Angelina Jolie i Brad Pitt


jolie-pittAngelina i Brad są parą od 2005 r. a zaręczyli się w kwietniu 2012 r.
Na początku roku 2005 Jolie i Brad stali się bohaterami szeroko opisywanego na łamach hollywoodzkiej prasy skandalu. Jolie została oskarżona o romans z Bradem Pittem, którego poznała na planie filmu Mr. & Mrs. Smith (2005), co miało być główną przyczyną rozwodu aktora z gwiazdą serialu Przyjaciele Jennifer Aniston. Sama aktorka wielokrotnie zaprzeczała tym plotkom, a w jednym z wywiadów wyjaśniła: „Bycie w intymnych stosunkach z żonatym mężczyzną, podczas gdy mój własny ojciec zdradzał moją matkę, jest czymś czego nie mogłabym wybaczyć. Gdybym coś takiego zrobiła, nie mogłabym rano spojrzeć w lustro. Nie chciałabym być pociągająca dla mężczyzny, który zdradza swoją żonę.” Choć Jolie i Pitt nigdy publicznie nie wypowiadali się na temat natury ich wzajemnych relacji, media spekulowały na ten temat przez cały rok (2005). Pierwsze intymne zdjęcie pary, zrobione przez paparazzich, pojawiło się w prasie w kwietniu.
W tym samym miesiącu Aniston złożyła pozew o rozwód. Zdjęcia przedstawiały oboje aktorów i adoptowanego syna Angeliny Maddoxa na plaży w Kenii. Przez cały okres lata Jolie i Pitt byli widziani razem ze wzrastającą częstotliwością, a większość brukowców ogłosiła ich parą, nadając im miano „Brangelina”. 11 stycznia 2006 roku Angelina na łamach magazynu People potwierdziła, że jest w ciąży, a ojcem jej nienarodzonego dziecka jest Pitt. Był to pierwszy raz, gdy aktorka oficjalnie przyznała się do tego związku.

Partnerzy:
Brada
Sara Hart 1978
Robin Givens 1986-87
Shalane McCall 1987
Sinitta Renet Malone 1988-89
Christina Applegate 1988-89
Elizabeth Daily 1989
Jill Schoelen 1989
Juliette Lewis 1991-93
Jitka Pohlodek 1993
Thandie Newton 1994
Gwyneth Paltrow 1994-97
Claire Forlani 1998
Demi Moore 1998
Jennifer Aniston 1998-05
ślub 29 07 2000
Angeliny
Jenny Shimizu 1994-00
Jonny Lee Miller 1995-98
ślub 28 03 1996
Timothy Hutton 1998-99
Billy Bob Thornton 1999-03
ślub 5 05 2000
Nicolas Cage 2003
 
Zobacz newsy o parze

 
Wideo – Angelina Jolie i Brad Pitt

Biografia Angeliny
Angelina Jolie, właśc. Angelina Jolie Voight (ur. 4 czerwca 1975 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, Ambasador Dobrej Woli UNHCR oraz członkini Rady Stosunków Międzynarodowych. Laureatka Oscara, trzech Złotych Globów i Nagrody Gildii Aktorów Filmowych.
Choć na srebrnym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1982 roku, grając u boku swego ojca Jona Voighta w filmie Szukając wyjścia, prawdziwą karierę filmową rozpoczęła dekadę później od niskobudżetowej produkcji pt. Cyborg 2: Szklany cień (1993). Jej pierwszą znaczącą rolą była postać Kate Libby w Hakerach (1995). Następnie wystąpiła w docenionym przez krytyków filmie biograficznym George Wallace (1997) oraz w obrazie pt. Gia (1999). W roku 2000 Jolie otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w dramacie Przerwana lekcja muzyki (1999). Międzynarodową sławę zyskała dzięki roli bohaterki popularnej serii gier komputerowych Lary Croft w filmie Lara Croft: Tomb Raider (2001). Od tamtej pory stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej opłacanych aktorek Hollywood[1]. Jej największym sukcesem komercyjnym był udział w komedii sensacyjnej Mr. & Mrs. Smith (2005), a także w filmie animowanym pt. Kung Fu Panda (2008)[2]. W 2003 roku zagrała w teledysku do piosenki Did my Time zespołu Korn.
Po dwóch nieudanych małżeństwach z Jonnym Lee Millerem i Billym Bobem Thorntonem, Jolie związała się z aktorem Bradem Pittem[3], z którym ma troje biologicznych dzieci (Shiloh, Knoxa i Vivienne) oraz troje adoptowanych (Maddoxa, Pax i Zaharę). Aktywnie angażuje się w działalność humanitarną na całym świecie, szczególnie w pomoc uchodźcom w ramach ONZ.
Angelina Jolie urodziła się w Los Angeles, jest córką aktorów Marcheline Bertrand i Jona Voighta. Jej bratem jest James Haven, a rodzicami chrzestnymi Jacqueline Bisset i Maximilian Schell. Od strony ojca jest w 1/4 Słowaczką, a w 1/4 Niemką[4][5]. Natomiast jej matka była Franko-Kanadyjką, podobno z domieszką krwi Irokezów[6][7], choć sam Voight temu zaprzeczał[8].
Po separacji rodziców w 1976 roku Jolie i jej brat wychowywali się z matką, która porzuciła aktorstwo i wraz z dziećmi wyprowadziła się do Palisades w stanie Nowy Jork[9]. W dzieciństwie Jolie często oglądała filmy z udziałem swojej matki, co – jak później przyznała – zainspirowało ją do rozpoczęcia kariery aktorskiej[10]. W wieku 11 lat wraz z rodziną ponownie zamieszkała w Los Angeles i zdecydowała zapisać się do Lee Strasberg Theatre and Film Institute, gdzie uczyła się przez dwa lata oraz wystąpiła w kilku przedstawieniach. Uczęszczała także do Beverly Hills High School, gdzie – jak sama wspominała – czuła się obco pośród dzieci z bogatych domów. W szkole często była szykanowana przez innych uczniów za anorektyczną sylwetkę, aparat na zęby i skromne ubrania[10]. Po pierwszych nieudanych próbach podjęcia kariery modelki, wysoka dotąd samoocena przyszłej aktorki drastycznie zmalała. Zaczęła się okaleczać, co skomentowała później słowami: „Kolekcjonowałam noże i różne podobne rzeczy. Z jakiegoś powodu rytuał nacinania się i uczucie bólu było dla mnie w jakiś sposób lecznicze, może dawało mi poczucie, że żyję, uczucie pewnego rodzaju wolności”[11].
W wieku 14 lat zrezygnowała z lekcji gry aktorskiej i postanowiła zostać reżyserem ceremonii pogrzebowych[12]. W tym okresie zaczęła ubierać się na czarno, przefarbowała włosy na kolor fioletowy i wychodziła ze swoim ówczesnych chłopakiem na zabawy, gdzie tańczyła mosh[10]. Dwa lata później, gdy ich związek się rozpadł, Jolie przeprowadziła się w pobliże domu swojej matki[9], wróciła na studia aktorskie i ukończyła szkołę średnią, choć odnosząc się do tamtego okresu powiedziała w jednym z wywiadów, że „w głębi serca nadal jest i zawsze będzie po prostu punkowym dzieciakiem z tatuażami”[13].
Przez długi czas Jolie była zrażona do ojca, choć wielokrotnie próbowali się pogodzić, a także wystąpili wspólnie w filmie Lara Croft: Tomb Raider. W lipcu 2002 roku aktorka złożyła wniosek o prawną zmianę nazwiska na Angelina Jolie, porzucając dotychczasowe nazwisko Voight. Oficjalnie, zmiana nastąpiła z dniem 12 września 2002 roku[14]. W sierpniu tego samego roku w programie Access Hollywood John Voight stwierdził, że jego córka ma „poważne problemy emocjonalne”. Jolie skomentowała to niedługo później mówiąc, że nie ma zamiaru utrzymywać dłużej kontaktów ze swoim ojcem: „Nie rozmawiam z ojcem. Nie czuję do niego nienawiści. Nie wierzę jednak, że ktoś należy do rodziny tylko ze względu na krew. Mój syn został adoptowany, a mimo to jest członkiem mojej rodziny”. Jolie nie chciała upublicznić powodów, dla których nie utrzymuje relacji z ojcem, ograniczając się do stwierdzenia, że teraz gdy adoptowała syna, nie wydaje jej się, aby kontakt z jej ojcem był dobrym pomysłem[15].
Początki kariery (1993-1997)
Mając 14 lat, Jolie zaczęła pracować jako modelka dla agencji Finesse Model Management, dzięki czemu pojawiła się na wybiegach w Los Angeles, Nowym Jorku i Londynie. Wkrótce potem wystąpiła w kilku teledyskach m.in. Meat Loafa („Rock and Roll Dreams Come Through”), Antonella Venditti („Alta Marea”), Lenny’ego Kravitza („Stand by My Woman”) i The Lemonheads („It’s About Time”). Gdy skończyła 16 lat wróciła do teatru, gdzie zagrała swoją pierwszą rolę. Z czasem zaczęła uczyć się gry od ojca, przyswajać jego metody obserwacji ludzi i naśladowania ich zachowań, a wzajemne relacje między nimi nie były już tak napięte[10].
Początkowo występowała w studenckich filmach swojego brata, który uczęszczał do USC School of Cinematic Arts. Jednak profesjonalną karierę aktorki zaczęła w 1993 roku, gdy zagrała swoją pierwszą główną rolę w niskobudżetowej produkcji pt. Cyborg 2: Szklany cień. Wcieliła się w niej w postać Caselli „Cash” Reese, androida stworzonego w celu zniszczenia głównej siedziby pewnego przedsiębiorstwa. Następnie pojawiła się w kilku niewyróżniających się filmach, by w roku 1995 zagrać w swej pierwszej hollywoodzkiej produkcji, Hakerach, na których planie poznała swojego przyszłego męża, Jonny’ego Lee Millera. Choć sam film nie odniósł sukcesu kasowego, otworzył Jolie drogę do wielkiej kariery aktorskiej[16].
