Alicia Keys i Swizz Beatz


keys-beatzKeys i Swizz Beatz są parą od 2008 r, zaręczyli się 24 stycznia 2010 a ślub wzięli na francuskiej wyspie Korsyka 31 lipca 2010 roku.

Biografia Alicii
Alicia Augello Cook, bardziej znana pod pseudonimem Alicia Keys (ur. 25 stycznia 1981 w Nowym Jorku[1]) – amerykańska wokalistka, autorka tekstów, multiinstrumentaliska i aktorka.
Zadebiutowała w roku 2001 wydając na światowe rynki muzyczne album studyjny Songs in A Minor, który sprzedał się w nakładzie ponad dwunastu milionów egzemplarzy. Płyta uhonorowana została pięcioma nagrodami Grammy w roku 2002. Drugi abum artystki, The Diary of Alicia Keys wydany dwa lata po premierze debiutu znalazł ponad osiem milionów nabywców na całym świecie. Płyta uzyskała cztery nagrody Grammy w roku 2005. Kilka miesięcy po ukazaniu się drugiego albumu studyjnego wokalistki, na rynki muzyczne wydany został pierwszy album koncertowy Keys, Unplugged. W roku 2007 światło dzienne ujrzało trzecie wydawnictwo muzyczne wokalistki, album As I Am, który sprzedał się w ilości przekraczającej sześć milionów egzemplarzy i przyniósł artystce kolejne trzy nagrody Grammy.
Oprócz kariery muzycznej, Keys wzięła udział w kilku przedsięwzięciach filmowych.

VIDEO – ALICIA KEYS And SWIZZ BEATZ LIVE AT M2 „Empire State of Mind”-12/18/09

Debiutem filmowym wokalistki stała się komedia As w rękawie, która ujrzała światło dzienne w roku 2006. Alicia pojawiła się również jako aktorka w obrazach Niania w Nowym Jorku oraz Sekretne życie pszczół, zaś za rolę w ostatnim z filmów zdobyła nominację do nagrody NAACP Image Awards.
Alicia Augello Cook urodziła się w Nowym Jorku w dzielnicy Manhattanu o nazwie Hell’s Kitchen[2][3][4] jako jedyne dziecko Teresy Augello, imigrantki pochodzenia irlandzko-włoskiego oraz Craiga Cooka, jamajskiego stewarda[5][6][7][8]. W jednym z wywiadów Keys wyznała, iż jest dumna ze swojej wielorasowości „ze względu na różnorodność kulturową jaka jest obecna w jej życiu”[3][9]. Jej rodzicie rozstali się, kiedy miała dwa lata, przez co dorastała wraz z matką bez obecności ojca[10]. W roku 1985, w wieku czterech lat wokalistka wzięła gościnny udział w programie The Cosby Show jako jedna z dziewcząt w grupie taneczno wokalnej[11]. W przeciągu dzieciństwa artystka uczęszczała do kilku klas muzycznych i tanecznych[12]. Alicia rozpoczęła naukę gry na pianinie w wieku siedmiu lat.[5] Pięć lat później zapisała się do Professional Performing Arts School w Nowym Jorku, zaś w wieku piętnastu lat dołączyła do chóru tejże szkoły rozpoczynając tworzenie tekstów muzycznych[6][13]. Alicia ukończyła Professional Performing Arts School w wieku szesnatu lat zdobywając świadectwo z najwyższą oceną[14]. Przyjęta została na Uniwersytet w Kolumbii w tym samym czasie, kiedy podpisała swój kontrakt z wytwórnią Columbia Records, jednak cztery tygodnie później opuściła uniwersytet, by skupić się na karierze muzycznej[14][15].
Przez krótki okres Keys związana była kontraktem z wytwórnią So So Def Recordings, dla której nagrała własną interpretację utworu „The Little Drummer Boy”, który znalazł się na świątecznej składance wydanej przez So So Def Recordings. Wokalistka stworzyła i nagrała również piosenkę „Dah Dee Dah (Sexy Thing)”, która pojawiła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Faceci w czerni z roku 1997[15]. Utwór ten stał się pierwszym profesjonalnym nagraniem Alicii, jednak nie wydany został jako singel między innymi ze względu na zerwanie kontraktu wokalistki z Columbia Records. W roku 1998 wokalistka dołączyła do wytwórnii Arista Records, jednak rok później po namowach Clive’a Davisa zaczęła działać dla J Records[2][3]. Jako członkinia tej wytwórnii przybrała pseudonim Alicia Keys[16], nagrywając dwa nagrania „Rock wit U” i „Rear View Mirror”, które znalazły się na oficjalnych ścieżkach dźwiękowych do filmów, odpowiednio Shaft (2000) oraz Dr Dolittle 2 (2001)[17][18].

