha Cay na Bahamach. Potem zmienił ich nazwę na „The Islands of Copperfield Bay” i stworzył na nich prywatny kurort, którego gośćmi byli m.in.: Oprah Winfrey, John Travolta i współzałożyciel Google, Sergey Brin, który wziął tam ślub.[15] Copperfield stwierdził również, że na wyspach może znajdować się źródło młodości, co wywołało spekulacje, że jest to działanie promujące kolejną iluzję.
Zarobki
Według magazynu Forbes w 2001 r. zarobki Copperfielda wyniosły 60 milionów dolarów, co uplasowało go na piątym miejscu najlepiej opłacanych gwiazd na świecie. W 2003 r. zarobił 55 milionów dolarów i znalazł się na dziesiątym miejscu. W 2004 i 2005 zarobił 57 milionów, a w 2009 r. trzydzieści milionów.[16] Jego łączny majątek szacuje się na trzy miliardy dolarów. Wysokie zarobki idą w parze z ogromną pracą jaką wykonuje Copperfield często występując pięćset razy rocznie przez czterdzieści osiem tygodni w roku.
Osiągnięcia i wyróżnienia
Stowarzyszenie Amerykańskich Iluzjonistów nazwało go „Iluzjonistą stulecia” i „Królem Magii”.[17]
38 razy był nominowany do Nagrody Emmy z czego dwadzieścia jeden wygrał.
Biblioteka Kongresu nazwała go „Żywą Legendą”.[18]
Jest pierwszym żyjącym magikiem, który ma własną gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław.
Rząd francuski nadał mu tytuł szlachecki, dzięki czemu stał się pierwszym magikiem, który otrzymał to wyróżnienie.
W 1980 i 1987 roku Akademia Sztuk Magicznych okrzyknęła go „Magikiem Roku”.
W 2009 roku magazyn Forbes umieścił Copperfield na 80 miejscu najbardziej wpływowych celebrytów świata.
W ciągu trzydziestu lat swojej kariery Copperfield ustanowił jedenaście rekordów Guinnessa.
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)