W roku 1996 Jolie wystąpiła w komedii Love Is All There Is, swobodnej, uwspółcześnionej adaptacji dramatu Romeo i Julia, w której wcieliła się w rolę Giny Malacici, córki jednego z dwóch włoskich restauratorów, rywalizujących o dominację rynkową na nowojorskim Bronxie. Pojawiła się także w filmie pt. Mojave Moon, gdzie wcieliła się w postać zakochanej dziewczyny, Eleanor Rigby. W tym samym roku wzięła udział w filmie pt. Wtajemniczenie, w którym zagrała nastolatkę, która postanowiła wymierzyć sprawiedliwość nauczycielowi molestującemu uczennice.
Rok później aktorka pojawiła się u boku Davida Duchovnego w thrillerze Udając Boga, przedstawiającym historię chirurga, któremu została odebrana licencja lekarza i który wpada w związki ze światem przestępczym, gdzie poznaje graną przez Jolie postać Claire. Film został jednak źle przyjęty przez krytyków[17]. Następnie aktorka wystąpiła w produkcji telewizyjnej pt. Prawdziwe kobiety, opartym na powieści Janice Woods Windle, dramacie historycznym osadzonym w realiach Dzikiego Zachodu. W 1997 roku Jolie pojawiła się w teledysku zespołu The Rolling Stones do piosenki „Anybody Seen My Baby?”, która stała się światowym hitem.
Przełom (1997-2001)
Kariera aktorska Jolie nabrała tempa po jej występie w filmie biograficznym pt. George Wallace z 1997 roku, w którym zagrała rolę Cornelii Wallace, żony tytułowego bohatera, gubernatora stanu Alabama i zwolennika segregacji rasowej, który został postrzelony i sparaliżowany podczas kampanii prezydenckiej do Białego Domu. Za rolę w tym filmie otrzymała Złoty Glob i nominację do nagrody Emmy. Sam film autorstwa Johna Frankenheimera był bardzo chwalony przez krytyków i otrzymał kilka nagród, w tym Złoty Glob za najlepszy film telewizyjny.
W 1998 roku aktorka zagrała tytułową rolę supermodelki Gii Carangi w produkcji telewizji HBO pt. Gia. Film opisywał świat seksu, narkotyków i osobistych dramatów modelki, stając się kroniką jej życia, jej uzależnienia od heroiny, powolnego upadku i śmierci na AIDS. Vanessa Vance z Reel.com zauważyła, że „Angelina Jolie zyskała szerokie uznanie za rolę Gii i łatwo zrozumieć, dlaczego tak się stało. Jolie jest żywa w swej roli, wypełnia ją uczuciami, wdziękiem i desperacją, a jej gra w tym filmie jest chyba najpiękniej sfilmowanym upadkiem człowieka w historii”[18].
Po zakończeniu zdjęć, Jolie przeniosła się do Nowego Jorku i na krótki czas przestała występować w filmach, gdyż czuła, że nie jest w stanie „pokazać nic więcej”. Zapisała się na Uniwersytet Nowojorski, gdzie uczyła się w klasie o profilu pisarskim. Jak później wspomniała w programie Inside the Actors Studio, zajęcia „pomogły jej się pozbierać”[19].
Jolie wróciła na ekrany kin rok później, występując w filmie gangsterskim Hell’s Kitchen, w którym zagrała Glorię McNeary oraz w obyczajowej Grze w serca, gdzie zagrała u boku m.in. Seana Connery’ego, Gillian Anderson i Jona Stewarta. Film w przeważającej mierze zebrał dobre recenzje, a kreacja Jolie była szczególnie chwalona[20]. Za swoją rolę otrzymała nagrodę National Board of Review.
W roku 1999 zagrała w komediodramacie Mike’a Newella Zmęczenie materiału, na którego planie poznała swojego drugiego męża, Billiego Boba Thorntona. Film został przyjęty dość chłodno, a Jolie za rolę uwodzicielskiej żony bohatera granego przez Thorntona została szczególnie mocno skrytykowana. Washington Post napisał, że „Mary (Angelina Jolie) jest wręcz śmieszną kreacją kobiety, która wypłakuje się w kwiaty ketmii, ponieważ umiera, nosi ogromne ilości turkusowych bransoletek i staje się prawdziwie samotna, podczas gdy jej mąż Russel spędza noce poza domem”[21]. Później, Jolie zagrała wraz z Denzelem Washingtonem w opartym na motywach powieści Jefferiego Deavera, thrillerze pt. Kolekcjoner kości, w którym wcieliła się w postać Amelii Donaghy, policjantki dręczonej wyrzutami sumienia po samobójczej śmierci ojca, która pomaga waszyngtońskiej policji schwytać seryjnego mordercę. Produkcja zarobiła na świecie ponad 151 milionów dolarów[2], choć przez krytyków została zmieszana z błotem. Detroit Free Press stwierdził, że „Jolie, która zawsze wypada świetnie, została po prostu źle obsadzona”[22].
Kolejną rolą aktorki była postać psychopatycznej Lisy Rowe w Przerwanej lekcji muzyki (1999), filmie opowiadającym historię chorej umysłowo Susanny Kaysen, opartym na jej wspomnieniach zawartych w powieści pod tym samym tytułem. Choć główna rola przypadła Winonie Ryder (dla której rola ta miała być powrotem na wielką scenę), gwiazdą filmu okazała się Jolie[23]. Aktorka zdobyła trzeci Złoty Glob, drugą Nagrodę Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Oscara za najlepszą żeńską rolę drugoplanową. Jak zauważył magazyn Variety, „Jolie jest wspaniała jako krzykliwa, nieodpowiedzialna dziewczyna, która okazuje się mieć większy wpływ na główną bohaterkę niż lekarze prowadzący jej resocjalizację”[24], a Roger Ebert napisał o jej grze:
„Jolie okazuje się być jednym z największych odkryć współczesnych filmów, działem, które strzela wyjątkowo celnie[25]. ”
W 2001 roku Jolie po raz pierwszy wystąpiła w superprodukcji, 60 sekund, w której zagrała Sarah „Sway” Wayland, byłą dziewczynę złodzieja samochodów, w którego rolę wcielił się Nicolas Cage. Jej rola była skromna, co Washington Post ujął słowami „wszystko, co zrobiła w tym filmie, to chodzenie dookoła […] i prowokujące oblizywanie językiem ust oraz zębów”. Jolie wyjaśniła później, że potrzebowała takiej roli po trudnym występie w Przerwanej lekcji muzyki oraz że była to wtedy jej najbardziej kasowa produkcja (film zarobił 237 milionów dolarów)[2].
Sukces międzynarodowy
Chociaż zdolności aktorskie Jolie były oceniane bardzo wysoko, produkcje, w których występowała, nie docierały do szerokiej publiczności. Dopiero rola w filmie Lara Croft: Tomb Raider (2001) uczyniła z niej gwiazdę światowego formatu. Aby zagrać rolę Lary Croft w adaptacji popularnej gry komputerowej Tomb Raider, Jolie musiała opanować brytyjski akcent i przejść intensywny kurs sztuk walki. Choć aktorka była chwalona za fizyczne przygotowanie do roli, sam film został oceniony bardzo negatywnie. Jeden z popularnych magazynów internetowych Slant Magazine napisał, że „Angelina Jolie urodziła się do roli Lary Croft, ale (reżyser) Simon West uczynił z jej przygód grę w Froggera”[26]. Pomimo tego film okazał się sukcesem kasowym, zarabiając na całym świecie 275 milionów dolarów[2] i zapewniając aktorce międzynarodowy rozgłos.
W tym samym roku Jolie wystąpiła wraz z Antonio Banderasem w opartym na motywach powieści Cornella Woolricha obrazie Grzeszna miłość, który okazał się jednak porażką i finansową, i artystyczną[27]. Za rolę w tym filmie oraz Tomb Raiderze była nominowana do Złotej Maliny. W 2002 roku Jolie zagrała w dramacie Co za życie, w którym wcieliła się w postać Lanie Kerrigan, ambitnej reporterki telewizyjnej, która dowiaduje się, że pozostał jej tylko tydzień życia. Film został chłodno przyjęty przez krytyków, choć samą Jolie chwalono za warsztat aktorski (mimo tego była ponownie nominowana do Złotej Maliny). Prezenter telewizji CNN Paul Clinton napisał, że „Jolie jest doskonała w swojej roli. Pomimo kilku bezsensownych scen w środku filmu, ta zdobywczyni Oscara jest nadzwyczaj wiarygodna w swej próbie samopoznania i życia pełną piersią”[28].
W roku 2003 aktorka ponownie wcieliła się w rolę Lary Croft w filmie Lara Croft Tomb Raider: Kolebka Życia. Choć sequel nie okazał się tak wielkim sukcesem jak część pierwsza, przyniósł prawie 156 milionów dolarów zysku[2]. W tym samym roku Jolie pojawiła się w obrazie Bez granic opowiadającym o pracy członków organizacji humanitarnych w Afryce. Chociaż odzwierciedlał działania Jolie w prawdziwym życiu, okazał się niewypałem finansowym i artystycznym (za rolę w nim oraz drugiej części Tomb Raidera Jolie była po raz trzeci z rzędu nominowana do Złotej Maliny). Los Angeles Times napisał „Jolie, jak pokazała w oscarowej Przerwanej lekcji muzyki, potrafi wypełnić energią i uwiarygodnić rolę, której nie rozumie w realnym życiu. Potrafi także, co udowodniła filmami o Larze Croft, stworzyć bajkową postać. Ale hybryda charakterów, źle napisana rola człowieka, który wierzy, że naprawi świat, kompletnie ją pokonała”[29].