Kariera muzyczna
2001-2002: Songs in A Minor
Swój debiutancki album studyjny Songs in A Minor Keys wydała w czerwcu 2001. Płyta zadebiutowała na szczycie notowania Billboard 200 najchętniej kupowanych wydawnictw w Stanach Zjednoczonych, w pierwszym tygodniu sprzedając się w postaci 236.000 egzemplarzy[19]. Album do tej pory dostał się w ręce ponad sześciu milionów odbiorców w rodzimym kraju wokalistki[20], gdzie odznaczony został sześciokrotną platyną przez Recording Industry Association of America[21]. Płyta sprzedała się w sumie w ilości przekraczającej dwanaście milionów kopii stabilizując pozycję Keys na światowych rynkach muzycznych[22][23]. Główny singel promujący wydawnictwo, utwór „Fallin'” spędził sześć tygodni na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100[24]. Drugą kompozycją prezentującą album stała się piosenka „A Woman’s Worth”, która znalazła się na pozycji #3 tego samego notowania[25]. W roku 2002 ukazała się reedycja wydawnictwa pod nazwą Remixed & Unplugged in A Minor zawierająca osiem remiksów oraz siedem akustycznych wersji utworów znajdujących się na debiutanckiej płycie wokalistki.
Songs in A Minor pozwolił również Alicii na zdobycie pięciu nagród Grammy w roku 2002 w kategoriach piosenka roku („Fallin'”), najlepszy występ wokalny artystki R&B, najlepsza piosenka R&B, najlepszego debiutanta oraz najlepszego albumu R&B. Kompozycja „Fallin'” nominowana była również w kategorii nagranie roku. Pozwoliło to na uczynienie z Keys drugiej w kolejności wokalistki, która jednego wieczora zdobyła pięć nagród Grammy[26]. Tego samego roku artystka podjęła współpracę z Christiną Aguilerą nad jej albumem Stripped, na który stworzyła, wyprodukowała i gościnnie użyczyła wokalu w piosence „Impossible”[27]. W niewielkim odstępie czasu Keys wzięła również gościnny udział w dwóch serialach telewizyjnych, Czarodziejki oraz American Dreams[5].

2003-2005: The Diary of Alicia Keys oraz Unplugged
Następca debiutanckiego albumu studyjnego Keys, The Diary of Alicia Keys ujrzał światło dzienne w grudniu 2003. Krążek zadebiutował na pozycji pierwszej zestawienia Billboard 200 w pierwszym tygodniu od premiery sprzedając się w postaci 618.000 egzemplarzy czyniąc z wokalistki artystkę roku 2003, która w przeciągu tygodnia od daty wydania wydawnictwa sprzedała najwięcej płyt.[28] Album sprzedał się w Stanach Zjednoczonych w ilości ponad czterech milionów czterystu tysięcy kopii i odznaczony został czterokrotnie platyną przez RIAA[21][29]. Na całym świecie The Diary of Alicia Keys zdobył ponad osiem milionów odbiorców[30] stając się szóstym w historii najlepiej sprzedającym się krążkiem z gatunku R&B nagranym przez kobietę[31]. Single promujące, „You Don’t Know My Name” oraz „If I Ain’t Got You” zajęły pozycje w Top 5 notowania Billboard Hot 100, zaś trzeci utwór prezentujący album znalazł się na miejscu #10 zestawienia. Ostatni singel promujący wydawnictwo, kompozycja „Karma” nie zyskała tak spektakularnego sukcesu jak poprzednie single osiadając na pozycji #20 tego samego notowania[32][33][34].
W roku 2004 Keys wydała powieść Tears for Water: Songbook of Poems and Lyrics, na którą składają się wiersze z jej pamiętnika oraz tekstów piosenek. Tytuł książki wokalistka zaczerpnęła z jednego ze swoich poematów o tytule „Love and Chains”[35]. W jednym z wywiadów Alicia przyznała, że nazwa książki jest „fundamentem wszystkiego co napisała, zaś to opiera się na łzach szczęścia, bólu , smutku i depresji”[36]. Powieść zyskała na sukcesie stając się bestsellerem książkowym listy New York Times[37][38]. Następnego roku wokalistka zyskała cztery nagrody Grammy w kategoriach najlepszy występ wokalny artystki R&B za kompozycję „If I Ain’t Got You”, najlepsza piosenka R&B („You Don’t Know My Name”), najlepszego albumu R&B oraz najlepszego występu R&B w duecie bądź grupie za utwór „My Boo” z udziałem Ushera.[39]
W lipcu 2005 Keys zarejestrowała akustyczny koncert w Brooklyn Academy of Music z serii MTV Unplugged[40]. Podczas występu artystka zaprezentowała nowe aranżacje swoich utworów oraz kilka własnych interpretacji znanych piosenek[41]. Dwupłytowe wydawnictwo ujrzało światło dzienne w październiku 2005. Nazwany Unplugged, album zadebiutował na szczycie zestawienia Billboard 200 sprzedając się w ilości 196.000 egzemplarzy[42]. W Stanach Zjednoczonych krążek nabyło ponad milion słuchaczy, co dało możliwość odzaczenia wydawnictwa przez RIAA platyną[21][43]. Na całym świecie Unplugged sprzedał się w postaci przekraczającej dwa miliony kopii[5]. Pierwszy singel promujący album, kompozycja „Unbreakable” znalazła się na pozycji #34 zestawienia Billboard Hot 100[44].