Rok później aktorka pojawiła się u boku Ethana Hawke w thrillerze Złodziej życia, w którym zagrała funkcjonariuszkę FBI przysłaną do pomocy policji w Montrealu w schwytaniu seryjnego mordercy. Obraz otrzymał mieszane oceny, a The Hollywood Reporter stwierdził że „Angelina Jolie zagrała swą rolę tak, jakby już to kiedyś robiła, a przy okazji dodaje jej trochę podekscytowania i czaru”[30]. Aktorka użyczyła również głosu Loli, jednej z bohaterek wyprodukowanego przez DreamWorks animowanego filmu Rybki z ferajny, przy którym pracowała m.in. z Willem Smithem, Martinem Scorsese, Renée Zellweger, Jackiem Blackiem i Robertem De Niro. W tym samym roku Jolie zagrała w wyreżyserowanym przez Kerry’ego Conrana przygodowym filmie science-fiction Sky Kapitan i świat jutra, stworzonym całkowicie za pomocą technologii blue box. Później aktorka wcieliła się w postać Olimpias, matki Aleksandra Wielkiego, w superprodukcji Olivera Stone’a Aleksander (2004). Film przypisujący Aleksandrowi biseksualność[31] nie zdobył popularności w Stanach Zjednoczonych, ale okazał się sporym sukcesem poza granicami tego kraju przynosząc dochód w wysokości 139 milionów dolarów[2]. Mimo tego Jolie została czwarty raz z rzędu nominowana do Złotej Maliny, tym razem w dwóch kategoriach – Najgorsza Aktorka (Złodziej życia i Aleksander) oraz Najgorszy Malinowy Przegrany z 7 nominacjami na koncie (każdą nominowaną do nagrody rolę policzono za jedną nominację).
Jedynym filmem z udziałem Jolie w 2005 roku była komedia sensacyjna Mr. & Mrs. Smith, który do chwili obecnej jest jej największym sukcesem komercyjnym. Film wyreżyserowany przez Douga Limana opowiada historię znudzonego sobą małżeństwa, które po latach życia w kłamstwie odkrywa, że oboje są płatnymi zabójcami. Angelina zagrała rolę Jane Smith, zaś jej męża Brad Pitt. Obraz został dobrze oceniony przez krytyków, a w szczególności chwalono współpracę obu gwiazd na planie. Star Tribune zauważył, że „podczas gdy fabuła wydaje się być chaotyczna, film urzeka galopującą energią, współpracą i termonuklearną chemią między obiema gwiazdami”[32]. Film zarobił na świecie 478 milionów dolarów[2], stając się jednym z największych hitów roku.
Następną produkcją, w której pojawiła się Jolie był film Roberta De Niro pt. Dobry agent (2006), traktujący o wczesnej historii CIA widzianej oczyma jednego z jej pracowników, Edwarda Wilsona, granego przez Matta Damona. Jolie wcieliła się w postać Margaret Russell, zaniedbanej żony Wilsona. Według Chicago Tribune „Jolie od początku do końca starzeje się przekonująco, a jej słaby charakter wzbudza sympatię publiczności”[33].
W 2007 roku Jolie zadebiutowała w roli reżysera filmem dokumentalnym A Place in Time, który ukazuje 27 różnych miejsc na całym świecie, a do którego powstania zaangażowała m.in. Jude Lawa, Hilary Swank, Colina Farrella i Jonny’ego Lee Millera. Dystrybucją filmu zajęło się National Education Association, które rozprowadza go przede wszystkim w amerykańskich szkołach średnich[34]. W tym samym roku Jolie zagrała rolę Mariane Pearl w stylizowanym na dokument filmie Michaela Winterbottoma Cena odwagi (2007) opowiadającym historię porwania i zamordowania w Pakistanie reportera The Wall Street Journal, Daniela Pearla. Scenariusz oparty został na wspomnieniach Mariane Pearl zawartych w jej powieści pod tym samym tytułem, a premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Cannes. The Hollywood Reporter opisał rolę Jolie w tym obrazie jako „dobrze przemyślaną i poruszającą”[35]. Film przyniósł jej czwartą nominację do Złotego Globu i trzecią nominację do Nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych. Zagrała także matkę Grendela w zrealizowanej za pomocą techniki motion capture animowanej epopei pt. Beowulf w reżyserii Roberta Zemeckisa.
Rok 2008 przyniósł trzy świetne kreacje aktorki. Pierwsza z nich – w filmie „Wanted – Ścigani” przyniosła jej piąta lokatę na corocznej liście najlepszych ról kobiecych stworzoną przez Richarda Corlisse’a dla magazynu „Time”. Angelina doskonale sprawdziła się także użyczając głosu postaci Tygrysicy w szeroko komentowanym filmie animowanym „Kung Fu Panda”. Największym osiągnięciem Jolie okazała się jednak rola Christine Collins w intrygującym dramacie „Oszukana”. Bohaterką filmu jest kobieta, której największym marzeniem jest szczęśliwy powrót do domu jej porwanego syna. Gdy jej żarliwe modlitwy zostają wysłuchane, okazuje się, że chłopak, który wrócił do domu nie jest jej prawdziwym synem, a policja dopuściła się oszustwa w tej sprawie. Kobieta wszczyna sprawę sądową i stawia czoła skorumpowanym policjantom z Los Angeles oraz włodarzom miasta doprowadzając do usunięcia ze stanowiska burmistrza, szefa policji oraz kilku funkcjonariuszy. Kreacja Jolie przypadła do gustu zarówno widzom, jak i krytykom. Nagrodzono ją Satelitą dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym, a także nominacjami do nagród BAFTA, Złotego Globu i prestiżowej Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej − Oscara.
Działalność humanitarna
W działalność humanitarną Angelina Jolie zaangażowała się po pobycie w Kambodży w 2001 roku, gdzie kręciła zdjęcia do filmu Lara Croft: Tomb Raider. Ogrom biedy, jaki zobaczyła, skłonił ją do zwrócenia się do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców o informacje dotyczące miejsc, w których występują podobne problemy. W ciągu następnych miesięcy aktorka odwiedziła szereg obozów uchodźców na całym świecie, aby poznać sytuację i warunki, jakie w nich panują. W lutym 2001 Jolie wyruszyła na swoją pierwszą, osiemnastodniową misję humanitarną do Sierra Leone i Tanzanii, gdzie doznała szoku po tym, co zobaczyła[36]. Niedługo potem powróciła na dwa tygodnie do Kambodży, a także spotkała się w Pakistanie z uchodźcami z Afganistanu, na rzecz których przekazała milion dolarów[37]. Nalegała, aby sama mogła pokryć koszty wyprawy oraz by pozwolono jej dzielić trudne warunki pracy i życia razem z innymi członkami misji[36].
Będąc pod wrażeniem zaangażowania aktorki w działalność humanitarną, 27 sierpnia 2001 roku Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców mianował Jolie w siedzibie biura w Genewie Ambasadorem Dobrej Woli tejże instytucji[38]. Na konferencji prasowej Jolie wyjaśniła powody decyzji o dołączeniu do organizacji ds. uchodźców:
„Nie możemy się zamknąć na informacje i ignorować faktu, że miliony ludzi cierpią. Po prostu chcę pomóc. Nie wierzę, że tylko ja tak czuję. Wydaje mi się, że wszyscy chcemy sprawiedliwości i równości, szansy na to, by życie nabrało sensu. Wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że gdy my będziemy w złej sytuacji, ktoś nam pomoże[36]. ”
Przez trzy pierwsze lata pracy jako Ambasador Dobrej Woli Jolie skoncentrowała się na pomocy uchodźcom i ludziom przesiedlonym wewnętrznie na obszarze całego świata. Zapytana o to, co chce osiągnąć, odpowiedziała: „Jestem świadoma okropieństw, jakie przeżyli ci ludzie. Uważam, że powinni być podziwiani za to, że je przetrwali, nie tracąc przy tym nadziei”[39]. W 2002 aktorka odwiedziła obóz dla uchodźców Tham Hin w Tajlandii oraz kolumbijskich uchodźców w Ekwadorze[40]. Następnie udała się do różnych ośrodków UNHCR w Kosowie oraz opłaciła koszt pomocy dla obozu Kakuma w Kenii, gdzie mieszkają uciekinierzy z Sudanu. W czasie kręcenia zdjęć do filmu Bez granic spotkała się z angolskimi uchodźcami w Namibii.
W roku 2003 Jolie wzięła udział w sześciodniowej misji w Tanzanii, podczas której odwiedziła obozy przy zachodniej granicy kraju, w których schronienie znaleźli emigranci z Demokratycznej Republiki Konga oraz udała się w krótką wizytę do Sri Lanki. Następnie pojechała na cztery dni do Rosji i na Kaukaz Północny. Wkrótce potem aktorka opublikowała zbiór relacji z podróży po świecie pt. Notes from My Travels, a w grudniu 2003 w czasie prywatnego pobytu w Jordanii poprosiła o spotkanie z irackimi uchodźcami oraz udała się do Egiptu, gdzie odwiedziła wypędzonych mieszkańców sudańskiej prowincji Darfur[41].
W pierwszą podróż po Stanach Zjednoczonych Jolie wyruszyła w 2004 roku, kiedy udała się do trzech ośrodków dla osób oczekujących na azyl w Arizonie oraz do centrum Southwest Key Program w Phoenix, gdzie przebywają porzucone dzieci. W związku z pogarszającą się sytuacją humanitarną w Sudanie aktorka w czerwcu poleciała do Czadu, składając wizytę w przygranicznych obozach dla osób, które uciekły przed walkami mającymi miejsce w Darfurze, a cztery miesiące później udała się do samego Darfuru. W tym samym roku spotkała się z afgańskimi uchodźcami w Tajlandii, a w okresie świąt Bożego Narodzenia podczas prywatnej wizyty w Libanie odwiedziła biuro UNHCR w Bejrucie, jak również osoby chore na raka z pobliskiego szpitala.
W roku 2005 Jolie odwiedziła pakistańskie obozy, w których przebywają uchodźcy z Afganistanu, a także spotkała się z ówczesnym prezydentem tego kraju, Pervezem Musharrafem, oraz premierem Shaukatem Azizem. Do Pakistanu powróciła wraz z Bradem Pittem w Święto Dziękczynienia, by zobaczyć skutki trzęsienia ziemi w Kaszmirze w 2005. W następnym roku Jolie i Pitt udali się na Haiti, gdzie odwiedzili szkołę wspieraną finansowo przez fundację charytatywną Yéle Haïti, która powstała z inicjatywy pochodzącego z tego kraju muzyka Wyclef Jeana. Święta w 2006 aktorka spędziła w towarzystwie kolumbijskich uchodźców w Kostaryce. W roku 2007 ponownie przyleciała do Czadu, gdzie przeznaczyła milion dolarów na organizacje pomagające ofiarom konfliktu w Darfurze.
Wraz z rosnącym doświadczeniem Jolie bardziej zaangażowała się w propagowanie problemów humanitarnych na płaszczyźnie politycznej. Aktorka regularnie bierze udział w obchodach Światowego Dnia Uchodźcy w Waszyngtonie oraz w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Jolie aktywnie lobbuje wśród polityków amerykańskich, często spotykając się z członkami Kongresu Stanów Zjednoczonych[38]. Cel działań wyjaśniła magazynowi Forbes:
„Choć wiele bym dała, aby móc nie przyjeżdżać do Waszyngtonu, to jest to miejsce, w którym można zdziałać najwięcej[38]. ”
W 2005 roku Angelina Jolie wzięła udział w zorganizowanym przez National Press Club obiedzie, podczas którego ogłosiła projekt założenia National Center for Refugee and Immigrant Children, organizacji, której zadaniem byłoby udzielanie pomocy prawnej osobom szukającym azylu[38][42]. Oprócz zaangażowania w działalność humanitarną na poziomie politycznym, Jolie zaczęła także wykorzystywać w tym celu popularność w mediach. Nakręciła film dla telewizji MTV pt. The Diary Of Angelina Jolie & Dr. Jeffrey Sachs in Africa, w którym ukazała swą podróż wraz ze znakomitym ekonomistą dr Jeffreyem Sachsem do osamotnionych wiosek w zachodniej Kenii. W 2006 aktorka ogłosiła powstanie fundacji Jolie-Pitt, której pierwszym zadaniem stało się wsparcie finansowe udzielone organizacjom Global Action for Children oraz Lekarze bez Granic[43]. Angelina współprzewodniczy akcji Education Partnership for Children of Conflic zapoczątkowanej w roku 2006 przez William J. Clinton Foundation, której zadaniem jest wspomaganie programów edukacji dzieci dotkniętych przez konflikty[44].
Za zasługi Jolie na płaszczyźnie działalności humanitarnej Stowarzyszenie Korespondentów ONZ (UNCA) wręczyło aktorce w 2003 nagrodę Sergio Vieira de Mello Citizen of the World, zaś w roku 2005 została laureatką Global Humanitarian Award ufundowanej przez United Nations Association of the United States of America[45]. Z kolei król Kambodży Norodom Sihamoni uhonorował aktorkę obywatelstwem swojego kraju za pomoc w ochronie rezerwatu dzikich zwierząt w prowincji Battambang[46]. W 2007 Jolie została członkiem Rady Stosunków Międzynarodowych[47] oraz otrzymała od International Rescue Committee nagrodę Freedom Award[48].
Życie prywatne
Związki
28 marca 1996 roku Angelina poślubiła brytyjskiego aktora Jonny’ego Lee Millera, którego poznała rok wcześniej na planie filmu Hakerzy (1995). Podczas ceremonii ślubnej ubrana była w czarne, skórzane spodnie i białą koszulkę, na której własną krwią wypisała imię pana młodego[49]. W następnym roku Jolie i Miller przeszli w stan separacji, a 3 lutego 1999 wzięli rozwód. Choć ich małżeństwo rozpadło się, aktorzy pozostali ze sobą w dobrych stosunkach, co Jolie skomentowała słowami: „Wszystko sprowadza się do wyczucia czasu. Uważam, że jest on (Miller) najlepszym mężem, jakiego może sobie wymarzyć dziewczyna. Zawsze będę go kochała, ale (wtedy) byliśmy po prostu za młodzi[50]”.
Niespełna rok później, 5 maja 2000 roku, Jolie wyszła za aktora Billy’ego Boba Thorntona, którego poznała podczas kręcenia zdjęć do filmu Zmęczenie materiału (1999). W wyniku częstych deklaracji namiętnej miłości i publicznego jej okazywania m.in. poprzez noszenie na szyi flakoników z krwią partnera, związek obojga aktorów stał się jednym z ulubionych tematów prasy brukowej[49]. Jolie i Thornton rozwiedli się 27 maja 2003 roku. Zapytana o nagły rozpad małżeństwa aktorka odpowiedziała: „Mnie również to zaskoczyło, ponieważ w ciągu jednej nocy całkowicie się zmieniliśmy. Jednego dnia się kochaliśmy, a następnego już nic nas nie łączyło. Wiem, że to straszne, ale… wydaje mi się, że to się może zdarzyć, gdy jesteś zaangażowany, choć jeszcze do końca nie znasz samego siebie[51]”.
Aktorka w wielu wywiadach podkreślała, że jest biseksualna i potwierdziła, że miała kontakty seksualne z koleżanką z planu filmu Wtajemniczenie (1996) Jenny Shimizu. „Gdybym nie miała męża, poślubiłabym Jenny. Zakochałam się w niej w pierwszej sekundzie, gdy tylko ją zobaczyłam[52]”. W roku 2003 na pytanie, czy jest biseksualna, Angelina odpowiedziała: „Oczywiście. Jeśli jutro zakocham się w kobiecie, czy czułabym że to jest ok, że chce ją pocałować w usta, dotknąć jej? Gdybym się w niej zakochała? Tak![53]”. Nota bene: w 2007 i 2008 r. Angelina Jolie znalazła się wśród setki najseksowniejszych kobiet świata opublikowanej w lesbijskim portalu internetowym „AfterEllen”[54][55].
Na początku roku 2005 aktorka stała się bohaterką szeroko opisywanego na łamach hollywoodzkiej prasy skandalu. Jolie została oskarżona o romans z Bradem Pittem, którego poznała na planie filmu Mr. & Mrs. Smith (2005), co miało być główną przyczyną rozwodu aktora z gwiazdą serialu Przyjaciele Jennifer Aniston. Sama aktorka wielokrotnie zaprzeczała tym plotkom[56], a w jednym z wywiadów wyjaśniła: „Bycie w intymnych stosunkach z żonatym mężczyzną, podczas gdy mój własny ojciec zdradzał moją matkę, jest czymś czego nie mogłabym wybaczyć. Gdybym coś takiego zrobiła, nie mogłabym rano spojrzeć w lustro. Nie chciałabym być pociągająca dla mężczyzny, który zdradza swoją żonę.[53]”
Choć Jolie i Pitt nigdy publicznie nie wypowiadali się na temat natury ich wzajemnych relacji, media spekulowały na ten temat przez cały rok (2005). Pierwsze intymne zdjęcie pary, zrobione przez paparazzich, pojawiło się w prasie w kwietniu. W tym samym miesiącu Aniston złożyła pozew o rozwód. Zdjęcia przedstawiały oboje aktorów i adoptowanego syna Angeliny Maddoxa na plaży w Kenii. Przez cały okres lata Jolie i Pitt byli widziani razem ze wzrastającą częstotliwością, a większość brukowców ogłosiła ich parą, nadając im miano „Brangelina”. 11 stycznia 2006 roku Angelina na łamach magazynu People potwierdziła, że jest w ciąży, a ojcem jej nienarodzonego dziecka jest Pitt. Był to pierwszy raz, gdy aktorka oficjalnie przyznała się do tego związku[49].
Dzieci
Dzieci Angeliny Jolie
Maddox Chivan Jolie-Pitt (ur. 5 sierpnia 2001 r. w Kambodży; adopt. 10 marca 2002 r.)
Pax Thien Jolie-Pitt (ur. 29 listopada 2003 r. w Wietnamie; adopt. 15 marca 2007 r.)
Zahara Marley Jolie-Pitt (ur. 8 stycznia 2005 r. w Etiopii; adopt. 6 lipca 2005 r.)
Shiloh Nouvel Jolie-Pitt (ur. 27 maja 2006 r. w Swakopmund, Namibia)
Knox Leon Jolie-Pitt (ur. 12 lipca 2008 r. w Nicei, Francja)
Vivienne Marcheline Jolie-Pitt (ur. 12 lipca 2008 r. w Nicei, Francja)
Pierwszym dzieckiem Angeliny był adoptowany przez nią 10 marca 2002 roku, siedmiomiesięczny Maddox Chivan Jolie-Pitt (wtedy Maddox Chivan Thornton Jolie)[14]. Maddox urodził się 5 sierpnia 2001 roku w Kambodży, gdzie jeszcze jako Rath Vibol został oddany przez matkę do sierocińca w Battambang. Aktorka zdecydowała się złożyć wniosek o adopcję chłopca, po tym jak dwukrotnie odwiedziła ten kraj, podczas zdjęć do filmu Tomb Raider i jako przedstawiciel UNHCR w roku 2001. Po rozwodzie z Billym Bobem Thorntonem, Jolie otrzymała wyłączne prawo do opieki nad Maddoxem, który szybko stał się popularny wśród prasy brukowej[57].
Kolejnej adopcji Jolie dokonała 6 lipca 2005 roku, kiedy to otrzymała prawa do wychowywania sześciomiesięcznej dziewczynki z Etiopii, Zahary Marley Jolie-Pitt (wtedy Zahary Marley Jolie). Zahara przyszła na świat 8 stycznia 2005 roku jako Yemsrach (po swojej biologicznej matce)[58], choć w sierocińcu w Addis Abebie otrzymała nowe imię Tena Adam[59]. Wkrótce po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, dziewczynka została hospitalizowana z powodu odwodnienia i niedożywienia. W roku 2007 media doniosły, że prawdziwa matka Zahary, Mentewabe Dawit, nadal żyje i żąda oddania jej córki, choć sama później zaprzeczyła tym pogłoskom, mówiąc, że jej zdaniem Zahara miała „ogromne szczęście” trafiając pod opiekę Jolie[58].
Podczas podpisywania przez Jolie dokumentów adopcyjnych Zahary obecny był Brad Pitt[49]. Aktorka wyznała później, że decyzję o tym para podjęła wspólnie[60]. Z kolei 19 stycznia 2006 roku sąd w Kalifornii zaakceptował wniosek Pitta o prawną adopcję dwójki dzieci Angeliny oraz formalną zmianę ich nazwiska na „Jolie-Pitt”[61].