2006-2008: Debiut filmowy oraz As I Am
W roku 2006 Keys została uhonorowana nagrodą NAACP Image Awards w kategoriach najlepsza wokalistka oraz najlepsza piosenka[45]. Tego samego roku artystka otrzymała nagrodę od organizacji Songwriters Hall of Fame wyróżniającej wybitnych autorów tekstów piosenek[46]. Pod koniec 2006 roku Alicia wzięła również udział w serialu animowanym Przyjaciele z podwórka użyczając głosu jednej z postaci oraz śpiewając piosenkę o tytule „Almost Everything Is Boinga Here”[47]. Wraz z koniec tego samego roku u babci wokalistki zdiagnozowano załamanie nerwowe, po którym w niewielkim odstępie czasu zmarła[48].
Na początku 2007 roku światło dzienne ujrzał debiut filmowy wokalistki, komedia kryminalna As w rękawie. W filmie artystka wcieliła się w rolę morderczyni o imieniu Georgia Sykes, występując u boku Bena Afflecka i Andy’ego Garcíi[49][50]. Tego samego roku Keys pojawiła się również w komedii romantycznej Niania w Nowym Jorku, która powstała na podstawie książki z roku 2002. W filmie wokalistka zagrała wraz z Scarlett Johansson oraz Chrisem Evansem[51]. Kilka miesięcy później artystka pojawiła się w serialu Rodzina Duque wcielając się w samą siebie[52].
Trzeci album studyjny Keys, As I Am wydany został w listopadzie 2007 roku. Wydawnictwo zadebiutowało na szczycie zestawienia Billboard 200 sprzedając się w postaci 742.000 egzemplarzy, czyniąc z krążka najlepiej sprzedającym się krążkiem w ciągu jednego tygodnia wydanym w całej karierze Keys.[53] Album stał się czwartym z kolei, który zadebiutował na szczycie notowania najlepiej sprzedających się wydawnictw w Stanach Zjednoczonych[54]. Do tej pory As I Am znalazł około czterech milionów nabywców w rodzimym kraju wokalistki zyskając status potrójnej platyny[21][55]. Na całym świecie krążek sprzedał się w ilości przekraczającej sześć milionów kopii. Głównym singlem promującym album stał się utwór „No One”, który zajął pozycje #1 na notowaniach Billboard Hot 100 oraz Hot R&B/Hip-Hop Songs[56]. Druga kompozycja prezentująca wydawnictwo, „Like You’ll Never See Me Again” osiadła na miejscu #12 zestawienia Hot 100.[57] Kolejne single promujące album, utwory „Teenage Love Affair” oraz „Superwoman” nie zyskały sukcesu na rynku muzycznym w Stanach Zjednoczonych[57][58].
W roku 2008 wokalistka zyskała kolejne trzy nagrody Grammy w kategoriach najlepsza wokalistka R&B, najlepsza piosenka R&B („No One”) oraz najlepszy występ wokalny artystki R&B („No One”)[59][60]. Keys wystąpiła również na gali śpiewając piosenkę „Learnin’ the Blues” Franka Sinatry oraz singel „No One” w duecie z Johnem Mayerem[61]. Tego samego roku Alicia wzięła udział w kampanii promocyjnej firmy Dove, występując w kilku odcinkach serialu stworzonego w celach promocyjnych[62]. W połowie 2008 roku ukazała się kompozycja „Another Way to Die” nagrana z gościnnym udziałem Jacka White’a promująca film Quantum of Solace[63]. Utwór znalazł się na reedycji albumu As I Am o nazwie As I Am: The Super Edition. W październiku 2008 światło dzienne ujrzał film Sekretne życie pszczół, w którym jedną z głównych ról, u boku Queen Latify oraz Jennifer Hudson, zagrała Keys.[64] Dramat powstał na podstawie książki z roku 2003 o tym samym tytule. Za grę aktorską w filmie wokalistka została nominowana do nagrody NAACP Image Awards w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej[65]. Na początku 2009 roku Alicia zdobyła również, dwunastą w swojej karierze nagrodę Grammy w kategorii najlepszy występ wokalny artystki R&B za utwór „Superwoman”[66].

2009-obecnie: The Element of Freedom
W połowie roku 2009 wokalistka podjęła współpracę z innymi artystami z branży muzycznej. Wraz z producentem Swizz Beatzem stworzyła oraz wyprodukowała utwór „Million Dollar Bill”, który znalazł się na siódmym albumie studyjnym Whitney Houston, I Look to You[67]. Kompozycja wydana została jako singel promujący krążek zdobywając sukces w wielu krajach europejskich. Keys użyczyła również swego wokalu w piosence „Empire State of Mind” z reprertuaru Jaya-Z. Wydany jako singel, utwór znalazł się na jedenastym wydawnictwie rapera The Blueprint 3 oraz osiadł na pozycji #1 notowania Billboard Hot 100[68].
Czwarty album studyjny Keys The Element of Freedom wydany zostanie na światowych rynkach muzycznych w grudniu 2009. Pierwszy singel promujący wydawnictwo, utwór „Doesn’t Mean Anything” ukazał się dnia 22 września 2009[69]. Singel znalazł się na miejscu #60 zestawienia Billboard Hot 100 oraz na pozycji #14 notowania Hot R&B/Hip-Hop Songs[70].

Filmografia
Telewizja
Rok Tytuł -Rola -Uwagi
1985 The Cosby Show -Maria -„Slumber Party” (sezon 1, odcinek 22)
2001 Czarodziejki -P3 VIP Patron -„Size Matters” (sezon 4, odcinek 5)
2003 American Dreams Fontella Bass „Rescue Me” (sezon 2, odcinek 6)
2003 The Proud Family -Ona sama (głos) -„The Good, the Bad, and the Ugly” (sezon 3, odcinek 46)
2005 Ulica Sezamkowa Ona sama Sezon 36
2006 Przyjaciele z podwórka -Mommy Martian (głos) -„Mission to Mars” (sezon 2, odcinek 1)
2007 Rodzina Duque -Ona sama -„One Man Is an Island” (sezon 1, odcinek 7)
2007 Elmo’s Christmas Countdown -Ona sama -Specjalny program świąteczny
2008 Dove „Fresh Takes” -Alex -Występuje we wszystkich pięciu odcinkach
Film
Rok Tytuł -Rola
2007 As w rękawie -Georgia Sykes
2007 Niania w Nowym Jorku -Lynette
2008 Sekretne życie pszczół -June Boatwright

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Dyskografia

Albumy studyjne

Rok Informacje Pozycje na listach Certyfikaty Sprzedaż
US UK IRL AUS NZL NLD SWE GER SWI
2001 Songs in A Minor

 • Pierwszy album studyjny
 • Wydany: 5 czerwca 2001
 • Formaty: CD, digital download
1 6 5 3 4 1 10 2 3
 • RIAA: 6× platyna[1]
 • BPI: 3× platyna[2]
 • ARIA: 2× platyna[3]
 • CRIA: 5× platyna[4]
 • US: 6.200.000[5]
 • UK: 900.000[2]
 • CAN: 500.000[4]
 • Świat: 12.000.000[6]
2003 The Diary of Alicia Keys

 • Drugi album studyjny
 • Wydany: 1 grudnia 2003
 • Formaty: CD, digital download
1 13 37 22 25 2 24 10 1
 • RIAA: 4× platyna[1]
 • BPI: Platyna[2]
 • ARIA: Platyna[7]
 • CRIA: 2× platyna[8]
 • US: 4.400.000[9]
 • UK: 300.000[2]
 • CAN: 200.000[8]
 • Świat: 9.000.000[10]
2007 As I Am

 • Trzeci album studyjny
 • Wydany: 9 listopada 2007
 • Formaty: CD, digital download
1 11 15 3 5 2 15 6 1
 • RIAA: 3× platyna[1]
 • BPI: Platyna[2]
 • ARIA: Platyna[11]
 • CRIA: 2× platyna[12]
 • US: 3.700.000[1]
 • UK: 300.000[2]
 • CAN: 200.000[12]
 • Świat: 6.000.000[13]
2009 The Element of Freedom

 • Czwarty album studyjny
 • Wydany: 14 grudnia 2009[14]
 • Formaty: CD, digital download
2 1 12 19 20 2 26 10 1
 • RIAA: Platyna[1]
 • CRIA: Platyna[15]
 • US: 1.000.000[16]
 • CAN: 80.000 [15]
 • UK: 300.000 [17]
 • Świat: 3.500.000[18]

Albumy koncertowe

Rok Informacje Pozycje na listach Certyfikaty Sprzedaż
US UK IRL AUS NZL NLD SWE GER SWI
2005 Unplugged

 • Pierwszy album koncertowy
 • Wydany: 7 października 2005
 • Formaty: CD, digital download
1 57 49 33 28 2 25 7
 • RIAA: Platyna[1]
 • US: 1.000.000[1]
 • Świat: 2.500.000[19]