Pierwszą biologiczną córkę, Shiloh Nouvel Jolie-Pitt, aktorka urodziła za pomocą cesarskiego cięcia 27 maja 2006 roku w leżącym na zachodzie Namibii mieście Swakopmund. Brad Pitt potwierdził wkrótce przypuszczenia prasy, że ich nowo narodzona córka będzie posiadała namibijski paszport[62], a Jolie zdecydowała się sprzedać prawa do pierwszych zdjęć Shiloh firmie Getty Images, a nie pozwolić, by zrobili je paparazzi. Magazyn People zapłacił ponad 4 miliony dolarów za prawa do publikacji na obszarze Ameryki Północnej, podczas gdy brytyjski magazyn Hello! 3,5 miliona za prawa do publikacji na całym świecie[63]. Pieniądze zarobione w ten sposób Jolie i Pitt przekazali nieujawnionej z nazwy organizacji charytatywnej. Niedługo później Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud odsłoniło postać dwumiesięcznej Shiloh, która stała się pierwszym niemowlęciem posiadającym swoją woskową kopię w tym muzeum[64].
15 marca 2007 roku Angelina adoptowała trzyletniego chłopca z Wietnamu o imieniu Pax Thien Jolie-Pitt (wtedy Pax Thien Jolie)[65], urodzonego 29 listopada 2003 roku i porzuconego po porodzie w lokalnym szpitalu, gdzie początkowo nazwano go Pham Quang Sang[66]. Aktorka zabrała go z sierocińca Tam Binh w mieście Ho Chi Minh[67]. Jolie ujawniła, że imię Pax zasugerowała jej przed śmiercią matka chłopca[68].
Przez następne miesiące prasa brukowa spekulowała, że aktorka jest w podwójnej ciąży, co sama Angelina potwierdziła na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2008 roku. 12 lipca w szpitalu Lenval w Nicei z pomocą cesarskiego cięcia urodziła parę bliźniąt: chłopca Knoxa Leona Jolie-Pitta i dziewczynkę Vivienne Marcheline Jolie-Pitt[69]. Prawa do pierwszych zdjęć Knoxa i Vivienne kupiły wspólnie magazyny People i Hello! za sumę 14 milionów dolarów, co uczyniło je najdroższymi fotografiami dzieci gwiazd w historii. Otrzymane w ten sposób pieniądze zasiliły konto Fundacji Jolie-Pitt[70].
Angelina Jolie w mediach
Angelina Jolie pojawiała się w mediach od najmłodszych lat, co wynikało z faktu, że jest córką znanego hollywoodzkiego aktora Jona Voighta. Gdy była siedmioletnią dziewczynką, zagrała niewielką rolę u boku swego ojca w filmie Lookin’ to Get Out, a w latach 1986 i 1988 brała z nim udział w ceremoniach rozdania Oscarów. Jednakże, gdy rozpoczynała karierę aktorską, zdecydowała się nie używać nazwiska „Voight”, nie chcąc być posądzaną o to, że role w filmach zawdzięcza jedynie sławnemu ojcu[49]. Angelina nigdy nie wstydziła się być osobą kontrowersyjną i w początkowym okresie kariery tworzyła wokół siebie image nastoletniej skandalistki, m.in. podczas przemowy na uroczystości wręczenia Oscarów w 2000 roku wyznała: „Jestem zakochana w swoim bracie.”. Fakt, iż pocałowała swego brata tej samej nocy w usta, wywołał spekulacje wśród tabloidów na temat ich rzekomego kazirodczego związku. Zarówno aktorka, jak i jej brat, jednoznacznie zaprzeczyli tym plotkom, wyjaśniając później w licznych wywiadach, że po rozwodzie rodziców jako rodzeństwo byli zdani tylko na siebie, a to wzmocniło ich wspólne więzi emocjonalne[49].
Jolie uważana jest za „jedną z największych gwiazd, która nie zatrudnia specjalistów od marketingu”[71], a jednocześnie zyskała zainteresowanie prasy brukowej, będąc bardzo „wylewną” w wywiadach, m.in. opisując swe życie intymne i fascynację BDSM[7] oraz twierdząc, że chciałaby się przespać z jedną ze swych fanek[53]. Najbardziej wyróżniająca cecha fizyczna aktorki, usta, stały się tematem wielu komentarzy prasy oraz „standardem piękna na Zachodzie” wśród kobiet poddających się operacjom plastycznym[72]. Jolie pojawiła się na nagłówkach wielu gazet również z powodu szeroko komentowanego związku z Billym Bobem Thorntonem oraz późniejszej przemiany w aktywistkę na rzecz działalności humanitarnej. Gdy została Ambasadorem Dobrej Woli UNHCR, zaczęła wykorzystywać status gwiazdy w lobbowaniu w sprawach ważnych dla świata. Od 2004 aktorka brała lekcje pilotażu, zdała egzamin na licencję pilota i kupiła prywatny samolot Cirrus SR22[73]. Media wielokrotnie spekulowały, że Jolie wyznaje buddyzm, ale aktorka przyznała, że uczy jedynie buddyzmu swego syna Maddoxa, ponieważ jest to część jego kultury. Jolie nie określiła jednoznacznie, czy wierzy w Boga. Zapytana w 2000 czy istnieje Bóg, powiedziała: „Wydaje mi się że istnieje dla ludzi, którzy w Niego wierzą. Ja natomiast Go nie potrzebuję[74]”.
Mający początek w 2005 roku związek aktorki z Bradem Pittem stał się jednym z najczęściej opisywanych tematów w światowej prasie plotkarskiej. Po tym, jak na początku 2006 Jolie potwierdziła, że jest w ciąży, parę otoczył niespotykany dotąd na tę skalę szum medialny, który „osiągnął stopień szaleństwa”, jak to opisał Reuters w notatce „The Brangelina fever”[3]. Chcąc uniknąć zainteresowania mediów, para postanowiła urodzić Shiloh („najbardziej oczekiwane dziecko po Jezusie”, jak opisały je media[75]) w Namibii. Dwa lata później druga ciąża Angeliny „nakręciła” kolejny szał medialny. Przez dwa tygodnie, które aktorka spędziła w szpitalu w Nicei, reporterzy i fotografowie koczowali przed budynkiem, aby ogłosić światu narodziny bliźniąt[76].
Obecnie Jolie jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie gwiazd Hollywood. Według badań Q score po otrzymaniu Oscara w 2000 Angelinę rozpoznawało około 31% Amerykanów, w 2006 natomiast było to już 81% respondentów[38]. W 2006 badania marketingowe firmy ACNielsen, przeprowadzone w 42 państwach, wykazały, że Angelina Jolie i Brad Pitt są w opinii przedsiębiorstw z całego świata najbardziej pożądanymi promotorami ich marek i produktów[77]. Jolie w latach 2006 i 2008 znalazła się na liście stu najbardziej wpływowych ludzi świata wg magazynu Time[78][79]. W roku 2006 została wybrana najpiękniejszą kobietą świata w rankingu magazynu People[80] oraz wygrała głosowanie wśród widzów brytyjskiej stacji Channel 4 na symbol seksu wszech czasów w 2007 roku[81]. W latach 2006-2008 zajmowała czołowe miejsca w sporządzanej corocznie liście najbardziej wpływowych gwiazd mediów Celebrity 100 wg czasopisma Forbes[82][83][84]. Jolie została również wpisana do mającej ukazać się w 2009 księgi rekordów Guinnessa jako najbardziej wpływowa aktorka[85].
Tatuaże
Tatuaże na ciele Angeliny są przedmiotem częstych komentarzy i dociekań ze strony mediów. Sama aktorka stwierdziła, że nie przeszkadzają jej one w pracy, a przy obecnym poziomie techniki filmowej mogą zostać łatwo zamaskowane[86]. W wielu produkcjach, w których występowała Jolie jej tatuaże ukrywano za pomocą makijażu.
Obecnie aktorka posiada 13 tatuaży, wśród nich cytat Tennessee Williamsa „Modlący się za dzikość serca, trzymany w klatce.”, który nosiła również jej matka, arabski zwrot „لعزيمة” (siła woli), łacińskie przysłowie „quod me nutrit me destruit” (co mnie żywi, niszczy mnie)[87] oraz zapisaną w starożytnym języku Khmerów modlitwę za swego syna Maddoxa[88]. Na lewym ramieniu ma wytatuowane geograficzne koordynaty miejsc, w których urodziły się jej dzieci[89].
Jolie usunęła część swoich tatuaży m.in. imię byłego męża Billy Boba Thorntona, chiński symbol śmierci i okno, które nosiła na dolnej części pleców. Zakrycie tego ostatniego wyjaśniła później, mówiąc, że w dzieciństwie wiele czasu spędzała wyglądając przez okno, a teraz żyje na zewnątrz cały czas.
Filmografia
Rok Tytuł oryginalny Tytuł polski Rola
1982 Lookin’ to Get Out Szukając wyjścia Tosh
1993 Cyborg 2 Cyborg 2: Szklany cień Casella „Cash” Reese
Angela & Viril  Angela
Alice & Viril  Alice
1995 Hackers Hakerzy Kate „Acid Burn” Libby
Without Evidence Bez dowodów Jodie Swearingen
1996 Mojave Moon  Eleanor „Elie” Rigby
Love Is All There Is  Gina Malacici
Foxfire Wtajemniczenie Margret „Legs” Sadovsky
1997 In My Sister’s Shadow Gdy zapada noc
Playing God Udając Boga Claire
True Women (TV) Prawdziwe kobiety Georgia Virginia Lawshe Woods
George Wallace (TV)  Cornelia Wallace
1998 Gia  Gia Marie Carangi
Hell’s Kitchen  Gloria McNeary
Playing by Heart Gra w serca Joan
Pushing Tin Zmęczenie materiału Mary Bell
1999 The Bone Collector Kolekcjoner kości Amelia Donaghy
Girl, Interrupted Przerwana lekcja muzyki Lisa Rowe
2000 Gone in Sixty Seconds 60 sekund Sara 'Sway’ Wayland
2001 Lara Croft: Tomb Raider  Lara Croft
Original Sin Grzeszna miłość Julia Russell
2002 Life or Something Like It Co za życie Lanie Kerrigan
2003 Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life Lara Croft Tomb Raider: Kolebka Życia Lara Croft
Beyond Borders Bez granic Sarah Jordan
Trading Women  Narrator
2004 Taking Lives Złodziej życia Illeana Scott
Shark Tale Rybki z ferajny Lola (głos)
Sky Captain and the World of Tomorrow Sky Kapitan i świat jutra Francesca „Franky” Cook
The Fever (TV)  Rewolucjonistka
Alexander Aleksander Olimpias
2005 Mr. & Mrs. Smith Pan i Pani Smith Jane Smith
2006 The Good Shepherd Dobry agent Clover Wilson
2007 A Mighty Heart Cena odwagi Mariane Pearl
Beowulf  Matka Grendela
2008 Kung Fu Panda  Tygrysica (głos)
Wanted Wanted – Ścigani Fox
Changeling Oszukana Christine Collins
2010 Salt  Evelyn Salt
The Tourist Turysta Elise Clifton-Ward
Nagrody
Rok Nagroda Kategoria Film Wynik
1998 Nagroda Emmy Drugoplanowa rola żeńska w produkcji telewizyjnej lub miniserialu George Wallace Nominacja
Złoty Glob Drugoplanowa rola żeńska Zwycięzca
National Board of Review Award Najlepszy debiut żeński Gra w serca Zwycięzca
Nagroda Emmy Pierwszoplanowa rola żeńska w produkcji telewizyjnej lub miniserialu Gia Nominacja
1999 Złoty Glob Pierwszoplanowa rola żeńska Zwycięzca
Nagroda Gildii Aktorów Filmowych Pierwszoplanowa rola żeńska w produkcji telewizyjnej lub miniserialu Zwycięzca
2000 Złoty Glob Drugoplanowa rola żeńska Przerwana lekcja muzyki Zwycięzca
Nagroda Gildii Aktorów Filmowych Drugoplanowa rola żeńska Zwycięzca
Oscar Drugoplanowa rola żeńska Zwycięzca
2008 Złoty Glob Pierwszoplanowa rola żeńska Cena odwagi Nominacja
Nagroda Gildii Aktorów Filmowych Pierwszoplanowa rola żeńska Nominacja
2009 Złoty Glob Pierwszoplanowa rola żeńska Oszukana Nominacja
Nagroda Gildii Aktorów Filmowych Pierwszoplanowa rola żeńska Nominacja
Nagroda BAFTA Pierwszoplanowa rola żeńska Nominacja
Oscar Pierwszoplanowa rola żeńska Nominacja
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Ciekawostki
Wystąpiła w wielu teledyskach, m.in. u takich zespołów jak: Korn „Did My Time”, Lenny’ego Kravitza „Stand By My Woman”, Meat Loaf „Rock 'n’ Roll Dreams Come Through”, U2 „Elevation”, Rolling Stones „Anybody Seen My Baby”, The Cult, The Lemonheads „It’s About Time”, Jeff Healey („Lost in Your Eyes” oraz Antonello Venditti „Alta Marea”.
Jest córką aktora Jona Voighta znanego z filmów „Nocny kowboj” czy „Powrót do domu”.
W październiku 2003 roku została opublikowana jej książka „Notes From My Travels”, by zwrócić uwagę świata na skutki konfliktów zbrojnych, uchodźców i ludzi z trzeciego świata. Opisane przeżycia działy się, m.in w Kambodży, Sierra Leone, Pakistanie.
Z jej inicjatywy powstał program p.t. „Exit”, emitowany przez MTV informujący o handlu żywym towarem w celu uświadamiania i zapobiegania temu zjawisku.
Ma dość osobliwe hobby – zbiera noże.
Za swoją pracę na rzecz dzieci została mianowana Ambasadorem Dobrej Woli ONZ.
W 2004 roku otrzymała z rąk premiera Kambodży, Hun Sena, honorowe obywatelstwo tego kraju w dowód wdzięczności za jej niestrudzoną działalność charytatywną na rzecz jego mieszkańców oraz ofiarowanie 1,5 miliona dolarów na program ratowania lasów.
Wystąpiła w następujących reklamach:
– 2003r. – telewizyjna reklama firmy samochodowej Jeep;
– 2005r. – udzieliła swojego głosu do reklamy Kraft Macoroni & Cheese Deluxe.
Była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Call w filmie „Obcy – Przebudzenie”, którą ostatecznie zagrała Winona Ryder.
W latach 2005-10 promowała ubrania luksusowej marki St. John Knits. Brała również udział w akcjach charytatywnych na rzecz dzieci, których prowadzeniem zajmowała się ta firma. Powodem rezygnacji z aktorki było zbyt duże rozsławienie marki przez Jolie. Zastąpiła ją Karen Elson.
Wyprodukowała album Johna Trudella pt. „Bone Days” wydany w 2001 roku.
Starała się o rolę w filmie „Lovelace”, lecz przypadła ona Courtney Love.
Odrzuciła rolę Vesper Lynd w „Casino Royale”, którą miała zagrać u boku Daniel CraigDaniela Craiga. Ostatecznie angaż otrzymała Eva Green.
Wystąpiła w teledysku „Angelina” Billy’ego Boba Thorntona.
Początkowo to ona miała zagrać Trinity w „Matrixie”, ale wybrała rolę Lisy z „Przerwanej lekcji muzyki”.
Ma 3 biologicznych dzieci z Bradem Pittem: Shiloh Nouvel (ur. 27.05.2006 w Namibii), bliźnięta Knox Léon i Viviene Marcheline (ur. 12.07.2008 we Francji) oraz 3 adoptowanych: Maddox Chivan (ur. 05.08.2001 w Kambodży, adopt. 10.03.2002), Zahara Marley (ur. 08.01.2005 w Etiopii, adopt. 06.07.2005) oraz Pax Thien (ur. 29.11.2003 w Wietnamie, adopt. 15.03.2007).
Była brana pod uwagę do roli Clarice Starling w filmie „Hannibal”. Ostatecznie jednak angaż dostała Julianne Moore.
Starała się o rolę Velmy Kelly w filmie „Chicago”, którą dostała ostatecznie Catherine Zeta-Jones.
Była jedną z aktorek branych pod uwagę do roli Meg Altman w filmie „Azyl”. Rolę dostała w końcu Jodie Foster.
22 sierpnia 2002 roku została pierwszą osobą uhonorowaną nagrodą Church World Service Immigration and Refugee Program Humanitarian Award za pracę charytatywną.
Jej pierwszą misją w ramach UNHCR był wyjazd do Sierra Leone, zdewastowanego przez lata wojny domowej.
Swojego Oscara za rolę w filmie „Przerwana lekcja muzyki” podarowała matce – Marcheline Bertrand. Po jej śmierci zabrała statuetkę do siebie, jednak wkrótce potem nagroda zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.
Zdobywała wiedzę w elitarnej szkole Lee Strasberg Theater Institute w Nowym Jorku.
Jej twarz do 2004 roku widniała już na ponad 90 okładkach różnych czasopism.
W 2008 roku znalazła się na 3 miejscu w plebiscycie ogłoszonym przez magazyn „Forbes” na najbardziej wpływowe gwiazdy showbiznesu.
Angelina Jolie została uznana za najbardziej wpływową aktorkę. Zaszczytny tytuł został przyznany aktorce przez redaktorów Księgi Rekordów Guinnessa na rok 2009.
We wrześniu 2008 roku Angelina i jej życiowy partner Brad Pitt przeznaczyli 12 milionów dolarów na rzecz walki z HIV, AIDS i gruźlicą w Etiopii.
Magazyn People zapłacił 10 milionów dolarów za publikacje pierwszych zdjęć Shiloh Nouvel oraz 14 milionów dolarów za pierwsze zdjęcia bliźniąt – Knox Léon i Vivienne Marcheline. Pieniądze zostały przekazane na cele charytatywne.
7 grudnia 2008 roku uplasowała się na 1 miejscu rankingu najlepiej opłacanych aktorek. Listę sporządziła redakcja pisma „The Hollywood Reporter”.
W 2006 r. znalazła się w pierwszej 10-ce
(na miejscu 3) „Giełdy Gwiazd” – listy najbardziej kasowych gwiazd sporządzanej co roku przez Stowarzyszenie Amerykańskich Właścicieli Kin.
W 2005 i 2009 roku dostała nagrodę publiczności (People’s Choice Award) w kategorii Ulubiona Aktorka filmów akcji.
Od lat zaangażowana w akcje humanitarne, wspiera amerykańskie Narodowe Centrum Uchodźców i Dzieci Imigrantów. Odwiedziła już ponad 20 krajów, m.in. Sierra Leone, Kosowo, Kostarykę, Pakistan (2005), Indie (2006), Irak.
W 2007 roku została członkinią amerykańskiej Rady Stosunków Międzynarodowych oraz otrzymała nagrodę Freedom Award od International Rescue Committee.
W 2009 r. została wybrana najpiękniejszą kobietą świata w internetowej ankiecie zleconej przez magazyn „Vanity Fair”. Zdobyła 58 procent głosów.
Zajęła 1 miejsce w rankingu na najbardziej wpływową gwiazdę magazynu Forbes. (2009)
Ma 173 cm wzrostu.
Była brana pod uwagę do roli Lady Marion w filmie „Robin Hood”. Ostatecznie otrzymała ją Cate Blanchett.
Była brana pod uwagę do roli Natashy Rushman/Czarnej Wdowy w filmie „Iron Man 2”, po tym jak odrzucono Emily Blunt. Ostatecznie obsadzono Scarlett Johansson.
Była brana pod uwagę do roli Dagny Taggart w filmie „Atlas Shrugged”, ale ostatecznie obsadzono Taylor Schilling.
Wystąpiła w teledyskach takich artystów jak Meat Loaf, Lenny Kravitz, Antonello Venditti czy zespołu „The Lemonheads”.
Jej bratem jest aktor James Haven.
W 1991 roku ukończyła Beverly Hills High School w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Została wybrana trzecią Najseksowniejszą Gwiazdą Filmową przez australijskie wydanie magazynu Empire (wrzesień 2002r.).
Zajęła pierwsze miejsce na liście Najseksowniejszych Kobiet Świata przygotowanej przez magazyn FHM w 2005 roku, w 2006 roku zajęła drugie miejsce na tej samej liście.