Single

Rok Singel Najwyższe pozycje na listach[20] Album
US CAN UK IRL AUS NZL NLD SWE GER SWI
2001 „Fallin'” 1 24 3 3 7 1 1 7 2 2 Songs in A Minor
2002 „A Woman’s Worth” 7 18 25 16 5 11 31 45 32
„How Come You Don’t Call Me” 59 26 32 29 58 80 60
„Girlfriend” 24 40 13 18 100
2003 „You Don’t Know My Name” 3 19 19 33 9 54 68 26 The Diary of Alicia Keys
2004 „If I Ain’t Got You” 4 18 44 12 81 35
„Diary” (featuring Tony! Toni! Toné!) 8 38
„Karma” 20 27 62 71
2005 „Unbreakable” 34 45 Unplugged
2006 „Every Little Bit Hurts”
2007 „No One” 1 2 6 8 3 2 3 5 3 1 As I Am
„Like You’ll Never See Me Again” 12 53 48 77 20 57 63
2008 „Teenage Love Affair” 54 21 21
„Superwoman” 82 57 28 32 43 48
2009 „Doesn’t Mean Anything” 60 66 8 34 96 22 27 8 5 The Element of Freedom
„Try Sleeping with a Broken Heart” 27 37 7 22 12 21 10 33 21
2010 „Empire State of Mind (Part II) Broken Down” 55 40 4 8 75 8 59 39 25
„Un-thinkable (I’m Ready)” 20
„Put It in a Love Song” (featuring Beyoncé) 71 26 18 24

Dyskografia Alicii Keys [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2011-03-17 02:40Z [dostęp: 2011-04-03 03:18Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dyskografia_Alicii_Keys&oldid=25718240

Biografia Swizza

Swizz Beatz, a właściwie Kasseem Dean (ur. 30 sierpnia 1978) – nowojorski producent/raper; mający korzenie afrykańskie, amerykańskie, jamajskie i portorykańskie. Pierwsze produkcje osiągały sławę dzięki eksperymentalnym samplom (podobno wbrew pozorom nie zabierało mu to więcej niż 10-15 minut).
W nowszych produkcjach fraza Swizzy pojawiała się na początku piosenek, które z reguły były akompaniowane przez gości.
Swizz aktualnie pracuje nad nowym albumem Kelly Rowland, Jennifer Lopez, Cassidy’ego, Ushera, Bone Thugs-N-Harmony, Lil’ Kim, Marca Anthony’ego, Eve, Jadakissa, Triny, Eminema, Mya, Ashanti, Mashondy, Yung Wuna, Whitney Houston, UGK, Chamillionaire’a, Ja Rule’a, Busty Rhymesa, Solange Knowles i T.I.. Wyprodukował singel z albumu Tupaca Shakura Pac’s Life.
21 sierpnia 2007 roku miała miejsce premiera jego solowego albumu – One Man Band Man, na której gościnnie wystąpili: Coldplay, Cassidy, Jim Jones, Juelz Santana, Mashonda, DMX, Lil’ Wayne, R. Kelly oraz Jadakiss.
Jego własny klub, który znajduje się w stanie Arizona nosi nazwę Parking Lot, lecz potocznie mówi się o nim Club CBNC.
Znajduje się na siódmym miejscu wśród najbogatszych ludzi rapu, z przychodem szacowanym na 17 milionów dolarów rocznie

Życie prywatne
W 2004 r. Swizz Beatz ożenił się z piosenkarką R&B Mashonda: mają syna, Kasseem Jr, który urodził się w styczniu 2007. W kwietniu 2009 para rozwiodła się po czterech latach małżeństwa.
31 lipca 2010 r. został mężem Alicia Keys. Mają syna Egypta Dauode’a, który urodził się 14 października 2010 roku.
Kasseem Dean interesuje się także malarstwem i w wolnym czasie maluje dla siebie.

Dyskografia
Składanki
G.H.E.T.T.O. Stories (2002)
Ryde or Die (Unreleased Tracks) (2003)
Solowe Albumy
One Man Band Man (2007)
Haute Living (2011)
Mixtape’y
One Man Band Man (z DJ L)
Hustle Club (z DJ Keyz)
Single
„Guilty” (ft. Bounty Killer)
„Bigger Business” (ft. Baby [Cash, Money], Cassidy, TQ, Snoop Dogg, Ron Isley, Diddy & Jadakiss)
„It’s Me Bitches”
„Come & Get Me” (ft. Cassidy)
„Money in the Bank”
„Swing Ya Rag” (ft. T.I.)
„On To The Next One” (ft. Jay-Z)

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

(Odwiedzono: 5 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wykonaj poniższe zadanie *