Zajęła pierwsze miejsce na liście „101 Najseksowniejszych Ciał” wg telewizji E! (2006r.).
Biografia Brada
William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 roku w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.
Przyszedł na świat w rodzinie baptystów jako najstarszy syn kierownika firmy transportu ciężarowego Williama A. Pitta i szkolnej pedagog Jane Etty Hillhouse. Ma rodzeństwo – brata Douga i siostrę Julie Neal. Dzieciństwo spędził w Springfield w Missouri. W 1982 ukończył szkołę średnią Kickapoo High School w Springfield. W latach 1982-1986 studiował dziennikarstwo ze specjalizacją w reklamie w Missouri School of Journalism przy University of Missouri-Columbia, lecz w 1986, tuż przed zakończeniem studiów, zdecydował się wyjechać do Hollywood. Miał studiować reklamę i grafikę w Art Center College of Design w Pasadenie, jednak ostatecznie przez sześć lat uczył się aktorstwa pod opieką Roya Londona. W międzyczasie podjął pracę jako kierowca, a także ubrany w kostium wielkiego, grubego i brzydkiego kurczaka reklamował sieć restauracji El Pollo Loco. Pojawiał się na srebrnym ekranie, m.in. w operach mydlanych: NBC Inny świat (Another World, 1987) i CBS Dallas (1987-1988) jako przyjaciel córki Jenny Wade Ewing, sitcomie ABC Dzieciaki, kłopoty i my (Growing Pains, 1987-1989) oraz serialach: Fox 21 Jump Street (1988) z Johnnym Deppem i Dni Chwały (Glory Days, 1990). Na kinowym ekranie zadebiutował rolą uczestnika party w ekranizacji powieści Breta Eastona Ellisa o zblazowanych bogatych nastolatkach z Los Angeles Mniej niż zero (Less Than Zero, 1987) z Robertem Downey’em Jr. Był modelem w reklamowym spocie marki Levi’s. Przełomem w karierze stała się postać zadziornego i uwodzicielskiego autostopowicza J.D. w filmie Thelma i Louise (Thelma & Louise, 1991) z Geeną Davis i Susan Sarandon. W ekranizacji autobiograficznej powieści Normana Macleana reżyserowanej przez Roberta Redforda Rzeka życia (A River Runs Through It, 1992) zagrał zbuntowanego i lekkomyślnego młodszego syna fanatycznego kaznodziei kościoła metodystów.
Dzięki kolejnej roli psychopatycznego seryjnego mordercy, prostaka i cynika oczekującego od życia mocnych wrażeń w dramacie kryminalnym Kalifornia (1993) odebrał w 1993 nagrodę ShoWest jako Gwiazdor Jutra. Za postać wampira Louisa de Pointe du Laca w kasowym horrorze Wywiad z wampirem (Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, 1994) Neila Jordana otrzymał dwie nagrody MTV Movie Awards i nominację do nagrody Saturna, ale jednocześnie dostał wraz z Tomem Cruise antynagrodę Złotej Maliny. Rola nieokrzesanego buntownika i niespokojnego duchem Tristana, pełnego pasji jednego z braci Ludlow w melodramacie wojennym Wichry namiętności (Legends of the Fall, 1994) przyniosła mu nagrodę Brązowego Kowboja i nominację do nagrody Złotego Globu. Znakomite recenzje, nagrodę Złotego Globu, Saturna, Blockbuster Entertainment, Universe Reader’s Choice Award i nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego zdobył za kreację obłąkanego syna znanego naukowca i znawcy wirusów w dramacie sci-fi 12 małp (Twelve Monkeys, 1995). Natomiast za rolę aroganckiego detektywa w thrillerze Siedem (Se7en, 1995) został uhonorowany nagrodą MTV Movie Award.
W 2001 w filmie Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra (Ocean’s Eleven) wcielił się w postać Rusty’ego Ryana; swoją rolę powtórzył sequelach filmu: Ocean’s Twelve: Dogrywka (Ocean’s Twelve, 2004)) i Ocean’s Thirteen (2007). Za postać Willa Colberta w sitcomie NBC Przyjaciele (Friends, 2001) nominowany był do nagrody Emmy. Użyczył swojego głosu Patchowi Boomhauerowi, bohaterowi animowanego sitcomu Fox Bobby kontra wapniaki (King of the Hill, 2003). Jako producent filmowy dramatu kryminalnego Martina Scorsese Infiltracja (The Departed, 2006) z Jackiem Nicholsonem, Leonardo DiCaprio, Mattem Damonem, Markiem Wahlbergem i Alekiem Baldwinem otrzymał nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Rola turysty na pustyni w Maroko – męża kobiety postrzelonej w autokarze (z którą wybrał się w podróż mającą poprawić ich małżeńskie relacje po stracie dziecka) w dramacie Alejandro Gonzáleza Iñárritu Babel (2006) przyniosła mu nominację do nagrody Złotego Globu. W 2008 został obsadzony w roli Chada Feldheimera w filmie Joela i Ethana Coen Tajne przez poufne (Burn After Reading).
Życie prywatne
Spotykał się z aktorkami: Shalane McCall (1987), Jill Schoelen (1989), Robin Givens (1989), Juliette Lewis (1989-1993), Thandie Newton (1994), Gwyneth Paltrow (1994-1997) i Sonitą Henry (1998), a także z Jitką Pohlodek (1993), Niemką Katją von Garnier (1997).
29 lipca 2000 poślubił aktorkę Jennifer Aniston, ale pięć lat później 7 stycznia 2005 ogłosili oni separację i 2 października 2005 rozwiedli się.
Brad związał się z Angeliną Jolie, która 27 maja 2006 urodziła jego córkę Shiloh Nouvel, a 12 lipca 2008 bliźnięta: Vivienne Marcheline Jolie-Pitt i Knoxa Leona Jolie-Pitta. Oprócz biologicznych dzieci mają jeszcze trójkę adoptowanych: dwóch chłopców Maddoxa Chivana (od 2001) i Paxa Thiena (od 2007) oraz dziewczynkę – Zaharę Marley (od 2006).
W 2005 magazyn „People” umieścił go na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata.
Działalność społeczna
Jest znany ze swojego społecznego zaangażowania. We wrześniu 2008, wraz ze swoją partnerką Angeliną Jolie, przeznaczył 12 mln $ na rzecz walki z wirusem HIV i epidemią AIDS oraz gruźlicą w Etiopii. Przekazał też 100 tys. $ na fundusz walczący z inicjatywą legislacyjną „Proposition 8”, której celem było zablokowanie możliwości zawierania małżeństw osób tej samej płci w Kalifornii.
Pitt i Jolie znaleźli się na liście „Stu najbardziej wpływowych ludzi świata” magazynu Time. Aktorska para dostała wyróżnienia w kategorii „Bohaterowie i pionierzy”. Tygodnik Time docenił fakt, że nie tylko mówią o wspieraniu biednych krajów, ale aktywnie angażują się w pomoc ich mieszkańcom.
Wybrana filmografia
2010 Megamocny jako Metro-Man (głos)
2009 Bękarty wojny jako Aldo „Apacz” Raine
2008 Ciekawy przypadek Benjamina Buttona jako Benjamin Button
2008 Tajne przez poufne jako Chad Feldheimer
2007 Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda jako Jesse James
2007 Ocean’s Thirteen jako Rusty Ryan
2006 Babel jako Richard Jones
2005 Pan i Pani Smith jako John Smith
2004 Ocean’s Twelve: Dogrywka jako Rusty Ryan
2003 Niebezpieczny umysł jako Brad
2003 Troja jako Achilles
2003 Sindbad: Legenda siedmiu mórz jako Sindbad (głos)
2002 Wywiad z wampirem jako Louis de Pointe du Lac
2001 Mexican jako Jerry Welbach
2001 Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra jako Rusty Ryan
2001 Zawód: Szpieg jako Tom Bishop
2000 Przekręt jako Mickey
1999 Podziemny krąg jako Tyler Durden
1999 Być jak John Malkovich gra siebie
1998 Joe Black jako Joe Black
1997 Siedem lat w Tybecie jako Heinrich Harrer
1997 Zdrada jako Rory Devaney/Francis Austin McGuire
1996 Uśpieni jako Michael Sullivan
1995 12 małp jako Jeffrey Goines
1995 Siedem jako David Mills
1994 Wywiad z wampirem jako Louis
1994 Wichry namiętności jako Tristan Ludlow
1993 Prawdziwy romans jako Floyd
1993 Kalifornia jako Early Grayce
1992 Rzeka życia jako Paul Maclean
1991 Thelma i Louise jako J.D.
1990 Za młoda by umrzeć? jako Billy Canton
1989 Szczęśliwi razem jako Brian
nagrody(46)wygrane: 12 | nominacje: 34
Oscary
nominacje: 2
rok typ Nagroda kategoria
2009 nominacja Oscar Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 2008
1996 nominacja Oscar Najlepszy aktor drugoplanowy
12 małp, 1995
Złote Globy
wygrane: 1 | nominacje: 3
rok typ Nagroda kategoria
2009 nominacja Złoty Glob Najlepszy aktor w dramacie
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 2008
2007 nominacja Złoty Glob Najlepszy aktor drugoplanowy
Babel, 2006
1996 wygrana Złoty Glob Najlepszy aktor drugoplanowy
12 małp (1995)
1995 nominacja Złoty Glob Najlepszy aktor w dramacie
Wichry namiętności, 1994
BAFTA
nominacje: 3
rok typ Nagroda kategoria
2009 nominacja BAFTA Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 2008
Najlepszy aktor drugoplanowy
Tajne przez poufne, 2008
2007 nominacja BAFTA Najlepszy film
Infiltracja, 2006
MFF w Wenecji
wygrane: 1
rok typ Nagroda kategoria
2007 wygrana Puchar Volpi Najlepszy aktor
Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda (2007)
Emmy
nominacje: 1
rok typ Nagroda kategoria
2002 nominacja Emmy Najlepszy gościnny występ w serialu komediowym – aktor
Przyjaciele, 1994
Złote Maliny
wygrane: 1
rok typ Nagroda kategoria
1995 wygrana Złota Malina Najgorsza ekranowa para / duet filmowy
Wywiad z wampirem (1994)
Teen Choice
wygrane: 2 | nominacje: 9
rok typ Nagroda kategoria
2009 nominacja Teen Choice Ulubiony aktor dramatu
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 2008
2007 nominacja Teen Choice Ulubiona chemia filmowa
Ocean’s 13, 2007
2005 wygrana Teen Choice Ulubiony filmowy łomot
Mr. & Mrs. Smith (2005)
nominacja Teen Choice Ulubiona chemia filmowa
Mr. & Mrs. Smith, 2005
Ulubiona scena taneczna
Mr. & Mrs. Smith, 2005
za scenę, w której John i Jane tańczą tango
Ulubiony aktor filmu akcji / filmu przygodowego / thrillera
Mr. & Mrs. Smith, 2005
Ulubiony kłamca filmowy
Mr. & Mrs. Smith, 2005
Ulubiony pocałunek
Mr. & Mrs. Smith, 2005
2004 wygrana Teen Choice Ulubiony aktor dramatu / filmu akcji / filmu przygodowego
Troja (2004)
2002 nominacja Teen Choice Ulubiony aktor dramatu / filmu akcji / filmu przygodowego
Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, 2001
2001 nominacja Teen Choice Ulubiona chemia filmowa
Mexican, 2001
People’s Choice
wygrane: 1 | nominacje: 1
rok typ Nagroda kategoria
2008 wygrana Kryształowa Statuetka Ulubione ekranowe dopasowanie
Ocean’s 13 (2007)
2006 nominacja Kryształowa Statuetka Ulubione ekranowe dopasowanie
Mr. & Mrs. Smith, 2005
Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych
wygrane: 1 | nominacje: 3
rok typ Nagroda kategoria
2010 wygrana Aktor Najlepszy filmowy zespół aktorski
Bękarty wojny (2009)
2009 nominacja Aktor Najlepszy aktor w roli głównej
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 2008
Najlepszy filmowy zespół aktorski
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 2008
2007 nominacja Aktor Najlepszy filmowy zespół aktorski
Babel, 2006
Film Independent
nominacje: 1
rok typ Nagroda kategoria
2008 nominacja Independent Spirit Najlepszy film
Cena odwagi, 2007
MTV
wygrane: 4 | nominacje: 7
rok typ Nagroda kategoria
2006 wygrana Złoty Popcorn Najlepsza scena walki
Mr. & Mrs. Smith (2005)
nominacja Złoty Popcorn Najlepszy pocałunek
Mr. & Mrs. Smith, 2005
2005 nominacja Złoty Popcorn Najlepszy aktor
Troja, 2004
Najlepsza scena walki
Troja, 2004
2002 nominacja Złoty Popcorn Najlepszy zespół aktorski
Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, 2001
1996 wygrana Złoty Popcorn Najbardziej pożądany mężczyzna
Siedem (1995)
nominacja Złoty Popcorn Najlepszy aktor
12 małp, 1995
Najlepszy duet
Siedem, 1995
1995 wygrana Złoty Popcorn Najlepszy aktor
Wywiad z wampirem (1994)
Najbardziej pożądany mężczyzna
Wywiad z wampirem (1994)
nominacja Złoty Popcorn Najlepszy duet
Wywiad z wampirem, 1994
Satelity
nominacje: 2
rok typ Nagroda kategoria
2006 nominacja Satelita Najlepszy aktor drugoplanowy
Babel, 2006
2001 nominacja Złoty Satelita Najlepszy aktor drugoplanowy w komedii lub musicalu
Przekręt, 2000
Saturny
wygrane: 1 | nominacje: 2
rok typ Nagroda kategoria
2009 nominacja Saturn Najlepszy aktor
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 2008
1996 wygrana Saturn Najlepszy aktor drugoplanowy
12 małp (1995)
1995 nominacja Saturn Najlepszy aktor
Wywiad z wampirem, 1994
źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)
Ciekawostki
Za rolę w filmie „Siedem lat w Tybecie” od roku 1997 ma zakaz wstępu do Chin.
Odrzucił rolę astronauty w „Apollo 13” na rzecz filmu „Siedem”.
Zagrał w teledysku grupy Bree Sharp do piosenki „David Duchovny why don’t you love me”.
Ma brata Douga (ur. 1966) i siostrę Julie (ur. 1969).
Pojawia się w teledysku Ace of Base „Don’t Turn Around”.
Był zaręczony z aktorką Gwyneth Paltrow (1996-1997).
Był brany pod uwagę do roli Neo w „Matriksie” (1999). Wybrany został jednak Keanu Reeves.
Aktor wspierał kampanię charytatywną na rzecz dzieci umierających z powodu biedy. Akcja, która miała miejsce w 2005 roku nosiła tytuł „Make Poverty History” („Niech ubóstwo przejdzie do historii”).
Chciał zagrać ze swą żoną Jennifer Aniston w filmie „Gwiazda rocka”. Niestety okazało się, że jest za stary. Ostatecznie rolę dostał Mark Wahlberg.
Miał zagrać jako Adam Hall w filmie „Komora”. Ostatecznie rolę otrzymał Chris O’Donnell.
Początkowo miał zagrać rolę Rannulpha Junuha w filmie „Nazywał się Bagger Vance”, ale odmówił. Ostatecznie w filmie wystąpił Matt Damon.
Miał szansę zagrać Kevina Lomaxa w filmie „Adwokat diabła”, gdyż oryginalnie przewidywany do wyreżyserowania był Joel Schumacher, który właśnie Pittowi powierzyć chciał główną rolę. Rywalizowali z nim również Edward Norton i John Cusack. Ostatecznie w filmie wystąpił Keanu Reeves.
Początkowo był brany pod uwagę jako odtwórca roli Tommy’ego Williamsa w filmie „Skazani na Shawshank”. Jednak ostatecznie otrzymał ją Gil Bellows.
Chciał zagrać rolę Darcy’ego w filmie „Duma i uprzedzenie” (2004), lecz nie był w stanie pogodzić terminów. Zastąpił go Martin Henderson.
Uczęszczał na Uniwersytet w Missouri, na którym ukończył wydział dziennikarstwa ze specjalizacją w reklamie.
Chciał zostać dziennikarzem, ale zmienił plany w 1991 roku, kiedy otrzymał rolę w filmie „Thelma i Louise”, gdzie zagrał u boku Susan Sarandon i Geeny Davis.
Odrzucił rolę w filmie „Był sobie chłopiec”. Ostatecznie przejął ją Hugh Grant.
Odrzucił rolę w filmie „Rącze konieRącze konie”. Ostatecznie przejął ją Matt Damon.
Rola Russella Hammonda w filmie „U progu sławy” była napisana dla Pitta. Aktor jednak ją odrzucił, a jego miejsce zajął Billy Crudup.
Odrzucił główną rolę w filmie „American Psycho”. Zastąpił go Christian Bale.
Był brany pod uwagę do roli szeregowca Witta w filmie „Cienka czerwona linia”. Ostatecznie otrzymał ją James Caviezel.
Rozważano jego kandydaturę do roli Jacka Dawsona w filmie „Titanic”. Ostatecznie wystąpił w niej Leonardo DiCaprio.
Proponowano mu rolę Paula w filmie „Niewierna”. Ostatecznie otrzymał ją Olivier Martinez.
Pierwotnie miał zagrać w filmie ”Infiltracja” jako Colin Sullivan, jednak odrzucił rolę. Jego miejsce zajął Matt Damon.
Ma 180 cm wzrostu.
Opowiadał się za legalizacją związków homoseksualnych. W związku z tym, przekazał 100 tysięcy dolarów, aby walczyć z inicjatywą mającą na celu zmianę decyzji Sądu Najwyższego w tej kwestii.
We wrześniu 2008 roku wraz z życiową partnerką, Angeliną Jolie, przeznaczyli 12 milionów dolarów na rzecz walki z HIV, AIDS i gruźlicą w Etiopii.
Magazyn „People” zapłacił 10 milionów dolarów za publikację pierwszych zdjęć jego dziecka, Shiloh Nouvel, oraz 14 milionów dolarów za pierwsze zdjęcia bliźniąt – Knox Léon i Vivienne Marcheline. Pieniądze zostały przekazane na cele charytatywne.
Postać Tylera Durdena, którą zagrał w „Podziemnym kręgu”, zajęła 1 miejsce w rankingu magazynu „Empire” (2008) na 100 najlepszych filmowych charakterów.
W grudniu 2008 roku Brad wraz ze swoją życiową partnerką Angeliną Jolie podarowali 100 tysięcy dolarów na rzecz charytatywnej organizacji pomagającej dzieciom – Global Action for Children. W 2006 roku aktorzy wsparli pierwszy raz organizację – kwotą 1 miliona dolarów.
Był brany pod uwagę do roli Leonarda w filmie „Memento”. Ostatecznie rolę otrzymał Guy Pearce.
Odrzucił rolę Willy’ego Wonki w filmie „Charlie i fabryka czekolady”. Ostatecznie rolę otrzymał Johnny Depp.
Był brany pod uwagę do roli Inmana w filmie „Wzgórze nadziei”. Ostatecznie otrzymał ją Jude Law.
Rozważano osadzenie go w roli Inspektora Freda Abberline’a w filmie „Z piekła rodem”. Angaż otrzymał jednak Johnny Depp.
Był brany pod uwagę do głównej roli w filmie „Ognisty podmuch”. Ostatecznie otrzymał ją William Baldwin.
Był brany pod uwagę do roli Richie Robertsa w filmie „American Gangster”. Ostatecznie w obsadzie znalazł się Russell Crowe.
Był brany pod uwagę do roli Huntera w filmie „Karmazynowy przypływ”. Ostatecznie otrzymał ją Denzel Washington.
Odrzucił główną rolę w „Tożsamości Bourne’a” dla roli w filmie „Zawód: Szpieg”. Angaż otrzymał Matt Damon.
Był brany pod uwagę do roli Cala McAffrey’a w filmie „Stan gry”. Ostatecznie otrzymał ją Russell Crowe.
Był brany pod uwagę do głównej roli w filmie „Czas zabijania”, którą ostatecznie otrzymał Matthew McConaughey.

Dodaj komentarz